Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Co jste o snech netušili!

Spánek nám zabere přibližně třetinu života. A ačkoli se někomu může zdát, že na spánku není nic zajímavého, je to přesně naopak. Ve snech se totiž objevuje množství dějů či detailů, na které by v bdělém stavu nikdo ani nepomyslel!

Po staletí se filozofové a teologové, stejně jako dnes neurovědci, snažili objasnit, proč lidé vlastně sní.

Ani dnes, kdy o snění máme již poměrně dost informací, není účel a význam snů plně pochopen. Lidé sny odjakživa chápali jako předzvěst budoucnosti a šanci, jak odvrátit případné nebezpečí.

Některé spánkové vidiny se totiž občas opravdu vyplnily, o čemž svědčí historické záznamy.

Sny věští budoucnost

Například perského krále Xerxa varoval sen před napadením Řeky. Naopak římský císař Marcus Aurelius objevil díky snu prostředek proti závratím a chrlení krve. A četné lékařské rady našel řecký lékař Asklepiades právě ve snech svých pacientů.

Ovšem v různých kulturách mohl mít totožný sen naprosto jiný význam. Například když se Řekům zdálo o tom, že jim lezou z ucha mravenci, mělo to znamenat, že budou mít štěstí, u Římanů tento sen naopak věštil smůlu.

Xerxes byl ve snu varován před napadením Řeky.
Xerxes byl ve snu varován před napadením Řeky.

Proč je snění důležité?

Vědeckých názorů na to, proč sníme, existuje několik. Mnoho neurologů a psychologů zastává teorii konsolidační hypotézy, podle které jsou sny důležité především pro citový stav a duševní vyrovnanost člověka.

Ostatně ne nadarmo se říká, že ráno bývá moudřejší večera. Po obtížném dni je lidská mysl roztěkaná, mohou se v ní mísit pocity viny, příkoří, strach z nesprávných rozhodnutí a podobně. Během snění se lidský mozek se všemi těmito pocity a vzpomínkami vyrovnává.

Sen, který mohl zabránit leteckému neštěstí

V minulosti se ovšem vyskytly i takzvané prorocké sny, které lidi varovaly před neštěstím. Například roku 1979 se poštovnímu úředníkovi D. Boothovi ze Cincinnati v americkém Ohiu opakovaně zdál strašný sen, ve kterém byl svědkem leteckého neštěstí.

Proto se rozhodl kontaktovat místní letiště. Ačkoli společnosti American Airlines zavedla mimořádná bezpečnosti opatření, tragédii se zabránit nepodařilo. Dne 26. května vybuchlo hned po startu letadlo DC10 s 257 pasažéry na palubě.

Prorocký sen mohl zabránit leteckému neštěstí.
Prorocký sen mohl zabránit leteckému neštěstí.

Školu zasype něco černého!

K tragédii došlo i v říjnu 1966, kdy se na anglické hornické město Aberfan sesunulo 150 000 tun půdy a důlního odpadu. Zavalena byla i místní škola, ve které zahynulo 116 dětí.

Matka jedné z obětí, desetileté E. M. Jonesové, vypověděla, že dva dny před tragédii jí dcerka řekla, že brzy umře, ale že se nebojí, protože bude v nebi s Ježíškem. Zdálo se jí totiž o tom, že její školu zasypalo „něco černého“.

O zkáze školy malá holčička věděla předem.
O zkáze školy malá holčička věděla předem.

Po čem toužíme

Sny mohou být rovněž realizací podvědomých tužeb a přání, která jsou reálně neuskutečnitelná.

Ve snu můžeme být mnohem odvážnější než ve skutečnosti, zareagovat jinak než běžně, případně říci lidem, co si o nich doopravdy myslíme, což bychom v realitě nezvládli.

Mohou být rovněž simulátorem pro trénink dovedností, lze v nich například šílenou rychlostí sjíždět strmé kopce na lyžích bez rizika smrti, případně hrát excelentně na hudební nástroj a vyprodat koncertní sál.

Geniální nápad? Leda ve snu!

Ostatně řada slavných myšlenek a vynálezů vznikla právě ve snech. Například Grahamu Bellovi se zdálo o telefonu, stejně tak Paul McCartney složil jednu z nejslavnějších písní skupiny Beatles, Yesterday, ve spánku.

Německému chemikovi F. A. Kekulému se zdál sen o neznámém vzorci, ze kterého se vyklubal benzen, nejslavnější objev jeho kariéry. O vazbách atomů v molekulách se zase zdálo švýcarskému chemikovi A. Wernerovi. O dva roky později získal za svůj „sen“ Nobelovu cenu.

Paul McCartney vypověděl, že o písni Yesterday se mu zdálo.
Paul McCartney vypověděl, že o písni Yesterday se mu zdálo.

Jak sny vznikají?

Sny jsou pro člověka velmi důležité. Kdy ale vznikají? Sny se odehrávají v REM fázi spánku, který je doprovázen rychlými pohyby očí, a vznikají v zadní části mozku označovaném jako mozkový kmen. Na jejich tvorbě se podílejí i další mozkové části.

Střední mozek do snů přidává emoce, optické a sluchové efekty, amygdala a limbický systém zase pocity strachu, úzkosti, zlosti a zmatku. Oproti tomu mnohé oblasti předního mozku, které ovládají jazyk, logiku či kritické myšlení, jsou během snění zcela vypnuty.

Mýtus, nebo pravda?

Sny mohou být černobílé. PRAVDA

Jen asi 70 % lidí se zdají barevné sny, zbytek sní jen v odstínech černé a bílé barvy. Týká se to především starších lidí, kteří ještě pamatují černobílé televizní vysílání.

Nevidomým se sny nezdají. MÝTUS

I lidé, kteří nevidí, sní, ale jinak, než byste očekávali. Pokud jsou slepí od narození, sny si neumějí představit, ale dosahují jich pomocí ostatních smyslů – sluchu, čichu, hmatu a chuti. To se však netýká těch, kteří o zrak přišli až během života.

Ve snech potkáváte neznámé tváře. MÝTUS

Ačkoliv máte pocit, že tváře lidí, které se vám promítají ve snech, jste nikdy předtím neviděli, není to pravda. Ve skutečnosti se vždy jedná o lidi, které jste už někdy v životě potkali, jen si je nemusíte pamatovat.

Mně se sny nezdají!  MÝTUS

Většina lidí má čtyři až šest snů za noc, ale až 95 % z nich si své sny zkrátka nepamatuje. Pět minut po skončení snu zapomínáme 50 % jeho obsahu, za dalších pět až 90 % toho, o čem byl.

Lepšímu zapamatování snu napomáhá přirozené probuzení bez budíku a zaměření se na obsah snu hned po procitnutí. Děti si sny pamatují lépe něž dospělí, ženy více než muži.

Někteří lidé se ráno nemohou vykopat z postele. PRAVDA

Ti, kterým se po probuzení zoufale nechce vstát z postele, mohou trpět duševním onemocněním zvaným dysanie. Při něm je velmi těžké přinutit se opustit vyhřátou postel. Může však svědčit o nevhodné spánkové hygieně, případně o zdravotních problémech.

Sny mužů a žen se liší. PRAVDA

U obou pohlaví se mohou vyskytnout i agresivní, sexuální či militantní sny, a to dokonce stejně často. Ve snech žen však častěji figurují jejich rodinní příslušníci, malé děti a domov.

Noční můry jsou plné hororových scén. MÝTUS

Krátké děsivé sny (terror attack) postihují až 60 % dětí ve věku mezi 3 a 12 roky. Může se jim například zdát o tom, že jim hoří dům, nebo že mají pod postelí hada.

U dospělých nebývají noční můry tak časté, vyskytnout se však mohou, aby vám dali najevo, že je potřeba najít řešení problému, se kterým se potýkáte. Monstra a hororové scény se v nich většinou nevyskytují, spíše emoce jako jsou zmatek, smutek či vina.

Nemocní jsou ve snu zdraví. PRAVDA

Vědci zjistili, postiženým lidem se často zdá, že jsou zdraví. Paraplegici či lidé bez končetin ve snech často běhají nebo jezdí na kole, neslyšící naslouchají svému okolí, němí dokážou hovořit. Jejich mozek napodobuje zdravý život, ve kterém vše běží, jak má.

Ovšem lidé, kteří prožívají fyzickou bolest, například popálení, ji až ve 40 % případů zažívají i ve snech.

reklama
Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
reklama
Historie
Vlastenec Kinský s Marií Terezií nepohnul
Moderně uvažující politik, který předběhl svou dobu, český vlastenec, zároveň ale temperamentní až prchlivý muž. Takový je Filip Josef Kinský, jeden z nejbližších poradců Marie Terezie.   Pokud jsou k úspěšnému výkonu politické funkce třeba patřičné geny, má Filip Josef Kinský z Vchynic a Tetova (1700–1749) o budoucnost postaráno. Jeho otcem totiž není nikdo jiný než Václav Norbert […]
Hvězda fotoreportéra se zrodila z podvodu
Kulky mu sviští kolem hlavy a i on mačká spoušť. Nikoli však na zbrani, ale u svého fotoaparátu. Válečný fotograf Robert Capa je vždy tam, kde se něco děje…   Jeho rodným městem je Budapešť. Kdyby měl pokračovat v rodinných tradicích, nejspíš by pracoval v oděvním obchodě své matky. Doba však mladému, svobodomyslnému člověku nepřeje. […]
Byla Trajánova tržnice prvním obchodním centrem světa?
V centru Říma na dohled od Kolosea se tyčí podivuhodná stavba. Jde o Trajánovu tržnici, jež je součástí stejnojmenného fóra.   Mezi římskými vrcholky Kvirinálem a Kapitolem panuje čilý ruch. Skupiny dělníků zde postupně odstraňují velké množství zeminy. Píše se rok 107, když na místě vzniká „poslední a nejnádhernější ze všech císařských fór“, jak píše německá […]
Bismarck z krále udělal císaře
Od mládí si mladík z nevýznamného pruského šlechtického rodu vytkl za cíl prosadit se ve velké politice. Jen málokdo o sobě může říct, že se mu to s takovým úspěchem podařilo.   Narodil se na apríla, tedy 1. dubna 1815, do aristokratické rodiny. O láskyplném prostředí si ale Otto Eduard Leopold von Bismarck-Schönhausen (†1898) mohl nechat jen […]
Zajímavosti
Seymour Hersh: Hlídací pes demokracie
Rok 1968. Válka ve Vietnamu eskaluje a Američané mají těžké ztráty. Vietkong je všude, situace je napjatá. Americké velení se všemi silami snaží situaci zvrátit. A s neúspěchy přichází frustrace a s frustrací násilí.   Ale skutečnou podstatu násilí v Americe tuší málokdo. Armáda si informace hlídá. Když novinář Seymour Hersh (*1937) dostane od svého známého zajímavý tip, […]
Řeka Eufrat: Je kolébka civilizace na pokraji zániku?
Před tisíci lety pomůže k rozvoji prvních zemědělských společností na světě a v Bibli je dokonce zmíněn jako jedna ze čtyř řek, které zavlažují zahradu Eden. I dnes jsou na něm závislé miliony lidí. Ale zdá se, že nemusí trvat dlouho a řeka Eufrat zcela vyschne…   Může se to zdát jako ironie osudu i […]
Burning Man: Festival plný divočiny odstartuje rozchod!
Za vším hledej ženu, podobně je na tom i týdenní americký festival Burning Man (Hořící muž). Hosté se sjíždějí do nevadské pouště na přelomu srpna a září, kdy se v USA slaví Svátek práce.   Larry Harvey (1948–2018) přemítá, jak se dostat z porozchodového splínu. Společně s pár kamarády postaví na Baker Beach v San Francisku dvoumetrovou sochu muže […]
Největší zlatý Buddha: Na zamaskovanou sochu lidé zapomenou
Dlouho ji všichni mají za obyčejnou sádrovou sochu, zdobící chrám Wat Chotanaram v bangkokské Čínské čtvrti. Ovšem ať je materiál jakýkoliv, všechny sochy Buddhy jsou v Thajsku posvátné, a i s touto je proto zacházeno jako s pokladem.   Když se tedy chrám časem změní ve zchátralou ruinu, je třeba sochu zachránit a umístit jinam! Od roku 1935 stojí […]
