Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Co vydržíme aneb Jak dlouho může lidské tělo fungovat v extrémních podmínkách?

Lidské tělo se dokáže přizpůsobit takřka čemukoli. Nejsme však nesmrtelní a každý má svoje limity. Jak dlouho lze vydržet bez kyslíku, bez vody či bez spánku?

Jak dlouho dokážeme nedýchat?

Co: kyslík

Rekord: 19 minut 21 vteřin

Každý živočich potřebuje k životu kyslík, aby mohl dýchat. Během tohoto procesu dochází k výměně kyslíku a oxidu uhličitého. Nejvíce kyslíku spotřebuje mozek, a to až 20 procent.

Ten ho společně s dalšími částmi těla metabolizuje na oxid uhličitý, který následně vydechujeme. Obyčejný netrénovaný člověk vydrží bez tohoto plynu jen něco málo přes minutu.Po této době začínají mozkové buňky odumírat.Po pěti minutách už nastává mozková smrt.

Pod vodou vydržel v roce 2011 celých 21 minut a 33 sekund Švýcar Peter Colat.
Pod vodou vydržel v roce 2011 celých 21 minut a 33 sekund Švýcar Peter Colat.

Trénink zvyšuje dobu

Kvůli nedostatku kyslíku může dojít i k mozkové mrtvici. V situaci, kdy člověk nemá dostatečný přísun kyslíku, pociťuje slabost a je nepozorný. Při delší době dochází k výpadku krátkodobé paměti a ochabování smyslů.

Je ovšem možné výdrž bez vzduchu postupně trénovat, a nakonec vydržet i několik minut. Trénovaní jedinci si cíleně navyšují kapacitu plic, které pojmou velké množství kyslíku, a zvládnou tak zásobovat mozek kyslíkem delší dobu.

Může člověk „uschnout“?

Co: voda

Rekord: 7 až 10 dní

Lidské tělo tvoří více než ze dvou třetin voda. Její úbytek může tak mít katastrofální důsledky, především v extrémních případech, kdy je značné horko a sucho, již po několika minutách.

Podle vědců zdravý a trénovaný člověk v nouzi vydrží bez vody přibližně osm dní. Neexistuje ovšem jednoznačné pravidlo, které by na tuto otázku odpovědělo.

Vše se odvíjí od toho, kolik má člověk podkožního tuku, v jaké kondici je jeho svalstvo a v neposlední řadě záleží i na psychickém stavu.

Lidský organismus snese krátkodobě v suchém vzduchu teplotu až 150 °C.
Lidský organismus snese krátkodobě v suchém vzduchu teplotu až 150 °C.

Příjem a výdej

Tekutiny by měl člověk přijímat a vydávat v určité rovnováze. Získáváme je přirozeně pitím a jídlem, ven vycházejí pocením, močí a v menší míře i stolicí. Voda se vypařuje také dýcháním.

Pokud je tělo vystaveno dehydrataci, jako první jsou poškozena játra, a to už během tří hodin. Prvním signálem nedostatečného množství vody jsou vysušené rty a malé množství moči. V pokročilé fázi otékají oči, které začínají bolet.

Člověk se cítí hodně unavený a je podrážděný. V poslední fázi se mění barva kůže. Při nedostatku vody se začne tělo přehřívat, čímž se poškozují základní funkční orgány v těle a nastává smrt.

Spánek tu není jen kvůli snům

Co: spánek

Rekord: 11 dní

Spánek patří k základním potřebám nejen člověka, ale i dalších živočichů. Během něj dochází ke změně činnost mozku, kterou doprovází ztráta vědomí. Svaly se uvolňují a snižuje se tělesná teplota i krevní tlak. Proč je vlastně nezbytný?

V průběhu doby, kdy spíme, dochází k celkovému restartu organismu, kdy se „opravuje“ vše, co bylo během bdění narušeno.Samotné délka spánku je zcela individuální.Obecně se uvádí 7 až 8 hodin spánku.

Při dlouhodobé bdělosti může dojít k mnoha zdravotním problémům.
Při dlouhodobé bdělosti může dojít k mnoha zdravotním problémům.

Když se nespí

Při dlouhodobém nedostatku spánku dochází v těle k řadě zdravotních problémů, které mohou vést k celkovému vyčerpání organismu, ale i k vyššímu riziku chronických onemocnění.

Jde například o kardiovaskulární potíže, hormonální nerovnováhu, cukrovku nebo demenci. Lidé se také vystavují riziku obezity, a to právě z důvodu hormonální nerovnováhy. K prvním známkám spánkové deprivace dochází už po pouhých 24 hodinách bez spánku.

