Už je to zase tady, rýma, kašel, zvýšená teplota, bolení v krku a strach, jestli nám nebude ještě hůř. Ale na každou patálii existuje i nějaký přírodní lék, který funguje už po generace.
RÝMA
Neléčená týden, léčená… Znáte to. Jenže tohle pořekadlo vydávající se za lidovou, nebo dokonce lékařskou moudrost vás v případě, že tím nemocným jste vy, vůbec neuklidní. Vy potřebujete pomoc, a to co nejdřív.
Čaje
Heřmánkový
Opravdu pomáhá, protože heřmánek má protizánětlivé účinky. Měli byste ho poté, co trochu zchladne, osladit medem. Použít můžete ale i čajové směsi. Vybírejte ty s obsahem bezu černého, lípy, máty či tymiánu.
Můžete si také připravit domácí zázvorový čaj s medem a citronem. I zázvor má protizánětlivé a antibakteriální účinky a při rýmě snižuje množství hlenu.
Inhalace
Heřmánek je skvělý nejen na pití, ale také jako inhalace. Silný heřmánkový výluh ještě horký dejte do mísy, skloňte nad ni hlavu přikrytou ručníkem a inhalujte. Krásně se vám uvolní dutiny. Stejný postup můžete opakovat i se slanou horkou vodou.
Ta je dobrá, samozřejmě po vychlazení, také na kloktání, pomůže jak nosohltanu, tak i na bolest a dezinfekci krku. Silnější povahy ji mohou použít i jako solnou sprchu, tedy ucpat jednu dírku a tou druhou solný roztok „natáhnout do nosu“.
KAŠEL
Dokáže pořádně potrápit, ať už jde o počáteční suchý dráždivý kašel, který nás trápí hlavně v noci, nebo vlhký, kdy už vykašláváme hleny.
Čaje
Cibulový
Je velmi účinný. Stačí, když cibuli nakrájenou na čtvrtky přelijete vařicí vodou, přidáte hrst majoránky, necháte 10 minut odstát, scedíte a osladíte medem. Pijte 3–4× denně.
Z ořechových skořápek
Umyté a vyloupané skořápky vlašských ořechů nechte 12 hodin louhovat. Druhý den výluh i se skořápkami 30 minut povařte a přeceďte přes jemné sítko. Ořechový čaj popíjejte třikrát denně. Dochutit jej můžete medem.