Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Co nám dala NASA: Předměty běžné potřeby, které vznikly díky vesmírnému programu

Lidská touha dobýt vesmír s sebou přinesla rozsáhlé přípravy a studium nejrůznějších materiálů, které by se pro tuto příležitost mohly hodit. Díky tomu byla uskutečněna řada objevů, které se později uplatnily i v každodenním životě běžných lidí. Za které vynálezy, mimo jiné, vděčíme NASA?

Paměťová pěna

Důvod vzniku: Při cestách astronautů do vesmíru NASA řešila, jak zvýšit jejich pohodlí a zároveň bezpečnost během startu a přistávání, kdy musí být připoutáni k sedadlům.

V roce 1966 proto vznikl program, který měl zvýšit ochranu astronautů před nárazem. V jeho rámci vyvinulo Ames Research Center, tedy vědecké výzkumné středisko NASA, pěnový materiál s neobvyklými vlastnostmi.

Ten díky své měkkosti a schopnosti absorpce energie nabízí nejen výbornou ochranu v případě nárazu či nehody, ale také pohodlí pro své uživatele.

Paměťová pěna se používá například na výrobu matrací.
Paměťová pěna se používá například na výrobu matrací.

Využití na Zemi: Paměťová nebo také líná pěna se používá na výrobu matrací a polštářů, ale také pro polstrování v letadlech či automobilech, případně třeba i na invalidních vozících.

Ochranný účel plní také v zábavních parcích a u sportovního vybavení, například v polstrování helem.

Bezdrátový vysavač

Důvod vzniku: Pro vesmírnou misi Apollo potřebovala NASA přenosný vrták poháněný baterií, který by byl schopen získávat vzorky z povrchu Měsíce a v hloubce až tří metrů pod jeho povrchem.

Vytvořením takového vrtáku byla pověřena společnost Black & Decker, jež roku 1981 vyvinula počítačový program pro optimalizaci konstrukce motoru vrtáku tak, aby minimalizoval spotřebu energie.

Využití na Zemi: Zdokonalení původní technologie vedlo k vyvinutí bezšňůrového miniaturního vysavače, zvaného Dustbuster. Ten se stal oblíbeným pomocníkem v mnoha domácnostech. Jeho nikl-kadmiové baterie se nabíjejí z klasické zásuvky.

Na obdobném principu fungují dnes také vrtačky, vyžírače keřů či nůžky na trávu.

Dětské výživy

Důvod vzniku: Strava astronautů si prošla významným vývojem. Éra hliníkových tub a dehydratovaných prášků různých chutí byla postupně nahrazena plnohodnotnou a chutnou stravou.

V 80. letech začala například NASA zkoumat možnosti využití mikroskopických vodních řas pro vytváření kyslíku a potravy či recyklaci odpadních látek během vesmírných letů.

V řasách byly látky obsažené i v mateřském mléce.
V řasách byly látky obsažené i v mateřském mléce.

Využití na Zemi:

Řasy později využila firma Martek Biosciences Corporation a izolovala z nich důležité mastné kyseliny DHA a ARA, které jsou obsaženy v mateřském mléce a jsou důležité pro vývoj mozku a očí dětí, a začala jimi obohacovat dětské výživy.

Sušení mrazem

Důvod vzniku: Ve snaze dopřát astronautům v průběhu mise pokrmy, ve kterých bude zachováno maximum vitaminů a živin a které budou navíc málo vážit, využívala NASA již u projektu Mercury na sklonku 50. let metodu označovanou jako lyofilizace.

Využití na Zemi: Jde o sušení mrazem, při kterém se nejprve potravina zmrazí na teplotu -20 až -50 °C, pak se v mrazicím zařízení sníží tlak a zvýší teplota, aby docházelo k sublimaci (přechod pevné látky v plynnou, aniž by nastalo tání).

Díky tomu se z potraviny odstraní 95 % obsažené vody. Využívá se k uchovávání potravin a květin či sušení knih poškozených povodní.

Vylepšené pneumatiky

Důvod vzniku: NASA požádala společnost Goodyear Tire and Rubber, jejíž pneumatiky jezdily roku 1971 po Měsíci, aby pro ni vyvinula pevný materiál, který by se dal použít na kryty padáků sond Viking, vyslaných roku 1975 do vesmíru, aby prozkoumaly povrch Marsu.

Společnosti se podařilo přijít s materiálem, který byl 5x pevnější než ocel.

Kvůli průzkumu Měsíce vznikl nový druh pneumatik.
Kvůli průzkumu Měsíce vznikl nový druh pneumatik.

Využití na Zemi: Skvělé vlastnosti tohoto materiálu přiměly Goodyear přemýšlet o jeho dalším použití. Vznikl tak nový druh pneumatik, které mají o 16 000 kilometrů delší průměrnou životnost.

Nyní se pro misi na Mars testují pneumatiky ze slitiny mědi a titanu, které nelze propíchnout.

Drážkování

Důvod vzniku: Při přistávání raketoplánů Space Shuttle na mokrých drahách se NASA potýkala s nebezpečím smyku, delší brzdnou dráhou a možností nehody.

Ve výzkumném středisku Langley Research Center proto vznikla technika označovaná jako drážkování. Šlo o řezání drážek do betonu, které měly zlepšit odvod vody z povrchu vozovky.

Využití na Zemi: Systém drážkování se osvědčil a vedl ke zvýšení bezpečnosti mokrých povrchů. Dnes se kromě letišť a exponovaných míst na silnicích používá rovněž v okolí bazénů, na schodech, parkovacích místech i ve zvířecích kotcích.

Měření teploty infračerveným senzorem

Důvod vzniku: Přes 30 let zkušeností s využitím infračerveného světla k dálkovému měření teploty planet a hvězd (prostřednictvím satelitu IRAS) má Laboratoř proudového pohonu (JPL) spadající pod NASA. Právě jejich technologii použila roku 1991 společnost Diatek k vytvoření prvního teploměru, měřícího teplotu prostřednictvím infračerveného senzoru.

Infračervený teploměr měří velmi přesně.
Infračervený teploměr měří velmi přesně.

Využití na Zemi: Teploměr, který měří teplotu jeho pouhým namířením na ušní bubínek, pracuje s přesností na dvě desetiny stupně. Výsledná teplota je známa do dvou sekund.

Toho je využíváno především v nemocnicích, kde vede k úspoře času i bránění šíření infekcí, protože se při vyšetření vůbec nemusí dotknout pacientova těla.

LED diody

Důvod vzniku: Světelné diody, uvolňující infračervené světlo, využívala a dále využívá NASA k experimentům s pěstováním rostlin ve vesmíru.

Ty prokázaly, že i přes absenci gravitace lze ve vesmíru vypěstovat například zeleninu, což je důležité vzhledem k plánovaným misím na Měsíc a Mars, spojeným s jejich kolonizací.

Využití na Zemi: LED diody, jež ve vesmíru umožňují pěstování rostlin, na Zemi uzdravují lidi. Jejich červené světlo zmírňuje bolesti svalů a kloubů, projevy artritidy, ztuhlost a svalové křeče.

Naopak uvolňuje svaly a zlepšuje místní krevní oběh. Jejich budoucností je pomáhat bojovat s projevy kostní atrofie, roztroušené sklerózy, Parkinsonovy choroby či diabetických komplikací.

Protézy

Důvod vzniku: Aby mohla NASA zkoumat povrchy jiných planet, investuje nemalé částky do inovací v oblasti robotiky a materiálů pro tlumení nárazů. Díky tomu vznikl například systém umělých svalů, usnadňující robotické operace ve volném vesmíru.

Bionické protézy pomáhají lidem i zvířatům.
Bionické protézy pomáhají lidem i zvířatům.

Využití na Zemi: Pokroky NASA v oblasti robotiky umožňují tvorbu funkčně dynamičtějších protéz, tzv. bionických končetin, a to jak pro lidi, tak pro zvířata. Při jejich tvorbě se kvůli pohodlí pro pacienty rovněž používá paměťová pěna.

Vybavení hasičů

Důvody pro vznik: Vesmírné prostředí je pro člověka velmi nehostinné, NASA proto musela své astronauty při cestách do kosmu adekvátně chránit – skafandrem.

Po tragédii během simulovaného startu rakety Apollo 1 roku 1967 navíc uhořeli tři astronauti, proto se NASA zaměřila na vyvíjení ohnivzdorných materiálů (využitých na skafandrech i vybavení raketoplánů), které by posádky chránily.

Využití na Zemi: Díky zkušenostem NASA byl vyvinut dýchací přístroj z hliníkového kompozitu, který využívají při své práci hasiči.

Ohnivzdorné materiály se zase používají na hasičské obleky, případně v podobě termofólie (součást autolékárniček), která ve vesmíru slouží k izolaci a ochraně zařízení – třeba Apolla 11, Hubbleova teleskopu či roverů pro Mars. Ohnivzdorné nátěry a pěny se pak používají k ochraně budov před požárem.

