Extrémní povětrnostní jevy jsou stále častějším a závažnějším problémem, vše zákonitě vede ke zvýšení přímých nepříznivých termoregulačních dopadů na volně žijící zvířata.
Kupříkladu kolonie tučňáků nejsou vůbec přizpůsobeny vyšším teplotám – a také na to bohužel nemilosrdně doplácí.
Zkraje roku 2022 vyšla v časopise Ornithological Applications studie, v níž vědci zveřejnili výsledky výzkumu, podle nichž enormně vysoké teploty měly v roce 2019 za následek úmrtí více než 354 argentinských tučňáků, přičemž se převážně jednalo o dospělá zvířata, většina z nich pravděpodobně zemřela na dehydrataci.
V tomto roce se v lednu na jižní polokouli, kdy je zde vrchol léta, teploty vyšplhaly na rekordních 44 stupňů Celsia.
Hromadný úhyn
„Tato extrémní událost připadla na konec hnízdního období tučňáků magellanských, takže zabila velké množství dospělých jedinců, ale i mláďat,“ sdělila Katie Holtová, hlavní autorka, a dodala, že je to poprvé, co na poloostrově Punta Tombo zaznamenali hromadný úhyn spojený s extrémními teplotami.
Prognózy nejsou příznivé, odborníci na základě klimatických modelů očekávají celosvětový nárůst počtu vln extrémních veder. Tato situace bude kritická nejen pro nejrůznější volně žijící živočichy a ekosystémy, ale i pro lidi.
V centrální části kolonie zahynulo kolem 5 % dospělých jedinců. V jiných částech ale bylo zaznamenáno jen málo úhynů nebo žádný, což naznačuje, že zásadní roli mohly hrát mikroklima a také přístup k oceánu.
Tito ptáci jsou na Punta Tombo ohroženi více problémy, dosud to byly především prudké deště, které připravují o život zejména mláďata, někdy až polovinu všech, která se během roku vylíhla.
Závisí na přežití
„Životaschopnost populací dlouhověkých mořských ptáků, jako jsou tučňáci magellanští, závisí na jejich dlouhém životě. Dospělí tučňáci magellanští se mohou dožít více než třiceti let, takže mají obvykle mnoho příležitostí k úspěšnému odchovu mláďat.
Pokud v důsledku jedné takové události přijdeme o velké množství dospělých jedinců, je to vážný problém,“ dodala na závěr Holtová.
(foto: Pixabay)