Důvodem bolestí v ramenním pletenci mohou být různé úrazy, či zánětlivé pochody a degenerativní změny.
Vykloubení
Náchylnost k poškození spočívá už v samotné konstrukci ramenního kloubu. Ten je ve srovnání s kyčlemi nebo kolenem nápadně mělký, proto právě rameno má největší sklon k vykloubení.
Mikroporanění šlach
Ramenní kloub obepíná rotátorová manžeta, která udržuje stabilitu ramene při pohybu. Funguje dobře, ale šlachy jsou choulostivé na přetížení a lehce dojde k jejich mikroporanění.
Typická je sílící bolestivost při zvedání paží, ruce jdou zvednout do výšky 60 °, dále s přemáháním. Rameno bolí při ulehnutí ke spánku kvůli tlaku na zánětlivé partie.
Léčbou je klid
Rameno mějte v klidu, ruku je dobré zavěsit do šátku a do dvou týdnů máte klid. Pokud ne, bolestivost tlumte studenými obklady. Při silnějších projevech od lékaře dostanete léky proti bolesti a zánětu ve formě tablet, mastí či gelů.
Artróza
Artróza je onemocnění degenerativní – v kloubu ubývá ochranné chrupavčité vrstvy a na okraji hlavice kosti se vytvářejí výrůstky, způsobující bolestivost, hlavně v noci při ulehnutí na postiženou stranu.
Později jsou znatelné i v klidu. Bolest je nápadná hlavně při zvedání rukou, v klidu ustupuje.
Léčení
Artróza je obtížně léčitelná, léky pomáhají jen dočasně, dobré vyhlídky slibují operační zákroky, nejčastěji jde o atroskopii. Tento zákrok se provádí pomocí sond, které umožňují současně ošetřit i upravit poškozené kloubní plochy.
Zvápenatění šlach
Tělo brání šlachy tím, že na nich ukládá vápenaté soli, pokud se ale dostanou přímo do kloubu nebo do bursy, vyvolají akutní zánět s velkou bolestivostí a ztrátou hybnosti. Problém často spontánně zmizí, při léčbě se často používá rázová vlna.
(Zdroj: Paní domu, Foto: Shutterstock)