Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
komerční sdělení
Co je to kybernetická bezpečnost a proč na ni musíme dbát nejen ve světle aktuálních událostí?

V souvislosti s aktuálním děním na Ukrajině se kromě jiného začal opět ve všech možných pádech o něco intenzivněji skloňovat výraz „kybernetická bezpečnost“.

Co to ale znamená, jak se můžeme o naši kybernetickou bezpečnost postarat my sami, a které orgány se této problematice věnují na státní úrovni?

Pravidla pro bezpečí

Stejně jako se staráme o to, abychom byli v bezpečí na ulici, na cestách, nebo třeba v prostředí našich domovů, neměla by nám být lhostejná ani naše bezpečnost na síti a na počítači.

A stejně tak, jako se o svou bezpečnost v tomto směru starají jednotlivci, starají se o ni na úrovni infrastruktury také firmy, vládní instituce a další podobné subjekty.

Součástí péče o kybernetickou bezpečnost je nejen prevence, ale také zkoumání a monitorování jednotlivých hrozeb, a pokud dojde k ohrožení či útoku, jsou součástí aktivit v rámci kybernetické bezpečnosti samozřejmě také kroky vedoucí k odstranění následků a k zabránění případného opakování útoku.

Zásady kybernetické bezpečnosti nám mají pomoci zabezpečit naše data a soubory před neoprávněnou manipulací a přístupem, před krádeží (mediální soubory nebo software v souvislosti s porušováním autorských práv a nelegálním pořizování a šířením obsahu), zabezpečit naši komunikaci a přenos dat, chránit uložená data i naše soukromí a bezpečí.

V bezpečí doma i v práci

Běžní uživatelé řeší počítačovou bezpečnost obvykle pouze v rovině vlastní domácnosti, případně zaměstnání či podnikání.

Její zásady překvapivě nejsou nijak složité, záleží zde spíše na jejich důsledném dodržování a na neustálém sebevzdělávání v oblasti hrozeb, útoků, hoaxů a škodlivého softwaru. Důvodů, proč dochází k narušení kybernetické bezpečnosti, je více.

Často je na vině zastaralý software, jehož případné bezpečnostní mezery umožňují útočníkům převzít nad systémem kontrolu a zmocnit se dat, případně využít systémové prostředky k nelegální činnosti – například k těžbě kryptoměn. Ze strany běžných uživatelů se pak často jedná o začátečnické či nedbalostní chyby, jako je neuvážené otevírání podezřelých e-mailových příloh, klikání na podvodné odkazy nebo třeba stahování softwaru z nedůvěryhodných zdrojů.

O tom, jak se můžete chránit při zacházení s daty nebo pohybu na internetu, jsme psali již v některých předchozích článcích.

K vašemu počítači v práci i doma byste měli mít přístup jen vy a důvěryhodní členové vaší domácnosti, případně správce sítě nebo odpovědný IT pracovník.

Pro bezpečí vašeho počítače a dat je klíčová také neustálá aktualizace operačního systému, tvorba dostatečně silných hesel, a samozřejmě také maximální opatrnost zejména při klikání na odkazy na sociálních sítích nebo v e-mailových zprávách, stejně jako obezřetnost při zacházení s e-mailovými přílohami.

Při komunikaci s ostatními uživateli nebo při přenosu dat je vhodné využívat šifrování – funkci koncového šifrování nabízí v dnešní době celá řada komunikačních aplikací typu Telegram a další.

Při pohybu na síti mohou být v ohrožení také data, týkající se vašich účtů a platebních karet. Abyste předešli možnému okradení, pečlivě dodržujte zásady, týkající se prevence takzvaného phishingu.

Samozřejmostí by mělo být pořizování softwaru i dalších souborů (například médií) pouze z oficiálních a důvěryhodných zdrojů. Pokud si chcete ověřit, zda váš počítač nebyl coby botnet zneužit ke škodlivé činnosti, můžete využít web https://amihacked.turris.cz/.

