Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Co si psal do deníčku strůjce holocaustu Heinrich Himmler?

Nenápadný úřednický vzhled druhého nejmocnějšího muže nacistického Německa mátl. Jen málokdo by odhadl, jakou zrůdou Himmler ve skutečnosti byl. Sám se ovšem postaral o to, aby lidé zjistili pravdu.

Psal si totiž detailní deníky o svém každodenním životě. Jaké zrůdnosti odhalují?

Himmler byl psaním deníků tak trochu posedlý. Zaznamenával si do nich detaily z pracovních cest i z důležitých setkání s hlavními představiteli nacistického Německa, stejně jako to, že si dopřál masáž či volal dceři.

Himmlerovy deníky získalo po druhé světové válce Rusko jako svoji válečnou kořist. Část z nich, týkající se let 1941, 1942 a 1945, byla přeložena do ruštiny, druhá část zůstala ležet v archivu ruského ministerstva obrany v Podolsku u Moskvy.

Tisíc stránek každodenního života

V roce 2011 nabídli odborníci z Německého historického institutu Rusku, že vypomohou s tříděním materiálů ukrytých v archivech.

Díky tomu se roku 2016 podařilo objevit další Himmlerovy deníky, a to z let 1938, 1943 a 1944. Jedná se o více než tisíc strojopisných stránek.

Díky nim bylo možné zrekonstruovat určité rozhodovací procesy, ke kterým v nacistickém Německu došlo, stejně jako jména 1600 osob, s nimiž se Himmler v této době setkal.

Materiály jsou o to cennější, že část pochází z doby, kdy už Německo na válečných frontách ustupovalo. Těch je k dispozici málo.

Díky deníkům se dají určit rozhodovací procesy nacistů.
Díky deníkům se dají určit rozhodovací procesy nacistů.

Strůjce holocaustu nesnášel pohled na krev

Mezi vysoké nacistické pohlaváry se Heinrich Himmler nedostal díky květnatým proslovům, jako mnozí jiní, ale zejména díky oddanosti Adolfu Hitlerovi, svým organizačním schopnostem a neuvěřitelné pracovitosti.

Vypadal spíše jako bankovní úředník než šéf nacistické policie. Nenápadného muže s brýlemi popisovali jeho nejbližší spolupracovníci jako člověka bez emocí a bez nervů. Přitom nesnášel pohled na utrpení a krev.

Himmler nesnášel pohled na krev.
Himmler nesnášel pohled na krev.

Hnojiva a kompromitující informace

Narodil se v rodině učitele. Vystudoval gymnázium a následně zemědělskou fakultu Vysokého učení technického v Mnichově a nějakou dobu pracoval jako asistent u firmy na výrobu umělých hnojiv.

Roku 1923 vstoupil do NSDAP, o šest let později byl jmenován vůdcem jednotek SS, které měly působit jako osobní stráž Adolfa Hitlera. Formálně ovšem spadaly pod úderné jednotky SA, vedené Ernstem Röhmem (1887–1934).

V roce 1932 pak Himmler založil tajnou bezpečnostní službu SD, která sbírala kompromitující informace na vysoké činitele Říše. Ty měly sloužit k jejich případnému vydírání.

Úředníček šéfem nacistických bezpečnostních složek

Přelomovým okamžikem v Himmlerově kariéře se pak 30. června 1934 stala „Noc dlouhých nožů“, při níž došlo k násilnému odstranění velení SA. Do dvou let od události se Himmler stal velitelem všech bezpečnostních složek nacistického Německa, a to včetně obávaného gestapa.

Hitler ho nazýval „věrný Heini“. Když roku 1941 vůdce poprvé použil slovní spojení „konečné řešení židovské otázky“, byl to právě Heini, kdo zřídil první koncentrační tábor určený k masovému zabíjení.

Málem omdlel, když mu mozek znečistil kabát

V červnu 1941 zaútočili nacisté na Sovětský svaz. V srpnu téhož roku začali v okolí běloruského Minsku s popravami Židů a dalších lidí. Účastnil se jich i Himmler. Do deníku si poznamenal, že mu vystřelený mozek oběti znečistil kabát a on málem omdlel.

