Nacházíme se na karibském ostrově Portoriko a je rok 1995. Cosi zabíjí zdejší hospodářská zvířata po desítkách. Některá jsou nalezena bez ucha, jiná bez jazyka či ocasu.
Všechna mají na krku kousnutí, které je podobné upířímu a všechna jsou zbavena veškeré krve. Vyděšení místní obyvatelé si kladou jedinou otázku: Kdo nebo co za tím stojí?
Legenda o čupakabře rozdmýchává představivost obyvatel latinské Ameriky už tři desetiletí. V roce 1974 začínají kolovat zprávy o zvířatech zabitých za zvláštních okolností v různých městech Spojených států.
O rok později se podobné případy vyskytnou v Portoriku. Události jsou připisovány monstru, kterému lidé začnou přezdívat „Upír z Moca“.
Jiné zdroje hovoří o starších záznamech sahajících až do 19. století. Ale právě 90. léta 20. století znamenají jakýsi boom. Pro děsivé útoky dodnes neexistuje uspokojivé vysvětlení. Jak je to možné?
Zvířecí mutant útočí
Celé to začíná smrtí koz, později dochází k úmrtím dalších hospodářských zvířat ve dvou portorických městech Orocovis a Morovis ve středu země. Způsob zabití neodpovídá útokům žádného známého tvora, včetně člověka:
vysátá krev, díra v krku, tichý postup, kdo může být za něco takového zodpovědný?
Jistá svědkyně tvora popíše jako druh klokana, vysokého něco přes metr, s ostrými tesáky a křídly na zádech. Nákres se co nevidět rozšíří po internetu a média dají tvorovi brzy jméno, které během chvíle získá slávu a překročí hranice Portorika.
Policie po podivném zvířeti pátrá, ale znovu a znovu se vrací s prázdnýma rukama.
Mezitím je výskyt čupakabry hlášen v latinskoamerických komunitách ve Spojených státech a v Mexiku v roce 1996, v Brazílii v roce 1997 a v Chile v roce 2000. Ani zde vědci nedospějí k uspokojivému závěru.
Mluví se o psech či opicích, možná o novém druhu s upravenými stravovacími návyky. Nic se však nezdá definitivní a vyšetřování zůstává stále otevřené.
Co nedokáže vysvětlit věda, to dodá představivost. S každým novým výskytem údajné čupakabry jsou vytvářeny nové spekulace a hypotézy. V Portoriku je tak známá, že tam je několikrát organizováno oficiální pátrání s podporou vládních úřadů.
Konspirace nemají konce
Někteří lidé se domnívají, že jde o zvíře, jiní jsou přesvědčeni, že vraždí monstrum. Prý může jít o výsledek přirozené mutace, nebo ohavný produkt vědeckého experimentu. Najdou se i tací, kteří si myslí, že jde o pravěké zvíře, které přežívá dodnes. Jiní podivná úmrtí připisují satanským skupinám.
Třetí strany jdou ještě dál a říkají, že čupakabra je samotný ďábel, a dokonce poukazují na to, že za sebou zanechává pach síry. Jsou i tací, kteří si tvora spojují s mimozemšťany. I zde existují dvě verze:
první z nich je, že tvor je sám o sobě mimozemšťan, a druhá, že jej vytvořili mimozemšťané, aby si na Zemi pořídili obživu.
Trávicí systém bytostí z jiných světů prý neumožňuje požívat pevnou stravu.
Ti nejzapálenější do této teorie tvrdí, že čupakabra se objevila na místech, kde bylo vidět UFO. Nakonec jsou i tací, kteří řádění „vysavačů koz“ považují za fikci vyvolanou strachem lidí z neznámého a notně přiživenou zprávami v tisku.
K jaké skupině se přiklonit? Je možné, že se čupakabra skutečně někde na naší planetě vyskytuje, a čas od času zaútočí na své oběti, nebo je to jen čistě vymyšlená legenda?