Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Drogy ve službách dobra: Co léčily ty nejhorší z nich?

Mezi nejznámější drogy patří heroin, morfin či kokain. Než se odhalila jejich návykovost a škodlivost, lidé je hojně využívali. Jak? Třeba jako lék proti kašli či astmatu, na hubnutí nebo proti nespavosti…

ATROPIN

Je to látka obsažená v některých jedovatých rostlinách z čeledi lilkovitých, například v rulíku zlomocném, durmanu obecném či mandragoře lékařské.

Jeho jméno je odvozeno od latinského označení rulíku, které zní Atropa belladona, jež odkazuje na řeckou bohyni osudu Atropos.

Jak atropin škodí: Má na člověka silné halucinogenní účinky, způsobuje rovněž velké vzrušení, touhu po pohybu a zvýšenou mluvnost, vyvolává bezdůvodný smích či pláč, navíc zvyšuje sklon k agresi.

Při předávkování dochází k ochrnutí mozku a obrně dýchacího ústrojí. Intoxikace dospělého dávkou nad 50 mg končí kómatem a neschopností dýchat. U dítěte je smrtelná dávka asi 10 mg.

Jak pomáhá: Atropin je dnes využíván jako lék v očním lékařství – kapky rozšiřují zorničky, čímž napomáhají diagnostice chorob očí, používá se i k léčbě snížené srdeční frekvence, jako protijed proti nervovým plynům či při Parkinsonově chorobě.

Máte astma? Kuřte!

Astma (název pochází z řeckého „lapání po dechu“) je chronické onemocnění dýchacích cest charakterizované sípáním, kašlem, svíráním na hrudi a dušností. Je způsobeno genetickými faktory v kombinaci s vlivem prostředí.

Ke zmírnění příznaků se dnes mimo jiné doporučuje vyhýbat se cigaretovému kouři. Proto je překvapivé, že v průběhu 19. století byly nejčastěji doporučovaným lékem na astma právě cigarety.

Třeba Page‘s Inhalers nebo Brosig‘s Asthma-zigaretten, určené speciálně pro astmatiky, v jejichž složení převládaly lístky durmanu obecného. Povolená dávky byly čtyři tyto cigarety denně.

AMFETAMIN

Tento stimulant zvyšuje v mozku hladinu noradrenalinu, serotoninu a dopaminu, tedy přenašečů nervových vzruchů. Poprvé byl připraven už v roce 1887 rumunským chemikem Lazarem Edeleanuem (1861–1941) v Německu, dlouho pro něj ale nebylo terapeutického využití.

Jak amfetamin škodí: Zpočátku dodává energii a pocit nepřemožitelnosti, později způsobí až u pětiny uživatelů psychózu. Vyvolává u nich stavy úzkosti či nervozity, opačně euforii, a někdy až paranoiu.

Je navíc návykový (nikoli tělesně) a k dosažení účinku, který trvá jen 4 až 8 hodin, je potřeba neustále zvyšovat dávku. Amfetamin je pod názvem Speed dostupný jako rekreační droga i dnes.

Jak pomáhá: Využívá se k léčbě ADHD, zejména u dětí. Dále k léčbě úrazů mozku, narkolepsie (chorobná spavost) a chronického únavového syndromu.

Zobněte si amfetamin a zhubnete

Farmakologové si všimli, že tato látka potlačuje chuť k jídlu, proto ho roku 1933 začala firma Smith, Kline and French prodávat pod názvem Benzedrine jako přípravek na hubnutí.

Jeho příznivým vedlejším efektem byl i příliv energie a potlačení únavy. Proto byl pilulky Benzedrinu podávány také spojeneckým vojákům během druhé světové války, zatímco nacisté a jejich podporovatelé „ujížděli na pervitinu“. Kvůli návykovosti byl postupně volný prodej amfetaminů zakázán.

OPIUM

Účinky opia, zaschlé šťávy z nezralých makovic máku setého, jsou lidstvu známy už tisíce let. Látky v něm obsažené jsou označované jako opiáty a propůjčují mu silně narkotický účinek spojený se zmírněním bolesti, pocitem euforie a útlumem organismu.

Základem pro výrobu opia jsou nezralé makovice.
Základem pro výrobu opia jsou nezralé makovice.

Jak opium škodí: V minulosti se opium nejčastěji kouřilo. Pak se jej rakouskému lékaři Paracelsovi (1493–1541) podařilo rozpustit v alkoholu, čímž vzniklo laudanum.

Na rozdíl od stimulantů vyvolávají opiáty útlum nervové soustavy, zklidnění dechu, metabolismu, psychiky, bolesti i tělesných procesů, což bohužel může skončit až zástavou dechu.

Po vyprchání účinků se dostaví abstinenční syndrom – průjem, neklid, tiky, horečka a nespavost.K jejich zmírnění je pak potřeba zvyšující se dávka opia.

Jak pomáhá: Získávají se z něj účinné látky (morfin, kodein), které se používají jako účinná analgetika a antitusika (léky proti kašli).

Aby děti dobře spaly!

Opiovou tinkturu ochucenou skořicí a šafránem používaly ženy v 19. století k mírnění menstruačních křečí, při nespavosti a na uklidnění.

Laudanum ordinovaly při potížích s usínáním či proti bolesti a neklidu i svým dětem, u kterých často docházelo k předávkování s následkem smrti.

Předepisovalo se k léčbě mnoha chorob, od nachlazení přes meningitidu až po srdeční onemocnění, aplikováno bylo i během epidemií žluté zimnice.K uvolnění své představivosti jej užívala také řada umělců té doby.

Zajímavost: V roce 1830 dosáhla závislost Britů na opiu svého vrcholu, proto roku 1839 poslali své válečné lodě do Číny, která chtěla omezit obchod s opiem, a rozpoutali tak tzv. první opiovou válku (1839–1842).

MORFIN

Je opiát, který se přirozeně vyskytuje v opiu, tvoří asi 10 % jeho surové hmotnosti. V čisté podobě morfin poprvé izoloval německý lékárník Friedrich Sertürner (1783–1841) roku 1804. Jméno „morphium“ mu dal podle boha snů Morphea z řecké mytologie.

Morfin tlumí nesnesitelné bolesti.
Morfin tlumí nesnesitelné bolesti.

Jak morfin škodí: Morfin je omamná, silně návyková látka, která se sama využívá jako droga, případně jako surovina k výrobě heroinu. Jde o silné analgetikum tišící bolest.

Nejzávažnější je vznik závislosti při jeho dlouhodobém užívání, a to jak psychické, tak fyzické. Dávky je pak potřeba neustále zvyšovat, přičemž za smrtelnou je u dospělých považováno 100–400 mg morfinu.

Jak pomáhá: Používá se k tlumení nesnesitelných bolestí po úrazech či chirurgických operacích a při infarktu myokardu. Dále pak při těžkém, neutišitelném kašli, když nezabírá preferovaný kodein.

Dárek pro přátele na frontě

Tak zněl název sady, která se roku 1916 prodávala v londýnském obchodním domě Harrod´s. Její součástí byl kokain a morfin spolu se stříkačkami a jehlami pro jejich aplikaci.

V Americe byl zase v průběhu 19. století populární Uklidňující sirup paní Winslowové, který měl dětem pomáhat od bolesti spojené s růstem zubů.

Měl na svědomí řadu dětských životů, protože obsahoval morfin, a řada jeho malých uživatelů tak zemřela v důsledku předávkování.

HEROIN

Polosyntetický opiát vyráběný z morfinu. Poprvé ho vyrobil britský chemik Charles E. A. Wright (1844–1894) už roku 1874, pro firmu Bayer ho pak znovuobjevil a proslavil roku 1934 německý chemik Felix Hoffmann (1868–1946).

Asijský heroin.
Asijský heroin.

Jak heroin škodí: Jde o silnou a návykovou drogu, který vyvolává pocit euforie. Nástup účinku závisí na způsobu požití.

Je-li šňupán, projeví se jeho efekt během 10 až 15 minut, při kouření do 5 minut, ovšem při vpravení látky do žíly už za 8 sekund.  Předávkování se vede ke smrti. Velice nepříjemné jsou také abstinenční příznaky, které se objeví už 6 hodin od poslední dávky.

Jak pomáhá: Tlumí výrazné akutní i chronické bolesti, například při infarktu nebo otoku plic. Využívá se v paliativní péči o nemocné rakovinou, kdy způsobuje pacientům menší komplikace (nevolnost, snížení tlaku atd.) než morfin.

Na kašel a pro závislé na morfinu

Mezi roky 1898 a 1910 byl Heroin prodáván firmou Bayer jako náhražka morfinu, která měla být nenávyková. Naopak, sloužil jako lék pro lidi na morfinu závislé, než se zjistilo, že se v játrech metabolizuje právě na morfin a je tudíž silně návykový.

Bayer jej rovněž inzeroval jako „nejlevnější úlevu od kašle“, a to zejména pro děti. Stejně jako morfin měl totiž tlumící účinky na organismus.

Zajímavost: Britský lékař Harold Shipman (1946–2004) získával diamorfin (lékařské označení pro heroin) psaním předpisů pro své rakovinou postižené pacienty, kterým jej neaplikoval.

Získanou látku používal k vraždění, v roce 2000 byl usvědčen ze zabití 15 lidí. Později se ukázalo, že obětí bylo dokonce 220 až 240.

KOKAIN

Stimulant získávaný z listů rostliny rudodřev koka, jehož účinky znali už dávní Inkové, kteří jeho listy žvýkali. Poprvé jej extrahoval německý chemik Albert Niemann (1834–1861) v roce 1859.

Rudodřev koka, zdroj přírodního kokainu.
Rudodřev koka, zdroj přírodního kokainu.

Jak kokain škodí: Působí intenzivně, ale jen krátkodobě, maximálně 90 minut. Navozuje silnou euforii, radost, zvyšuje sebedůvěru a družnost, zároveň narušuje sebekontrolu a objektivitu myšlení a podněcuje neklid a agresi.

Jak pomáhá: Listy koky, které dodnes žvýkají potomci indiánů v Peru, jsou zdrojem minerálů a vitamínů, pomáhají překonávat únavu, hlad i žízeň a v podobě čaje také potlačit nepříznivé dopady výškové nemoci.

Jsou používány i jako afrodiziakum.

Na bolavé zuby kokainové kapky

Kokain byl v minulosti využíván především jako lokální anestetikum, dokázal rychle umrtvit požadované místo. Proto se z něj připravovaly kapky na bolest zubů, ale dokázal odpomoci i od bolestí hlavy, únavy, nevolností či zácpy.

Stejně jako heroin byl předepisován jako lék pro závislé na morfinu, až později se přišlo na to, že je stejně návykový a nese s sebou riziko infarktu. Extrakt z listů koky byl mezi roky 1886 až 1929 rovněž příměsí Coca-Coly.

Zajímavost: Na výrobu 1 kg čistého kokainu je potřeba 200 až 400 kg suchých listů koky.

Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
Historie
Dostávaly princezny Falckou korunu jako věno?
Konečně je králem. Jindřich IV. z Lancasteru v roce 1399 svrhl svého předchůdce Richarda II. z anglického trůnu a při té příležitosti nechává zhotovit soupis pokladů v královské pokladnici. Zastaví se snad chvilku nad gotickou ženskou korunou, bohatě ozdobenou drahokamy? Tuší, že se na ostrovy dostala z Čech?   Úzká zlatá obroučka měří v průměru […]
Dřel Krčín dělníky z kůže?
Jakub Krčín je nejen chytrý, ale i nesmírně podnikavý. Jakožto hospodářský správce obrovského dominia Rožmberků má navíc velký vliv. Zakládá pivovary, mlýny, dvory, ovčíny a samozřejmě rybníky. Při jejich budování jde však přes mrtvoly!   Počátky rybníkářství v Čechách se ztrácejí v mlze. Chybějí přímé důkazy, zůstávají jen různé hypotézy. Skutečné rybníky začnou zakládat až […]
Slavná sídla hlav států: Kde se tvoří dějiny?
Nejzásadnější rozhodnutí se odehrávají za zdmi paláců, v nichž sídlí nejmocnější muži světa. Jaká je historie budov, kde přebývají prezidenti či předsedové vlád? Byly vůbec postaveny pro ně? A kdy se tam vlastně nastěhovali?   Místo pro sídlo hlavy státu si vybral už George Washington (1732–1799), první americký prezident, a zúčastnil se také 13. října 1792 […]
Budoval Jiří IV. britský Tádž Mahal pro své milenky?
Nevypadá ani trochu jako britské královské sídlo. Spíš jako palác z Pohádek tisíce a jedné noci. V anglickém přímořském letovisku Brighton ho nechává zbudovat král Jiří IV., který si v něm chce léčit bolestivou dnu, a navíc potřebuje zázemí pro své milostné eskapády.   Zpočátku stojí na místě této extravagantní stavby letní sídlo pro prince z Walesu, […]
Zajímavosti
Antibakteriální gel: Skutečně ochrání před nemocemi?
Antibakteriální gely se staly naším společníkem nejen na cestách, ale také v běžném životě: jsou po ruce v kanceláři, doma i v restauracích. Nosíme je v kabelkách i v kapsách. Víte ale, jak je používat správně, aby skutečně fungovaly? Existuje několik zásad, které se vyplatí dodržovat.   Dezinfekce jako taková je známá už od konce […]
Chtělo by to kolečka! Jak vznikla kancelářská židle?
Dva kroky k exempláři na stole, tři k mikroskopu a zpět ke svému stolu jich musí ujít pět. A za chvíli dva další kroky k odpadkovému koši! Vstát, sednout – a pořád dokola. Světoznámý přírodovědec Charles Darwin to vyřeší: na židli si přimontuje kolečka!   Od kdy lidé používají židle? Chtělo by se říct, že takřka od vždy. […]
Tisacali: Vesnice ukrytá v obří jeskyni!
Na obzoru se objeví plachetnice. Nepřátelé! Je jedno, jestli to jsou Římané nebo Kartáginci. Tak či onak přicházejí loupit a vraždit. Skupina lidí prchá tajnou stezkou do kopce. Tam, ve skrytu před kýmkoliv, je město, které je jejich poslední nadějí…   Je horký den roku 1910. Ettore Pais (1856–1939), slavný italský archeolog, se vydává na […]
Anachoréti: Zazdění na vlastní žádost
Tisíce lidí se ve středověku rozhodnou opustit společnost, světské radosti i starosti a zasvětit zbytek svých dnů asketickému životu a modlitbě. Mnohým však nestačí udělat tlustou čáru a stát se poustevníky. Chtějí, aby společnost zůstala za tlustou zdí. A to doslova.   V 11. století začíná doba populačního růstu, rozvoje zemědělství, rozmachu měst a globálních […]
Záhady a napětí
Tajemný Krvomlýn v Harasově: Legenda o lásce a pomstě
