Vítězství nad kazanským chánem v roce 1552 je jedním z prvních vojenských úspěchů cara Ivana IV. a vysvobodí Rusko z tatarské nadvlády.
Jedná se tehdy o veliký triumf, protože pustošivé nájezdy Tatarů na moskevské území trvají více než sto let…
Díky svému vojenskému úspěchu u Kazaně navíc Ivan IV. Hrozný překročí etnické hranice staré Rusi, a tím zahájí proměnu Moskevského státu v mnohonárodnostní impérium.
V roce 1555 pak nechá vystavět monumentální chrám, který nahradí starší kostel na stejném místě. Fantaskní pestrobarevná stavba, zdobená cibulovitými kupolemi a množstvím polychromní dlaždicové výzdoby, vytváří dnes spolu s Kremlem dobře známou siluetu Moskvy.
Symbol slavného vítězství
Chrám, který zavede tradiční typ kostela „stan a věž“, symbolizuje sjednocení státu tím, že kombinuje formu dřevěných chrámů severu s kupolí charakteristicky utvářenou ve tvaru přilby a dekorativní jižní slohy zděných budov u cihel.
Jeho exteriér je vskutku majestátní, směsici barev a tvarů popíše výstižně třeba ruský básník Michail Lermontov (1814–1841):
„Je vystavěn stupňovitě jako Babylonská věž a vrcholí majestátní, duhově zbarvenou a členitou helmicí s kupolí,“ Traduje se, že car dokonce nechá po dobudování svatostánku stavitelům vypíchnout obě oči, aby už nikde jinde na světě nemohli tak pohádkovou stavbu postavit…
Soukromá svatyně
Interiér chrámu je nicméně poměrně skromný a jiné moskevské stavby ho se svými barevnými letitými ikonami hravě předčí. Tento fakt je však pochopitelný – Ivan IV. Hrozný totiž nenechá vystavět chrám pro lid, nýbrž pro sebe samého.
„Mělo se jednat o osobní a zcela soukromou svatyni cara, ve které chtěl o samotě rozmlouvat s Bohem,“ zmiňují se odborníci. Během staletí je chrám mnohokrát přestavován, několikrát má také pořádně namále.
Napoleon při svém obléhání Moskvy dokonce přikáže stavbu zničit, ale jeho vojska už naštěstí tento plán nestihnou uskutečnit. Na konci dvacátých let 20. století uzavřou chrám bolševici a z věží odstraní zvony.
Ke znovuotevření dojde až v roce 1990, od roku 1991 se tu opět konají nepravidelné bohoslužby podle pravoslavného ritu.
(Foto: wikipedia.org, shutterstock.com)