Pamatujete si ještě, kdy jste naposled vyběhli bosí jen tak ven? Pravděpodobně je to už docela dávno. Když jste byli dětmi. Možná ale naopak patříte k lidem, kteří na bosou chůzi nedají dopustit. Nebo jste někde mezi, na chalupě nebo u moře v létě ano, jinak ne.
Móda nebo návrat ke kořenům?
Takzvaná bosá chůze se před několika lety stala doslova hitem. Najednou jste mohli i ve městě zahlédnout neobuté lidi a přemýšleli jste proč. Co jim to přináší, kromě špinavých nohou a trochy té trapnosti v případě společenštějších událostí.
Třeba jste slyšeli argument, že naši předkové také takhle chodili a byli zdraví. To sice nevíme tak jistě, ale že s našima nohama není vše, jak má být, o tom mluví mnohé lékařské studie.
Jak si pomoci?
Neovlivníme dědičnost či sklon k uvolněnosti vazů při hypermobilitě těla, ke které inklinují více ženy než muži. Ploché nohy se objevují také v těhotenství.
Tím, co ovlivnit můžeme, je třeba nadváha nebo nedostatečný pohyb chodidla, to, že máme nohy neustále uvězněné v nevhodné obuvi.
Začínejte pomalu
Pokud jste bosi nikdy nechodili, nevadí. Rozvoj přirozené funkce chodidla se dá dohnat i v pozdějším věku, je ale nutné bosé chůzi přivykat postupně. A nemusíte začínat hned chůzí.
Zkuste nejdřív třeba naboso cvičit. Vhodné jsou například pilates a jóga, bosi můžete být i v posilovně, samozřejmě kromě běhu na pásu a jízdy na kole. Chůzi můžete zařadit až za čas.
Kde chodit?
Jednoznačně venku v přírodě na měkkém terénu. Ideální je tráva, písek na mořských plážích, ale i lesní a polní cesty. Možná to ze začátku nebude úplně pohodlné, ale noha si zvykne, a úrazu se také bát nemusíte.
Jednak člověk chodící často bos má silnější kůži na chodidle, jednak je přirozené, že se dívá, kam šlape, a je daleko opatrnější. A pokud si to chcete jen vyzkoušet a nemáte kde, zkuste některou z bosých stezek.
Bosé boty
Také se jim říká barefoot a vyrábějí se většinou z přírodních materiálů. Vypadají jako široké placaté boty, někdy mají oddělené prsty. Platí pro ně skoro stejná pravidla jako pro chůzi bez nich. Rozdíl je hlavně v tom, že noha nepřichází přímo do kontaktu s povrchem.