Využití chytrých telefonů je čím dál pestřejší. Díky nedávno vyvinuté aplikaci MyShake jich lze nově využít také jako osobních seismometrů. Zároveň pak mohou být součástí rozsáhlé sítě monitorující zemětřesení.
Na základě získaných údajů může centrální počítač s předstihem varovat nešťastníky v postižené oblasti a přispět tak k záchraně mnoha životů.
První výsledky ukazují, že prostředním aplikace MyShake je možné detekovat zemětřesení o magnitudu 5 a vyšším do vzdálenosti asi 10 km.
Aby mobilní telefon mohl zastat tuto funkci, musí dokázat určit svou polohu a být schopen zaznamenat otřesy.
Nutně tedy musí být vybaven GPS modulem a akcelerometrem. Ten slouží například k překlápění obrazu na displeji.
Na vzniku aplikace MyShake měli hlavní podíl výzkumníci ze Seismologické laboratoře v Berkeley v americkém státě Kalifornie.
Podle vedoucího projektu Richarda Allena, který je zároveň ředitelem laboratoře, je aplikace navržena tak, aby dokázala rozpoznat chvění a otřesy půdy od jiných vibrací.
„Pokud aplikace MyShake detekuje zemětřesení, je informace okamžitě odeslána k centrálnímu zpracování. Systém se aktivuje v případě, když se sejde více podobných dat ze stejné oblasti.
Po vyhodnocení bude možné určit polohu zemětřesení a odhadnout jeho sílu,“ vysvětluje Allen celý princip.
Vědci ze Seismologické laboratoře v Berkeley věří, že stažením a naistalováním aplikace se výrazně zvýší možnost včasné detekce zemětřesení. V samotné Kalifornii monitoruje seismickou aktivitu síť zhruba 380 seismických stanic. Údaje od uživatelů bezplatné služby by mohly varovný systém zpřesnit.
Ještě větší zlepšení pak lze očekávat v zemích s častým výskytem zemětřesení, kde neexistuje tak hustá síť seismických stanic. Jejich vybudování je značně nákladné. Naopak chytré telefony jsou snad nejrozšířenější spotřební elektronikou na světě.