Výzkumy potvrzují, že naslouchání klasické hudbě napomáhá intelektuálnímu rozvoji dětí. A jak je to u vás? Chcete mít doma malého muzikanta?
Kdy začít hrát?
Většinou je dobré, když dítě umí přečíst nějaká velká tiskací písmena, například svoje jméno. Bez problému to stačí na pochopení, jak zahrát nějakou jednoduchou písničku. Druhá věc je trpělivost. Dítě by mělo dobrovolně vydržet u jedné činnosti alespoň 15 minut.
Jaký si vybrat nástroj?
Při výběru nástroje je především třeba myslet na to (kromě povahy a temperamentu – pro klidnější dítě klavír, pro ty „divočejší“ bicí), aby děti hraní bavilo. Motivující je tedy poměrně rychlý výsledek s co nejmenší námahou.
To funguje většinou u zobcové flétny a u klavíru.
Klavír v roli předjezdce?
Učit se alespoň rok na klavír a potom teprve začít hrát třeba na housle nebo klarinet není na škodu. Dítě to samozřejmě může zkusit rovnou. Pokud bude dostatečně trpělivé a bude mít hudební sluch, zvládne to.
Na kolik nás to vyjde?
Pokud zrovna nějaký nástroj již nevlastníte, vždy je možné sehnat nový nebo použitý. Raději využijte kamenných prodejen s hudebními nástroji. Existují také půjčovny, většinou i při hudebních školách. Obvykle vám tu nabídnou housle, příčnou flétnu, trubku a klarinet.
Nová zobcová flétna stojí několik set korun, housle a kytara několik tisíc. O příčné flétně, klarinetu, saxofonu, trubkách se dá říci, že se přibližují spíše k deseti tisícům. Počítejte, že nejlevnější nový klavír vyjde na desítky tisíc korun.
Soukromý učitel, nebo hudebka?
Kdo chce hrát kvalitně klasiku, pro toho je hudebka vhodným řešením. V každém případě se zde naučí dítě noty, hudební teorii a správnou techniku hraní. A kdo se věnuje hraní dál, určitě je rád, že to umí.
Soukromý učitel pravděpodobně zvolí jinou cestu. Mělo by mu záležet na tom, aby k němu dítě chodilo rádo. Nechá tedy noty notami (ty se dítě postupně stejně naučí) a snaží se už od začátku žáka naučit jeho oblíbeným písničkám. A postupně tzv. přitvrzuje.