Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
komerční sdělení
Co je to kybernetická bezpečnost a proč na ni musíme dbát nejen ve světle aktuálních událostí?

V souvislosti s aktuálním děním na Ukrajině se kromě jiného začal opět ve všech možných pádech o něco intenzivněji skloňovat výraz „kybernetická bezpečnost“.

Co to ale znamená, jak se můžeme o naši kybernetickou bezpečnost postarat my sami, a které orgány se této problematice věnují na státní úrovni?

Pravidla pro bezpečí

Stejně jako se staráme o to, abychom byli v bezpečí na ulici, na cestách, nebo třeba v prostředí našich domovů, neměla by nám být lhostejná ani naše bezpečnost na síti a na počítači.

A stejně tak, jako se o svou bezpečnost v tomto směru starají jednotlivci, starají se o ni na úrovni infrastruktury také firmy, vládní instituce a další podobné subjekty.

Součástí péče o kybernetickou bezpečnost je nejen prevence, ale také zkoumání a monitorování jednotlivých hrozeb, a pokud dojde k ohrožení či útoku, jsou součástí aktivit v rámci kybernetické bezpečnosti samozřejmě také kroky vedoucí k odstranění následků a k zabránění případného opakování útoku.

Zásady kybernetické bezpečnosti nám mají pomoci zabezpečit naše data a soubory před neoprávněnou manipulací a přístupem, před krádeží (mediální soubory nebo software v souvislosti s porušováním autorských práv a nelegálním pořizování a šířením obsahu), zabezpečit naši komunikaci a přenos dat, chránit uložená data i naše soukromí a bezpečí.

V bezpečí doma i v práci

Běžní uživatelé řeší počítačovou bezpečnost obvykle pouze v rovině vlastní domácnosti, případně zaměstnání či podnikání.

Její zásady překvapivě nejsou nijak složité, záleží zde spíše na jejich důsledném dodržování a na neustálém sebevzdělávání v oblasti hrozeb, útoků, hoaxů a škodlivého softwaru. Důvodů, proč dochází k narušení kybernetické bezpečnosti, je více.

Často je na vině zastaralý software, jehož případné bezpečnostní mezery umožňují útočníkům převzít nad systémem kontrolu a zmocnit se dat, případně využít systémové prostředky k nelegální činnosti – například k těžbě kryptoměn. Ze strany běžných uživatelů se pak často jedná o začátečnické či nedbalostní chyby, jako je neuvážené otevírání podezřelých e-mailových příloh, klikání na podvodné odkazy nebo třeba stahování softwaru z nedůvěryhodných zdrojů.

O tom, jak se můžete chránit při zacházení s daty nebo pohybu na internetu, jsme psali již v některých předchozích článcích.

K vašemu počítači v práci i doma byste měli mít přístup jen vy a důvěryhodní členové vaší domácnosti, případně správce sítě nebo odpovědný IT pracovník.

Pro bezpečí vašeho počítače a dat je klíčová také neustálá aktualizace operačního systému, tvorba dostatečně silných hesel, a samozřejmě také maximální opatrnost zejména při klikání na odkazy na sociálních sítích nebo v e-mailových zprávách, stejně jako obezřetnost při zacházení s e-mailovými přílohami.

Při komunikaci s ostatními uživateli nebo při přenosu dat je vhodné využívat šifrování – funkci koncového šifrování nabízí v dnešní době celá řada komunikačních aplikací typu Telegram a další.

Při pohybu na síti mohou být v ohrožení také data, týkající se vašich účtů a platebních karet. Abyste předešli možnému okradení, pečlivě dodržujte zásady, týkající se prevence takzvaného phishingu.

Samozřejmostí by mělo být pořizování softwaru i dalších souborů (například médií) pouze z oficiálních a důvěryhodných zdrojů. Pokud si chcete ověřit, zda váš počítač nebyl coby botnet zneužit ke škodlivé činnosti, můžete využít web https://amihacked.turris.cz/.

Tento web provozuje sdružení CZ.nic, a najdete na něm také celou řadu zajímavých informací nejen o kybernetické bezpečnosti.

Výrazem „botnet“ označujeme skupinu infikovaných a ovládaných počítačů, které jsou řízeny z kontrolního centra (c&c – Control and Command), které jsou zneužívané například k DDoS útokům, útokům na bankovní účty, ale třeba také k rozesílání spamu a dalším škodlivým aktivitám.