Záhady a napětí
Děsivé pozadí filmu Nosferatu: Ožívá v něm mrtvý jazyk!
Horor Nosferatu amerického režiséra Roberta Eggerse přináší nejen návrat jednoho klasického filmového upíra, ale i něco mnohem tajemnějšího. Upírský hrabě Orlok v něm totiž hovoří jazykem, který zmizel ze zemského povrchu před více než 1500 lety! Jak se tvůrcům filmu podařilo znovu vdechnout život něčemu, co bylo již dávno mrtvé? A mělo to nějaký dopad na […]
Fascinující záhada hadí bohyně: Koho zobrazuje tajemná minojská soška?
Nedaleko krétského hlavního města Heráklion se nachází palác Knóssos, údajné útočiště bájného Minotaura, kterého zde nechal uvěznit krétský král Minos. Právě po něm byla pojmenována civilizace, která rozsáhlý komplex vybudovala. Ve 20. století byly v paláci nalezeny dvě sošky žen, světu známé jako hadí bohyně. O žádném hadím kultu v době Minojské civilizace se ale dodnes […]
Jakubovo osuárium: Jde o důkaz, že měl Ježíš rodinu?
V roce 2002 se na veřejnost dostává předmět, který by mohl být jedním z nejvýznamnějších archeologických objevů souvisejících s křesťanstvím. Kamenná schránka na kosti, tzv. osuárium, nese nápis: „Jakub, syn Josefův, bratr Ježíšův“. Opravdu jde o důkaz existence Ježíšovy rodiny, nebo je to podvrh, který měl zvýšit cenu artefaktu?   Osuárium, které údajně pochází z […]
Česko má čtyři vodíkové stanice, většina zemí EU žádnou
Vodíková mobilita se stává jedním z klíčových prvků dekarbonizace dopravy. Ačkoli se o vodíkovém pohonu hovoří jako o slibné technologii budoucnosti, jeho rozvoj v Evropě zatím probíhá nerovnoměrně. Česká republika se však v této oblasti posunula vpřed – má již čtyři veřejné vodíkové stanice, zatímco většina zemí EU stále nemá žádnou. Podle analýzy webu cistadoprava.cz, […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Játra na roštu s omáčkou
tisicereceptu.cz
Játra na roštu s omáčkou
Játra jsou u nás velmi oblíbená, připravte si je tentokrát podle tohoto vynikajícího receptu. Postup 500 g telecích jater 100–150 ml červeného kvalitního vína 2–3 lžíce olivového oleje, 5 lžic
Charitativní přesah značky Luminox se zhmotnil v dalším tikajícím skvostu
iluxus.cz
Charitativní přesah značky Luminox se zhmotnil v dalším tikajícím skvostu
Švýcarská značka Luminox, proslulá svým pevným partnerstvím s jednotkami U.S. Navy SEALs a nadací Navy SEAL Foundation, vstupuje do roku 2025 s výraznou novinkou. Limitovaná edice Navy SEAL Foundation
Zámek Litomyšl: Skvost Pardubického kraje
epochanacestach.cz
Zámek Litomyšl: Skvost Pardubického kraje
Zámek Litomyšl je dokonce zapsán do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Postavil si ho ve druhé polovině 16. století jako své reprezentační sídlo nejvyšší kancléř Království českého Vratislav z Pernštejna a dnes je považován za jednu z nejkrásnějších renesančních staveb ve střední Evropě. Stavba se důsledně držela italských vzorů, takže vnitřní nádvoří je
Potrubní pošta stále žije! Zajišťuje expresní transport mezi pracovišti nemocnice
21stoleti.cz
Potrubní pošta stále žije! Zajišťuje expresní transport mezi pracovišti nemocnice
Potrubní či pneumatická pošta není zdaleka překonanou technologií. V moderní podobě ji využívá i Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem. Transport zásilek mezi jednotlivými odděleními díky ní dosahuje
Panské sídlo s hi-tech interiérem
rezidenceonline.cz
Panské sídlo s hi-tech interiérem