Na základě této skutečnosti pak nařídil, aby popravy Židů probíhaly humánnějším způsobem, s použitím plynu ve speciálně upravených vozech, které vypadaly jako stěhovací.

Večere v kasinu a prohlídka ghetta

K návštěvě varšavského ghetta dne 9. ledna 1943 si do deníku zapsal: „Večeře v kasinu státní policie, rozhovor s plukovníkem, projížďka ghettem.“ Po prohlídce koncentračního tábora v Buchenwaldu, v němž nacisté zavraždili na 56 000 lidí, si zase poznamenal:

„Výborně jsem se najedl v Buchenwaldu.“. Jindy zase popsal „kamarádský oběd v Dachau“, tedy v táboře pro politické vězně, kde zemřelo na 40 000 lidí.

Zkouška plynových komor a banket SS

Po inspekci dalšího vyhlazovacího tábora si do deníku poznačil: „Ráno. Navštívil jsem Sobibor, prověřil efektivnost fungování plynových komor. Večer.

Zúčastnil jsem se banketu pro důstojníky SS.“ V Osvětimi si zase dal malou svačinku, než vyrazil zplynovat stovky vězňů. Jindy si po ránu dopřál dvouhodinovou uvolňující masáž, poté zavolal domů manželce a dceři, aby následně nařídil popravu deseti Poláků.

Něžné dopisy manželce a dceři

Právě pro svoji schopnost kombinovat roli milujícího otce rodiny a chladnokrevného vraha si vysloužil přezdívku „bestie plná rozporů“.

S manželkou Margou, plavovlasou a modrookou, o 7 let starší již rozvedenou ženou, se seznámil roku 1927 ve vlaku a záhy si ji vzal.

O tom, jak hluboce ji miloval, svědčí jeho dopisy, ve kterých vyjadřuje starost, zda jí už nebolí „její dobrá zádíčka“, na která jí doporučil ohřívací láhev. Z pracovních cest rodině posílal čokoládu, kávu i sýr a tisíc pusinek „nezbedovi“ čili dceři Gudrun.

Chápavé manželce milenka nevadí

Zajímavé je, že citový vztah manželů nenarušila, jak se dá usoudit z dopisů, ani skutečnost, že od roku 1938 měl Himmler milenku. Byla jí jeho sekretářka Hedwig Potthasová, se kterou měl syna a dceru.

Jeho žena po těžkém porodu dcery Gudrun totiž už další děti mít nemohla.

Zřejmě však souhlasila s prohlášeními manžela, a nebránila mu, aby k tomu přispěl, že německé ženy mají rodit co nejvíce, aby bylo dost mladých nacistických vojáků i obyvatel nově získaných německých území.

Himmlera manželka podporovala, i když měl vztahy mimo manželství.
Himmlera manželka podporovala, i když měl vztahy mimo manželství.

Program na tvorbu elity

Za tímto účelem dokonce vytvořil Himmler program Lebensborn, v jehož rámci byly dívky splňující ideály árijské rasy na speciálně určených „farmách“ k dispozici mladým příslušníkům SS, aby společně zplodili dokonalého nordického potomka.

Ten byl následně vychováván přívrženci nacistické ideologie podle národně socialistického ideálu. Himmler dokonce požadoval, aby váleční hrdinové z řad SS mohli, či spíše museli, uzavřít i druhý sňatek, aby plodili další příslušníky elity národa.

„Běžný proslov“ o vyhlazení Židů

V říjnu 1943 si do deníku Himmler poznamenal část své řeči, kterou vedl ke svým nacistickým kolegům. Posteskl si v ní nad nerozhodností některých Němců v otázce vyhlazování Židů:

„Jenže pak tu máme 80 milionů spořádaných Němců a každý z nich zná nějakého slušného Žida.“ Oproti tomu jeho záznam ze 4. října 1943 byl značně stručný, zapsal ji jen: „17:30. Projev k důstojníkům SS.“ Přitom se za ním skrýval proslov, v němž hovořil o „snadném vyhlazení Židů.“ K holokaustu přistupoval značně rutinně.

