Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Čirok je obilninou budoucnost. Dokáže uživit, z půdy vyhnat škůdce či působit proti rakovině

Říká se mu velbloud rostlinné říše, protože je suchovzdorný, což je při současných klimatických změnách u plodin nedocenitelnou vlastností. Čirok v naší zemi zatím málo známe, ale je pátou nejpěstovanější obilninou světa.

Čirok je v České republice proti majoritním obilninám – pšenici, rýži a kukuřici, zatím okrajový, globálně však představuje významnou zemědělskou plodinu. Základem výživy je pro více než 500 milionů lidí ve více než 30 zemích světa.

Je velice nápomocný v zemědělství. Uvolňuje do půdy látky, které ji zbavují od škůdců. Dokáže z pole vystrnadit i dnes přemnožené hraboše. Navíc je využitelný v bezlepkovém potravinářství i udržitelné energetice. Má antioxidační a protirakovinné účinky.

Jeho studiem a šlechtěním se dlouhodobě zabývají odborníci z CARC (Národního centra zemědělského a potravinářského výzkumu, v.v.i.).  „Čirok má u nás velký zemědělský potenciál zejména kvůli měnícímu se klimatu.

To je důvod, proč se jeho šlechtění a zavádění do praxe intenzivně věnujeme,“ uvedl RNDr. Mikuláš Madaras, Ph.D., ředitel CARC.

Kvetoucí laty odrůdy čiroku Ruzrok jsou velmi atraktivní pro včely.
Kvetoucí laty odrůdy čiroku Ruzrok jsou velmi atraktivní pro včely.

Plodina budoucnosti

Původním genetickým centrem této plodiny je subsaharská Afrika. Jako potravina jsou čiroky nejvíce využívány právě na tomto kontinentu a také v Asii.

„V Evropě, včetně České republiky, dále v USA, Argentině a Austrálii jsou pěstovány především pro krmné účely, čirok je ale vhodným materiálem třeba pro výrobu bioplynu,“ upozornil Mikuláš Madaras.

Skutečnost, že čirok u nás zatím nedokážeme plně docenit a využít se ale začíná měnit, a to především díky šlechtitelskému procesu. Programy šlechtění hybridních čiroků existují ve Francii, Maďarsku či Německu.

V tomto směru má v ČR unikátní pozici výzkumný Tým genové banky v CARC. „Proč se zabývat šlechtěním čiroků? Je to nenáročná a levná plodina.

Čirokové zrno lze bez problémů vypěstovat i v našich teplejších oblastech a celosvětově i v Evropě mu nejvíce rostou plochy zásevů. Je levnější alternativou k pšenici a kukuřici a snadné je i jeho využití.

Šlechtí se zejména na chladuvzdornost, ranost a snížení obsahu antinutričních látek v obilkách,“ upozornil Ing. Jiří Hermuth, který již přes 20 let pracuje s jedinečnými plodinami, jako je čirok, v rámci výzkumného Týmu genové banky CARC.

Ruzrok na scéně

Právě tomuto pracovišti se podařilo vyšlechtit novou odrůdu čiroku zrnového s názvem Ruzrok…„Jednou ze strategií, jak čelit nedostatku vodních srážek v některých oblastech naší republiky, je využití netradičních suchovzdorných plodin, které efektivněji hospodaří s půdní vodou.

Námi vyšlechtěná odrůda čiroku Ruzrok významně lépe snáší extrémní sucha a má nižší výnosové výkyvy ve srovnání se standardními pěstovanými obilninami.

Vyniká také raností, dobrým výnosem a multifunkčním využitím, jak pro produkci zelené hmoty, tak i zrna, která v naší kukuřičné, řepařské či obilnářské oblasti bezpečně dozrávají,“ konstatoval Jiří Hermuth.

Bohatý kořenový systém u mladého čiroku odrůdy Ruzrok.
Bohatý kořenový systém u mladého čiroku odrůdy Ruzrok.