Tento web provozuje sdružení CZ.nic, a najdete na něm také celou řadu zajímavých informací nejen o kybernetické bezpečnosti.

Výrazem „botnet“ označujeme skupinu infikovaných a ovládaných počítačů, které jsou řízeny z kontrolního centra (c&c – Control and Command), které jsou zneužívané například k DDoS útokům, útokům na bankovní účty, ale třeba také k rozesílání spamu a dalším škodlivým aktivitám.

Kybernetická bezpečnost státu

V dnešní digitální době patří mezi hrozby, kterým musí čelit jednotlivé země ve světě, také ohrožení po stránce kybernetické bezpečnosti.

V souvislosti s ruskou agresí na Ukrajině zvýšila řada států svá opatření, související s možnými kybernetickými útoky, a Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB) po jednání s vládou a bezpečnostní radou státu vydal v průběhu druhé poloviny února roku 2022 varování před možnými kybernetickými útoky na tuzemskou infrastrukturu.

Úroveň nebezpečí kybernetického útoku byla vyhodnocena jako kritická, což v praxi znamená, že se prudce zvýšila pravděpodobnost tohoto typu útoku.

Potenciálním cílem kybernetického útoku na úrovni státu se mohou stát klíčové úřady, strategické instituce státní správy, informační systémy základních služeb, ale třeba také média.

NÚKIB v souvislosti se zmíněným stupněm ohrožení vyzval potenciální cíle kybernetického útoku ke zvýšení ostražitosti i zintenzivnění prevence, pod kterou mimo jiné spadá aktualizace veškerého softwaru a operačních systémů a důkladná ochrana sítí a informačních systémů.

Současná vláda postupuje v souladu s nařízeními NÚKIBu a bere zmíněná varování se vší vážností.

„Kybernetická válka“ je z mnoha důvodů proveditelnější než válka fyzická, protože ji – řečeno s velkou nadsázkou – může protistrana zahájit z minuty na minutu, aniž by kvůli tomu musela obrazně řečeno vstát z křesla u počítače.

Následky kybernetické války se rozhodně nevyplatí zlehčovat.

Kromě NÚKIB a bezpečnostní rady státu se kybernetickou bezpečností v České republice zabývá mimo další subjekty například také Bezpečnostní informační služba (BIS), která se v souladu s příslušnými zákony zabývá aktivitami, které by mohly představovat ohrožení pro bezpečnostní zájmy České republiky, její komunikační infrastrukturu či uživatele.

Ministerstvo vnitra České republiky řadí kybernetické hrozby mezi bezpečnostní hrozby po bok terorismu, extremismu nebo třeba organizovaného zločinu.

Zmíněná bezpečnostní rada státu vydala již před rokem soubor nařízení, která musí do dvou let v rámci zlepšení kybernetické bezpečnosti splnit jednotlivá ministerstva a úřady.

Jedná se o soubor celkem patnácti úkolů, které mají České republice pomoc čelit takzvaným hybridním hrozbám, pod které spadají i kybernetická ohrožení.

V souvislosti s těmito opatřeními byl jmenován také koordinátor pro bezpečnostní hrozby, který působí pod Úřadem vlády ČR.

Kybernetickou bezpečnost svých jednotlivých členských zemí pochopitelně řeší také Evropská unie.

Ta dlouhodobě vyvíjí aktivity v oblasti zlepšení kybernetické bezpečnosti svých členských zemí, boje proti kybernetické kriminalitě, posílení kybernetické diplomacie, ochrany kybernetické infrastruktury a v řadě dalších oblastí.

Evropská komise spolu s Evropskou službou pro vnější činnost představila koncem roku 2020 novou strategii kybernetické bezpečnosti Evropské unie, Rada EU následně v březnu roku 2021 přijala nové závěry, týkající se strategie Evropské unie v oblasti kybernetické bezpečnosti.

Nejzávažnější hrozby a jejich řešení na úrovni infrastruktury

Mezi nejzávažnější kybernetické hrozby patří podle Rady EU v současné době ransomware, tedy zamezení přístupu k datům a následné požadování výkupného.

