V průběhu historie se objevila spousta uměleckých stylů. Mnohé z nich se už nepoužívají, další se používají ve výuce umění, ale pár technik se používá dodnes.
Romantismus přišel s víceméně realistickým zobrazením skutečnosti, čímž jsou malby z tohoto období přitažlivé i dodnes. Například na da Vinciho obrazy se s obdivem díváme dodnes.
A byl to právě on, kdo používal techniku, kterou dnes známe jako malování podle čísel, a díky které si každý může vyzkoušet namalovat opravdový obraz štětcem na plátno.
Opravdovým umělcem není každý, ale namalovat si obraz podle čísel jistě zvládnete
Jak vzniklo malování podle čísel
V dobách Leonarda da Vinciho bylo naprosto běžné, že mistr malíř nechával část prací na svém obraze na svých učednících. Pozadí obrazu, nějaké stínování, vedlejší postavy, to vše může být namalováno rukou někoho jiného, než ukazuje signatura na obraze.
Například mladý Leonardo se začal užit u mistra Andreye del Verrocchio už od svých 14 let. Projevoval velký talent a používal například techniky, které v té době sice byly známé, ale nijak zvlášť často používané.
Například obraz „Křest Krista“, pod kterým je podepsán Verrocchio, malovalo hned několik jeho učedníků, včetně da Vinciho. Jím malovaný anděl, který měl být původně vedlejší postavou, byl však Leonardem ztvárněn tak dokonale, že obrazu naprosto dominuje.
Když výsledek práce viděl mistr Verrocchio, zařekl se, že již nikdy žádný obraz nebude malovat. Pochopil totiž, že jej jeho žák dalece předstihl. Všechny své další obrazy už jen navrhl a samotnou malbu nechával na studentech. Všechny tváře navíc maloval už pouze Leonardo.
Později ani da Vinci nebyl výjimkou a část prací nechával na svých studentech. Pomáhal jim ale tím, že jim naznačil plochy s informací, jakou barvu v jaké ploše by měli použít. To byly začátky techniky, kterou dnes známe jako malování podle čísel.
Není tedy úplně jisté, že by byl Leonardo da Vinci opravdu první, kdo s tímto nápadem přišel, ale rozhodně je tím nejznámějším malířem, který takto svým studentům pomáhal pochopit zákonitosti míchání a nanášení barev.
Máme jen málo informací o tom, jak tato technika ovlivnila vývoj malířského umění v průběhu dalších staletí. Teprve až v roce 1950 ve Spojených státech amerických ji znovu objevil Dan Robbins. Ten ji výrazně vylepšil tak, aby malovat mohl opravdu každý.
Pan Robins byl malíř, který spolupracoval na projektu, určenému začínajícím umělcům. Ti s podporou projektu snáze nacházeli klienty ochotné zaplatit za jejich díla. Umělci tak mohli snáze prorazit na trhu a prodat svá díla.
Později Dana napadlo zpřístupnit malování širokým masám neškolených nadšenců. Očísloval ohraničené plochy na plátně a dodal malíři všechny potřebné barvy s odpovídajícími čísly. Malování podle čísel v moderní podobě spatřilo světlo světa.
To, že záměr a nápad měly úspěch, se dá vidět dodnes. Od padesátých let minulého století propadla postupně celá americká veřejnost této zábavě. Později se malování podle čísel rozšířilo i do světa a nyní ho můžete objevit i Vy.
Staňte se studentem Leonarda da Vinciho
S trochou nadsázky se dá říct, že můžete studovat malířství u velkých mistrů. Jako byl třeba právě Leonardo.
Samozřejmě, že rady od svého mistra už dostat nemůžete, ale díky technice malování podle čísel pochopíte zákonitosti a postupy, které vedly ruku umělců před stovkami let.
Princip, na kterém je malování podle čísel založeno, je velmi snadný. Na plátně jsou vyznačeny malé plochy, na kterých jsou čísla. Na začátku tedy máte čisté malířské plátno s vyznačenými očíslovanými hranicemi.
Číslům na plátně odpovídají čísla na kalíšcích s akrylovými barvami. Čísla Vás pak při malování vedou. Stačí se jen soustředit a vymalovat plošky odpovídající barvou.
Celé to trochu připomíná omalovánky. Dokonce se prodávají i předlohy v papírové podobě, které vybarvujete pastelkami. Malování podle čísel jde ale o dost dál. Po dokončení práce máte před sebou opravdový obraz akrylovými barvami na plátně v rámu.
Při pečlivé práci nikdo nepozná, že původně bylo plátno rozděleno na malé plochy a vedlo Vás při jejich vybarvování. Bude to prostě originál namalovaný Vaší vlastní rukou.
Chcete začít malovat?
S malováním podle čísel si můžete troufnout i na romantickou zapadlou Benátskou uličku
Chce to trochu šikovnosti, ale malování podle čísel je hlavně zábava. Nebuďte tedy v křeči, že něco „musíte“. Tvůrčí zábava a relaxace, kdy na konci jste odměněni krásným, vlastnoručně namalovaným obrazem.
Zejména u složitějších obrázků se na první pohled může zdát, že jde o zmatek složení z čar a čísel. Mnohdy ani nerozpoznáte, co by na obrazu mělo být.
Jakmile se ale pustíte do práce, budete dodržovat instrukce a vytrváte až do konce, odměna Vás nemine.
Jakkoli Vás na začátku může prázdný obraz děsit, postupujte krok za krokem a časem nejen že uvidíte, jak začne Váš obrázek z plátna vystupovat, ale získáte i zručnost a zkušenosti, které Vám dovolí troufnout si časem i na složité a náročné dílo.
Pár tipů a rad, které Vám pomohou s malováním podle čísel:
Pořiďte si sadu pro malování podle čísel. Doporučujeme jedničku na trhu – zuty.cz.
Vybírat můžete podle různých kritérií – podle námětu, velikosti či náročnosti. Nenechte se vést jen tím, že se Vám motiv líbí. To samozřejmě musí, ale zkuste si ho představit i přímo na zdi ve svém bytě. Bude se tam hodit?
Podpoří design bytu nebo ho naopak rozbije? Pokud se Vám obrázek bude líbit a také bude dobře zapadat do stávající dekorace bytu, budete jej tím více chtít dokončit.
Pořádek je základ. Ukliďte si pracovní prostor, abyste vždy měli po ruce to, co zrovna potřebujete. Při práci s barvami se nevyhnete tomu, že občas něco ukápne. Nebo neopatrným pohybem o něco otřete štětec s barvou.
Je proto praktické „vystlat“ si prostor okolo sebe třeba novinami, nebo pracovat na malířské folii. Ideální samozřejmě je, pokud se celá místnost může změnit v ateliér s omyvatelnou podlahou.
Připravte si nějakou nádobu s čistou vodou. Misku, sklenici, kelímek od šlehačky; cokoliv, z čeho ale normálně nepijete. Nádobka by měla být určena jen na malování a měla by jít snadno umýt, nebo by Vám nemělo být líto ji po použití vyhodit. Voda Vám bude sloužit na vymytí štětců při změně barev.
Hodí se mít po ruce několik suchých hadříků, případně roli papírových kuchyňských utěrek. Po vymytí štětce je totiž dobré jej ještě vysušit, aby se barvy kvůli zbytkům vody moc nerozředily.
Mají pak tendenci se rozpíjet přes vyznačené hranice a míchat se s jinými barvami na plátně.
Panuje obecné přesvědčení, že když selžou všechny pokusy, je na čase přečíst si návod k použití. Lepší nápad ale je podívat se na instrukce předem. V každé sadě je najdete, tak jim věnujte alespoň chvilku ještě před prvním namočením štětce do barvy. Věřte nám – vyplatí se to.
Doporučujeme vybarvovat obraz postupně jednu barvu po druhé.
Trochu tím riskujete, že se omylem dotknete rukou či rukávem už vybarvené plošky, ale to se dá minimalizovat tím, že začnete shora z levého rohu (pokud jste pravák) nebo z pravého rohu v případě, že držíte štětec v levé ruce.
Další odstín stejně začnete nanášet až ve chvíli, kdy jsou barvy na plátně už suché. Výhodou tohoto postupu je menší spotřeba barev (nemusíte jí tolik vymýt ze štětců) a také předejdete nechtěnému vysychání barev ve zbytečně otevřených kelímcích.
Než přejdete na další barvu, nechte barvy na plátně řádně zaschnout. Mokré barvy totiž mají snahu se smíchat, a pak vznikají odstíny, které na obraze mít nechcete. Akrylové barvy schnou celkem rychle. Můžete si mezi tím pořádně vymýt a vysušit štětec.
Štětec určitě vymývejte i ve chvíli, kdy sice používáte stejný odstín, ale potřebujete třeba užší štětec pro menší plošky. Jakmile totiž odložíte nevymytý štětec, během pár minut na něm barva zaschne, a pak se bude vymývat dost těžko. Hrozí dokonce jeho poškození.
Pokračujte dál ve vybarvování obrázku dalšími barvami, abyste zaplnili celý povrch obrazu. Vždy nechte barvy zaschnout a vymývejte štětce. To je vlastně jedna z nejdůležitějších věcí, kterou prostě nelze odhalit nějakým pocitem.
Pochlubte se tím, co jste dokázali. Vystavte si svůj obrázek doma či v kanceláři. Zaručujeme Vám, že vzbudí zaslouženou pozornost. Klidně pak kolegům, či přátelům doporučte malování podle čísel jako skvělou relaxaci a příště můžete malovat spolu.
Co Vám malování podle čísel dá?
Relaxaci a odpočinek
Stres a splín dokáže s Vaším dnem pořádně zatočit. Nemůžete se na nic soustředit, jste roztěkaní, propadáte negativním myšlenkám a pociťujete zoufalství, že to snad nikdy neskončí. Všechny tyto pocity a myšlenky dokáže skvěle potlačit a rozehnat malování.
Záměrně neříkáme, že to dokáže každé malování. Protože představa překreslování krásných, ale složitých obrázků, nebo dokonce malování bez předlohy může být spíše děsivá než uvolňující. Pokud k tomu přidáte nevalný výsledek, špatnou náladu si spíše jen zhoršíte.
Malování podle čísel Vám pomůže nemyslet na výsledek, ale užít si cestu k němu. Díky plátnu s potištěnými čísly je jisté, že se předloze zcela přiblížíte.
Můžete si tak užít a vychutnat jednotlivé tahy štětce a s radostí sledovat, jak se plocha postupně zbarvuje a vykukuje Vámi vybraný obrázek.
Lepší koncentraci
V hlavě se Vám střídá jedna myšlenka za druhou? Nedokážete se na nic déle soustředit? Poruchy koncentrace jsou jedním z nejčastějších problémů moderní doby, a to u dětí i dospělých.
Pokud chcete svou mysl lépe soustředit a opět regulovat, vyčleňte ve svém životě místo pro záliby. Pravidelné koníčky Vás vedou k posílení koncentrace, díky čemuž se Vaše hlava příjemně uvolní a vyčistí.
Malování navíc pohání mozek k produkci nových neuronů a usnadňuje sekreci dopaminu – hormonu štěstí.
Zlepšení organizačních a koordinačních dovedností
Možná Vás to překvapí, ale malování podle čísel Vám pomůže posílit i pro život velmi důležité organizační a koordinační dovednosti.
Díky tomu, že Váš mozek musí správně spojit barvu s oblastí na plátně, se posilují organizační dovednosti a schopnosti řešit problémy. Na stejném principu funguje také posilování koordinace, díky malování se zlepšuje přesnost jednotlivých pohybů.
Budování trpělivosti
Trpělivost je jednou z nejdůležitějších dovedností, kterou se v životě musíte naučit. Ovlivňuje Vaši úspěšnost a dobrou náladu. Dobrou zprávou je, že si ji každý dokáže osvojit. Tou špatnou, že Vás to bude stát poměrně dost úsilí.
Jednou z nejlepších a nejméně složitých metod je právě trénink pomocí malování. Dokončený obraz pro Vás bude mimořádně účinnou satisfakcí a odměnou za trpělivost. Malování podle čísel je skvělou metodou např. u hyperaktivních osob.
Zvýšení sebevědomí
Malování podle čísel je také výborným způsobem, jak získat lepší pocit sám ze sebe a vybudovat si větší sebevědomí. Přestože je plátno předtištěné, bez Vašeho úsilí, vynaloženého času a energie by finální obraz nikdy nevznikl.
Své dílo si navíc můžete doma vystavit, a udržovat si tak stále příjemný pocit z dobře odvedené práce.
Dostupný koníček
Tento prospěšný koníček Vás nebude stát příliš mnoho peněz. Oproti různým kurzům, arteterapiím a podobným aktivitám je malování podle čísel skvěle dostupným koníčkem, na který si nemusíte vyčlenit příliš mnoho času a financí.
Když ke všem psychickým a zdravotním benefitům navíc přičteme krásný obraz, který si můžete vystavit, budete mít naopak pocit, že se Vám každá vynaložená koruna dvakrát vrátí.
Malujte jako velcí mistři
S technikou malování podle čísel si můžete zkusit to, co zažívali učedníci mistrů v době da Vinciho.
Stačí si pořídit nějakou předlohu obrazu slavného umělce.
Pak se držte jednoduchého návodu a dodržujte pár snadných pokynů a uvidíte, jak snadno se k výsledku dostanete.
Vincent van Gogh je další významný malíř, který žil a tvořil pár set let po Leonardovi da Vinci. Jedná se o jednu z největších osobností světového výtvarného umění, která je dnes pravděpodobně nejznámější postavou nizozemské historie.
Van Gogh vytvořil v relativně malém časovém intervalu deseti let zhruba 900 maleb a 1100 kreseb.
Za svého života se Van Gogh nedočkal výraznějšího uznání. Vždyť se prodala pouhá jedna jeho malba a jinak bylo celé jeho dílo vlastně neznámé až do výstavy v Paříži 17. března 1901, tedy 11 let po jeho smrti.
Hvězdná noc od Vincenta van Gogha
Gustav Klimt, malíř s českými kořeny, patří do období secese. Typické jsou pro něj tedy ženské postavy v zasněných pózách, bohatě zdobené mnohými detaily. Na jeho obrazech se často vyskytuje žlutavě zlatá barva. Že by odkaz na jeho otce, který pracoval jako zlatník a rytec?
Polibek od Gustava Klimta
Pablo Picasso je jednou z nejvýznamnějších osobností umění 20. století. Je považován za zakladatele kubismu. Tento plodný umělec vytvořil asi 13 500 obrazů a skic, 100 000 rytin a tisků, 34 000 ilustrací a 300 skulptur a keramických děl.
Sám prožil výrazně bouřlivý a bohémský život. Měl několik manželek a milenek, s nimiž zplodil 4 děti.
Typický vzhled Picassových kubistických obrazů
Předloha podle vlastní fotografie – ideální začátek
Možná, že se ale nechcete omezovat na předlohy obrazů, které už slavné jsou. Třeba Vás láká namalovat něco, co ještě namalováno nebylo. Postup je jednoduchý:
Najděte nějakou fotografii, ke které máte nějaký vztah. Třeba svatební fotografie, vzpomínka na rodný domek, babičku a tak podobně.
Objednejte si obraz podle vlastní fotografie a k objednávce fotografii přiložte.
Počkejte na dodávku předlohy, kterou buď vymalujete sobě pro radost, nebo můžete obraz někomu darovat. Ať už jako vymalovaný, nebo jako připravenou předlohu, takže ho nakonec potěšíte dvakrát, když mu umožníte obraz vymalovat.
Užijte si malování podle čísel
Ať už jste umělecky nadáni nebo jste nikdy nic nenamalovali, měli byste alespoň jednou zkusit malování podle čísel. Da Vinciho technika Vám v tom jistě pomůže. Možná to nebude celoživotní láska a skončíte u prvního obrazu, možná mu zcela propadnete. V každém případě ale zjistíte, v čem je kouzlo malby na plátno.