Čirok pro lidskou výživu i zdraví

Čirokové zrno je na rozdíl třeba od pšenice přirozeně bezlepkové a produkty z něho vyrobené, jako jsou mouka, krupice a další, jsou vhodné pro osoby trpící celiakií.

Je také zdrojem bílkovin, vlákniny, minerálů Mg, Fe, P, K, Mn, Cu, Se, Zn, vitamínů B6, B2, B1, má pozitivní vliv na nervový systém, metabolismus a hladinu cholesterolu, upravuje hladinu cukru v krvi.

Čirok je bohatým zdrojem různých přírodních chemických sloučenin (taniny, fenolové sloučeniny, anthokyaniny, fytosteroly), které v lidském těle působí jako antioxidanty, snižující dopad oxidačního stresu v lidském těle. Působí jako preventivní ochrana před vznikem zánětu.

Výtečný antioxidant a regulátor cholesterolu

Tepelná úprava nesnižuje antioxidační kapacitu zrna či mouky. Polyfenoly v čiroku testováním prokázaly protirakovinné účinky, především 3-deoxyanthokyanidiny, které vykazují velký potenciál zastavování růstu rakoviny tlustého střeva, rakoviny prsu a melanomu.

„Diabetes a s ním spojená obezita jsou celosvětovým strašákem. Čirok dokáže dále snižovat produkci glukózy v játrech, a to s podobným účinkem jako léky,“ informoval Jiří Hermuth.

Lipidy z čiroku jsou také částečně schopné zabraňovat absorpci cholesterolu z potravy a snižovat cholesterol nejen v krvi, ale i v játrech…Úpravou hladiny glukózy a cholesterolu v krvi spolu s vysokým obsahem antioxidantů může čirok chránit proti vzniku kardiovaskulárních chorob.

Začátek metání odrůdy Ruzrok
Začátek metání odrůdy Ruzrok

Bezlepková mouka

Také je možné zrno čiroku české odrůdy ‘Ruzrok’, jehož vnější obal byl obroušen, rozemlít na krupici či mouku a využít pro potravinářské účely.

„Čiroková mouka sice nemá takové technologické vlastnosti, aby se z ní samostatně dalo péct pečivo, ale lze ji přidávat do různých směsí.

Velkou výhodou čirokové krupice, mouky a dalších produktů z čirokových zrn je, že jsou bezlepkové,“ připomněl výzkumník z CARC. V roce 2019 pracoval jeho tým spolu s Řemeslným pivovarem Clock na projektu, v jehož rámci byla připravena ověřená technologie pro výrobu prvního českého bezlepkového, svrchně kvašeného piva z čirokového sladu. Pivovar jej dosud prodává pod názvem GLEE.

Dozrávající lata čiroku odrůdy Ruzrok
Dozrávající lata čiroku odrůdy Ruzrok

Využití čirokového zrna v krmivářství

Čirok může být zajímavou součástí jádrových krmných směsí pro brojlery, nosnice, prasata i skot. Lídrem v jeho krmení je v Evropě především Španělsko.

Zvířata ho ráda přijímají a velmi důležité je, že jeho zrno nenapadá většina hub produkující mykotoxiny, takže díky němu dochází i k „ozdravění“ krmných směsí.

Čirok by však neměl být považován za náhradní obilninu, ale spíše za možnost ke zlepšení úrovně efektivity v krmivářství.

Rufuss – nová registrovaná odrůda čiroku zrnového z CARC

Letos v březnu zaregistroval Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský v Brně novou bělozrnnou odrůdu čiroku zrnového s názvem Rufus, která pochází ze šlechtění Jiřího Hermutha. Po Ruzroku je to již druhá česká odrůda.

Na rozdíl od Ruzroku má ale odlišné vlastnosti a využití. Užitná hodnota je dána kombinací výnosu suché a zelené hmoty na úrovni liniových odrůd a odolnosti proti poléhání.