Mezi další hrozby patří škodlivý software všeho druhu (malware), neoprávněné používání počítačů, sítí a systémových prostředků k těžbě kryptoměn, e-mailové útoky s cílem vylákat z uživatelů citlivé údaje včetně údajů o platebních kartách, nedovolené získávání citlivých a důvěrných dat a jejich uvolňování do nedůvěryhodného prostředí (úniky z databází, registrů, úniky zdravotních údajů), DDoS útoky (útoky bránící v přístupu k informacím, službám a dalším zdrojům provedením extrémně vysokého množství dotazů a požadavků na daný zdroj), dezinformace, nebo třeba hrozby pro dodavatelské řetězce.

Četnost výskytu jednotlivých hrozeb se v průběhu času mění, a je na jednotlivých zemích, aby těmto trendům přizpůsobovaly příslušná bezpečnostní opatření.

K řešení kybernetické bezpečnosti umí pomáhat také specializované společnosti, jako je třeba brněnská Whalebone.

Ta se mimo jiné zabývá sběrem dat o aktuálních hrozbách, a s využitím technologie umělé inteligence dokáže vytvářet velmi přesný seznam cílových adres, které používají různé viry pro komunikaci z napadeného zařízení.

V rámci činnosti společnosti Whalebone vznikla neuronová síť, která dokáže z hlídaného provozu vyčíst příslušné údaje a zkombinovat je se znalostí zmíněných hrozeb.

Jedná se o dokonalou souhru postupů, na jejímž konci je předávání vyhodnocených údajů přímo do DNS resolveru a případné okamžité blokování škodlivé komunikace a zabránění šíření škodlivého softwaru po internetu.

Kybernetická bezpečnost a ochrana před ní je bezesporu velkým tématem. Na konferenci Kam kráčí telekomunikační sítě Plzeň 2022 vystavuje řada společností, které nabízí řešení kybernetické bezpečnosti.

Zveme vás na jednu z největších oborových konferencí, kde si o otázce kyberbezpečnosti můžete pohovořit s velkou řádkou odborníků z oboru.

Svá místa si zabookujte zde: REGISTRACE.

