Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Co zabilo naše předchůdce? Klimatické změny!

Pozornost vědců, zkoumajících evoluci člověka, dlouho přitahovalo především vyhynutí neandertálců. Nově se výzkumníci zaměřili i na ostatní předchůdce člověka a příčiny jejich vymizení.

Okamžiky, kdy k tomu došlo, porovnali s vývojem klimatu a nestačili se divit. Klima při tom hrálo klíčovou roli! Může se situace opakovat?

Paleoklimatolog Peter deMenocal z kolumbijské observatoře Lamont-Doherty Earth Observatory provedl analýzu oceánských sedimentů u afrického pobřeží.

Závěry jeho zkoumání potvrzují to, co vědci už delší dobu tušili – to, že dávné změny klimatu na Zemi mohly ovlivnit evoluci člověka.

Historie lidstva, ukrytá na mořském dně

Protože zkoumání africké půdy dlouhodobě nepřinášela dostatečná svědectví o změnách klimatu, zaměřil se deMenocal na oceánské sedimenty.

V rámci programu Ocean Drilling byly výzkumu podrobeny sedimenty u pobřeží Sierra Leone a Libérie, v Arabském moři u Ománu a v Adenském zálivu u Somálska.

Tvořily se na mořském dně po dobu osmi milionů let, a proto dodnes obsahují půdní částice i drobné zbytky trav, které byly během let z Afriky odfouknuty větry do moře.

Větší množství těchto sedimentů, kterým se souhrnně říká eoiliánský prach, se do oceánu dostalo, když byl africký kontinent sušší, což zapříčinilo vznik silnějších vrstev těchto sedimentů.

Chladná Afrika bez dostatku srážek

Před miliony let se v Africe pravidelně střídala chladná a suchá období s teplými a mokrými obdobími. Změny byly relativně krátké a mírné, takže příliš neovlivňovaly stanoviště deštných lesů ani zdroje obživy tehdejší fauny a flóry.

To se ovšem změnilo před zhruba 2,8 milionu lety, kdy se chladná a suchá období začala prodlužovat, což mělo za následek ubývání deštných lesů. Živočišné a rostlinné druhy, které se změně neuměly přizpůsobit, proto vyhynuly.

Chladná a teplá období se začala v Africe prodlužovat.
Chladná a teplá období se začala v Africe prodlužovat.

Proč se klima změnilo?

Vědci tušili, že právě před přibližně 2,8 milionu let došlo ke vzniku velkých severoamerických a evropských příkrovů, ale až průzkum afrických mořských sedimentů ukázal, že ovlivnily i africké podnebí.

Zchladily Atlantský oceán, a kvůli tomu do Afriky začal proudit studený suchý vzduch, v jehož důsledku se zde zesílila a prodloužila se chladná a suchá období.

Mozek versus zuby co zajistí přežití?

Afriku tehdy obýval předchůdce člověka, zvaný Australopithecus afarensis, u něhož vlivem klimatických změn došlo k vytvoření dvou samostatných linií, rodu Parathropus a rodu Homo.

Rod Homo měl větší mozek, takže si začal zhotovovat první kamenné nástroje, zatímco rod Parathropus měl širší zuby pro zpracování rostlinné stravy.

Homo habilis zimu nezvládl

K další významné změně klimatu došlo asi před 1,7 milionu let, kdy se chladná a suchá období v Africe ještě prodloužila. Následkem toho vyhynul tehdy zde žijící Homo habilis, a naopak se poprvé objevil Homo erectus s větším mozkem.

Tento hominid již uměl používat sofistikovanější nástroje. Asi před milionem let se v sedimentech začaly objevovat silnější vrstvy prachu, které naznačovaly, že se chladná a suchá období na africkém kontinentu stala ještě extrémnějšími.

Co způsobila poslední doba ledová?

Rod Paranthropus se již dalším změnám nedokázal přizpůsobit a vyhynul. Homo erectus se tak stal jediným přeživším druhem v linii hominidů.

Začal postupně migrovat z Afriky do Asie a Ameriky, kde si přivykl na teplejší podnebí, a proto nedokázal později přežít poslední dobu ledovou před zhruba 115 000 lety.

Změna klimatu bývá také často spojována s vymřením Homo neanderthalensis před zhruba 40 000 lety. Na planetě tak následně zůstal pouze rod Homo sapiens, předchůdce moderního člověka.

Změna klimatu bývá také často spojována s vymřením Homo neanderthalensis před zhruba 40 000 lety.
Změna klimatu bývá také často spojována s vymřením Homo neanderthalensis před zhruba 40 000 lety.

Klima za vše nemůže!

Někteří vědci se závěry studie nesouhlasí, například Corey Bradshaw z australské Flinders Univerzity soudí, že proces vymírání druhů byl pravděpodobně složitější a podílelo se na něm více faktorů.

Například konkurenční boj mezi druhy, jejich schopnost zajistit si potravu, či nové nemoci. Klimatické změny tak mohly k vymírání jen přispět, nemusely být nutně jeho hlavním důvodem.

Vymření mohl způsobit i konkurenční boj mezi kmeny.
Vymření mohl způsobit i konkurenční boj mezi kmeny.

Jsme i my v ohrožení?

Jiní vědci zase poukazují na fakt, že fosilních objevů předchůdců člověka je pouze málo, takže mohou značně zkreslovat dobu, po kterou daný druh žil, či kdy vyhynul, a nemusejí ani vypovídat o tom, kde všude který konkrétní předchůdce člověka žil.

Nelze však popřít, že klimatické změny do vývoje člověka významně zasáhly. A protože k nim dochází i dnes, neměli by je lidé brát na lehkou váhu. Ukazují, že existence člověka je křehká a zranitelná, stejně jako v minulosti. Aby se historie neopakovala…

Přispěla k vyhynutí neandertálců absence úsměvu?

Již dříve dospěly vědecké studie k závěru, že si dávní lidé domestikovali především zvířata, která jim připadala krotká. Za „přítulným“ výrazem stál například u psů kratší čenich, zatočený ocas a plandavé uši.

Jenže na jakém základě se tento domestikační syndrom vyvinul? Dle italských vědců to způsobil gen BAZ1B. Ve svém zkoumání však šli ještě dále a zjistili překvapivou věc – u neandrtálců i jejich současníků denisovanů tento gen chyběl!

Mimika jako klíčový faktor přežití

Úsměv byl přitom ve vývoji člověka poměrně klíčový. Říkal ostatním „pravděpodobně tě nezabiju“. Zřejmě byl také silným faktorem při výběru sexuálního partnera.

Pokud neandertálcům tento gen, který kontroluje výrazy obličeje, chyběl, nedokázali mimikou dávat svým druhům a družkám najevo své záměry a rozpoložení, například že nemají násilné úmysly.

Podle vědců mohlo i toto být jedním z důvodů, proč evolučně nakonec vyhrál druh Homo sapiens.

Neandrtálci se zřejmě neuměli usmívat.
Neandrtálci se zřejmě neuměli usmívat.
Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
Historie
Valdštejnův důstojník Piccolomini byl zručný udavač
Na masivním dubovém stole se povaluje jeden z dalších horoskopů. Valdštejn ho už od úsvitu důkladně pročítá. „Zajímavé,“ mumlá si přitom pod nos. Více než kdo jiný totiž věří hvězdám.   Horoskop nechává několikrát vypracovat nejen sobě, ale údajně i těm, které hodlá naverbovat do svých služeb…Vysokého postu v armádě se tak dočká třeba Ottavio Piccolomini […]
Poslední princezna se stala rukojmím Japonců
Korejské císařství si užívá samostatné existence na přelomu 19. a 20. století jen 13 let, než smutně skončí pod japonskou nadvládou. Ještě pohnutější osud ale čeká na Tŏkhje, poslední korejskou princeznu.   Císař Kodžong (1852–1919) má sice manželku Myeongseong (1851–1895), ta je ale zavražděna japonskými agenty, a tak když přichází na svět princezna Tŏkhje (1912–1989), […]
Apoštol těsnopisu prorazil díky lesníkům
Rodák z Poličky Hynek Jakub Heger pochází z chudého prostředí. Sní o studiu teologie, podřizuje se ale přání otce, aby se stal jeho pokračovatelem v rodinném hospodářství.   Není to dobrá volba, protože jeho chatrné zdraví mu neumožňuje starat se o usedlost důsledně. Právnickou kariéru ale může Hynek Jakub Heger (1808–1854) rozjet i nemocný. Vystuduje v Olomouci a […]
Vyměnila Tereza Bavorská nápadníky za vědu?
Panovníci od svých dcer většinou očekávají jediné – že se dobře provdají. Bavorské princezně Tereze však svatba pranic neříká, brání se jí zuby nehty.   Navzdory protestům rodiny se Tereza (1850–1925) pouští do něčeho pro ženu, a urozenou dámu zvlášť, naprosto neslýchaného. Zcela se ponoří do vědeckého výzkumu! Urozená dívka po sobě zanechá rozsáhlé dílo […]
Zajímavosti
Odkud se vzaly dopravní kužely?
Někdy se nám zdá, že dopravní kužely jsou snad všudypřítomné. Narazíme na ně prakticky každý den a obvykle z nich vůbec nemáme radost. Musíme si však přiznat, že jejich úkolem není znepříjemnit cestování, ale udržet bezpečnost na silnicích.   Než spatří světlo světa dopravní kužely, používají se k označení nebezpečných míst na vozovkách dřevěné zábrany […]
Avokádo: Symbol zdravé stravy s temným zákulisím
Na jedné straně zásobárna tělu prospěšných látek a superpotravina pro všechny vegetariány. Jenže zároveň také obrovská zátěž pro životní prostředí – to jsou dvě tváře plodu hruškovce lahodného, který celý svět zná jako avokádo!   Ovoce si na své libě znějící jméno musí počkat až do roku 1696, kdy na něj narazí irský biolog Hans […]
Čokoládové vrchy: Unikát, na kterém si nepochutnáte
Provincie Bohol se řadí mezi desátý největší ostrov Filipín. Zapomenutý kraj se pyšní nádhernou krajinou, které dominují Čokoládové vrchy. Ikonické kopce se dostanou na vlajku provincie i do seznamu světového dědictví UNESCO!   Mlsouny, kteří se oblizují při vyslovení názvu, ale zklameme. Jde totiž o vápencové vrchy, z nichž nejvýraznější se tyčí do výšky až 120 […]
Umějí se zvířata smát?
Lidé se smějí, když chtějí vyjádřit emoce, když slyší vtip nebo jim zkrátka něco přijde legrační. Anebo když je někdo lechtá! Jak je to ale se zvířaty? Mají to také tak?   V roce 2009 to britská psycholožka Marina Davila Rossová vyzkouší na těch nejmenších. Na jedné straně si vezme skupinu kojenců, na druhé opičí […]
Záhady a napětí
Vodní démoni dávných Germánů: Čím se lišili od vodníků?
Každý ví, kdo je to vodník. Pohádková bytost, která je buď legrační, nebo strašidelná. Za dávných dob byl ovšem považován za děsivého démona. V existenci antropomorfní vodní bytosti však nevěřili pouze slovanské, ale také germánské národy! Byla jejich víra oprávněná?   Zatímco my máme vodníka, germánské národy mají Nixe. Tato tajemná bytost má s vodníkem […]
Epidemie halucinací v americké nemocnici: Předávali si lidé přeludy jako nemoc?
Pojmem halucinace označujeme poruchu vnímání, při které lidé vidí něco, co ve skutečnosti neexistuje. Je ale možné, aby mělo několik lidí stejnou halucinaci? Podle odborníků ne, jenže přesně to se před několika lety stalo a dodnes se tuto záhadu nepodařilo objasnit.   V roce 2016 zasáhla nemocnici ve městě Coos Bay v americkém Oregonu záhadná epidemie halucinací, […]
Mýtické bytosti Aqrabuamelu: Žili v Mezopotámii kříženci lidí a štírů?
Mytické bytosti nazývané Aqrabuamelu s tělem člověka a ocasem štíra měly kdysi obývat starověkou Mezopotámii. Jak se dočteme třeba ve slavném Eposu o Gilgamešovi, mělo jít o potomky bohů sloužící jako strážci podsvětí. Podle některých badatelů mohli být tito tvorové reálnější, než si dnes myslíme. Naznačuje to mimo jiné i jejich jednotné zobrazování?   Aqrabuamelu, […]
Nečekaný objev v Izraeli: Dokazuje malá tabulka, že je Bible starší, než jsme si mysleli?
Bible je nejposvátnější text křesťanství a judaismu, který lidé používají už tisíce let. O jeho vzniku toho ale stále mnoho nevíme. Nejstarší pasáže byly údajně sepsány někdy mezi 9. a 12. století př. n. l., což je pouze velmi nepřesný odhad. Nyní ale vědci přišli s unikátním objevem, který by mohl tuto záhadu konečně vyřešit!   […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nepoctivé pekaře koupali ve Vltavě
historyplus.cz
Nepoctivé pekaře koupali ve Vltavě
„Podvádíte,“ píchne nespokojeně mistr pekařského cechu prstem do žitného bochníku. Ještě nepřikročil ke kontrole rozkrojením, a už na první pohled vidí, že chléb je menší, než určují cechovní artikule. Prodává se ale za běžnou cenu. Pekař má zaděláno na pořádný problém…   1. Pekaři. V letech 1349–1419 jich v metropoli působí 157. Založení O pražském
Odhalte tajemství pěti prvků
enigmaplus.cz
Odhalte tajemství pěti prvků
Se zákonem jin a jang uplatňovali staří taoisté při analýze a chápání přírodních dějů teorii pěti prvků. Vnímali je jako dynamické procesy, které mohou vysvětlit všechno v přirozeném světě. Každý p
Obraz po pradědečkovi našel cestu domů
skutecnepribehy.cz
Obraz po pradědečkovi našel cestu domů
Náš praděd krásně maloval, žádný jeho výtvor nám ale po něm nezůstal. Vnuk si jednou koupil obraz v bazaru, byli jsme překvapeni autorem. Svého pradědečka jsem neznala, hodně jsem ale o něm slyšela. Byl to umělec, malíř, který vystavoval i v cizině. Bohužel jsem neměla ani jeho podobiznu a ani žádný z jeho obrazů se v naší rodině nedochoval. Prababička je všechny
Nevlastní dcera je mou oporou
nejsemsama.cz
Nevlastní dcera je mou oporou
Ať si někdy vysníte budoucnost, osud si pohraje s kartami, a vše dopadne úplně jinak. Moje milovaná vlastní dcera mě odstřihla a jen pár let nato mi do života přišla nevlastní dcera. Zamilovala jsem se už na učňáku a s Karlem jsme byli spřízněné duše až do jeho posledního vydechnutí. Velmi brzy po svatbě se nám narodila dvojčata, kluci Tomáš
Nemůže Maximová najít chlapa kvůli svému otci?
nasehvezdy.cz
Nemůže Maximová najít chlapa kvůli svému otci?
Je krásná, talentovaná a už nějaký čas sama. Herečka Elizaveta Maximová (32) ze seriálu Jedna rodina v rozhovoru přiznala, že za všechno zřejmě mohou její dva tatínci! Bolestivý rozchod Loni se
Plastová okna Schüco FocusIng s rovnými liniemi hliníku
iluxus.cz
Plastová okna Schüco FocusIng s rovnými liniemi hliníku
Nový plastový okenní systém Schüco FocusIng se designem maximálně přiblížil vzhledu hliníkových profilů, zvýšil podíl recyklovaného materiálu při výrobě, ale především nabízí dvojí stavební hloubk
Komfort vnitřního prostředí
rezidenceonline.cz
Komfort vnitřního prostředí
Dostatečná vlhkost, příjemná teplota a čistota vzduchu v interiéru jsou důležitými faktory, jež významným způsobem ovlivňují kvalitu a uživatelský komfort obytného prostoru. Podílejí se na něm svými parametry samozřejmě také samotné budovy, dosažení potřebných hodnot je však leckdy nemožné bez odpovídajících zařízení. Ideální řešení představují novostavby, v nichž lze daného cíle dosáhnout aplikací vhodných řešení,
Světelný zábavní park Winter Wonderland se vrací: Nový a ještě lepší!
epochanacestach.cz
Světelný zábavní park Winter Wonderland se vrací: Nový a ještě lepší!
Více pohádkových příběhů i atrakcí, více zábavy, již od 18. října v Praze, Letňanech. Světelný zábavní park Winter Wonderland se vrací do pražských Letňan. Přináší více než 200 nových světelných instalací inspirovaných pohádkovými a fantasy příběhy, přidá také další, ještě větší zábavné a adrenalinové atrakce. Všechny venkovní atrakce a světelné instalace jsou v ceně základní vstupenky.
Tady může vypuknout peklo. Představujeme 10 nejbezpečnějších sopek planety
epochaplus.cz
Tady může vypuknout peklo. Představujeme 10 nejbezpečnějších sopek planety
Už po tisíce let jsou sopky tím, co lidstvo děsí a fascinuje zároveň. Jejich běsnění dokáže být neuvěřitelně nádherné, ale také obrovsky nebezpečné a doslova smrtící. Ostatně to se v minulosti ukázalo už mnohokrát a v některých případech sopečné výbuchy ovlivňovaly životy lidí po celém světě. A experti se shodují: Dříve nebo později nás něco takového nutně
Stovky nových pohádkových příběhů, a ještě více atrakcí:  Největší světelný zábavní park WINTER WONDERLAND se vrací
21stoleti.cz
Stovky nových pohádkových příběhů, a ještě více atrakcí: Největší světelný zábavní park WINTER WONDERLAND se vrací
Světelný zábavní park Winter Wonderland znovu otevřel. Na 30 000 m² přináší více než 200 nových zářivých instalací inspirovaných pohádkovými a fantasy příběhy. V ceně vstupenky jsou zároveň neomezené
Lidl vysadil 250.000 stromů v nových lokalitách po celé zemi, akce se zúčastnili i zaměstnanci
panidomu.cz
Lidl vysadil 250.000 stromů v nových lokalitách po celé zemi, akce se zúčastnili i zaměstnanci
Zaměstnanci společnosti Lidl vysázeli ve spolupráci s Lesy České republiky 250 000 stromů na 14 lokalitách po celé České republice. Sázení probíhalo u příležitosti oslav Mezinárodního dne stromů, který připadá na 20. října. Do projektu se zapojil i dlouholetý ambasador iniciativy Lidl Les, cestovatel a rybář Jakub Vágner. Lokality pro výsadbu vybrali zákazníci Lidlu, kteří
Chilli con carne s vařenou rýží
tisicereceptu.cz
Chilli con carne s vařenou rýží
Luštěniny zasytí, obsahují bílkoviny a velké množství vlákniny. Ingredience 1 lžíce řepkového oleje 1 střední cibule 280 g hovězího mletého masa 1 lžička mleté sladké papriky ¼ lžičky kajens
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz