Planeta Země

Co se děje v těle, když tloustneme?

Co se děje v těle, když tloustneme?

Zvnějšku na první pohled poznáme, když přibíráme na váze. Co se ale děje uvnitř těla? Jaký vliv má tloustnutí naše orgány a psychiku?

Obezitou v současné době trpí až 300 000 000 lidí a představuje velmi vážný problém. Platí staré pravidlo, že na toto onemocnění si lidé zakládají už v dětství. Tukové buňky dorůstají v těle jen do 20 let, postupně se plní tukem a zvětšují svůj objem. Tělo do nich ukládá veškerou přebytečnou energii, kterou získává z jakékoli potravy.

Pokud jednou hodně přibereme, máme problém do konce života, jelikož se tuk začne plnit i do jiných částí těla než jen pod kůži.

Bude se hromadit kolem vnitřních orgánů, což může způsobit závažné zdravotní problémy.

Aktivní tuky Za rok ztratíme zhruba desetinu tukových buněk, které se vzápětí nahradí. Jejich celkový počet tak zůstává na stabilní úrovni. Což znamená, že obézním lidem, kteří zhubli až 20 % své původní váhy, žádné tukové buňky neubývají.

Navíc ty, které se obalují okolo orgánů, jsou biologicky aktivní a produkují hormony a další látky, jež negativně ovlivňují činnost našeho těla.

Slinivka Slinivka břišní je malý nepárový orgán ve tvaru rohlíku, o kterém mnoho lidí ani neví, že ho má. Tento orgán ale plní nesmírně důležitou funkci – vytváří hormony inzulin, glukagon a somatostatin, které se uvolňují do organismu. V souvislosti s nedostatečnou činností slinivky hrozí především u obézních lidí riziko cukrovky II.

typu, které je způsobeno nedostatečnou tvorbou inzulinu.

Do tuku se ukládají škodliviny

Dokud slinivka funguje dobře, dokáže strávit potravu naprosto dokonale včetně cukru. Tělo je pak spokojené a netvoří žádné zbytečné tukové zásoby a potrava ve střevech nekvasí. Při špatně strávené potravě se ale přes střevní stěnu uvolňují do těla toxiny. Proto tělo vyrobí větší množství tuku a veškeré toxiny a chemie ze stravy se do něj uloží.

Vlivem špatně fungující slinivky se tělo špatně vyživuje a má pocit neustálého hladu.

Kvůli nezdravému jídlu se člověk může projíst až k zánětu slinivky.

Krutý zánět
Nezdravou stravou a tučnými jídly se může člověk projíst až k akutnímu zánětu slinivky. Příznakem je náhlá a velmi silní bolest v levém boku, která vystřeluje až do zad. U nemocného člověka se objevuje i nevolnost, zvracení, zrychlený tep a teplota. Je třeba, aby vyhledal lékařskou pomoc.

Strašák jménem cukrovka Největší obavy ale vyvolává diabetes II. typu, jelikož při tloustnutí přestává slinivka vyrábět dostatek inzulinu a zároveň se zvyšuje odolnost tkání vůči tomuto hormonu a vzniká cukrovka. Tělo pak nedokáže cukr zpracovat a hromadí se v krvi, což ničí cévy.

Když pak lidé přebytečná kila shodí, citlivost tkání na inzulin se částečně zvyšuje.

Játra
Játra se dají popsat jako chemická továrna našeho organismu, patří mezi nejdůležitější orgány v lidském těle. Plní mnoho důležitých procesů. Slouží hlavně jako filtr, který v sobě zachycuje veškeré toxiny, jenž v našem těle proudí. Pomáhají také trávit tuky nebo skladovat vitaminy a minerály z přijímané potravy.

Zvětšená játra Pokud dochází k dlouhodobému přejídání a konzumaci nezdravé stravy, začne se okolo jater ukládat tuk. Ten pak způsobuje, že se jaterní buňky tímto tukem obalují, rostou, a játra se tak zvětšují. Tento proces je velmi nebezpečný. Pokud totiž nedojde ke snížení přísunu nezdravých potravin, může dojít až k jaterní cirhóze, nemoci typické pro alkoholiky. A nejen to.

Zvětšená játra dokonce mohou vadit i při pohybu. Funkce jater se také zpomaluje. To člověk pozná hlavně ve chvíli, kdy je neustále unavený, trpí soustavnou bolestí hlavy, nadměrně se potí a má pocit těžkého břicha. Nemoc se projevuje také tím, že člověk stále více přibírá na váze.

Mezi nejohroženější patří jedinci s vysokým cholesterolem nebo cukrovkou či žloutenkou.

Tuk okolo jater může být velmi nebezpečný.

Prevence jako základ
Pro zdravé fungování je tak zapotřebí změnit celý životní styl, především upravit stravovací návyky a dostatečně přijímat potřebné vitaminy a minerály. Játra také potřebují větší příjem bílkovin. Velmi důležité je vyhnout se alkoholu, který patří mezi hlavní nepřátele tohoto orgánu.

Srdce
Tento motor našeho těla patří k nejdůležitějším orgánům lidského těla. Zajišťuje oběh životadárné krve, a tím i přenos dýchacích plynů, živin a odpadních látek. U dospělého člověk je srdce asi 12 cm dlouhé a 8–9 cm široké. Ani tomuto orgánu nedělá nadměrná hmotnost dobře.

Větší práce pumpy U obézních lidí má srdce mnohem více práce. Pokud ho obklopuje tuk, funguje mnohem hůře. Zvyšuje se totiž krevní tlak a vzrůstá průtok krve tukem. Roste především objem krve, který vytlačí při jednom stahu. Pokud se takto srdeční pumpa dlouhodobě přetěžuje, dochází ke zvětšení levé srdeční komory.

Postupně může dojít až k srdečnímu selhání.

Srdce při větší námaze více pumpuje a zvyšuje se krevní tlak.

Ucpání cév Zvětšené srdce pak ochabne a ztrácí výkon. Vysoká hladina tuků v krvi vede k nebezpečnému kornatění cév, které postihuje všechny tepny v těle. Největší nebezpečí tkví v ucpání srdečních a mozkových cév. Pokud totiž dojde k uzavření věnčité tepny, hrozí infarkt části srdečního svalu. Ucpání cévy v mozku zase vede k mrtvici.

U obézních lidí se tato pravděpodobnost zvyšuje až 10x.

Stačí jedno tučné jídlo Podle jednoho výzkumu má na srdce vliv i konzumace jednoho tučného jídla denně. Vědci zjistili změny v červených krvinkách, které měly jiný tvar i velikost. Nebyly už hladké, objevily se na nich hroty. Změny proběhly i na jednom typu bílých krvinek.

Kromě toho se při výzkumu zjistilo, že se zvýšila hladina enzymu, který je spojován s tvorbou volných kyslíkových radikálů, jež se podílejí na kornatění tepen.

Nenápadný krevní tlak S kily navíc také souvisí vysoký krevní tlak, který postihuje téměř ¼ dospělé populace. Obezita s ním má přímou souvislost. Nebezpečí tkví hlavně v tom, že o této nemoci lidé vůbec nevědí, a její příznaky se přisuzují jiným okolnostem. Postižení jsou unavení, špatně spí a trpí bolestmi hlavy a na hrudníku.

Kvůli vysokému tlaku dochází k poruchám i ostatních orgánů.

Psychika Na první pohled se může zdát, že obézní lidé jsou usměvaví pohodáři. Opak je pravdou. Obezita s sebou totiž nese mnohem častější výskyt depresivních a úzkostných stavů. Podle průzkumů jimi trpí až ¼ obézních lidí. Platí to bohužel i naopak.

Lidé, kteří trpí depresemi, často začnou přibírat na váze, ať už kvůli antidepresivům nebo jídlu, jež slouží jako protistresový prostředek.

Zabijácký stres

Stresu se zřejmě v životě nevyhneme, pokud se ale jedná o chronické stadium stresu, narušuje lidem spánek a zvyšuje hladinu krevního cukru, pokusy o hubnutí jsou bezúspěšné. Jedná se vlastně o obranný postoj těla. Ve stresu je tělo vystavené vysokému napětí. Po delší době pak začne vyčerpávat a uvolňovat z krve hormon kortizol.

Tělo si pak žádá okamžitý přísun energie, a to zejména ve formě tučného a sladkého jídla.

Pokud tuto energii člověk nevyužije, uloží se do tukových zásob, hlavně do oblasti břicha.

Vzniká už v dětství

Pokud trpí obezitou děti, jsou většinou svým okolím pokládány za líné, hloupé a ošklivé, a to především ze strany svých spolužáků. Toto trauma si mohou odnášet až do dospělosti, kdy si v mozku nastaví program, že jsou tlustí, a tělo se automaticky přizpůsobuje nastavení mozku. Tito lidé jsou pak mnohem více citliví a trpí depresemi.

Rozmnožování Nadváha také vůbec neprospívá sexuálnímu životu. Sexuální přitažlivost ovlivňují u žen hlavně oblé tvary prsů, boků a pozadí, jenže to vše v kontrastu se štíhlým pasem, který u obézních žen zcela chybí. Obézní muži se vyznačují sexuální pasivitou. Tuk se totiž metabolizuje z hormonu testosteronu na ženský hormon estradiol, a právě tato změna vede k útlumu sexuální aktivity.

Extrémní obezita má vliv i na samotný pohlavní akt, kdy může být problém i samotné spojení.

U mužů může docházet i k poruchám erekce, zatímco ženy trpí nejrůznějšími záněty.

Problém s reprodukcí Obezita také velmi ovlivňuje plodnost, hlavně u žen, a to o neuvěřitelných 50 %. Pokud 1/3 váhy tvoří tuková tkáň, která se podílí na tvorbě estrogenu, dojde k tomu, že má tělo tohoto hormonu příliš. Tato hormonální nerovnováha se nazývá syndrom polycistických ovarií. Snížením váhy se může plodnost zase vrátit.

I během těhotenství se tak sníží riziko těhotenské cukrovky, vysokého tlaku nebo infekce močových cest.

Ledviny Ledviny slouží jako čistička krve od odpadních látek, které pak tělo vylučuje v podobě moči. Regulují také množství vody v těle a vytvářejí hormony sloužící k regulaci krevního tlaku. Nemoci ledvin se také častěji vyskytují u lidí trpících obezitou. Stejně jako srdce musí ledviny pracovat usilovněji a filtrovat více krve než běžně.

Takovýto dlouhodobý proces pak ledviny poškozuje a může dojít až k jejich selhání.

Při selhání ledvin dochází k poškození i dalších orgánů.

Pozor na pitný režim Obezita také zvyšuje riziko vzniku močových kamenů, a to o 60 až 80 %. Jejich tvorba je totiž spjata se stylem stravování a nedostatečným pitným režimem. Samostatným rizikovým faktorem jsou nádory ledvin. Těžká obezita zvyšuje toto riziko až dvojnásobně. Chronické selhání ledvin také zesiluje cukrovka II. typu, vysoký krevní tlak nebo srdeční choroby.

Stejně jako u jiných onemocnění, která vznikají v důsledku obezity je na místě těmto problémům včas předejít.

Správná výživa cvičení mohou při chorobách ledvin výrazně pomoci a onemocnění zvrátit nebo zpomalit.

Spánková apnoe Nadměrný přírůstek na váze někdy vede ke stavu, který se nazývá spánková apnoe. Během spánku dochází k přerušovanému dýchání. Narušuje se přísun kyslíku do těla, což má vliv na zdraví pacienta a kvalitu jeho spánku. Mozek situaci ale rychle vyhodnotí a člověka probudí. Kvůli tomu není schopen přejít do hluboké fáze spánku.

Je prokázáno, že u obézních lidí se až 4x zvyšuje riziko, že budou spánkovou apnoí postiženi.

K rozvoji onemocnění totiž přispívají tukové usazeniny v horních dýchacích cestách.

Klouby a svaly Kila navíc vašim kloubům a páteři rozhodně neprospívají. Naopak se rychleji opotřebují. Už jen obyčejná chůze může být obrovský problém. Pokud má člověk dlouhodobou nadváhu, dochází v kloubu nejprve k poškození chrupavky, ztrácí svoji pružnost a pevnost. Klouby následně otékají a mohou se tvořit výpotky. Postupně se omezuje jejich hybnost, může se rozvinout nestabilita kloubu.

Bolesti se dostavují po sebemenší zátěži. Nebezpečí tkví i v rychlém hubnutí.

Potom může snadno dojít ke změnám v držení těla a postavení kloubů.

Více z Planeta Země

Kdo vítal přistěhovalce v Americe? Socha Svobody!

Planeta Země21.10.2021

Unikátní muzeum, které střeží milované a respektované kočky. To je Ermitáž!

Planeta Země18.10.2021

Největší tajemství diktátora Stalina

Planeta Země14.10.2021

Jak ve skutečnosti probíhala slavná bitva u Thermopyl?

Planeta Země11.10.2021

Louvre. Víc než jen muzeum!

Planeta Země4.10.2021

Světové firmy: Kdo vládne našim nákupům?

Planeta Země30.9.2021

Nejslavnější filmové automobily. Znáte je všechny?

Planeta Země27.9.2021

Drsní zabijáci s jedinou slabinou!

Planeta Země23.9.2021

Co vydržíme aneb Jak dlouho může lidské tělo fungovat v extrémních podmínkách?

Planeta Země16.9.2021
Planeta Země
Časopis, který by vás mohl zajímat

Nenechte si ujít další zajímavé články

Zářící schopnosti: Kdo v přírodě svítí?
epochaplus.cz

Zářící schopnosti: Kdo v...

Někteří zástupci živočišné a rostlinné říše umějí...
Skalnaté hory: pýcha Severní Ameriky a ráj pěší turistiky
epochanacestach.cz

Skalnaté hory: pýcha Severní...

Jedním ze symbolů...
Manžel jí na poslední chvíli zachránil život!
nasehvezdy.cz

Manžel jí na poslední chvíli...

Přestože se HANA ZAGOROVÁ...
Život bez vnoučat je moc smutný
skutecnepribehy.cz

Život bez vnoučat je moc...

Těžko najít babičku či dědu, kteří by...
Válka Prachařových žen!
nasehvezdy.cz

Válka Prachařových žen!

Současná partnerka...
Chutná zelenina: Jak na to?
panidomu.cz

Chutná zelenina: Jak na to?

Zelenina je opravdu chutná, jen když je...
Kouzlo venkovského bydlení
rezidenceonline.cz

Kouzlo venkovského bydlení

Bydlení na předměstí se může ukázat jako velká...
Světec upadl do bezvědomí a objevil se u umírajícího papeže
enigmaplus.cz

Světec upadl do bezvědomí a...

Bilokace, schopnost existovat na dvou místech zároveň,...
Nevyjasněná smrt Rudolfa Diesela: Sebevražda versus rafinované zmizení
epochaplus.cz

Nevyjasněná smrt Rudolfa...

Možná, že právě vy máte doma vozidlo s dieselovým...
Air Wick uvedl svou voňavou mlhu
iluxus.cz

Air Wick uvedl svou voňavou...

Každý domov má svůj příběh vůně. Značka Air...
Filmový unikát z ISS je dotočen: Ruský režisér hovoří o pokračování na Měsíci
21stoleti.cz

Filmový unikát z ISS je dotočen:...

Ruský snímek Výzva režiséra Klima Šipenka je konečně...
Špenátové mřížky z listového těsta
tisicereceptu.cz

Špenátové mřížky z listového...

Slaná chuťovka se špenátovou náplní,...