Prodej starožitného pečetidla, které patřilo v 18. století čínskému císaři, předčilo veškerá očekávání aukční síně Sotheby’s. Drobný poklad s velmi zajímavou historií se prodal za více než 19 milionů dolarů.
Nikdy nevíte, co vášnivé sběratele zaujme. Důkazem toho je i nedávný prodej deset centimetrů vysoké mastkové pečeti, která se do aukce dostala z majetku zesnulého čínského velvyslance.
Drobná ale vzácná památka utržila neuvěřitelných 18 milionů dolarů a stala se tak jedním z nejlukrativnějších prodejů svého druhu.
Historický poklad
Pečeť patřila doktorovi Wou Kiuanovi a je součástí rozsáhlé sbírky s více než 1000 položkami, které shromáždil během 50. a 60. let minulého století, když pracoval na čínské ambasádě v Londýně. Samotný klenot z mastku pak koupil za nezveřejněnou cenu v roce 1965.
Vyřezávaná mastková pečeť z 18. století má držadlo umělecky zpracované do podoby bájného zvířete. Tisková plocha měří na každé straně 7,8 cm a celá pečeť má 10,7 cm na výšku.
Do tiskové plochy je vyřezáno šest čínských znaků, které v překladu znamenají „Klenot obdivovaný Jeho Veličenstvem cisářem Čchien-lungem“. Pečeť totiž sloužila k velmi specifickému účelu.
Obdivováno císařem
Pečeti byly důležitou součástí administrativy dynastie Čching a byly také úzce spojeny s každodenním životem císařů a císařoven. Otisky císařských pečetí lze proto nalézt na nejrůznějších artefaktech i předmětech a slouží jako důležitý důkaz pro jejich autentizaci.
Císař Čchien-lung pak měl pečeti obzvláště rád a během svého života si jich nechal vyřezat celou řadu. Tato konkrétní pak sloužila jako historický ekvivalent dnešních lajků a srdíček na sociálních sítích.
Císař pečetí označoval jednak oblíbená výtvarná díla, jako obrazy a kaligrafie, a pak také knihy ve své sbírce na znamení svého uznání a také jako symbol vlastní vzdělanosti.
Slavný otisk
Pečeť byla vyrobena v ranném období vlády Čhien-lunga, který na trůn usedl v pětadvaceti letech, a objevuje se na řadě slavných děl.
„Viděl jsem otisk té pečeti tolikrát na tolika významných obrazech a kaligrafiích, že je skutečně výjimečným zážitkem spatřit nyní samotnou pečeť,“ říká k tomu Nicolas Chow z aukční síně Sotheby’s.
Objevuje se také na dvou nejoceňovanějších čínských obrazech, jmenovitě na Fan Kuanových Cestovatelích mezi horami a řekami a také na Časném jaru od malíře Kuo Si.
Pečeť nakonec v aukci překvapivě dosáhla trojnásobku své odhadní ceny, a i když si kupec přál zůstat v anonymitě, je známo alespoň to, že jde o čínského investora.
To není nijak překvapivé vzhledem k tomu, že v posledních letech zájem čínských sběratelů o podobné kusy značně vzrostl.
(Foto: Sotheby’s)