Ve Velké pyramidě v Gíze objeven záhadný dutý prostor. Nyní se vědci pokusí do něj nahlédnout pomocí miniaturní kamery. Pokročilé metody skenování navíc naznačují, že se v pyramidě ukrývá ještě několik zatím neobjevených místností. Co se v nich nachází?
Když se řekne pyramida, člověku se obvykle v mysli objeví obrázek Chufuovy pyramidy v egyptské Gíze. A není divu, vždyť 4500 let stará konstrukce je královnou záhadných staveb a pyramid obzvlášť.
Je poslední existující stavbou z původních sedmi divů světa a jejímu tajemství se pokoušejí porozumět archeologové, historikové i badatelé z řady mimovědních oborů.
Mnoho již bylo řečeno o způsobu výstavby, který je na danou dobu tak nevídaný, že se dodnes spekuluje o zapojení mimozemských civilizací. Přestože prakticky nikdy nezmizela z očí lidstva, existují překvapivé informace, které o ní zjišťujeme teprve nyní.
Například až v roce 1940 vychází najevo, že není tvořena čtyřmi stěnami ale osmi! A neméně tajemné je i to, co se skrývá uvnitř. Vědcům se již podařilo nahlédnout do některých částí pyramidy a zmapovat je.
Vše ale nasvědčuje tomu, že navzdory mnohaletému výzkumu je stále co objevovat. Vždyť ještě nebyla nalezena ani mumie faraona Chufua, jehož tělo do ní bylo uloženo! Může se skrývat v tajné komoře odhalené v roce 2017?
Scan odhaluje tajemnou místnost
V říjnu roku 2015 Káhirská univerzita ve spolupráci s francouzským institutem zaměřeným na výzkum a zachování historického dědictví spouští projekt ScanPyramids, jehož posláním je pomocí nejmodernějších technologií prozkoumat slavné pyramidy, aniž by došlo k jejich narušení.
A už v dalším roce oznamují přelomový objev. V severovýchodním rohu pyramidy byl pomocí scanu objeven dosud neznámý dutý prostor.
V roce 2017 je na severní straně objevena další menší dutina a v listopadu téhož roku vědci publikují zprávu o obrovském dutém prostoru nad dlouhou pasáží známou jako Velká galerie. Dutina je nejméně 30 metrů dlouhá a má tvar podobný Velké galerii.
Vzápětí se začíná spekulovat o možnosti prozkoumání zatím neznámého prostoru pomocí miniaturní kamery. K tomu ale zatím nedošlo.
Místo toho se na začátku letošního roku objevuje zpráva, podle níž egyptská strana povolala na pomoc prezidenta mezinárodní univerzity Higashi Nippon v japonském Iwaki, Sakuji Yoshimuru.
Ten má ještě letos provést nové scany pyramidy a ověřit správnost předchozích zjištění. Co se v neprozkoumaných prostorách skrývá?
Prázdná místa nemohou být náhodná
O tom, kdo a jak, vybudoval stavby v pyramidovém komplexu v Gíze, se dodnes vedou vášnivé debaty.
Bez pochybností ale zůstává fakt, že stavba byla provedena s naprosto precizní přesností a důrazem na kvalitu, kterou nejlépe dokazuje fakt, že pyramida přečkala bez větší újmy dlouhých 4500 let.
V současnosti je proto drtivá většina znalců přesvědčena, že na stavbě monumentu se nepodíleli otroci, jak se donedávna tvrdilo, ale několik desítek tisíc placených dělníků a profesionálních stavitelů.
A vzhledem k tomu, že byla pyramida stvořena rukama odborných pracovníků, není na místě uvažovat o nově objevených dutinách jako o stavebních vadách.
Prostory odhalené pomocí moderních metod scanování objektů zcela jistě plnily nějakou funkci a pravděpodobně se v nich nacházejí další cenné důkazy o vyspělosti staroegyptské kultury. Budeme schopni je někdy spatřit?
Objevíme faraonovu mumii?
Objev velké dutiny v roce 2017 mnozí egyptologové přivítali s nadšením a někteří se dokonce nechali slyšet, že její velikost odpovídá jiným pohřebním komorám, existuje tedy naděje, že se uvnitř nachází dosud nedotčená mumie faraona Chufua, který v Egyptě vládl v letech 2509–2483 př. n. l.
Japonský expert Sakuji Yoshimura s tímto závěrem ale příliš nesouhlasí. „Dříve objevená dutina je z archeologického hlediska příliš velká,“ prohlašuje a dodává:
„Velice toužíme tato zjištění ověřit.” Ale i kdyby jeho nová studie potvrdila dřívější měření, stále není vyhráno. Existuje totiž možnost, že egyptská vláda použití miniaturní dálkově ovládané kamery na průzkum neznámých prostor pyramidy nakonec neposvětí.
„I kdyby to bylo technicky možné, ministerstvo pro památky by bylo velmi ostražité před možnou reakcí veřejnosti na zavedení kamery skrz zeď, jen aby zjistilo, že tam nic není,” vysvětluje britský egyptolog Chris Naunton (*1978).
Mohlo by k takovému scénáři dojít? Sám Naunton vylučuje, že by vědci nalezli Chufuovu mumii, neboť tu už podle něj pohltil čas. O egyptských mumiích jej ovšem známo, že svou zachovalostí leckdy dokáží překvapit. Bude se takové překvapení opakovat?