Voda tvoří asi 60 % našeho těla. Nedostatek vody v organismu se může projevit různými způsoby, od těch banálních až po fatální. Stačí ztratit pouhých 1,5 % vody v těle a už začíná dehydratace.
Ztráta 4 % znamená sníženou výkonnost, poruchy soustředění a silnou bolest hlavy. Při ztrátě 10 litrů vody v těle přichází smrt.
Mdloby, zmatenost, záchvaty
Když jsme dehydrovaní, dojde k narušení rovnováhy elektrolytů. Elektrolyty jsou minerální látky s elektrických nábojem, například draslík, vápník a sodík. Narušená rovnováha může vyvolat pocit na omdlení nebo zmatenosti a vede k záchvatům.
Krevní tlak prudce klesá, šok
V závažných případech může vlivem nedostatku tekutin krevní tlak a objem krve klesnout tak nízko, že tělo přejde do stavu s názvem hypovolemický šok.Jde o velmi vážnou zdravotní komplikaci, která vyžaduje okamžitou pohotovostní léčbu.
Selhání životně důležitých orgánů
Pokud odchází opakovaně k dehydrataci, zvyšuje se riziko vzniku bolestivých ledvinových kamenů. Ledviny totiž dostávají signál zadržet více vody. Jedním z faktorů, které zvyšují tvorbu kamenů, je zadržovaná moč.
Úpal
Úpal je poměrně častá, ale zároveň nejvážnější forma „zranění teplem“, během něhož se lidské tělo nedokáže samo ochladit. Příznaky zahrnují závratě, zvracení, bušení srdce, svalové křeče a ztrátu vědomí.
Smrt
Zůstane-li ovšem člověk postižený úpalem bez pomoci, přichází otok mozku, plic a smrt. Kupříkladu malé dítě připoutané v autosedačce v uzavřeném autě může v krajním případě zemřít již za 15 minut.
Jak dehydrataci předcházet
K tomu, aby naše tělo zůstalo v pohodě, je třeba se potit. Ale pokud jsme dehydratovaní, nemusí být schopno vyprodukovat dost potu k ochlazení. Přitom prevence dehydratace je rychlá a účinná. Stačí pít tekutiny vždy, když máme pocit žízně.
Žízeň má vždycky nějaký důvod. Pokud ji budeme poslouchat, měli bychom být v pořádku.
Pozor na malé děti a na seniory
Malé děti mají méně potních žláz a nedokážou dobře regulovat svou tělesnou teplotu. Je potřeba dohlížet, aby se nepřehřívaly. Rodiče by je měli držet spíše ve stínu a dbát na dostatečný příjem tekutin.
Stejná rada platí pro seniory. Starší lidé nemusí cítit žízeň, než dojde na dehydrataci. Pokud máte seniora v rodině, odborníci doporučují kontrolovat ho, alespoň jednou denně mu zavolat a zjistit, jak teplo snáší.