Lifestyle

Co jste o Českých drahách možná nevěděli

Co jste o Českých drahách možná nevěděli

Že České dráhy denně vypraví v průměru přes 7 200 osobních spojů, to se většinou ví, ale že ty za den ujedou přibližně 350 000 kilometrů, to už ví málokdo. Je to jako by skoro devětkrát objely zeměkouli po rovníku. Možná jste ještě také nezaslechli, že České dráhy denně přepraví téměř půl milionu lidí. To je, jako by během jediného dne nasedla do vlaku polovina jižní Moravy. Každý Čech využije národního dopravce v průměru osmnáctkrát za rok a v 90 procentech jede jeho vlak na čas.

„Velké množství spojů a cestující odbavíme jen díky velmi rozsáhlému vozidlovému parku. V současnosti čítá přes 4 200 vozidel a stovky dalších nových vozů a jednotek pořizujeme. Moderní vozidla jsou vybavena pro pohodlné cestování a také pro optimální využití času,“ říká místopředseda představenstva Českých drah Radek Dvořák.

Víte, že vlak může být kanceláří nebo restaurací?

Přes tisíc spojů dnes nabízí Wi-Fi připojení k internetu. Vozy jsou vybavené zásuvkami a nově také USB konektory pro napájení telefonů a notebooků. Velkoprostorové vozy navíc disponují většími stoly, a tak není problém vagón proměnit v pojízdnou kancelář a vyřídit cestou třeba e-maily.

„Oblíbená je také nabídka našich restauračních a bistro vozů. Ty jsou nejen u nás, ale i v zahraničí, kam zajíždějí, velmi pozitivně hodnocené. Proto také 20 nových moderních souprav, které chceme v příštích letech pro dálkové vlaky pořídit, bude vybaveno veškerým zázemím pro přípravu a konzumaci jídel a nápojů. Samozřejmostí je točené pivo nebo kvalitní značková káva,“ zdůrazňuje Radek Dvořák a doplňuje: „Občerstvení chceme nabídnout také cestujícím na kratších tratích, proto jsme zavedli roznášku přímo na místa pod značkou ČD Minibar. V současnosti už funguje ve skoro 200 expresních a rychlíkových spojích. Loni jsme tak naservírovali zákazníkům 370 tisíc šálků kávy, 180 tisíc šálků cappuccina nebo 180 tisíc plechovek piva.“

Víte, že vlak může být také hernou, kinem nebo kolárnou?

Skutečně, vlaky Českých drah všechny tyto služby nabízejí. Například více než 6 a půl tisíce spojů umožňuje zjednodušenou přepravu jízdních kol. Společnost však myslí také na cestující s dětmi, jak dokládá Radek Dvořák: „V Railjetech, Pendolinech nebo v expresech do Chebu nabízíme malá dětská kina, kde se mohou děti během cesty zabavit. V desítkách dalších vlaků máme vyhrazené oddíly, kde jsou hrací plány stolních her, třeba originální Elfíkovy cesty. Kdo cestuje s nejmenšími dětmi, ten ocení sklápěcí pulty pro přebalování kojenců a batolat. Jimi jsou vybaveny desítky moderních souprav expresů, ale i zastávkových vlaků. Samozřejmostí je u nich dostatek místa pro kočárek nebo snadný nástup. “

Více z Lifestyle

8 lifehacků pro snazší život: Vychytávky vám ušetří čas i nervy

Lifestyle25.9.2020

Vyžeňte z obličeje únavu!

Lifestyle24.9.2020

TOP CLASS GOLF – Propadněte vášni českého greenu

Lifestyle22.9.2020

Bylinková zahrádka ve skle

Lifestyle17.9.2020

Rajské oázy s hříšným soukromím

Lifestyle15.9.2020

Prázdniny v Římě

Lifestyle10.9.2020

Jižní Tyrolsko – Přes hřebeny hor po jedné stopě

Lifestyle8.9.2020

Cestování – Exotické opojení smyslů

Lifestyle3.9.2020

Množíme květiny z babiččiny zahrádky

Lifestyle1.9.2020
Lifestyle
Časopis, který by vás mohl zajímat