Čich můžete ztratit buď kvůli alergii, ale i viróze. Po odeznění problému se čich většinou vrátí. Pomoci vám může několik osvědčených cviků.
Podle odborníků může za ztrátu čichu nejčastěji chronické onemocnění dutin, které zaviní otok nosu a vedlejších dutin nosních.
V horní části nosu se vyskytují receptory, které vysílají signály do části mozku zvané čichový bulbus, díky nimž jsme schopni vnímat vůně.
Vlivem otoku jsou tyto receptory blokovány, takže se vůně k našim mozkovým buňkám nedostane. Zažíváme to nejčastěji během viróz a senné rýmě při alergické reakci na pyly.
Pomohou cviky
Když ztratíme čich, ztratíme často i chuť k jídlu. Což může být problém zejména u starých lidí a u dětí. Pokud se čich nevrátí do půl roku, je dobré navštívit lékaře.
K podpoře návratu čichu v co nejkratší době vymysleli lékaři tzv. Čichový trénink, který prokazatelně návratu čichu pomáhá. Nemocným zaslali parfémovaný test, který poté vyhodnotili.
Pokud se potvrdila ztráta čichu, prováděli pacienti po dobu několika měsíců čichový trénink. Po třech až šesti měsících se test opakoval. Tím lékaři přišli na to, že čichový trénink pacientům se ztrátou čichu skutečně pomáhá.
Čichový trénink
*čichejte 2x denně po dobu pěti minut ke čtyřem vůním (růže, eukalyptus, hřebíček, citron)
*trénink se doporučuje provádět dlouhodobě (alespoň 32 týdnů) a koncentrace látek má být vysoká. Případně lze látky po 12 týdnech změnit.
*zapisujte si, co jste během dne cítili
Kdy se čich vrátí
*u alergií po odeznění potíží
*po viróze – individuálně, v řádu dnů, týdnů až měsíců
*při úrazech může být ztráta trvalá