Koupit si nové lyže už dnes není tak jednoduché jako dřív. Nestačí jen znát svou výšku, ale i spoustu dalších informací. Pojďme si je shrnout.
Především je nutné si uvědomit, jaký jsem lyžař, jak vypadají sjezdovky, na kterých jezdím, a jaký je můj lyžařský styl. Zda jezdím rychle a agresivně, na boulích a ledu, ve vysokém prašanu nebo na hladkých upravených a mírnějších svazích.
Zda mi vyhovují velké, střední nebo malé oblouky a nakonec si položit otázku, kolik chci do lyží investovat.
Délka lyží
Již před lety se začaly lyže zkracovat. Objevovaly se názory, že lyže nad 180 cm jsou úplně out. Záleží však na tom, jaký styl oblouků preferujeme.
Slalomové lyže
Slalomové lyže jsou lyže na kratší oblouky. Pro tyto lyže platí pravidlo:
Doporučená délka slalomových lyží = 10 až 20 cm pod výšku postavy, pokud lyže využijete na funcarving, tak i 25 cm.
Obřákové lyže
Obřákové lyže se hodí na delší a rychlé oblouky. Jsou vhodné pro dobré lyžaře, kteří se dokáží položit do oblouku skoro až na zem.
Doporučená délka pro tyto lyže je 0 až +5 cm nad výšku postavy, opravdoví machři si smlsnou na lyžích až 10 cm nad výšku své postavy.
Lyže cross carving
Cross carvingové lyže se hodí především jako univerzální lyže pro střední oblouky. Doporučená délka je 10 cm pod vlastní výšku. Hodí se pro rekreační lyžaře, kterých je mezi námi asi nejvíc.
Milovníci fun carvingu, kteří si na lyžích chtějí zařádit, tudíž by jejich prkénka měla být extrémně točivá, si je klidně mohou pořídit 20 – 25 cm pod výšku své postavy.
Všichni, kdo nejsou zvláště zdatní lyžaři, by se měli vyvarovat extrémů jak v délce, tak radia zakřivení lyže.
Jaká značka je ta pravá
Před výběrem modelu se trochu poptejte zkušených lyžařů, pro názor můžete zajít i do půjčovny lyží, kde mají přehled o míře úspěšnosti různých výrobců. Také stojí za studii různé spotřebitelské testy lyží.
Než se definitivně rozhodnete, můžete si také různé tipy lyží a značek zdarma vyzkoušet přímo na sjezdovce při zimních akcích, které se v lyžařských střediscích organizují.