Vlivem nedostatku spánku mají někteří lidé falešné vzpomínky a popisují věci, které se nikdy nestaly.

Nepřekonaný rekord

Ještě stále platí rekord z roku 1965, který drží student Randy Gardner. Ten vydržel nespat dlouhých jedenáct dní. V experimentu chtěl pokračovat, ale to mu již lékaři zakázali.

Docházelo u něj totiž k naprostému vyčerpání, měl útržkovité myšlení a trpěl značnými poruchami paměti a halucinacemi. Dosud se nikomu nepodařilo tento rekord překonat.

Potrava jako palivo pro tělo

Co: jídlo

Rekord: 382 dní

Člověk bez jídla vydrží mnohem déle než bez vody. V ideálních podmínkách to může být kolem stovky dnů. Je ovšem prokázáno, že již po několika dnech hladovění začíná organismus čerpat cukry a jako zdroj energie si začne brát tuk.

Dá se to poznat i podle zápachu acetonu, který člověk začne vydechovat, jako vedlejší produkt spalování tuků.Objevuje se křeče, průjem i halucinace a mění se psychická kondice.Člověk nakonec umírá na selhání vnitřních orgánů.

Nejdelší půst bez jídla trval 382 dní.
Nejdelší půst bez jídla trval 382 dní.

Bezbolestná sebevražda

Podle studií vydrží tělo bez jídla neuvěřitelných 45 až 65 dní, ale bez vážných následků přibližně 30 až 35 dní. Poté se začnou objevovat nepříjemné symptomy, jako je vyrážka na kůži, silný průjem a velký úbytek na váze.

Vědci mechanismus hladovění dlouho studovali, a to ve spojitosti s „bezbolestným způsobem sebevraždy“.

Více než rok bez jídla?

V polovině 60. let minulého století se Angus Barbieri ze Skotska pustil do experimentu, jehož cílem bylo zbavit se nadbytečných kilogramů. Před zahájením vážil 207 kilogramů. Na radu zdravotníků souhlasil s půstem, který se nakonec protáhl na 382 dní.

Za celou dobu shodil přibližně 125 kilogramů a neprojevily se u něj žádné příznaky nemoci nebo selhávání orgánů.Přežil jen díky vodě, kávě, čaji a jiným bezkalorickým nápojům.Povolené měl i vitaminové doplňky stravy.

Mají pravdu sci-fi filmy?

Co: vakuum

Rekord: 40–90 sekund, z toho 15–25 sekund při vědomí

Podle amerických filmařů člověk ve vesmírném prostoru praskne, uvaří se mu krev nebo rázem zmrzne. Ale to není tak úplná pravda. Náš organismus potřebuje k životu kyslík, příznivou teplotu, ochranu před UV zářením, ochranu před radiací nebo atmosférický tlak.

Pokud plíce obsahují vzduch, při dekompresi se potrhají, ale pokud by člověk vydechl, může zůstat při vědomí několik desítek vteřin.Mozku pak začne scházet kyslík, což vede k jeho poškození a k následnému kómatu.

Co se děje v těle?

V roce 1965 došlo ve Středisku pilotovaných letů NASA k nehodě, při které byl technik testující přetlakový oděv vystaven téměř naprostému vakuu. Tlak v komoře byl méně než 7000 pascalů, přitom běžný atmosférický tlak je zhruba 100 000 pascalů.

Muž prý slyšel, jak mu uniká vzduch z těla, a cítil, že se mu na jazyku odpařuje voda. Větší problém představuje plyn v těle. Dochází ke zvětšení objemu střev, která mohou tlačit až na plíce a ztížit dýchání či omezit srdeční činnost.

Každopádně ve vakuu přijde smrt velice rychle.Maximální délka přežití se udává kolem jedné a půl minuty.

Koho dokážeme předběhnout?

Co: rychlost

Rekord: 9,58 sekundy

Fyzikální hranice rychlosti, které dokáže vyvinout lidské tělo, se zřejmě již blíží svému maximu.

Prozatímní světový rekord drží od 16. srpna 2009 jamajský sprinter Usain Bolt, který dokázal stometrovou trať uběhnout za 9 vteřin a 58 setin. Běžel tedy rychlostí, která se blížila 45 kilometrům v hodině.

I přesto by jej například obyčejný zajíc hravě předběhl. Ovšem v dobách, kdy člověk lovil, musel být skvělým vytrvalcem, a to se projevilo i na moderních lidech, kteří vydrží běžet poměrně dlouho.

Nejrychlejší čas ve sprintu stále drží Usain Bolt.
Nejrychlejší čas ve sprintu stále drží Usain Bolt.

Jaká je budoucnost?

Podle amerického biomechanika Matthew Bundlea bude lidské tělo schopno krátkodobě vyvinout rychlost až 65 kilometrů v hodině. To by znamenalo, že stometrový závod by člověk uběhl za 6,67 sekundy.

Tento výpočet vznikl z matematické kalkulace maximální rychlosti stahu svalů. Ovšem cesta k takovému světovému rekordu bude ještě velice dlouhá.

Unesou více, než se zdá!

Co: kosti

Rekord: 82,5 tuny v zubech

Kosti vytvářejí pevnou a pohyblivou oporu těla, na niž se upínají svaly. Lebka a hrudník zároveň chrání některé klíčové orgány před zraněním. Celkově tvoří kosti asi 14 procent tělesné hmotnosti a mají své vlastní cévy i nervy.

V lidském těle se ukrývá zpravidla 207 kostí, nicméně toto číslo závisí na dědičných predispozicích a také na věku.

Vydrží více, než se zdá

Kosti mají úžasnou pevnost. Například lýtková kost dokáže snést zatížení až 1350 kilogramů, jiné zvládnou udržet se nezlomené pod náporem jedné tuny. Pažní kost zase vydrží hmotnost až 600 kilogramů, což představuje váhu dospělého býka.

Součástí kosterní soustavy jsou však také lidské zuby. Rekordmanem v této oblasti je René Richter, který právě v zubech utáhl 11 kamionů o celkové hmotnosti 82,5 tuny.

Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
Historie
Dřel Krčín dělníky z kůže?
Jakub Krčín je nejen chytrý, ale i nesmírně podnikavý. Jakožto hospodářský správce obrovského dominia Rožmberků má navíc velký vliv. Zakládá pivovary, mlýny, dvory, ovčíny a samozřejmě rybníky. Při jejich budování jde však přes mrtvoly!   Počátky rybníkářství v Čechách se ztrácejí v mlze. Chybějí přímé důkazy, zůstávají jen různé hypotézy. Skutečné rybníky začnou zakládat až […]
Slavná sídla hlav států: Kde se tvoří dějiny?
Nejzásadnější rozhodnutí se odehrávají za zdmi paláců, v nichž sídlí nejmocnější muži světa. Jaká je historie budov, kde přebývají prezidenti či předsedové vlád? Byly vůbec postaveny pro ně? A kdy se tam vlastně nastěhovali?   Místo pro sídlo hlavy státu si vybral už George Washington (1732–1799), první americký prezident, a zúčastnil se také 13. října 1792 […]
Budoval Jiří IV. britský Tádž Mahal pro své milenky?
Nevypadá ani trochu jako britské královské sídlo. Spíš jako palác z Pohádek tisíce a jedné noci. V anglickém přímořském letovisku Brighton ho nechává zbudovat král Jiří IV., který si v něm chce léčit bolestivou dnu, a navíc potřebuje zázemí pro své milostné eskapády.   Zpočátku stojí na místě této extravagantní stavby letní sídlo pro prince z Walesu, […]
Hrozila za urážku metresy Bastila?
„Jednou bude víc než královna,“ pronáší jasnovidka v roce 1730 poté, co důkladně prozkoumala ručku devítileté Jeanne-Antoinette Poissonové. Ambiciózní matka děvčátka hned ví, co to znamená. Její dcerka se stane královskou metresou.   Malá Jeanne (1721–1764) roste do krásy. To však k úspěchu nestačí. Rodina jí zajišťuje skvělé vzdělání, srovnatelné s dívkami z aristokratických rodin. […]
Zajímavosti
Tisacali: Vesnice ukrytá v obří jeskyni!
Na obzoru se objeví plachetnice. Nepřátelé! Je jedno, jestli to jsou Římané nebo Kartáginci. Tak či onak přicházejí loupit a vraždit. Skupina lidí prchá tajnou stezkou do kopce. Tam, ve skrytu před kýmkoliv, je město, které je jejich poslední nadějí…   Je horký den roku 1910. Ettore Pais (1856–1939), slavný italský archeolog, se vydává na […]
Anachoréti: Zazdění na vlastní žádost
Tisíce lidí se ve středověku rozhodnou opustit společnost, světské radosti i starosti a zasvětit zbytek svých dnů asketickému životu a modlitbě. Mnohým však nestačí udělat tlustou čáru a stát se poustevníky. Chtějí, aby společnost zůstala za tlustou zdí. A to doslova.   V 11. století začíná doba populačního růstu, rozvoje zemědělství, rozmachu měst a globálních […]
Michiganský trojúhelník: Záhady pod vodou i ve vzduchu
Znáte Michiganský trojúhelník? Leží v oblasti vzájemně propojených Velkých jezer na hranicích mezi Kanadou a USA a dějí se tam opravdu podivné věci. Mizejí tu lodě i letadla, lidí zde prý zahlédnou nejenom neidentifikované létající předměty, známé jako UFO, ale také USO, což jsou záhadné objekty pod vodou!   První z nejznámějších incidentů se odehraje […]
Kreveta pistolník: Nejrychlejší zbraň pod hladinou
Kdo se domnívá, že nejsilnějším zvířetem na Zemi je lev, tygr, nebo slon, ten se mýlí…Drápy, ostré zuby, síla, řev, to není nic ve srovnání s tím, co umí nenápadná pistolová kreveta rodu Alpheus, žijící v Mexickém zálivu a podél atlantického pobřeží USA.   Není sice větší než prst, přesto je vybavena superschopností, která z […]
Záhady a napětí
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
Na první pohled obyčejné místo. Silnice, která se rozbíhá do čtyř stran. Křižovatka. Ale podle pradávných věr právě tady slábne závoj mezi světy. Je to místo, kde můžete přivolat duchy, uzavřít smlouvu s démonem nebo získat dovednosti, které nejsou z tohoto světa. Opravdu tady můžete změnit svůj osud? A jak vysokou cenu za to zaplatíte? […]
Podivný start čínského raketoplánu: Sledovalo ho UFO?
Na palubě čínského raketoplánu Shenzhou 9, který 16 června 2012 v půl jedné odpoledne odlétá do vesmíru, je první čínská kosmonautka Liu Yang (*1978). Start je naplánován na den 49. výročí letu Valentiny Těreškovové (*1937), první ženy ve vesmíru. Nakonec se však let do dějin zapisuje ze zcela jiného důvodu. Údajně ho totiž sledují mimozemské civilizace… […]
Posedlost anglického krejčího: Sužovalo muže sedm démonů?
Záchvaty agrese, nelidské skřeky i zpívání náboženských písní pozpátku. To vše je na denním pořádku v jednom z domů v malé anglické vesnici Yatton. Dříve velmi oblíbený krejčí se díky svým výstupům, způsobeným nevysvětlitelným incidentem, stává vyvrhelem společnosti. Podaří se mu jeho bezvýchodnou situaci zvrátit?   Vánoce, rok 1760, vesnice Yatton v Somersetu u. Místní komunita […]
Pentagon zveřejnil analýzu trosek z havárie u Roswellu, otázky zůstávají
Materiál z místa havárie neznámého objektu poblíž Roswellu v roce 1947, o němž se mnozí domnívali, že je mimozemského původu, byl v roce 2022 odeslán do laboratoře k analýze. Rozbor si vyžádal oficiální úřad Pentagonu pro vyšetřování UFO. Vloni byly konečně zveřejněny výsledky. O čem vypovídají?   V podvečer 2. července 1947 je nad americkým městečkem […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zase to otravné mravenčení. Co když se často vrací?
panidomu.cz
Zase to otravné mravenčení. Co když se často vrací?
Občas se to stane každému. Nohu si lidově řečeno přeležíte a pak vám chvíli na chodidle pobíhají mravenci. Banalita. Jenže co když se mravenčení vrací častěji? Pocit mravenčení nebo brnění je vlastně hlášením, které nám posílají nervy oné partie: Něčím jsme je utlačili, podráždili nebo jim způsobili nedokrvení. To je celkem prostá podstata problému. Složitejší
Čína: Její panenská příroda vám sebere dech
epochanacestach.cz
Čína: Její panenská příroda vám sebere dech
Slunce se mocně opírá o štíty mohutných hor. Na nebi není ani mráček a skoro to vypadá, že ostré vrcholky masivů musejí každou chvilkou protnout blankytně modrou oblohu. Jejich majestátnost a dravost krotí nádherné listnaté lesy, jejichž podzimní „čarokresba” vezme dech všem přihlížejícím. Je jednou z největších zemí a statistické údaje popisující tuto nejlidnatější část
Řeka přináší leccos, někdy dokonce i lásku
skutecnepribehy.cz
Řeka přináší leccos, někdy dokonce i lásku
Čas utekl jako voda, s Pepou, o kterého jsem kdysi tak stála, jsme se rozvedli. Byla jsem přesvědčena, že zůstanu sama, ale osud to tak nechtěl. Měl pro mě ještě jednu lásku. Koukala jsem z okna chaty na jez a myslela na to, že čas utekl jako ta voda. Jak je to dlouho, co jsem se na jezu producírovala,
Přivolejte si malé zázraky
nejsemsama.cz
Přivolejte si malé zázraky
Lidská přání a touhy se po tisíciletí příliš nemění a například snaha získat lásku a vysněného partnera je věčná. Malá domácí magie funguje, ať už si přejete svůj život obohatit čímkoli. Domácí magie je dnes často opomíjena kvůli exotičtějším způsobům čarování. A to je škoda. Kvůli tomu se zapomíná na malá kouzla, která znaly už
Rusové museli USA uplatit, aby Aljašku koupily
historyplus.cz
Rusové museli USA uplatit, aby Aljašku koupily
Alexandr II. rázuje po místnosti sem a tam. Dobře ví, že mu teče do bot. Řada neúspěšných válek zemi zcela zdecimovala. Dluhy navíc začínají být neúnosné. „Prodejte Aljašku,“ rozhodne nakonec, „stejně slouží jen jako výběh pro lední medvědy!“ V médiích Aljašku označují všelijak – jako velkou zamrzlou hroudu ledu, ledárnu či Sewardovu ledničku. Ve Spojených státech
Z jiné hvězdné čtvrti: Sluneční soustavou prolétá mezihvězdná kometa
21stoleti.cz
Z jiné hvězdné čtvrti: Sluneční soustavou prolétá mezihvězdná kometa
Astronomové oznámili objev teprve třetího známého objektu, který k nám přilétl z jiného hvězdného systému. Tento návštěvník, nově označený jako 3I/ATLAS, byl poprvé spatřen teleskopem v Chile jako nez
Bodie: Mrtvé město zlata, hříchu a zločinu, kde se zastavil čas
epochaplus.cz
Bodie: Mrtvé město zlata, hříchu a zločinu, kde se zastavil čas
Stovky „městeček duchů“ jsou rozesety po Spojených státech jako památka na období zlaté horečky, ale žádné není tak známé a zachovalé jako Bodie. Toto kdysi největší a nejmodernější městečko v Kalifornii, plné zlata, peněz, hříchu a krve, prožilo jen tři roky slávy, než se propadlo do desítek let úpadku. Dnes, jako národní historická památka, vypadá,
Počítač a baterie steré 2000 let. Skutečně existovaly!
enigmaplus.cz
Počítač a baterie steré 2000 let. Skutečně existovaly!
Připadají vám hodinový strojek či baterie jako vymoženosti dnešní doby? Takzvaný počítač z Antikythéry objevil 17. března 1902 řecký archeolog Spiridon Spice (1859–1932) při prohledávání vraku římské
Interiér s ikonami skandinávského designu
rezidenceonline.cz
Interiér s ikonami skandinávského designu
Nedaleko Los Angeles si mladý pár nechal postavit vzdušnou rezidenci kombinující ocelový skelet, skleněné stěny a sekvojové obklady. uvnitř vás okouzlí ikony skandinávského designu. Vroce 1998 Mark a Andrea Meyerhoferovi koupili dům v zalesněnémpodhůří Lacanada Flintridge v Kalifornii. Pár začal spolu se skupinou architektů s přetvářením domu tak, že přestavěli část s kuchyní a rodinnou místností.
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
iluxus.cz
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
Surfová kancelář Surf-Trip, kterou založili sourozenci Olivovi, naučila za 18 let surfovat tisíce lidí z Česka i Slovenska. Z původně malých surfových kempů vyrostla ve stabilní cestovní kancelář s me
Morávková drasticky hubne, aby zachránila manželství?
nasehvezdy.cz
Morávková drasticky hubne, aby zachránila manželství?
Co se to děje s oblíbenou herečkou ze seriálu Ordinace v růžové zahradě? Dana Morávková (53) vždy působila dojmem sebevědomé ženy, která by nesklouzla k malichernostem, jako je nesmyslné hladovění v t
Bramborový koláč s jablky
tisicereceptu.cz
Bramborový koláč s jablky
Suroviny 250 g brambor 60 g másla 200 g cukru moučky 2 vejce 250 g polohrubé mouky prášek do pečiva jablka Na drobenku 50 g hrubé mouky 30 g másla 30 g cukru krupice Postup Bram
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz