Asi každý ví, že nemá pít vodu, pokud jedl třešně, neschovávat se před bleskem pod stromy, nebo že oheň na svém těle nejlépe uhasí tím, že bude válet sudy.
Existuje však řada dalších v podstatě jednoduchých faktů, které nejsou tak dobře známé, ale jejichž znalost vám může zachránit život.
Při požáru v domě je kouř nebezpečnější než plameny
Při požáru v domech a bytech vám hrozí větší nebezpečí od hromadícího se kouře, než od plamenů. Proto se snažte držet u země, kde je kouře méně. Pokud zpozorujete dým procházející například škvírou pode dveřmi, utěsněte ji hadrem či kusem oblečení.
Když se snažíte z domu utéct, vždy vyzkoušejte dveře pokojů před otevřením, zda nejsou horké. V takovém případě je rozhodně neotvírejte, podtlak a nová dávka kyslíku by vám plameny poslaly rovnou do obličeje.
Zabalte léky proti alergii, i když žádnou nemáte
Na cesty si určitě berte dostatečně účinné léky potlačující alergickou reakci, a to i v případě, kdy jste přesvědčeni, že žádnými alergiemi netrpíte.
Takzvaná antihistaminika vám pomohou nejen proti nejrůznějším svědivým vyrážkám z jídla či vody, ale i při bodnutí či kousnutí hmyzu, které může způsobit nečekanou a zdraví ohrožující reakci organismu.
Stejné nebezpečí platí také při koupání v moři, kde může být řada druhů žahavých medúz, měkkýšů a korýšů.
Pokud se zraníte na veřejnosti, oslovte konkrétního člověka
Jak je možné, že si lidé na rušné ulici nevšimnou ležícího člověka, zatímco na opuštěné cestě mu přispěchají na pomoc? Může za to takzvaný efekt přihlížejícího či apatického diváka.
Čím více lidí je totiž přítomno u nějaké rizikové či nebezpečné situace, tím méně je pravděpodobné, že oběti takové situace pomohou. Řešením je mezi procházejícími lidmi vybrat jednoho a toho přímo oslovit a požádat o pomoc. Jedince tím vytrhnete z role v davu a máte větší šanci, že se domůžete pomoci.
Boj s mořským proudem vás zbytečně může stát život
Podle zkušeností záchranářů na mořských plážích mají až 80 % jejich zásahů na svědomí takzvané trhlinové proudy. Ty vznikají podél pobřeží a směřují od břehu dál na volné moře. Mají dostatečnou sílu, aby plavce odnesly daleko od břehu.
Záchranáři upozorňují, že nejhorší je snažit se doplavat přímo na břeh. Proud vás vysílí, aniž by se ke břehu výrazně přiblížili. Řešením je plavat podélně s pobřežím, dokud se nedostane mimo proud a pak obloukem směrovat ke břehu.
Netelefonujte a nepište zprávy za chůze
Náš mozek není schopen plnohodnotně zvládat více náročných úkolů najednou. Místo toho se rychle přepíná z jednoho na druhý. Vnímání rozhovoru a současná navigace okolním prostředím vás tak značným způsobem „oslepí“ a nevnímáte tolik dění okolo vás.
Lidé mluvící do telefonu mají podle vědeckých studií výrazně menší šanci všimnout si nebezpečné situace, například přijíždějícího auta. A to nejen v případě okolních zvuků, které jsou přehlušeny hovorem, ale také v případě vizuálních vjemů.