Na severovýchodě Číny vzniká továrna na klony, která má technologii vyspělou natolik, aby mohla klonovat lidi. To ale předmětem zařízení nebude.
Hlavním cílem je produkce klonovaného dobytka, vyrábět se budou ale i závodní koně a policejní psi.
Impulzem pro stavbu obrovské továrny na klony, která vzniká poblíž čínského města Tchien-ťin, je hlavně vysoká spotřeba hovězího masa. To je totiž mezi stále početnější čínskou střední třídou velmi oblíbené.
Producenti nestíhají uspokojit poptávku, proto se společnost BoyaLife Group společně s jihokorejským partnerem Sooam Biotech rozhodly uskutečnit odvážný projekt továrny na klony. Do projektu je zapojena také Čínská akademie věd.
Hlavním cílem je podle zodpovědných odborníků vyprodukovat ročně 100 000 kusů embryí hovězího dobytka. K roku 2020 by se pak tento počet měl zvýšit na milion krav ročně.
Kromě laboratoří bude v továrně o rozloze kolem 15 000 metrů čtverečních také genová banka a výstavní síň. Produkce by měla být spuštěna v polovině roku 2016.
Milionový mazlíček
Kromě produkce hovězího masa chtějí Číňané v továrně klonovat i závodní koně a také psy. Jihokorejská společnost Sooam Biotech, která na projektu spolupracuje, má už dnes centrum na klonování „psů na přání“.
Vysněný domácí mazlíček zatím vyjde v přepočtu na více než 2,5 milionu korun. Na svém kontě mají jihokorejští odborníci už 550 takto vyprodukovaných štěňat. Kromě mazlíčků by se čínský projekt továrny na klony chtěl zaměřovat také na produkci policejních psů.
Takový pes totiž musí být poslušný, vnímavý a silný, což údajně splňuje jeden ze sta.
Součástí projektu by měla být i genová banka. Zde může být v tekutém dusíku uchováno až 5 milionů vzorků ohrožených druhů. Podle odborníků se má jednat o jakýsi katalog ohrožených zvířat pro možnou budoucí záchranu biodiverzity.
Obě společnosti zapojené do továrny na klony už pracují na projektu, který by měl k životu přivést vyhynulého mamuta ze vzorků zamrzlých v sibiřském permafrostu po dlouhé tisíce let.