Kybernetická bezpečnost státu

V dnešní digitální době patří mezi hrozby, kterým musí čelit jednotlivé země ve světě, také ohrožení po stránce kybernetické bezpečnosti.

V souvislosti s ruskou agresí na Ukrajině zvýšila řada států svá opatření, související s možnými kybernetickými útoky, a Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB) po jednání s vládou a bezpečnostní radou státu vydal v průběhu druhé poloviny února roku 2022 varování před možnými kybernetickými útoky na tuzemskou infrastrukturu.

Úroveň nebezpečí kybernetického útoku byla vyhodnocena jako kritická, což v praxi znamená, že se prudce zvýšila pravděpodobnost tohoto typu útoku.

Potenciálním cílem kybernetického útoku na úrovni státu se mohou stát klíčové úřady, strategické instituce státní správy, informační systémy základních služeb, ale třeba také média.

NÚKIB v souvislosti se zmíněným stupněm ohrožení vyzval potenciální cíle kybernetického útoku ke zvýšení ostražitosti i zintenzivnění prevence, pod kterou mimo jiné spadá aktualizace veškerého softwaru a operačních systémů a důkladná ochrana sítí a informačních systémů.

Současná vláda postupuje v souladu s nařízeními NÚKIBu a bere zmíněná varování se vší vážností.

„Kybernetická válka“ je z mnoha důvodů proveditelnější než válka fyzická, protože ji – řečeno s velkou nadsázkou – může protistrana zahájit z minuty na minutu, aniž by kvůli tomu musela obrazně řečeno vstát z křesla u počítače.

Následky kybernetické války se rozhodně nevyplatí zlehčovat.

Kromě NÚKIB a bezpečnostní rady státu se kybernetickou bezpečností v České republice zabývá mimo další subjekty například také Bezpečnostní informační služba (BIS), která se v souladu s příslušnými zákony zabývá aktivitami, které by mohly představovat ohrožení pro bezpečnostní zájmy České republiky, její komunikační infrastrukturu či uživatele.

Ministerstvo vnitra České republiky řadí kybernetické hrozby mezi bezpečnostní hrozby po bok terorismu, extremismu nebo třeba organizovaného zločinu.

Zmíněná bezpečnostní rada státu vydala již před rokem soubor nařízení, která musí do dvou let v rámci zlepšení kybernetické bezpečnosti splnit jednotlivá ministerstva a úřady.

Jedná se o soubor celkem patnácti úkolů, které mají České republice pomoc čelit takzvaným hybridním hrozbám, pod které spadají i kybernetická ohrožení.

V souvislosti s těmito opatřeními byl jmenován také koordinátor pro bezpečnostní hrozby, který působí pod Úřadem vlády ČR.

Kybernetickou bezpečnost svých jednotlivých členských zemí pochopitelně řeší také Evropská unie.

Ta dlouhodobě vyvíjí aktivity v oblasti zlepšení kybernetické bezpečnosti svých členských zemí, boje proti kybernetické kriminalitě, posílení kybernetické diplomacie, ochrany kybernetické infrastruktury a v řadě dalších oblastí.

Evropská komise spolu s Evropskou službou pro vnější činnost představila koncem roku 2020 novou strategii kybernetické bezpečnosti Evropské unie, Rada EU následně v březnu roku 2021 přijala nové závěry, týkající se strategie Evropské unie v oblasti kybernetické bezpečnosti.

Nejzávažnější hrozby a jejich řešení na úrovni infrastruktury

Mezi nejzávažnější kybernetické hrozby patří podle Rady EU v současné době ransomware, tedy zamezení přístupu k datům a následné požadování výkupného.

Mezi další hrozby patří škodlivý software všeho druhu (malware), neoprávněné používání počítačů, sítí a systémových prostředků k těžbě kryptoměn, e-mailové útoky s cílem vylákat z uživatelů citlivé údaje včetně údajů o platebních kartách, nedovolené získávání citlivých a důvěrných dat a jejich uvolňování do nedůvěryhodného prostředí (úniky z databází, registrů, úniky zdravotních údajů), DDoS útoky (útoky bránící v přístupu k informacím, službám a dalším zdrojům provedením extrémně vysokého množství dotazů a požadavků na daný zdroj), dezinformace, nebo třeba hrozby pro dodavatelské řetězce.

Četnost výskytu jednotlivých hrozeb se v průběhu času mění, a je na jednotlivých zemích, aby těmto trendům přizpůsobovaly příslušná bezpečnostní opatření.