Související články
Antibakteriální gely se staly naším společníkem nejen na cestách, ale také v běžném životě: jsou po ruce v kanceláři, doma i v restauracích. Nosíme je v kabelkách i v kapsách. Víte ale, jak je používat správně, aby skutečně fungovaly? Existuje několik zásad, které se vyplatí dodržovat.   Dezinfekce jako taková je známá už od konce […]
Dva kroky k exempláři na stole, tři k mikroskopu a zpět ke svému stolu jich musí ujít pět. A za chvíli dva další kroky k odpadkovému koši! Vstát, sednout – a pořád dokola. Světoznámý přírodovědec Charles Darwin to vyřeší: na židli si přimontuje kolečka!   Od kdy lidé používají židle? Chtělo by se říct, že takřka od vždy. […]
Na obzoru se objeví plachetnice. Nepřátelé! Je jedno, jestli to jsou Římané nebo Kartáginci. Tak či onak přicházejí loupit a vraždit. Skupina lidí prchá tajnou stezkou do kopce. Tam, ve skrytu před kýmkoliv, je město, které je jejich poslední nadějí…   Je horký den roku 1910. Ettore Pais (1856–1939), slavný italský archeolog, se vydává na […]
Tisíce lidí se ve středověku rozhodnou opustit společnost, světské radosti i starosti a zasvětit zbytek svých dnů asketickému životu a modlitbě. Mnohým však nestačí udělat tlustou čáru a stát se poustevníky. Chtějí, aby společnost zůstala za tlustou zdí. A to doslova.   V 11. století začíná doba populačního růstu, rozvoje zemědělství, rozmachu měst a globálních […]
reklama
Historie
Dřel Krčín dělníky z kůže?
Jakub Krčín je nejen chytrý, ale i nesmírně podnikavý. Jakožto hospodářský správce obrovského dominia Rožmberků má navíc velký vliv. Zakládá pivovary, mlýny, dvory, ovčíny a samozřejmě rybníky. Při jejich budování jde však přes mrtvoly!   Počátky rybníkářství v Čechách se ztrácejí v mlze. Chybějí přímé důkazy, zůstávají jen různé hypotézy. Skutečné rybníky začnou zakládat až […]
Slavná sídla hlav států: Kde se tvoří dějiny?
Nejzásadnější rozhodnutí se odehrávají za zdmi paláců, v nichž sídlí nejmocnější muži světa. Jaká je historie budov, kde přebývají prezidenti či předsedové vlád? Byly vůbec postaveny pro ně? A kdy se tam vlastně nastěhovali?   Místo pro sídlo hlavy státu si vybral už George Washington (1732–1799), první americký prezident, a zúčastnil se také 13. října 1792 […]
Budoval Jiří IV. britský Tádž Mahal pro své milenky?
Nevypadá ani trochu jako britské královské sídlo. Spíš jako palác z Pohádek tisíce a jedné noci. V anglickém přímořském letovisku Brighton ho nechává zbudovat král Jiří IV., který si v něm chce léčit bolestivou dnu, a navíc potřebuje zázemí pro své milostné eskapády.   Zpočátku stojí na místě této extravagantní stavby letní sídlo pro prince z Walesu, […]
Hrozila za urážku metresy Bastila?
„Jednou bude víc než královna,“ pronáší jasnovidka v roce 1730 poté, co důkladně prozkoumala ručku devítileté Jeanne-Antoinette Poissonové. Ambiciózní matka děvčátka hned ví, co to znamená. Její dcerka se stane královskou metresou.   Malá Jeanne (1721–1764) roste do krásy. To však k úspěchu nestačí. Rodina jí zajišťuje skvělé vzdělání, srovnatelné s dívkami z aristokratických rodin. […]
Zajímavosti
Michiganský trojúhelník: Záhady pod vodou i ve vzduchu
Znáte Michiganský trojúhelník? Leží v oblasti vzájemně propojených Velkých jezer na hranicích mezi Kanadou a USA a dějí se tam opravdu podivné věci. Mizejí tu lodě i letadla, lidí zde prý zahlédnou nejenom neidentifikované létající předměty, známé jako UFO, ale také USO, což jsou záhadné objekty pod vodou!   První z nejznámějších incidentů se odehraje […]
Kreveta pistolník: Nejrychlejší zbraň pod hladinou
Kdo se domnívá, že nejsilnějším zvířetem na Zemi je lev, tygr, nebo slon, ten se mýlí…Drápy, ostré zuby, síla, řev, to není nic ve srovnání s tím, co umí nenápadná pistolová kreveta rodu Alpheus, žijící v Mexickém zálivu a podél atlantického pobřeží USA.   Není sice větší než prst, přesto je vybavena superschopností, která z […]
Jóbovy slzy: Semena plná zdraví i prastará ozdoba
Biblický Jób měl dobrý důvod prolévat slzy. Podle nich získává jméno i tropická obilnina slzovka obecná, které se říká též Jóbovy slzy. Její semena totiž tvarem slzy skutečně připomínají a jsou využívány jako prostředek lidové medicíny, nutričně hodnotná potravina i ozdoba.   Rostlina pochází ze zemí jihovýchodní Asie, konkrétně z Myanmaru, Indie, Číny a Malajsie. […]
Palais idéal: Chrám z kamínků vyroste na zahradě!
Našli jste někdy na zemi zajímavý kamínek a odnesli si ho domů? Co jste s ním pak udělali? Položili na poličku, pomalovali barvami nebo nakonec vyhodili ? Jeden nadšený Francouz svůj kamínek nevyhodí… A jak příběh pokračuje dál?   Práci pošťáka vzal Ferdinand Cheval (1836–1924) trochu z nouze. Jako zaměstnanec v zemědělství nezvládal uživit rodinu, […]
Záhady a napětí
Fenomén „divokých mužů“ ve středověké mytologii: Byli to přežívající neandrtálci?
Chatrně oblečený venkovan se kradmo ubírá lesem a co chvíli se pozorně rozhlíží. Nedivte se, vydat se v 15. století do lesa pro nějaký ten otop, to byl často i hrdelní zločin. Pak se však stane něco strašného. V lesním přítmí spatří mohutnou postavu s černými rozcuchanými vlasy. Je to snad sám vládce pekla?   Ve středověké […]
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
Na první pohled obyčejné místo. Silnice, která se rozbíhá do čtyř stran. Křižovatka. Ale podle pradávných věr právě tady slábne závoj mezi světy. Je to místo, kde můžete přivolat duchy, uzavřít smlouvu s démonem nebo získat dovednosti, které nejsou z tohoto světa. Opravdu tady můžete změnit svůj osud? A jak vysokou cenu za to zaplatíte? […]
Podivný start čínského raketoplánu: Sledovalo ho UFO?
Na palubě čínského raketoplánu Shenzhou 9, který 16 června 2012 v půl jedné odpoledne odlétá do vesmíru, je první čínská kosmonautka Liu Yang (*1978). Start je naplánován na den 49. výročí letu Valentiny Těreškovové (*1937), první ženy ve vesmíru. Nakonec se však let do dějin zapisuje ze zcela jiného důvodu. Údajně ho totiž sledují mimozemské civilizace… […]
Posedlost anglického krejčího: Sužovalo muže sedm démonů?
Záchvaty agrese, nelidské skřeky i zpívání náboženských písní pozpátku. To vše je na denním pořádku v jednom z domů v malé anglické vesnici Yatton. Dříve velmi oblíbený krejčí se díky svým výstupům, způsobeným nevysvětlitelným incidentem, stává vyvrhelem společnosti. Podaří se mu jeho bezvýchodnou situaci zvrátit?   Vánoce, rok 1760, vesnice Yatton v Somersetu u. Místní komunita […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Salát s pečenými meruňkami
nejsemsama.cz
Salát s pečenými meruňkami
Ovoce a salát v kombinaci se sýrem je vždy dokonalá pochoutka. Vyzkoušejte ji i s melounem, broskvemi nebo jahodami. Ingredience na 4 porce: ● 500 g meruněk ● 200 g krémového kozího sýra ● 1 vejce ● 200 g listového salátu ● 1 červená cibule ● sůl ● pepř ● olivový olej ● 2 lžíce medu ● 2 lžíce citronové šťávy ● 200 g sušené šunky Postup: Měkký kozí sýr prošlehejte s vejcem. Směs pak
Roboti pod zemí: Jak ČVUT staví budoucnost tunelů a úložišť
21stoleti.cz
Roboti pod zemí: Jak ČVUT staví budoucnost tunelů a úložišť
Představte si robota, který se sám orientuje v temném podzemí, analyzuje stěny tunelu a rozpozná člověka i nečekanou trhlinu. Ne, to není sci-fi – to je JULBOT. A právě takoví roboti se dnes učí praco
Grilovaný losos s borůvkami
tisicereceptu.cz
Grilovaný losos s borůvkami
Losos je jednou z nejoblíbenějších ryb na světě. Přidejte si k němu i omáčku, která ho skvěle doplní. Ingredience 150 až 200 g lososa na porci Marináda sušený česnek sůl a pepř šťáva z 1
Praktický půvab ostrůvkových řešení
rezidenceonline.cz
Praktický půvab ostrůvkových řešení
Módní dispozice má své nesporné výhody, spočívající nejen ve výsledném vzhledu kuchyně, ale také z pohledu funkčnosti. Je ale náročná na prostor. Nesporným přínosem takto koncipované plochy je její vstřícnost k ideálnímu uspořádání, jež dbá na snadnou dostupnost a obsluhu všech jednotlivých zón kuchyně. Umožňuje totiž splnění nejdůležitější zásady, a sice minimalizaci počtu kroků a
Rolls-Royce Motor Cars Prague vzdává hold kulturnímu odkazu modelu Phantom
iluxus.cz
Rolls-Royce Motor Cars Prague vzdává hold kulturnímu odkazu modelu Phantom
Model Phantom je od roku 1925 nejznámějším symbolem úspěchu. Po osm generací provázel královské rodiny, státníky, umělce a průmyslové magnáty, kteří byli přítomni u mnoha z nejvýznamnějších okamžiků m
Sladké je prý sprosté slovo!
skutecnepribehy.cz
Sladké je prý sprosté slovo!
Celý život jsem si myslela, že rodina je o lásce, podpoře a sdílení radostí. Teď díky snaše vím, že je to o zdravém jídelníčku a celoživotním odříkání. Poslední roky mi dávají zabrat. Moje snacha Lenka je sice milá žena, ale její posedlost zdravou výživou mě přivádí k šílenství. Nejvíc mi ale láme srdce, když vidím, jak svými striktními názory bere
Včely: Neúnavní pomocníci, kteří komunikují tancem!
epochaplus.cz
Včely: Neúnavní pomocníci, kteří komunikují tancem!
Jemné bzučení napovídá, že v okolí se pohybuje hmyz. Květinu zrovna navštívila včela, která po krátké chvílí míří zpět do úlu. Jakmile náklad odevzdá, předvádí zvláštní pohyby, skrze něž dává vědět ostatní, kde sehnat vydatný nektar. Malého živočicha v našich končinách nejvíce zpopularizuje kreslený seriál Včelka Mája, k němuž nazpívá píseň Karel Gott (1939–2019). Včely si pozornost zaslouží
Zelený ostrov Menorca
epochanacestach.cz
Zelený ostrov Menorca
Pokud nesnášíte velká vedra, nebo vám v létě na dovolenou nezbyl čas, nic není ztraceno. Menorka vám ráda otevře svou náruč. Název pochází z latinského Insula minor (Menší ostrov), který se používal pro odlišení od sousední Mallorky. Oba ostrovy patří k španělskému souostroví Baleáry. Od Mallorky se ostrov liší nejen velikostí, ale také rytmem života.
Konec zápachu v bytě
panidomu.cz
Konec zápachu v bytě
Možná už se vám to také stalo. Vejdete do bytu a…. cítíte nepříjemný odér, který se line prostorem. Jen nemůžete přijít na to, odkud se bere. V případě, že se váš nos vzbouří a signalizuje nelibý pach, se zkuste zaměřit na 7 nejčastějších důvodů, proč to u vás doma smrdí. 1. Odpadkový koš Používání igelitových
Regina Řandová prý přišla manželovi na milenku!
nasehvezdy.cz
Regina Řandová prý přišla manželovi na milenku!
Není to tak dávno, co zářila štěstím. Dokonce s manželem po 20 letech obnovili manželský slib. Jenže pohádka má zřejmě trhliny. Herečka Regina Řandová (57), známá ze seriálu Kamarádi, prý čelí kruté r
Byl slepý básník Homér ve skutečnosti ženou?
enigmaplus.cz
Byl slepý básník Homér ve skutečnosti ženou?
Panovník ithackého království Odysseus odjíždí bojovat do trojské války. „Kdo tady teď bude vládnout?“ ptají se v tu chvíli dvořané. „Já,“ prohlásí rozhodným hlasem Odysseova manželka Pénelopé. Nikdo
Habáni na Moravě: Šlechta díky odpadlíkům od víry bohatla
historyplus.cz
Habáni na Moravě: Šlechta díky odpadlíkům od víry bohatla
Kdysi šťastná a prosperující obec náhle zeje prázdnotou. Tisíce lidí zanechávají své majetky napospas osudu a prchají ze země, aby splnily nemilosrdný panovníkův rozkaz. Jejich víra se od té povolené příliš liší. Hnutí novokřtěnců působí v církevním světě na počátku 16. století jako blesk z čistého nebe. Humanistický učenec Konrád Grebel (asi 1498–1526) a jeho kolega Felix
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz