V údolí řeky Addy koupili velký pozemek. Crespiovi na něm vybudují textilní továrnu a slušné bydlení pro své zaměstnance. Věří, že se to jejich firmě vyplatí, a budoucnost jim dá za pravdu. Dělníci se rodině odvděčí loajalitou a vysokou pracovní morálkou.
Král obuvi Tomáš Baťa (1876–1932) není jediným osvíceným průmyslníkem, jenž se na počátku minulého století ukázkově stará o své zaměstnance.
On sám načerpá inspiraci pro sociální a motivační programy během stáže v americké obuvnické firmě Endicott-Johnson Shoe Company.
V Evropě pak příkladnou péčí o dělníky proslují také britský čokoládový baron George Cadbury (1839–1922) nebo Crespiovi z Itálie.
Vlivná rodina vybuduje v Lombardii městečko Crespi d’Adda, které má leccos společného s Baťovými dělnickými koloniemi ve Zlíně a dnes je součástí světového dědictví UNESCO.
Dopřeje jim soukromí
Podnikatel a mecenáš Cristoforo Crespi (1833–1920) začíná v roce 1875 stavět „na zelené louce“ textilní továrnu. Spolu s ní vyroste u řeky Addy nedaleko Milána i několik velkých bytovek pro dělníky.
Není to špatné bydlení, nicméně Crespiho syn Silvio (1868–1944) ho výrazně vylepší.
Svým zaměstnancům chce dopřát více soukromí a celou řadu služeb. Najme si tým zkušených architektů, podle jejichž společného návrhu je v sousedství továrního komplexu vybudována městská čtvrť s bytovými i rodinnými domy a širokou občanskou vybaveností.
„Dělníci byli se životem v městečku asi spokojeni, během 50 let od jeho dostavby tu nezažili žádnou stávku ani jiný protest proti pracovním podmínkám,“ dodává současná publicistka Kateřina Hubertová.
Stěhovat se nechtějí
Textilka Crespiových prosperuje až do konce 20. let minulého století. Celosvětová hospodářská krize však nadělá rodině spoustu problémů a továrnu musí prodat majetkově silnější společnosti. Majitelů se zde později vystřídá ještě několik. Jeden z nich v 70. letech odprodá většinu rodinných domků jejich obyvatelům.
Převážně jde o potomky dělníků z dob Silvia Crespiho, kteří zde zůstanou i po roce 2004, kdy se provoz v továrně definitivně zastaví. V současnosti v Crespi d’Adda žije několik set lidí a zachovalé městečko láká i turisty.
(Zdroj: HISTORY revue)