Dva kroky k exempláři na stole, tři k mikroskopu a zpět ke svému stolu jich musí ujít pět. A za chvíli dva další kroky k odpadkovému koši! Vstát, sednout – a pořád dokola. Světoznámý přírodovědec Charles Darwin to vyřeší: na židli si přimontuje kolečka!
Od kdy lidé používají židle? Chtělo by se říct, že takřka od vždy. Jenže historie židle v roli běžného nábytku se překvapivě začne psát až s 16. stoletím. Zpočátku jsou doménou bohaté vrstvy a učenců.
Pak ale zaklepe s 18. stoletím na dveře průmyslová revoluce a vše vezme rychlý spád. Nikdy dřív nebylo zapotřebí tolik administrativních pracovníků. A samozřejmě: tolik židlí.
A ač je vize opatřit židli kolečky o chlup starší, do dějin se tučným písmem zapíše až britský přírodovědec Charles Darwin (1809–1882), kterému věčné otáčení se a přecházení k dalším exemplářům požírá čas pro bádání. Učiní tak kolem roku 1840. Další zlepšení na sebe nenechají dlouho čekat.

Dům padl, židle jede dál!
Sice nemá kolečka, ale do vývoje kancelářských židlí má co říct. Řeč je o mahagonové centripetální židli uvedené na trh roku 1849 americkým vynálezcem Thomasem E. Warrenem. Jako první umožňuje otáčení bez toho, že je nutné vstát.
Pružinový mechanismus navíc zajišťuje ve své době největší možné pohodlí. Zdobné detaily a drahé materiály z ní rázem udělají vyjádření prestiže bohatých amerických průmyslníků a bankéřů.
Roku 1904 přijde architekt Frank Lloyd Wright (1867–1959) s vůbec prvními kolečkovými židlemi s ergonomickými prvky na světě.
Navrhne je pro hypermoderní Larkin Building v americkém Buffalu, stavbu, kterou sám projektuje a vybaví ji novinkami, jako je třeba klimatizace. Slavnostního otevření se dočká roku 1906, ovšem roku 1950 jde bohužel k zemi… Některé židle však přežijí. Dnes jsou k mání za částky čítající v přepočtu přes 1,2 milionu korun za kus!

Maminka ergo židlí
V první polovině 70. let minulého století provádí na Wisconsinské univerzitě v Madisonu nábytkový designér Bill Stumpf (1936–2006) ve spolupráci s experty na ortopedii a cévy rozsáhlý výzkum ergonomie, konkrétně toho, jak lidé sedí.
„Zahrnout to do vývoje kancelářských židlí by byla revoluce!“ přesvědčí ho roku 1974 Herman Miller, zakladatel stejnojmenného nábytkového gigantu. A má pravdu.
O dva roky později se zrodí Ergon, první plně ergonomická pojízdná kancelářská židle moderního designu, o které lze směle říct, že je matkou všeho pohodlného sezení v práci i doma při hraní počítačových her.