K řešení kybernetické bezpečnosti umí pomáhat také specializované společnosti, jako je třeba brněnská Whalebone.

Ta se mimo jiné zabývá sběrem dat o aktuálních hrozbách, a s využitím technologie umělé inteligence dokáže vytvářet velmi přesný seznam cílových adres, které používají různé viry pro komunikaci z napadeného zařízení.

V rámci činnosti společnosti Whalebone vznikla neuronová síť, která dokáže z hlídaného provozu vyčíst příslušné údaje a zkombinovat je se znalostí zmíněných hrozeb.

Jedná se o dokonalou souhru postupů, na jejímž konci je předávání vyhodnocených údajů přímo do DNS resolveru a případné okamžité blokování škodlivé komunikace a zabránění šíření škodlivého softwaru po internetu.

Kybernetická bezpečnost a ochrana před ní je bezesporu velkým tématem. Na konferenci Kam kráčí telekomunikační sítě Plzeň 2022 vystavuje řada společností, které nabízí řešení kybernetické bezpečnosti.

Zveme vás na jednu z největších oborových konferencí, kde si o otázce kyberbezpečnosti můžete pohovořit s velkou řádkou odborníků z oboru.

Svá místa si zabookujte zde: REGISTRACE.

Související články
Fascinující amazonská džungle nemusí skrývat jen dosud neznámé rostliny a „běžná“ zvířata. Možná se v ní potlouká tvor, se kterým byste se rozhodně setkat nechtěli. Podle některých popisů připomíná Bigfoota a i když jde podle všeho o legendu, reálný předobraz toto monstrum zřejmě opravdu má!   Pohybuje se prý pomalu a nenápadně a většinou zůstává […]
Je tomu 46 let, kdy v naprosté izolaci zemře poslední oběť pravých neštovic, britská fotografka Janet Parkerová (1938–1978). Stane se tak v době, kdy už mají být minulostí, protože svět po dlouhém boji oslavuje jejich oficiální vymýcení.   Je jí čtyřicet. S manželem Josephem mají dva psy a malý domek na předměstí Birminghamu. Pracuje jako […]
Každá země má svoji vlajku, státní znak, hymnu… a většinou také symbolické zvíře! Jak ale vybrat to pravé?   Ocitli jste se na území dnešního Chorvatska v době středověku a musíte zaplatit daně? Peníze si nechte, platí se tu kunami – stačí je stáhnout z kůže! Kožešina z drobných šelem je natolik výhodným artiklem, že […]
Její oficiální označení, tedy R504, nic moc neřekne. Stačí se ovšem zmínit o „Cestě kostí“, jak je kolymská silnice přezdívána, a na povrch se začnou drát hrůzy, které její stavbu provázely. Podepsán pod nimi není nikdo jiný než Josif Vissarionovič Stalin.   Oblasti, kudy vede, se říká ledová poušť. Jde o jedno z nejchladnějších míst […]
reklama
Historie
Bylo povinností královského lékaře kárat vládce?
Muž v taláru pospíchá ulicemi města. Lidé, které potkává, jej uctivě zdraví. Jako by je ani nevnímal, má práce nad hlavu. Teď ho čeká medicínská přednáška na lékařské fakultě, pak bude studenty seznamovat s taji astronomie a u dvora má naplánovanou audienci…   Vystudovat medicínu nebylo již ve středověku jen tak. Zájemce musel nejprve strávit […]
Fred Astaire: U filmu mu dali nejdřív košem
Elegán s graciézními pohyby tančí ve světle reflektorů. Miláček národa stále hledá partnerku, která mu bude důstojným protějškem. A pak jednoho dne spatří tu pravou. Světový film v tu chvíli získá legendu – duo Ginger a Fred.   Přistěhovalec z Rakouska Fritz Austerlitz (1868–1923) pracuje v pivovaru v americké Nebrasce a se svým životem je docela spokojený. […]
Palác makedonských králů: Navrhl ho autor jednoho z divů světa?
Kráčí s hlavou hrdě vztyčenou. Konečně se dočkal. Po násilné smrti svého otce Filipa II. je Alexandr Makedonský prohlášen králem. Ke slavnostnímu okamžiku přitom dochází v honosném paláci v Aigai, tehdejší metropoli království.   Velkolepé sídlo nechal vystavět už Alexandrův otec Filip II. (asi 382–336 př. n. l.). K dílu snad přizval věhlasného architekta Pythea […]
Galerie krásek: Na zdi se potkaly princezna s dcerou ševce
Za jeho vlády se z bavorského Mnichova stává centrum kultury a umění. Král Ludvík I. miluje malířství, sochařství i architekturu. Je ale také znalcem ženských půvabů a právě největším krasavicím své doby se rozhodne zasvětit celou obrazovou galerii.   Galerie krásek není v éře Ludvíka I. Bavorského (1786–1868) žádnou novinkou. Pyšnili se jimi vládci z […]
Zajímavosti
Vrať se aneb Příběh bumerangu
Věci vyhazujeme proto, že se jich chceme zbavit, nikoliv aby se nám vrátily zpět. Existuje ale výjimka – už tisíce let lidé s nadějí na návrat vyhazují bumerang!   Když najdou archeologové v 80. letech 20. století v jeskyni Oblazowa v Polsku asi 60 cm dlouhý kus mamutího klu, něco se jim na něm nezdá. […]
Baobaby: Stromy, které hubnou
Jejich jméno pravděpodobně pochází z arabštiny, ale najdeme je hlavně v Africe a na Madagaskaru, kde jsou pro tamní obyvatele léčivou dřevinou, tématem legend i předmětem uctívání. Věří například, že pokud utrhnou květ baobabu, sežere je lev. Ale pokud se napijí vody, kde byla namočena jeho semena, uchrání je to před útokem krokodýla.   Tyto […]
Pepř: Král koření s pořádně ostrými lokty
Pokud existuje koření, které nesmí chybět v kuchyni ani na stole, pak je to pepř a platí to po celém světě. V minulosti je nejen dochucovadlem, ale i symbolem bohatství, ceněným platidlem a trnem v oku církvi. A egyptský faraon má pepř dokonce i v nose!   Mleté i celistvé sušené kuličky pepře mají lidé […]
Svátek svatého Rufa: Den, kdy umírají panovníci
S křikem vyrazí vstříc sešikovaným vojákům, o pár hodin později už ale není jeden z nejúspěšnějších českých králů mezi živými. A s jeho mrtvolou se dějí věci! O ani ne 70 let později se situace opakuje, tentokrát nepřátelé propíchají jako řešeto prvního Lucemburka na našem trůnu!   Někdejšího římského konzula Rufa údajně osvítí Bůh, a tak se stane […]
Záhady a napětí
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
Před badatelem Josefem Urbánkem leží právě dokončená mapa. Zakreslená je na ní také obří vodní plocha. Urbánek totiž ve 20. a 30. letech minulého století postupně prozkoumal záhadnou jeskyni Výpustek. Údajně v ní objevil také přírodní unikát. Po něm se ale úplně slehla zem. Existuje vůbec a může nás k němu mapa přivést?      Rozlehlými prostorami […]
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
Archeologové během loňských vykopávek v Turecku objevili hliněnou tabulku popsanou dosud neznámým mrtvým jazykem používaným před více než 3000 lety. Z doprovodného textu v chetitštině vyplývá, že tabulka zachycuje nějaký starověký rituál. Podaří se vědcům jazyk rozluštit a dávný rituál přečíst?   „Byl objeven nový indoevropský jazyk.“ Těmito slovy představuje vedoucí archeologických vykopávek Prof. Dr. […]
Mystérium jménem egregory: Jde o naše strážné anděly?
V uplynulých desetiletích se zrodilo mnoho nových esoterických konceptů pracujících s existencí nehmotné energie nebo rovnou bytostí, které žijí mimo dosah našich obyčejných smyslů. Mezi tyto bytosti patří i tajemné egregory. Jde o andělské bytosti, které nad námi bdí, nebo jsou spíš negativní povahy?   Váš život prochází turbulentním obdobím. Právě jste změnili práci a […]
Moře na pobřeží Texasu vyplavuje lahve použité při magických rituálech
Na texaských se plážích se v poslední době začaly objevovat záhadné „čarodějné lahve“, podle všeho jde o relikvie použité při magických rituálech. Velmi často tyto nádoby obsahují lidskou moč, vlasy, odstřižené nehty, rezavé špendlíky a další podivné objekty. Jak se do moře dostaly a k čemu měly sloužit?   Moře občas na pevninu vyplaví lecjaké […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Muž četl moje myšlenky…
skutecnepribehy.cz
Muž četl moje myšlenky…
Lidé kolem nás mohou mít schopnosti, o kterých nemáme ani tušení. Na lázeňském pobytu jsem zažila něco neuvěřitelného. Stalo se to před necelými třemi lety, když jsem byla na měsíčním lázeňském pobytu po jedné komplikované operaci a potřebovala jsem čas na zotavenou. Nezapomenutelné setkání Během těch několika týdnů jsem tam poznala několik zajímavých lidí, ale
Vytvořte si svou rustikální nádobu
panidomu.cz
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
epochaplus.cz
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
Než umyjete šálek, zkuste si rozmyslet, jestli by se vám kávová sedlina k něčemu nehodila. Můžete ji použít třeba na zahradě, při úklidu domácnosti, k vylepšení složení betonu nebo péči o pleť. V průmyslu ji testují na všechny možné způsoby a získává body v mnoha výrobních odvětvích. Když si milovníci mleté kávy vypijí svůj šálek,
Využijte sílu Měsíce
nejsemsama.cz
Využijte sílu Měsíce
Sluneční rytmus určuje roční období i to, jak se fyzicky cítíte. Měsíční fáze souvisejí naopak s vaším duchovním světem. Nejvíc energie cítíte při úplňku a po něm dochází k poklesu sil. Také, když se díváte v noci na stříbrný svit měsíce, cítíte fascinaci a údiv? Celá Země je spojena s jeho měnícími se tvářemi – přibýváním, úplňkem, ubýváním a novem. Úplněk Měsíc v úplňku má největší
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Ruiny starobylého hradu Trosky: Co všechno mohou ještě skrývat?
enigmaplus.cz
Ruiny starobylého hradu Trosky: Co všechno mohou ještě skrývat?
Zříceninu hradu Trosky najdeme na vrcholu stejnojmenného kopce v okrese Semily v Libereckém kraji. Nachází se na území Chráněné krajinné oblasti Český ráj. Jde o jeden z našich nejnavštěvovanějších hr
Churchill chystal útok na SSSR
historyplus.cz
Churchill chystal útok na SSSR
„Vracím se s pevným přesvědčením, že jsme šťastně vykročili na cestě ke světovému míru,“ nechá se krátce po jaltské konferenci slyšet americký prezident Roosevelt. Setkání protihitlerovské koalice se podle něj vyvinulo více než dobře. To britský premiér Churchill je opatrnější. Tuší, že Rusové si demokracii interpretují po svém… Zatímco Evropa slaví konec největšího konfliktu v dějinách, britský
Původcem bolestí hlavy mohou být i přetížené zádové svaly
21stoleti.cz
Původcem bolestí hlavy mohou být i přetížené zádové svaly
Bolest hlavy trápí až 85 % dospělých, častěji se objevuje u žen a více než polovina pacientů bývá do věku 45 let. Nejčastěji se bolest hlavy, která není spojena s jiným onemocněním, například virózou,
Značka Goldbergh představila svou novou fitness kolekci v Miami stylu
iluxus.cz
Značka Goldbergh představila svou novou fitness kolekci v Miami stylu
Značka Goldbergh, oblíbená mezi milovníky sportovního oblečení, s hrdostí představuje svou nejnovější fitness kolekci. Tento rok je poprvé obohacena o kompletní řadu oblečení pro resort wear, což přin
Polévka z červené řepy, která zahřeje
tisicereceptu.cz
Polévka z červené řepy, která zahřeje
Opravdu zahřeje a dodá vám nálož vitaminů. Ozdobit ji můžete nejen smetanou a bylinkami, ale třeba také slunečnicovými semínky apod. Potřebujete 1 kg červené řepy 2 lžíce másla 1 cibuli 400 g
Co skrývala diagnóza pohlavní nemoci u Halle Berry?
nasehvezdy.cz
Co skrývala diagnóza pohlavní nemoci u Halle Berry?
Chvíle hrůzy si prožila herečka Halle Berry (57), které byla mylně diagnostikována pohlavní nemoc. Nakonec se ale jednalo o příznaky menopauzy. „Cítím, jako bych měla v pochvě břitvy,“ přiběhla tehd
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
epochanacestach.cz
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše, o tom se můžeme přesvědčit jen kilometr od poutního areálu ve Velehradě, v Archeoskanzenu Modrá. Představuje opevněné sídliště z dob Velké Moravy vybudované na základě skutečných archeologických nálezů přímo ze zdejší lokality. Prostor je členěn do několika tematických celků. Fortifikační část se věnuje typům dobových opevnění od hradeb ze dřeva a