Představujeme vám architektonické dílo, které klame oči a zdá se být něčím, čím není. Zcela nový hypermoderní interiér se všemi hi-tech vymoženostmi se skrývá v přepychové mnichovské budově z konce 19. století. Vítáme vás mezi moderními vymoženostmi hi-tech vesmíru, kde každý detail představuje rafinované schopnosti svých tvůrců. Pro Michaela Neumayra, který pochází z Mnichova a momentálně má základnu
Každodenní rutina na ISS: Od recyklované vody po vědecké pokusy
epochaplus.cz
Každodenní rutina na ISS: Od recyklované vody po vědecké pokusy
Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) je nejen vědeckým laboratoří, ale i místem, kde astronauti čelí extrémním podmínkám – od recyklované vody z toalet po neustálou údržbu. Jak vypadá jejich denní rutina a co je motivuje pokračovat? Objevte svět, kde i káva může být výzvou. Chutná zubní pasta a odér dezinfekce? Poté, co si jimi astronauté utřou
Diplomat Schwarzenberg se zapletl s anglickou lady
historyplus.cz
Diplomat Schwarzenberg se zapletl s anglickou lady
Anglické Timesy mají sólokapra. Místo obvyklých inzerátů je plní v roce 1830 šťavnaté detaily o milostném románku. Jeho aktéři patří k nejvyšší společnosti – vdaná anglická lady a vídeňský diplomat s českými kořeny. Nestačilo jim jen chodit spolu do divadla… Diplomatickou obratností se blížil svému vzoru, kancléři Klemensi Metternichovi (1773–1859). Stejně jako on se mohl Felix Schwarzenberg
Nacistický bombardér se přenesl do současnosti!
enigmaplus.cz
Nacistický bombardér se přenesl do současnosti!
Nacistický kapitán Johan Rau, pilotující bombardér německého válečného letectva Luftwaffe, je napjatý. „V pořádku, kapitáne?“ zeptá se jeden z členů jeho posádky, když vidí, jak se Rauovi klepe ruka.
Nešťastná duše bloudí po okolí
skutecnepribehy.cz
Nešťastná duše bloudí po okolí
Zastavili jsme a vzali ho s sebou. Na místě, kam toužil autem odvézt, se nám ve světle lamp náhle rozplynul. S manželem Tomášem jsme nepatřili k lidem, kteří obráželi večírky a společenské události v šatech a ve fraku. Raději jsme se v mládí toulali s batohem na zádech přírodou, spali jsme pod širákem a prožívali dobrodružství. Později jsme k tomu přibrali i naše dvě děti. Za našich mladých let jsme často
Energetický nápoj z jogurtu
panidomu.cz
Energetický nápoj z jogurtu
Palivo pro sportovce a milovníky zdravé výživy! Potřebujete půl hrnku bílého jogurtu banán 2 vejce 2 lžíce kokosového oleje 2 lžíce rozemletých lněných semínek led Postup Všechny ingredience rozmixujete, na závěr přidáte kostky ledu a znovu rozmixujete. Lněné semínko můžete nahradit mandlemi, semínky slunečnicovými nebo sezamovými, či také ořechy. Nápoj je možné zmrazit a podávat
Každý úspěšný den začíná snídaní
nejsemsama.cz
Každý úspěšný den začíná snídaní
Mnoho lidí snídani zanedbává, nebo ji vynechává. To ale dlouhodobě negativně ovlivňuje jejich zdraví. Snídáte? Děláte dobře. Obsahuje ale vaše snídaně všechno potřebné? Přivstaňte si Hodně lidí nesnídá či se ráno jen nějak odbude. Tím se však ochuzují o klíčové živiny nezbytné pro správné fungování metabolismu i celkovou pohodu. Zkuste to změnit, nejlépe hned zítra. Možná to
Kamarády Pardus zklamal jen jednou
nasehvezdy.cz
Kamarády Pardus zklamal jen jednou
Jen několik let před jeho předčasným odchodem do hereckého nebe objevili diváci vynikajícího brněnského herce Erika Parduse (†54), který tak báječně hrál strážmistra Zahálku v Četnických humoreskách.
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz