Zatímco Evropa slaví konec druhé světové války, britský premiér zvažuje další ozbrojený střet. Jak se totiž záhy ukáže, úmluvy z Jalty Sovětům příliš neříkají.
Zneužívají síly Rudé armády, která podle všeho nemíní vyklidit rozsáhlá dobytá území ve východní Evropě.
V takovém kontextu začíná Winston Churchill (1874–1965) uvažovat o něčem nemyslitelném – o útoku, který by začal jen pár dnů po kapitulaci Německa a vedl k osvobození Polska od Sovětů…Anebo ke třetí světové válce.
Chystá úder
Churchill přistupuje ke Stalinovi (1878–1953) s notnou dávkou podezíravosti. Na rozdíl od amerického prezidenta Franklina D. Roosevelta (1882–1945) totiž nikdy neuvěří tomu, že se bolševický režim může změnit.
Vzájemná nevraživost, marně mírněná litry brandy, byla mezi nimi patrná už na konferenci v Jaltě v únorových dnech roku 1945. „Ten Churchill je všehoschopný,“ postěžuje si Stalin během ní svým generálům.
V tu chvíli možná ani sám netuší, že jeho obavy jsou více než oprávněné. Churchill totiž ve vší tichosti pověří své armádní velitele, aby vypracovali plán invaze do SSSR!
Přísně tajná operace dostává krycí název Unthinkable čili Nemyslitelná a počítá s překvapivým útokem anglo-amerických jednotek na sovětské pozice v Evropě. Kvůli ruské převaze do ní mají být zapojeni i němečtí váleční zajatci.
Příliš riskantní
Analýza Churchillovy operace však nevyhlíží zrovna optimisticky. Možnost, že by Velká Británie sama vojensky porazila Sovětský svaz, se ukáže jako naprostá utopie.
Vedle toho není jisté, zda by Američané, jejichž momentální prioritou je na Dálném východě porazit Japonsko, s riskantním podnikem vůbec souhlasili. Příliš reálné není ani zapojení Němců.
Těžko si představit, jak válkou vyčerpaní britští vojáci vytáhnou do boje proti Sovětům po boku dosud nenáviděného wehrmachtu! Operace Nemyslitelná je proto uložena do trezoru.
Když Churchillovi konzervativci navíc v červnu 1945 prohrají britské parlamentní volby, je s ambiciózním plánem na zastavení komunistů v Evropě definitivní konec.
(Zdroj: HISTORY revue)