Už dlouho víme, že spolu delfíni komunikují. Teď ale vědci přišli na něco unikátního: Každý delfín vydává specifický a naprosto jedinečný zvuk charakteristický jen pro něj. Je to jeho jméno.
Odposlouchávání pod hladinou
Britští biologové sledovali delfíny skákavé u pobřeží Skotska. Jejich dřívější výzkum ukázal, že každý delfín podepisuje svoji komunikaci speciální zvukovou sekvencí. Dvojici vědců napadlo, že by mohlo jít o cosi jako delfíní jméno.
Aby tuto teorii potvrdili, nahrávali z lodi různé hlasy delfínů pod vodou. Pátrali především po individuálních odchylkách typických pro každého jednotlivého delfína.
Neznámí delfíni se slušně pozdraví
Quiscková a Janik ve svém výzkumu skutečně zjistili, že se delfíni ozývají svým jménem především ve chvílích, kdy se potkávají dvě cizí skupiny. V tu chvíli cítí silnou potřebu představit se ostatním.
Své vlastní jméno volají opakovaně a vědci ani jednou nezaznamenali, že by některý delfín napodoboval cizí zvuk. To znamená, že se delfíni nepokoušejí vydávat za někoho cizího.
Rozluštili lidský jazyk?
Delfíni používají pro vzájemnou komunikaci tři frekvenční rozsahy včetně pro člověka neslyšitelných ultrazvuků, dále používají mnoho druhů mlaskání, klikání a hvízdání.
Vědci dnes ještě nejsou schopni rozluštit jazyk delfínů, snaží se zatím veškeré zvuky i signály těla delfínů zachycovat a najít v nich řád a logiku. Zdá se ale, že mezitím delfíni lidem rozumějí lépe, než lidé delfínům.
Nejsou to jen naučené triky
Americký vědec Louis Herman z Kewalo Basin Marine Laboratory na Havaji vytvořil společně se svým týmem znakový jazyk pro dorozumívání s delfíny. Výsledky byly pozoruhodné.
Když Louis Herman použil sekvenci znaků pro příkaz „dotkni se létajícího talíře ocasem a pak jej přeskoč“, reagovali delfíni rychle a správně. To potvrzuje, že delfíni jsou skutečně schopni rozumět tomu, co po nich člověk chce, a nejde jen o naučené triky.