Spolčení s nepřítelem

V dubnu 1944 bylo už i Himmlerovi jasné, že válku na dvou frontách nemůže Německo nikdy vyhrát.

Snažil se proto za Hitlerovými zády vyjednávat se západními Spojenci o separátním příměří a společné válce vedené proti SSSR. Když se o tom dozvěděl Hitler, zbavil ho všech funkcí a nařídil mu domácí vězení.

V tajných záznamech britské zpravodajské služby v Londýně však byly nalezeny záznamy o tom, že se na konci války Himmler pokusil získat v zemi politický azyl pro sebe a 200 předních nacistů výměnou za 3 500 Židů, kteří byli odeslání ve dvou nákladních vlacích do Švýcarska.

Radši sebevražda nežli soud

Po ukončení války prchal na západ spolu se svými dvěma pobočníky v přestrojení za běžného vojáka a s doklady na jméno Heinrich Hitzinger.

I když byl 21. května 1945 zajat Brity nedaleko Brém, nebyl poznán. Ke své skutečné identitě se přiznal poté, co se po prvním výslechu psychicky zhroutil.

Následně spáchal ve své cele sebevraždu, a to prostřednictvím ampule cyankáli, kterou měl ukrytou v umělém zubu.

Raději spáchal sebevraždu, než aby musel k soudu.
Raději spáchal sebevraždu, než aby musel k soudu.
reklama
Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
reklama
Historie
Islandští Bonnie a Clyde zabíjeli vlastní děti
Dva uprchlíci s pronásledovateli v zádech balancují na vrcholu vysokého vodopádu. Holčička, kterou nesou, je příliš velkou přítěží, a tak končí ve zpěněných vodách hluboko dole.   Vesnička Hlíö na jihu Islandu není na počátku 18. století ničím významná. Ani skromnou farmářskou rodinu, která tu žije, nikdo nepovažuje za výjimečnou. V roce 1714 přichází na svět syn, který […]
Musel si Karel IV. na nejvyšší poctu počkat?
Moc římského krále už nemůže být větší, ale dá se přece jen ještě o něco vylepšit. Titul císaře je symbolický, ale znamená dosažení nejvyššího postavení, o jakém může smrtelník snít. A Karel IV. dokáže mít velké sny!   Český panovník Karel (1316–1378) je už od roku 1346 římským králem, ale císařský titul, který by znamenal […]
První athénský tyran si vylepšoval image pořádáním her
Vyhodíte ho dveřmi, vrátí se oknem. Tak by se dala charakterizovat politická kariéra Řeka Peisistrata, který se teprve na třetí pokus prosadil a stal se v období antiky historicky prvním athénským tyranem.   Píše se rok 546 př. n. l., když se Peisistratos rozhodne chopit moci v Athénách – už potřetí. Jeho předchozí dva pokusy […]
Ruský da Vinci neunikl stalinským čistkám
Soudní tribunál nijak netrápí, že před ním stojí jeden z nejbrilantnějších vědců a filozofů tehdejší doby. „Odsuzuje se k smrti,“ zní verdikt. Životní cesta ruského da Vinciho tak končí na popravišti a jeho tělo v hromadném hrobě.   Své matematické i duchovní zaměření Pavel Alexandrovič Florenskij (1882–1937) podědil. Mezi předky má ortodoxního kněze, otec je železničním inženýrem. Po […]
Zajímavosti
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
Jakmile se narodíme, začíná se údajně odvíjet pravidelný cyklus biorytmů, který bude oscilovat ustáleným způsobem celým naším životem.   Každý z našich dnů, všechny významné propady, které nejsou zaviněné zvenčí, i naše osobní úspěchy, vše má jasnou periodu: 23 dní trvá fyzický cyklus, 28 emoční a ten intelektuální je pro změnu 33denní. A kdo je schopný […]
Heinrich Kramer: První papežem jmenovaný lovec čarodějnic