V srdci Kokořínska, mezi pískovcovými skalami a lesy, stojí místo opředené krvavou pověstí. Kdysi zde prý existovalo mlýnské kolo, které místo vody poháněla lidská krev. Pověst vypráví o tragické lásce, surové pomstě a duchu nešťastné dívky. Kde se tato temná legenda vzala?   V kokořínském kraji na tvrzi Harasov žije Slavibor se svou krásnou dcerou […]
Fenomén „divokých mužů“ ve středověké mytologii: Byli to přežívající neandrtálci?
Chatrně oblečený venkovan se kradmo ubírá lesem a co chvíli se pozorně rozhlíží. Nedivte se, vydat se v 15. století do lesa pro nějaký ten otop, to byl často i hrdelní zločin. Pak se však stane něco strašného. V lesním přítmí spatří mohutnou postavu s černými rozcuchanými vlasy. Je to snad sám vládce pekla?   Ve středověké […]
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
Na první pohled obyčejné místo. Silnice, která se rozbíhá do čtyř stran. Křižovatka. Ale podle pradávných věr právě tady slábne závoj mezi světy. Je to místo, kde můžete přivolat duchy, uzavřít smlouvu s démonem nebo získat dovednosti, které nejsou z tohoto světa. Opravdu tady můžete změnit svůj osud? A jak vysokou cenu za to zaplatíte? […]
Podivný start čínského raketoplánu: Sledovalo ho UFO?
Na palubě čínského raketoplánu Shenzhou 9, který 16 června 2012 v půl jedné odpoledne odlétá do vesmíru, je první čínská kosmonautka Liu Yang (*1978). Start je naplánován na den 49. výročí letu Valentiny Těreškovové (*1937), první ženy ve vesmíru. Nakonec se však let do dějin zapisuje ze zcela jiného důvodu. Údajně ho totiž sledují mimozemské civilizace… […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kam se ztratilo tělo Prokopa Holého?
historyplus.cz
Kam se ztratilo tělo Prokopa Holého?
Je neděle pozdě odpoledne, 30. května 1434. Kolem táhlého hřbetu Lipské hory u vesnice Lipany se zvedá prach. Jízdní oddíly umírněných husitů pronikají otevřenou vozovou hradbou táboritů a sirotků a převrátí osm dalších bojových vozů. Za nimi se hrnou pěší, kteří kolem sebe mávají meči a cepy… Právě v těchto rozhodujících okamžicích, kdy proti sobě bojují
Ze šperkovnice vycházely zvuky
skutecnepribehy.cz
Ze šperkovnice vycházely zvuky
S manželem jsme zakoupili starou šperkovnici, a pak ji vystavili v obývacím pokoji na komodě. Od té doby se doma začaly dít podivné věci. Když jsme si s manželem pořídili malý byt, nijak jsme s jeho zařizováním nepospíchali. Nechtěli jsme nic uspěchat. Společně s manželem Pavlem jsme přemýšleli, jaké doplňky by byly do obýváku nejvhodnější. Toulali jsme se tehdy na výletě v Kroměříži, když jsme v zapadlé
Konec zápachu v bytě
panidomu.cz
Konec zápachu v bytě
Možná už se vám to také stalo. Vejdete do bytu a…. cítíte nepříjemný odér, který se line prostorem. Jen nemůžete přijít na to, odkud se bere. V případě, že se váš nos vzbouří a signalizuje nelibý pach, se zkuste zaměřit na 7 nejčastějších důvodů, proč to u vás doma smrdí. 1. Odpadkový koš Používání igelitových
Dobřichovice – elegantní únik z Prahy do krajiny klidu a noblesy
epochanacestach.cz
Dobřichovice – elegantní únik z Prahy do krajiny klidu a noblesy
Jen pár minut od rušného centra Prahy se rozprostírá kraj, který jako by vypadl z pohlednice – Dobřichovice. Tato malebná středočeská obec na levém břehu Berounky nabízí všechno, co si náročný cestovatel může přát: harmonii přírody, noblesu historické architektury, vynikající gastronomii i výjimečné možnosti odpočinku a poznávání. Dobřichovice nejsou pouze „předměstím“ metropole. Jsou samostatným světem,
Klid v hlavě, sen v duši a mládí v buňkách: Jak nám příroda pomáhá spát a nestárnout
21stoleti.cz
Klid v hlavě, sen v duši a mládí v buňkách: Jak nám příroda pomáhá spát a nestárnout
Usnout včas, spát celou noc, probudit se svěží – pro mnohé sen. Doslova. Ve světě, kde se večerní ticho mění v modré světlo displejů a hlava neumí přestat přemýšlet ani v jednu ráno, se kvalitní spáne
Džob: Graffiti, život a tikající styl s Mühle Glashütte
iluxus.cz
Džob: Graffiti, život a tikající styl s Mühle Glashütte
Letní filmovou sezónu oživuje snímek Džob, závěrečný díl trilogie, kterou režisér Tomáš Vorel započal Gymplem a pokračoval Vejškou. Hrdinové Kolman (Jiří Mádl) a Kocourek (Tomáš Vorel ml.) dospěli – j
Originální stavba navzdory velké vodě
rezidenceonline.cz
Originální stavba navzdory velké vodě
Okouzlující dům, postavený v povodňovém pásmu na předměstí Byron Bay v oblasti Queensland na východě Austrálie, musel vyhovět přísným stavebním regulím, aby jej nezničily v těchto končinách celkem běžné povodně. Příjemné subtropické klima v pobřežní oblasti australského Queenslandu spolu s nekonečnými písečnými plážemi a národními parky učarovaly také majitelům Northern Rivers Beach House, kteří se obrátili na známé architektonické
Ztracené poklady Kypru: Co způsobilo rozdělení středomořského ostrova?
enigmaplus.cz
Ztracené poklady Kypru: Co způsobilo rozdělení středomořského ostrova?
V roce 1974 proběhla invaze turecké armády na ostrov Kypr. Vyvrcholilo tím problematické soužití mezi kyperskými Řeky a kyperskými Turky. Ostrov je stále rozdělen. Část ostrova nyní zahrnuje území Kyp
Nechá se Švandová připravit o luxusní život?
nasehvezdy.cz
Nechá se Švandová připravit o luxusní život?
Když si herečka Jana Švandová (77) brala movitého developera Pavla Satorieho (75), šla hlavně po jistotě. Jenže co když o jejího muže teď usiluje jiná žena se stejným záměrem? Herečka Jana Švandová
S nohama jako konve moc parády bohužel neuděláte
nejsemsama.cz
S nohama jako konve moc parády bohužel neuděláte
V horkém počasí začnou otékat nohy i zdravým lidem. Pocity těžkých nohou jsou nepříjemné a mohou pokazit celý den a místo toho, abyste si teplé dny užívala, trpíte. Vše se dá ale napravit! I když je většina lidí přesvědčena o opaku, nejsou oteklé nohy ani zdaleka problémem pouze starších nebo obézních lidí. Nepříjemně otéct mohou nohy komukoli. Zvlášť rizikové je dlouhé
Kuřecí prsa ve slaninovém kabátku
tisicereceptu.cz
Kuřecí prsa ve slaninovém kabátku
Nikdy není na škodu zkombinovat více druhů masa. Ingredience 4 ks kuřecích prsou 15 plátků slaniny 1 vejce 100 g strouhanky 100 g nastrouhaného sýru sůl a pepř Postup Nejprve si tři p
Vavřín: Pocta pro vítěze i ceněné koření
epochaplus.cz
Vavřín: Pocta pro vítěze i ceněné koření
V obchodě si ho kupujeme v podobě nenápadných suchých listů, které přidáváme při vaření do různých jídel. Samotná dřevina má přitom vznešenost nejen v názvu, ale také ve své historii. Uctívají ji panovníci i umělci, neobejdou se bez ní dokonce ani ve slavné delfské věštírně. A může podpořit zdraví! Vavřínové věnce známe jako poctu pro
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz