Tato krásná léčivka nechyběla na žádné zahrádce našich babiček. Přinese radost i vám. Květiny starých časů se – zaplaťpánbůh – opět vracejí na záhony.
Pravda, jsou oblečeny do „lepších“ šatů – vznikají stále nové odrůdy, ale i původní kultivary najdou své příznivce.
RŮŽE ZVANÁ TOPOLOVKA
Nejedná se přímo o růži, přesný název rostliny je slézová růže (Alcea rosea). Stejně jako denivka je to tradiční venkovská rostlina, ale oproti ní je až 2,5 metru vysoká.
Na dlouhém stvolu vykvétá spousta krásných velkých květů připomínajících květ růže nebo ibišku. Květy jsou léčivé.Říká se, že čím tmavší barvu květ má, tím více léčivých látek obsahuje.
Čaj, sirup i kloktadlo
Květy slézové růže se používají při zánětech dýchacích i trávicích cest, tlumí dráždivý kašel a dobré zkušenosti s nimi mají i lidé s astmatem. Protože dokážou vyvolat menstruaci, nedoporučují se těhotným ženám.
Nejčastěji se z květů připravuje čaj (hrst květů se asi 10 minut vyluhuje ve vodě 50 °C teplé). Při bolestech v krku je vhodnější kloktadlo, které se dělá stejně, jen nálev se nechá vyluhovat déle (alespoň 30 minut). Sirup je výborný pro děti.
Protože se vařením slizovité látky ničí, je lepší ho udělat za studena. Květy nasekejte na jemno a ve sklenici je prokládejte cukrem. Pořádně upěchujte a uložte na tmavé a teplé místo.
Asi po třech týdnech by se měl ukázat na dně sklenice sirup, který se užívá po lžičkách.
Pěstování
Topolovka je dvouletka, která se často sama vysemení. Na podzim, nejlépe na jeho začátku, se předpěstované sazeničky dávají na záhony. Vysazujte je na slunné místo, chráněné před větrem. Dobře jim udělá výživná, propustná půda.
Nesnášejí přelití, ale naopak v období sucha potřebují vydatnou zálivku. Přestože má topolovka štíhlý stvol, rostou mu zdola bohaté široké listy, proto mezi jednotlivými rostlinami nechte dostatek místa – alespoň 50 cm.
(Foto: Shutterstock)