Venku zuří sněhová bouře. Právě narozený chlapeček rozpačitě mžourá na okolní svět, zatímco si ho starostlivě prohlíží lékař. „Ten hoch má asi zánět mozku,“ zašeptá. „Co máme dělat?“ zeptá se vyděšený otec. Doktor jen pokrčí rameny: „Nic se nedá dělat. Jen čekat…“
Z nejhoršího se malý Thomas Alva Edison (†1931) po svém narození 11. února 1847 v Milanu v americkém státě Ohio dostane. Časté nemoci ho ale pronásledují po celé dětství.
Navíc se mu postupem věku stále zhoršuje sluch, až na levé ucho ohluchne zcela. Sám se s tímto nedostatkem ale brzy vyrovná.
Hloupý a zaostalý
Ani ve škole to nemá jednoduché. „Zase ten hloupý, zaostalý student,“ pomyslí si jeho učitel, když se chlapec opět hlásí s otázkou na rtech. Nakonec po třech měsících trápení Edison školní lavice opouští a jeho vzdělávání se ujme matka.
Zatímco jeho vrstevníci dovádějí venku, on tráví dny ponořený do svých chemických pokusů. Aby měl na své koníčky peníze, přivydělává si prodejem cukroví i zeleniny. Je mu pouhých 15 let, když si dokonce založí vlastní noviny!
Výbuch vagonu
Buch! Ozve se rána. Jeden z vlakových vagonů, v němž má Edison svou redakci (noviny pak rovnou prodával cestujícím) a zároveň laboratoř, při jednom z jeho pokusů s fosforem exploduje během jízdy Ohiem.
„Tak a dost!“ rozhodne naštvaný průvodčí a hned na další zastávce nechává Thomase vystoupit i s jeho tiskařským strojem. Co teď? Náhoda mu přihraje do cesty novou příležitost.
Před jedoucím nákladním vlakem krátce nato zachrání teprve tříletého synka přednosty stanice. „Jak se ti jen odvděčím?!“ rozplývá se otec dítěte úlevou. Nabídne 16letému Edisonovi místo telegrafního operátora – a mladík s vděčností kývne.
Chrlič nápadů
Jeho první patenty se týkají právě vylepšení telegrafního aparátu. Představí telegraf, jenž dokáže přijaté depeše automaticky zaznamenat na papír, nebo systém umožňující přenášet po jedné lince více zpráv najednou.
Za svůj život toho ale Edison stihne mnohem víc – stvoří přes 2000 vynálezů!
Právě díky němu spatří světlo světa nejen žárovka, ale třeba i fonograf (přístroj na nahrávání a reprodukci lidského hlasu), dynamo, zařízení k uchování čerstvosti ovoce či drtič kamene.