Německý dominikánský mnich Heinrich Kramer (?1430–1505) se z pověření papeže stává prvním oficiálním lovcem čarodějnic na plný úvazek. Má přivádět zbloudilé zpět k pravé víře, což se však v jeho podání zvrhne v masakr plný mučení a upalování.   Je mu 45 let, když si v roce 1475 doslova vynutí jmenování inkvizitorem řádové provincie Alemannia, […]
Krví nasáklý Hotel Cecil: Tady si ubytování raději nerezervujte!
Hosté opakovaně urgují recepční. Stěžují si na kvalitu hotelové vody. Vedení to zprvu neřeší a nespokojenost připisuje na vrub zhýčkanosti. Po několika týdnech přeci jen vyšlou údržbáře zkontrolovat vodní nádrž. A ten v ní objeví mrtvolu!   Komplex uprostřed Los Angeles nese až do roku 2011 název Hotel Cecil a znalí turisté se mu raději […]
Důchod: První penze vyplácí už ve starém Římě
Ač se první důchody vyplácejí už před více než dvěma tisíci lety, jejich historie je mnohem kratší. Ještě před 145 lety totiž žádné neexistují a lidé se musí se stářím popasovat na vlastní pěst.   Poprvé se důchod objeví ve starém Římě, kde ho dostávají vysloužilí legionáři. Zpočátku ve formě pozemků, než v roce 13 […]
Záhady a napětí
Bumerang z Obłazowa: Je záhadná létající zbraň stará 20 tisíc let?
Bumerang je spojován s australskými domorodci, avšak používali ho i obyvatelé starověkého Egypta nebo třeba Navahové v Severní Americe. Nejstarší bumerang na světě pak pochází od našich polských sousedů: Byl nalezen v jeskyni Obłazowa v polské části Karpat. Opravdu by mohl být starý neuvěřitelných 20 000 let?   V roce 1985 se skupina polských archeologů […]
Tajemný Klášterec nad Orlicí: Ďáblové pod omítkou svatostánku?
Kostel Nejsvětější Trojice najdeme v podhůří Orlických hor, v obci Klášterec nad Orlicí. Historie tohoto původně gotického kostela sahá hluboko do minulosti. Uvnitř kostela, v oblouku mezi kněžištěm a chrámovou lodí, nacházejí restaurátoři nápis: ,,Chrám tento Nejsv. a nerozdílné Trojice Boží vystavěn jest v Létu 453 od Narození Božího“. Je tedy možné, že se může jednat o […]
Mají obrazy nizozemského umělce vymývat mozek?
Za abstraktními liniemi a geometrickými vzory Pieta Mondriana se podle jisté konspirační teorie skrývá něco víc než jen malířova snaha zachytit krásu jednoduchosti. V jeho obrazech jsou prý zašifrovaná podprahová sdělení, která mají přeprogramovat mozek diváka. Kolik pravdy na takovém tvrzení může být?   Smyslem umění je na člověka nějak zapůsobit, vyvolat emoce a přimět […]
Léčba tmou: Je prastará metoda účinnější než moderní lékařství?
Extrémně dlouhý pobyt ve tmě či extrémní chlad: mohou tyhle zážitky pomáhat více než klasická medicína? Zdá se, že ano. Obé spouští v lidském organismu procesy, kterých lze psychoterapií či medikací dosáhnout stěží. Jak to?   Izolace ve tmě. Podle jedněch nelidská technika, která se ještě v minulém století používala při výsleších válečných vězňů. Podle […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
S kolagenem je kůže svěží
nejsemsama.cz
S kolagenem je kůže svěží
Bavíme se o základní bílkovině, která je stavebním kamenem naší pokožky. Co pro ni umí zajistit kolagen, nesvede nikdo jiný. Hlavně pevnost, pružnost a hydrataci. Zbystřit byste měla tehdy, když si všimnete čím dál větších známek stárnutí. Začíná to jemnými linkami kolem očí a rtů, pak nastoupí hlubší vrásky a nakonec pleť ztrácí plnost. To se hladina kolagenu v těle
Laboratorní vs. přírodní diamanty
iluxus.cz
Laboratorní vs. přírodní diamanty
Diamanty vznikají v extrémních podmínkách hluboko pod povrchem Země po dobu miliard let, ale dnes je možné je vytvořit během několika týdnů v laboratoři. Syntetické diamanty, tzv. lab-growny, se preze
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
skutecnepribehy.cz
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
Vždy jsem se líbila chlapům, ale po dvou porodech jsem se se svou figurou mohla rozloučit. Přibrala jsem a kila nechtěla jít dolů. Pak přišel do mého života Drex. Když jsem čekala první miminko, byla jsem nekonečně šťastná. Ale taky jsem si začala všímat toho, že pro chlapy jsem se stala neviditelnou. A to pro mě byl
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Kouzlo toaletního stolku
rezidenceonline.cz
Kouzlo toaletního stolku
Každá žena touží po prostoru, v němž se může alespoň chvíli věnovat pouze sama sobě. Takové místo nabízí toaletní stolek, tradiční nábytkový doplněk ložnic nebo šaten. Při výběru se řiďte nejenom praktičností, ale i vzhledem. Toaletní stolek bývá jednou z věcí, které si do bytu pořizujeme jako poslední. Přitom je ideálním řešením ve chvíli, kdy
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
epochaplus.cz
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
enigmaplus.cz
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
Hrad Kašperk byl nejvýše položeným královským sídlem v České republice. Až do dnešních dnů zde zůstala brána a hlavní palác, sevřený dvěma mohutnými čtyřhrannými věžemi. [gallery ids="152430,152429
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
nasehvezdy.cz
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
Zase září štěstím, užívá si života. Iveta Lutovská (41) po boku přítele Vojty jen kvete. Dokonce to vypadá, že padne poslední překážka, aby vztah posunuli zase o něco dál! Ještě nedávno to vypadalo
Terazzo dózička zkrášlí váš pokoj
panidomu.cz
Terazzo dózička zkrášlí váš pokoj
Vyrobíte ji z ekologické pryskyřice jesmonite, která byla sice původně používána ve stavebnictví, ale před pár lety se stala hitem tvořivých videí. Určitě si ji oblíbíte, protože práci s ní zvládne každý. Budete potřebovat: silikonovou formu na odlévání, suchou a tekutou směs na míchání pryskyřice, barevné pigmenty, brusnou houbičku, několik menších a větších kelímků, míchátko,
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
21stoleti.cz
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
Na první pohled to může znít paradoxně – znečištění ovzduší, které je spojováno s celou řadou vážných zdravotních problémů, by mohlo mít i jeden nečekaný ochranný účinek. Nedávná studie naznačuje, že
Arciloupežníka přikovali k pryčně
historyplus.cz
Arciloupežníka přikovali k pryčně
„Peníze, nebo život!“ vykřikne bandita a bambitkou namíří na překupníka, vezoucího zboží na tržiště. Přepadený ani neprotestuje, s rukama nad hlavou sleze z kozlíku a prosí o život. Má štěstí. Vůdce loupežnické bandy, obávaný Jan Nepomuk Karásek, ho ušetří. Jen sebere, co se dá, a pak i se svými kumpány uhání pryč. Spravedlnosti ale přece
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
epochanacestach.cz
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
Nenápadné místo v lese, v jehož centru je léčivý pramen Boží voda, pamatuje časy nebývalé slávy. Vydejte se s námi do někdejších proslulých lázní, kam lidé chodili za klidem i za zázraky! Pokud se vydáte z Mladé Boleslavi do Dobrovic, zpozorněte v úseku mezi obcemi Jemníky a Bojetice. Na úpatí zdejšího vrchu Chlum se totiž nachází pramen, který proslul jako
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz