Diabetes mellitus (DM) – neboli krátce česky cukrovka – je chronické onemocnění, které stále více trápí českou populaci. Jen v ČR se na diabetes léčí více než 850 tisíc pacientů a dalších skoro čtvrt milionu Čechů neví, že cukrovku má.
Nemoc, která se projevuje poruchou metabolismu sacharidů, lidé stále přehlížejí a podceňují. Přitom patří mezi velmi závažná onemocnění a při pozdní diagnóze nebo špatné léčbě může vést až k těžkým a život ohrožujícím komplikacím.
Důležité, pro včasné zachycení choroby, je navštívit svého praktického lékaře při jakýchkoli nezvyklých zdravotních potížích, jako je rychlý váhový úbytek nebo naopak přibývání na váze, časté močení, únava, špatné hojení ran, psychická zmatenost nebo zvýšený hlad (tzv.
vlčí hlad). Praktický lékař posoudí příznaky a určí další postup léčby, respektive doporučí návštěvu u specialisty.
Počet pacientů s cukrovkou každoročně stoupá. DM rozdělujeme na diabetes 1. typu a diabetes 2. typu. Při léčbě obou typů je důležitá vhodná dieta a pohyb.
Cílem léčby diabetu není léčit pacienta konkrétním lékem, ale dosáhnout co nejlepší hladiny krevního cukru. Dlouhodobě zvýšená hladina krevního cukru vede po několika letech k nevratnému poškození cév, očí, ledvin či nervů.
„Můžeme používat různé kombinace léků. Léčba diabetu je ale možná jen při vhodném životním stylu, stravování a odpovídající kombinaci léků. Vlastnosti některých dosud užívaných léků ale nejsou optimální.
Mohou přinést nežádoucí projevy jako je hypoglykémie a zvýšená hmotnost (především u žen),“ říká přední český odborník na cukrovku doc. MUDr. Martin Prázný.
Během svého života onemocní skoro každý třetí Čech cukrovkou 2. typu, která se vyskytuje u dospělých jedinců trpících nadváhou až obezitou. Lidé s nadváhou mají zvýšenou hladinu sacharidů a inzulín v těle se pak již nestačí zpracovávat.
DM trpí obézní lidé až 6x častěji, při léčbě je proto velmi důležité docílení správné hmotnosti pacienta. Onemocnění je nejčastěji diagnostikováno mezi čtyřicátým až šedesátým rokem.
„Cukrovce druhého typu často předchází tzv. prediabetes, stav, který se v mnohém cukrovce podobá, ale zatím tímto onemocněním není.
Pacienti s diabetem i s prediabetem mají větší pravděpodobnost srdečního infarktu, mozkové příhody nebo onkologického onemocnění.
Prediabetem trpí až 5 % populace a mnozí o něm ani nevědí,“ říká přednosta III. intrení kliniky UK-1.LF a VFN profesor Štěpán Svačina. „V současné době existuje již řada léků, které výrazně zlepšují glykémii, a zároveň pomáhají snižovat hmotnost.
To jsou nové výhody v možnostech léčby. Dříve se po antidiabetikách hmotnost vždy zvyšovala,“ dodává profesor Svačina.