Také vás probouzející se jaro láká k pohybu? Zkuste to letos jinak. Koloběžka vás přiměje zapojit celé tělo a při jízdě musíte vyvinout mnohem větší aktivitu. Jízda na ní je 2–2,5 krát náročnější, než jízda na kole.
Do ulic i do terénu
Moderní koloběžky pro dospělé jsou hitem. A lékaři souhlasně kývají hlavou. Jízda na koloběžce má všechny zdravotní přednosti jízdy na kole a běhu, ale žádnou jejich slabinu.
* Výrazně šetří klouby. Nedochází na ní k žádným otřesům. Většina váhy je rovnoměrně rozložena mezi stojnou nohu a tělo opřené o řídítka. Nárazy na kloubový aparát jsou v podstatě nulové.
* Fyzioterapeuti jízdu na koloběžce doporučují jako doplněk k rehabilitaci či jako prevenci proti bolestem krční a bederní páteře.
Na co si dát pozor
* Důležité je naučit se při jízdě střídat nohy. Jinak bude docházet ke svalovým disbalancím. Nohy střídáme vždy po 3 až 5 odrazech. I když to zpočátku bývá nepřirozené, dříve nebo později si člověk zvykne. Čím častěji se střídají, tím méně se při jízdě unavíte.
* Častou chybou začátečníků je větší ohyb lokte, než je nutné. Paže při odrazu jen mírně pokrčte.
* Důležité je správné seřízení řídítek. Nesmějí být moc vysoko, ideálně by měly být na úrovni kyčlí. Když je uchopíme, měla by být mezi oběma dlaněmi vzdálenost na šíři ramen.
Další benefity
Na koloběžce se krásně hubne. Šetříme svůj kloubní aparát a odpadá pocit méněcennosti, který se někdy může vyskytnout při cvičení v posilovně nebo v tělocvičně, když při vysoké nadváze nemůžeme provést cviky podle instrukcí.
Přestanou vás trápit bolesti zad, zpevníte si bříško, vypěstujete si krásné nohy a dokonale zformujete zadeček.