Proto je nová odrůda, v porovnání s registrovanými liniovými odrůdami čiroku na siláž v rámci sortimentu nízkých, typově zrnových odrůd pěstovaných na biomasu nebo siláž, pro tento sortiment přínosem.

Nově registrovaná odrůda Rufuss pro krmivářské a potravinářské využití
Nově registrovaná odrůda Rufuss pro krmivářské a potravinářské využití

Biomasa hubení škůdců

Výnosná pícnina Ruzrok již byla registrovaná i pro využití jeho biomasy, a to především pro energetické účely, případně i jako strniskové meziplodiny, kdy dokáže narůst i v podmínkách, kdy jiné meziplodiny ani nevyklíčí, a přitom méně vytahuje vodu.

Výhodou u mladých rostlin čiroku je, že obsahují v zelené hmotě látku dhurrin. Ten se za určitých podmínek štěpí a uvolňuje kyanovodík. Toho lze velice dobře využít.

„Když čirok vysejeme jako letní strniskovou meziplodinu s fytosanitárním efektem, jeho mladé rostliny mulčujeme a zapravíme biomasu do ornice, dochází při dobrém načasování k omezení výskytu populace háďátek, hub i dalších půdních patogenů a škůdců,“ poznamenal Jiří Hermuth.

Husté a hluboké kořeny čiroků jsou také schopné vylučovat do okolního prostředí směs látek (exudáty), které potlačují vývoj plevelů. Odpuzují rovněž hlodavce pohybující se v podzemí.

Čirok je tak schopen pole ochránit například před přemnoženými hraboši, kteří dokáží na úrodě napáchat obrovské škody. Atraktivní je i jako zdroj potravy pro včely, a to zejména na přelomu července a srpna, kdy jsou již ostatní přírodní zdroje omezené.

„Pro české zemědělství a potravinářství má tedy tato plodina obrovský potenciál, který jen musíme skutečně začít využívat. Náš ústav je připraven zájemcům poradit,“ zdůraznil.

Foto: CARC / Jiří Hermuth
reklama
Související články
Dětská kreativita má své kořeny mnohem hlouběji v historii, než jsme si kdy mysleli, neboť nové výzkumy ukazují, že mnoho jeskynních kreseb z doby ledové, mohly vytvořit děti…Tyto objevy mění naše představy o kulturním a společenském životě pravěkých komunit. Analýza jeskynního umění z doby mladého paleolitu, včetně kreseb v jeskyních Margot ve Francii a Las […]
Dnes si připomínáme světový den boje proti rakovině. Toto onemocnění zůstává jedním z nejzávažnějších zdravotních hrozeb celosvětově i v Česku. Podle nejaktuálnějších údajů bylo v České republice v roce 2022 diagnostikováno 92 541 nových případů zhoubných nádorů.   Mírný pokles byl zaznamenán v roce 2020 s 82 671 případy, ovlivněno to mohlo být pandemií COVID-19. V […]
Parazitologové z Biologického centra Akademie věd ČR potvrdili první autochtonní (tj. domácí, neimportovaný) případ difylobotriózy v České republice. Toto lidské onemocnění způsobuje tasemnice škulovec široký. K nákaze došlo po konzumaci syrových jiker štiky (kaviáru) pocházející z  nádrže Lipno v jižních Čechách.   Tento případ naznačuje přítomnost zavlečeného parazita v nádrži, která by tak mohla představovat […]
Pupeční šňůra je často vnímána jako spojení mezi matkou a dítětem, ale je to mnohem víc…Jde o jedinečný životodárný orgán, který spojuje vyvíjející se plod s placentou v děloze matky, kdy zajišťuje výživu, okysličení a odvod odpadních látek během těhotenství.   Za staletí se kolem ní vytvořila řada mýtů, pověr a tradic. Některé z nich […]
reklama
reklama
Historie
Poražený král ve zbroji skočil do moře
Na konci 10. století je Norsko rozdělené jako nikdy předtím. Příčinou je náboženství. Dosud nejmocnější muž země Haakon Sigurdsson se ji pokouší sjednotit, ale nejde s dobou a drží se tradiční víry ve staré severské bohy.   Má však mocné odpůrce, kteří prosazují křesťanství. Patří k nim především Olaf Tryggvason (asi 960–1000). Dlouho žil v zahraničí, nejprve velel […]
Našli šokovaní Sověti v Osvětimi tuny vlasů?
V táboře zůstali převážně nemocní a na kost vyhublí vězni. Mnozí bloumají po lágru a hledají nějaké jídlo a vodu. „Kdo se nedokázal pohybovat, nebo k tomu neměl dost energie, ležel netečně na lůžku ztuhlý zimou, a když umřel, nikdo si toho nevšiml,“ přibližuje Ital Primo Levi dění v Osvětimi pár dní před příchodem Rudé […]
Mont-Saint-Michel: Hora, kolem níž utíká moře
Vysoko nad mořskou hladinou se tyčí skalní monument, kolem něhož voda za odlivu ubíhá rychlostí splašeného koně. Horu Mont-Saint-Michel mnozí považují za osmý div světa, který se může pochlubit přebohatou historií.   Pro staré Kelty je ostrov kilometr od pobřeží dnešní severozápadní Francie posvátný coby mořský hrob, kam odcházejí duše zemřelých. Úctu k ostrovu Mont Tombe, jak […]
Největší děla historie se k boji nehodí
Monstrózní děla se lidé snaží postavit už řadu staletí. Z těch největších jde skutečně strach, ale většina z mnohatunových gigantů se vlastně k válčení vůbec ani nehodí.   Obří bronzová bombarda Faule Mette vzniká v německém Brunšviku roku 1411. Váží téměř devět tun a odpaluje kamenné koule o průměru 80 centimetrů. Během deseti let je v Brunšviku vyrobeno dokonce […]
Zajímavosti
Vlčí mák: Proč roste na hrobech padlých vojáků?
Pleskanec, kokýšek, makůvka, ohníček, červánčí nebo kohoutek. Tato a mnoho dalších nářečních pojmenování se pojí s jednou rostlinou, kterou známe hlavně pod názvem vlčí mák. Říká se jí také panenka, protože chudé děti si v minulosti hrály s vlčím mákem jako s panenkou.   Vlčí mák roste přirozeně v Evropě, Asii i severní Africe, ale […]
Vlasy v číslech: Naše kštice unese 2 slony!
Někdo si je pěstuje, někdo je stříhá, v každém případě ale pořád rostou! Kam až by dorostly? Kdo má nejdelší a kdo jich má nejvíce? A jakými zajímavými vlastnosti se naši vlasy chlubí?   75 mikrometrů Průměrná tloušťka vlasu závisí na tom, na které části hlavy roste. Nejsilnější jsou v týlu, tam mají průměr asi […]
Mýty opředená ornitoptéra: Slepá ulička letectví?
Krkolomně znějící slovo má svůj původ v řečtině, jde o složeninu výrazů pták a křídlo. Ornitoptéry totiž napodobují let za pomocí máváním křídel!   Vynálezci závistivě sledují opeřence, jak lehce operují ve vzduchu. Jedním z prvních průkopníků se stává anglický mnich Eilmer z Malmesbury, jehož počin připomínají záznamy z 11. století. Tehdy ale nejde o ornitoptéru v dnešním významu. Hozenou […]
Pozor! Neviditelnost je tu!
Kdo si občas nepřál na chvíli zmizet ze světa, a pak se zase vrátit zpět. Jak ale něco takového zařídit? Jednoduše, stačí se stát neviditelným!   Dlouho to byl jen sen, teď už je skutečností! Neviditelným se může stát úplně každý, stačí si na internetu objednat neviditelný plášť. Nebo přesněji neviditelný štít. Takto jednoduché se […]
Záhady a napětí
Fascinující tajemství labyrintů: Co všechno ukrývají?
Někteří lingvisté spojují slovo labyrint s řeckým slovem „labrys“, což označuje dvojsečnou sekeru, která je v minojské kultuře symbolem moci. Na Krétě jsou nalezena četná vyobrazení této sekery. Jiná teorie spojuje slovo labyrint s řeckým slovem „lavra“, což znamená „úzká ulice“. V tomto případě zřejmě labyrint označuje spletitou síť chodeb a místností, ve kterých se […]
Pozor, Perun bije!
Jsou tací, kteří se bojí bouřky. A není se co divit. Bouře umí být ničivá a nezvladatelná. O to víc je možná na čase seznámit se s bohem, který má tyto nebeské události na svědomí, a zmírnit tak svůj strach. Perun je totiž také mocný ochránce. Tak, jako mají seveřané svého Thora, tak i Slované […]
Byl Urbain Grandier čaroděj? Na jeptišky měl seslat démony!
Vymítání ďábla je v plném proudu. Neobvyklé je na něm hned několik věcí. Odehrává se totiž v klášteře, a navíc je rituál prováděn na jeptiškách, které měli posednout démoni. „Vinu nese farář Grandier,“ vypoví několik řeholnic. Podle převorky uzavřel kněz smlouvu s ďábly, jejímž cílem mělo být obcování s jeptiškami. Skutečně tomu tak bylo?   Loudunským klášterem v západní Francii […]
Je turecký Durupinar zkamenělou biblickou archou? Nové důkazy!
Zvláštní útvar v tureckých horách je již dlouho středem zájmu archeologů i dobrodruhů pátrajících po biblických artefaktech. Zatímco geologové obecně tvrdí, že jde o přírodní útvar, poznatky z nejnovějších výzkumů hrají do karet těm, kteří Durupinar považují za zkamenělé pozůstatky Noemovy archy.   V květnu roku 1948 západ Turecka zasáhne série zemětřesení doprovázená silným deštěm…Následkem […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Středověk v Dětenicích
epochanacestach.cz
Středověk v Dětenicích
Malá obec Dětenice je velmi navštěvovaným místem, kde si přijdou na své všichni milovníci historie a starých pověstí, stejně jako nejmladší výletníci. Zdejší barokní zámek nabízí všemožné historické slavnosti a rovněž pohádkové prohlídky s kostýmovanými průvodci a divadelními vstupy. Až tuto prohlídku absolvujete s dětmi, můžete za odměnu vyrazit na prohlídku zámeckého pivovaru. Uvidíte dobové
Citronová bábovka s polevou
nejsemsama.cz
Citronová bábovka s polevou
Má tak svěží chuť, že nebudete mít ani výčitky svědomí kvůli tomu, že si dáváte dezert. Ingredience: 280 g polohrubé mouky 200 g cukru 1 vanilkový cukr 1 prášek do pečiva 4 vejce 100 ml oleje 100 ml mléka šťáva z jednoho bio citronu jemně nastrouhaná kůra z jednoho bio citronu Na polevu: 200 g moučkového cukru 3 lžíce citronové šťávy
Vítová skončila na Nově! Dostala snad nabídku jinde?
nasehvezdy.cz
Vítová skončila na Nově! Dostala snad nabídku jinde?
Atraktivní moderátorka Iveta Vítová (41) se nedávno svěřila svým příznivcům, že po dlouhých dvanácti letech definitivně končí na Nově. Tam působila jako moderátorka televizního zpravodajství, ale tak
Artemis: Jak se staví raketa, která nás vrátí na Měsíc
21stoleti.cz
Artemis: Jak se staví raketa, která nás vrátí na Měsíc
Stavba rakety, která dopraví lidstvo zpět na Měsíc, je jedním z největších inženýrských výkonů moderní doby. Program Artemis, vedený NASA, připravuje start superrakety SLS (Space Launch System), která
Následovala jsem nebožtíka?
skutecnepribehy.cz
Následovala jsem nebožtíka?
Zvláštní postava a zamčený hřbitov mi připravily strašidelný zážitek, na který nikdy v životě nezapomenu. Nikdy jsem neměla hřbitovy ráda, už jako malá jsem se tam cítila stísněně. Ale musela jsem tam s mámou chodit pravidelně – na Dušičky i o Vánocích. Když jsem dospěla, řekla jsem mámě, že ráda zavzpomínám na babičku s dědou zapálením svíčky, ale doma, hezky v klidu. A od té doby
Halušky s brynzou a slaninou
tisicereceptu.cz
Halušky s brynzou a slaninou
Do každého počasí jsou halušky naprosto ideální. Člověk se po nich cítí krásně sytý a zalezl by rovnou pod peřinu. Určitě stojí za vyzkoušení, co říkáte? Ingredience 500 g brambor 115 g hladké
U zrodu mocného Španělska byla jedna královská svatba
epochaplus.cz
U zrodu mocného Španělska byla jedna královská svatba
Každý měl své vlastní království a dohromady pak tvořili neporazitelnou dvojku. Isabela Kastilská a její manžel Ferdinand Aragonský společně, ruku v ruce, položili základy mocného Španělska. To všechno bylo napsáno ve hvězdách, když se ti dva v roce 1469 brali. Španělsko nebylo vždy takové, jak jej známe dnes. Na sklonku prvního tisíciletí našeho letopočtu totiž
Husáka ve vězení zlomili zimou a horkem
historyplus.cz
Husáka ve vězení zlomili zimou a horkem
Výslechová místnost je vytopena jako sauna. Zatímco vyšetřovatel sedí pohodlně za stolem a rukávem si co chvíli otírá pot z čela, vyslýchaný, oblečen do tlustého zimního kabátu, je nucen stát na nohou. Sotva dokáže vnímat, co mu příslušník říká, vždyť už nespal několik dní. Vězněný Gustáv Husák nakonec podlehne a předložené protokoly o protikomunistickém záškodnictví
Střízlivý luxus s čistými liniemi
rezidenceonline.cz
Střízlivý luxus s čistými liniemi
Půvabný plážový dům pro hosty s bazénem integrovaným do terasy zaujímá úžasnou polohu na jižní straně Long Islandu s výhledem na nekončící modrý horizont. Autoři projektu z kanceláře Bromley Caldari Architects k zakázce přistupovali s velkorysostí. „Kdo říká, že plážové domy musí být stísněné?“ ptali se oprávněně. A vsadili na otevřený půdorys, který dokonale mísí vnitřní
Když šlehačku, tak domácí
panidomu.cz
Když šlehačku, tak domácí
Umět si připravit nadýchanou a chutnou šlehačku nebývá zpravidla nijak těžké, přesto se nám někdy podaří našlehat hroudu sraženého tuku. Proč se někdy povede a jindy zkazí? Důležité je, z jaké smetany šlehačku připravujeme a jakým způsobem ji šleháme. Roli hraje i použitý šlehač. Ovšem úplně nejhorší je rezignovat na domácí přípravu a koupit si
Hanácké Náklo: Hostila nenápadná ves draka a leží zde hunský král?
enigmaplus.cz
Hanácké Náklo: Hostila nenápadná ves draka a leží zde hunský král?
Náklo, hanácká vesnička ležící přibližně jedenáct kilometrů od Olomouce, překvapí celou řadou legend a pověstí, velice pravděpodobně i vzhledem ke skutečnosti, že toto místo má skutečně velmi dlouhou
Roberto Coin: Nová kolekce Cialoma
iluxus.cz
Roberto Coin: Nová kolekce Cialoma
Když se řekne Sicílie, vybaví se nám průzračné moře, slunné pobřeží a tradice, které zanechaly svou stopu v historii. Právě tato inspirace stála za vznikem nové kolekce šperků Cialoma od italské značk
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz