Ruská carevna Kateřina II. Veliká prosluje coby výjimečně žádostivá a vášnivá žena. Její postelí projdou zástupy mužů, tzv. generálních adjutantů.
Většinou nejde o víc než o ukojení sexuálního pudu, ovšem s jedním z milenců, gardovým důstojníkem Grigorijem Orlovem (1734–1783), naváže skutečně romantický vztah.
Patrně tomu napomohl i fakt, že to byl právě Orlov, kdo zosnoval svržení jejího manžela, cara Petra III. (1728–1762), z trůnu, čímž se Kateřina (1729–1796) dostala k moci.
A vděčná carevna si svého ctitele řádně hýčká. „Dostal například kabát posetý perlami a diamanty v ceně milionu rublů,“ uvádí současná spisovatelka Marcela Titzlová.
Tučná cena útěchy
Píše se rok 1772, když Orlov zavítá do Amsterdamu. Ačkoli už se s Kateřinou několik let nevídá, usilovně přemítá, jak by s ní mohl opět navázat vztah. U jednoho perského kupce proto pořídí mimořádně drahý a krásný diamant.
Dnes se pravděpodobně jedná o jedenáctý největší drahokam svého druhu na světě! S vyhlídkou na opětovné vzplanutí jejích citů ho Kateřině předá, ovšem kýženého výsledku se nedočká.
Nicméně carevna se cítí provinile a Orlovovi věnuje alespoň mramorový palác v Petrohradě. Každopádně diamant si ponechá a dá ho vsadit do žezla svých nových korunovačních klenotů.
Po bolševické revoluci v roce 1917 se diamant spolu s dalšími carskými cennostmi dostane do kremelských sbírek v Moskvě, kde je zamčen dodnes.
(Zdroj: HISTORY revue)