Filtrace vody

Důvod vzniku: Zajištění čisté vody je pro dlouhodobé pobyty ve vesmíru klíčové, bez systému dokonalého čištění by například život na Mezinárodní vesmírné stanici nebyl možný.

Filtrační systémy umožňují proměnit odpadní vodu (moč, pot, vydechovaný vzduch) na pitnou.

Využití na Zemi: Také na naší planetě jsou místa, kde je čistá voda nedostatkovým zbožím. Například v rozvojových zemích bývá voda silně kontaminována. Právě tam mohou být využita filtrační zařízení, vyvinutá původně pro přežití ve vesmíru.

Foťák v telefonech

Důvod vzniku: Eric Fossum, pracující v Laboratoři proudového pohonu (JPL) spadající pod NASA, potřeboval zmenšit kamery tak, aby se vešly do vnitřních prostor vesmírných lodí, nebo aby je bylo možné upevnit na sondy.

Roku 1993 tak vyvinul se svým týmem obrazový snímač CMOS, který zlepšil kvalitu fotografií a snížil spotřebu elektřiny u kamer.

Využití na Zemi:

Potenciál svého vynálezu využil, když si založil společnost Photobit, jež drží exkluzivní licenci ke komerčnímu využití těchto senzorů, které se používají nejen v mobilních telefonech, ale také v medicíně, kde umožňuje tvorbu tak malých kamer, aby je bylo možné spolknout.

reklama
Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
reklama
Historie
Naverbovali Britové do svých služeb skálu?
Čedičová skála, která se tyčí do výšky 175 metrů z vln Karibiku nedaleko hlavního města ostrova Martiniku Fort-de-France, je dlouho jen lahodnou pastvou pro romantické oči.   Své jméno Diamond Rock neboli Diamantová skála dostala podle světelných odrazů, které slunce dokáže vyčarovat na jejích nepravidelných stěnách. Boj o tento přírodní unikát si ale nakonec vyžádá i […]
Osídlil Antarktidu odvážný Nor?
Celý život norský přírodovědec Carsten Borchgrevink směřoval na jih. Z rodné Kristianie, dnešního Osla, se mladík vydává studovat lesnictví do Saska. Jenže studium je pro dobrodružnou povahu mladého Nora příliš nudné.   Sotva školu absolvuje, Carsten Borchgrevink (1864–1934) odpluje do Austrálie…Čtyři roky pendluje kontinentem se zeměměřičskými týmy, až se nakonec přece jen usadí v městečku Bowenfels. […]
Alois Jirásek učil Čechy číst a myslet
Dlouho toužil stát se malířem, ale pak našel smysl života ve psaní. Nakonec se stal tím, kdo českému národu otevřel dokořán okno do jeho vlastní historie.   Rodák z východočeského Hronova Alois Jirásek (1851–1930) pochází ze selského rodu, i když jeho otec Josef (1822–1901) už v rodinné tradici nepokračuje a živí se jako tkadlec a pekař. Navázání na […]
Matka upírala Ludvíkovi XIII. vládu kvůli koktání
Za vyřezávaným stolem se krčí ustrašený chlapec. V ruce svírá pero a kopíruje s ním obrysy písmen. „Levou rukou ne!“ napomene ho rozčileně jeho vychovatel. „Pravou! Musíš psát pravou!“ Princ jen tiše popotáhne. Aby toho nebylo málo, pár týdnů nato začne koktat.   Když je Ludvík XIII. (1601–1643) v říjnu 1614 úředně uznán plnoletým, je mu teprve 13 […]
Zajímavosti
Paříž 1900: Olympiáda plná chaosu
V pořadí druhé novodobé olympijské hry se pořadatelům vymknou z rukou a není nouze o bizarní situace, od závodiště v rozbahněném poli až po facky mezi soupeři.   Zatímco první novodobé olympijské hry, navazující na starověké sportovní hry v řecké Olympii, proběhnou v roce 1896 v Athénách zcela bez problémů, ty druhé o 4 roky […]
Cuketa: Kdy se z ní stane nebezpečný zabiják?
Zelený plod, podobný baňaté okurce, se dnes dá najít na většině českých zahrádkách. V bývalém Československu se přitom masově rozšíří teprve v 80. letech minulého století a podobně je to i ve zbytku světa.   Lze ji nalézt v různých tvarech a velikostech, od klasických válcových až po kulaté, a dokonce i vroubkované odrůdy. Jde […]
Poeta laureatus: Básníci ve službách státu
Celá země se v září roku 2022 noří do smutku, protože přišla o svou milovanou královnu…Zatímco obyčejní lidé začnou nosit květiny a svíčky před Buckinghamský palác, Simon Armitage usedá k bílému papíru – čeká ho jedna z nejtěžších výzev v životě.   Starodávně znějící titul poeta laureatus (oficiální básník) už dnes po světě moc nenajdeme. […]
Synanon: Když se pomoc zvrhne v šílený kult
Američan Charles Dederich je alkoholik. V den třiačtyřicátých narozenin se to v něm zlomí. Přidá se k Anonymním alkoholikům (AA). Ale společná sezení jsou mu málo. Chce udělat víc.   V roce 1958 vezme Charles Dederich (1914–1997) peníze a ze svého bytu v Santa Monice vybuduje centrum pro léčbu závislých. Na rozdíl od AA je mu jedno, čím se […]
Záhady a napětí
Co skrývá jeskyně černého ďábla?
V srdci sibiřské Chakasie, v pohoří Kuzneckij Alatay, se skrývá tajemná jeskyně černého ďábla, která od nepaměti děsí i fascinuje. Místní ji považují za průchod do světa mrtvých, což podporují legendy o krvavých obětech přinášených bohům podsvětí. Staří Chakasové věří, že podzemí skrývá síly, které je nutné usmířit. Speleologové i vědci zde nacházejí stopy starověkých […]
Skotské médium Daniel Dunglas Home: Dokázal levitovat a mluvit s mrtvými?
Daniel Dunglas Home (1833–1886) přichází na svět v Edinburghu ve Skotsku v březnu 1833. Když je mu devět, emigruje se svou tetou do amerického Connecticutu. Během dospívání zjistí, že má neobyčejné schopnosti. V sedmnácti má vizi o smrti své matky, která byla taktéž jasnovidka, po jejím úmrtí se pak tajemné události rozběhnou naplno. Měl Home skutečně […]
Jasnovidec pátrající po ztracené dívce našel lidské ostatky. Patří ale někomu jinému!
V zoufalé snaze najít desítky let pohřešovanou dceru se muž z Maine obrátí na jasnovidku. Informace, které médium následně poskytne, skutečně vedou k odhalení lidských ostatků. Po jejich ohledání však na truchlícího otce čeká další rána. Tělo prý patří někomu jinému! Koho tedy jasnovidka vlastně našla?   Je sobotní večer 10. května 1986 a tehdy […]
Divoká panna Artemis
S bohyněmi Měsíce není snadné pořízení. Tak jako se neustále mění luna na noční obloze, tak nestálé jsou emoce, kterými lunární bohyně doslova prýští. A stejné je to i s překrásnou, ale mstivou bohyní Artemis. Starořecká božská vládkyně lovu Artemis je snem nejen každého dávného Řeka, ale téměř i všech řeckých bohů. Její krása působí […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Chytrá past Kuklové na chlapy?
nasehvezdy.cz
Chytrá past Kuklové na chlapy?
Herečka Michaela Kuklová (56) se se svými fanoušky ráda podělí o mnoho věcí ze svého soukromí. Veřejně se ví, jak statečně se prala s rakovinou. A také že stále nežije v jistotě a má strach, jak to
Nezapomenutelná setkání s divokou přírodou: 5 destinací, které patří na každý bucket list
iluxus.cz
Nezapomenutelná setkání s divokou přírodou: 5 destinací, které patří na každý bucket list
Toužíte zažít neopakovatelné okamžiky v divoké přírodě? Ať už je to pozorování právě vylíhnutých želviček, fascinující velkou migraci nebo dechberoucí plavbu kolem Antarktidy – příroda nabízí nespočet
Magie ženského přátelství
nejsemsama.cz
Magie ženského přátelství
Přátelství je jedním z nejcennějších pokladů v životě. Ať už jde o dlouholetou kamarádku, s níž sdílíte všechny radosti i strasti, nebo o novější vazby, magie přátelství je v našem životě nezbytná. Jak posílit vzájemné pouto? Přátelství je jako rostlina – potřebuje čas, péči a pravidelnou dávku energie. Rituály, které budete vykonávat spolu, mohou pomoci
Zánik východního impéria. Komunismus se hroutil za zvuku kladiv a krumpáčů
epochaplus.cz
Zánik východního impéria. Komunismus se hroutil za zvuku kladiv a krumpáčů
Na počátku stály lákavé ideje o svobodě, rovnosti a sociální spravedlnosti. Jenže záhy se tyto myšlenky přeměnily v jedno z nejděsivějších impérií, jaké historie pamatuje. Sovětský svaz byl po desítky let postrachem pro svobodný svět a jeho dějiny lemovaly miliony mrtvých vlastních občanů i příslušníků jiných států. Tyto dějiny se začaly psát v Petrohradě 7.
Vyměnit zámek dokážete sami
panidomu.cz
Vyměnit zámek dokážete sami
Nedělá se to sice často, ale důvodů k výměně může být víc, například když někdo z rodiny ztratí klíče, když jste se nastěhovali do nového bytu, nebo když chcete lepší zabezpečení. Navíc výměna zámku profesionálem není nejlevnější. A i když se vám to bude zdát složité, krásně to zvládnete sami a ušetříte. Vlastně budete potřebovat
Modré světlo ukázalo poklad
skutecnepribehy.cz
Modré světlo ukázalo poklad
Magická noc odkryla zakopanou truhlu u hřbitova. Čekalo nás ale děsivé setkání s jejím strážcem. Zachránila nás čistá duše? Které dítě není posedlé hledáním pokladů? Většinou z toho naštěstí vyroste. Mému manželovi to ale bohužel vydrželo do dospělých let. Nikdy nepřestal věřit, že nějaký poklad najde. A tak kromě starých domů a podzemních chodeb měl spadeno na tři zříceniny, co v okolí byly.
Děsivá svědectví vojáků z války ve Vietnamu: Viděli jsme bigfoota!
enigmaplus.cz
Děsivá svědectví vojáků z války ve Vietnamu: Viděli jsme bigfoota!
Američtí vojáci jsou ve většině případů muži, které jen tak něco nerozhází. Během války ve Vietnamu prý ale spatří něco, co nažene strach i jim. Podivuhodného dvounohého tvora s dlouhými pažemi, který
Desfoursové: Rod přivedl do Čech nestydatý loupežník
historyplus.cz
Desfoursové: Rod přivedl do Čech nestydatý loupežník
Albrecht z Valdštejna mu příliš nedůvěřoval, považoval ho za nejnestydatějšího loupežníka! Když přijde na lámání chleba, Mikuláš Desfours frýdlantského vévodu skutečně nepodpoří. Raději zachová věrnost císaři, za což bude štědře odměněn. Desfoursové původně žili v Brabantsku (na území Nizozemska), kolem roku 1450 však natrvalo přesídlí do nedalekého Lotrinska (na severovýchodě dnešní Francie). Věrně slouží zdejším
Chřibské vodopády, kterým nestojí nic v cestě!
epochanacestach.cz
Chřibské vodopády, kterým nestojí nic v cestě!
Městečko Chřibská leží už hodně blízko u německých hranic, ale odsunutí na okraj našeho zájmu si rozhodně nezaslouží. Vždyť třeba zdejší výjimečné vodopády jezdí obdivovat turisté z celé republiky. Vodopády si většinou představujeme jako proudy vody, stékající a poskakující po prudkém svahu, často plném balvanů a proláklin, které způsobují pěnění vody. Navštívíme-li pozoruhodné vodopády u městečka
Ricottové lívance s ovocem
tisicereceptu.cz
Ricottové lívance s ovocem
Lívanečky z ricotty jsou úžasně vláčné a křehké a jsou připravené za chvíli. Potřebujete 3 vejce 250 g ricotty 250 ml mléka 120 g hladké mouky 1 lžičku prášku do pečiva máslo nebo ghí javo
Holistický přístup s funkčním stylem
rezidenceonline.cz
Holistický přístup s funkčním stylem
Jedinečný Senses Pool House, který se nachází v nádherném prostředí u Středozemního moře ve Wardanieh asi čtyřicet kilometrů jižně od libanonského Bejrútu, je dokonalou směsicí relaxace a pohody na pozadí velkolepé přírodní scenérie. Pro architekty z Wael Farran Studio celý projekt představoval pořádnou výzvu. Byl koncipován jako rozšíření stávajícího sídla. „V rámci zadání jsme museli
Nová a velice nadějná zbraň v boji s HIV
21stoleti.cz
Nová a velice nadějná zbraň v boji s HIV
Na světě žije asi 40 milionů lidí s nákazou HIV, z toho dvě třetiny v Africe. Moderní léky již umí infekci potlačit, ale nakaženého viru nezbaví. Ročně se jím pak nově nakazí asi milion lidí, přičemž
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz