Jak se podle historických pramenů zdá, loterie jsou součástí lidského pokolení od nepaměti.
I když většina z nás zná pouze ty novodobé hry, jako je Sportka, nebo Eurojackpot, už velice dávno před těmito, existovaly jiné.
A to zcela bez ohledu na období, původ nebo dokonce náboženské vyznání. Různých podob loterijních her si můžete všimnout v Bibli, Koránu, řecké mytologii i v čínské a japonské historii. Jste touto informací překvapeni?
Pokud ano – určitě vás zaujme tento článek, ve kterém se podíváme na rychlý vývoj loterií v čase.
Díky loteriím mohly být postaveny významné historické budovy
Velké množství významných budov a světových památek bylo vystavěno nebo opraveno díky loteriím, což se ví jen málo.
Například město Řím bylo opraveno díky loterii, v americké revoluci hrály loterie velmi důležitou roli, protože i díky nim byly vystavěny například mosty, kostely, školy či knihovny a také Britské muzeum bylo díky nim postaveno.
Mimochodem víte, co znamená, Keno? Ano, je to velmi oblíbená loterijní hra od Sazky, ale nebyla to Sazka, která by si název pro svou loterii vycucala jen tak z prstu.
Keno, byla totiž loterijní hra, která v letech 205 a 187 před Kristem sloužila čínské dynastii Chan k financování vládních projektů, a to včetně výstavby Velké čínské zdi.
Mojžíš vyhrál v loterii půdu
Ale kdo přišel s myšlenkou loterie jako první? To nikdo samozřejmě netuší, vždyť ono se zdá, že jsou loterie v různých podobách zcela přirozenou součástí lidského bytí. Takže se můžeme jen domnívat.
Za zmínku však určitě stojí první člověk, který byl v historických pramenech v souvislosti s loterií zaznamenán. A nebyl to nikdo jiný než Mojžíš, který dle Starého zákona vyhrál pozemek v tehdejší loterii.
Mojžíš však určitě nebyl prvním, kdo v loterii něco vyhrál, protože se zdá, že loterie už tehdy, za života Mojžíšova, byla dlouhodobou a dobře zavedenou praxí.
Loterie, jak ji známe dnes
Podoba loterií v hluboké minulosti však měla jen pramálo společného s loteriemi dneška. Mílovými skoky se tedy přesuneme až do 16. století, kdy v Janově právě pomocí loterijních míčků s čísly začali obsazovat senátorská místa.
A právě zde se začíná vyvíjet loterie tak, jak ji známe dnes. Veřejnost začala sázet na tažená čísla senátorů od 1 do 90. Povšimněte si, že počtem míčků se zde už nápadně přibližuje americkému Powerballu.
Tento způsob hry se uchytil, nejdříve byl provozován bankéři a pak si jej pod sebe vzaly státy. Dnešní systém 6 ze 49 byl poprvé představen až v roce 1952 v Berlíně.
Loterie dneška a budoucnosti
To je historie, ale co loterie dnes? Obrázek o tom, jak vypadají dnešní loterie, máme všichni určitě jasný, jenomže brzy i tu současnou podobu loterií zavanou také písky času.
Všechno, včetně loterií a peněz, se přesouvá do budoucnosti, která je už digitální.
Však kolik milionářů z internetu eviduje Sazka jako výherce milionových výher?
Je jich čím dál víc, protože hraní loterie online je mnohem rychlejší a hlavně jednodušší.
Loterie v České republice
U nás v České republice je v současné době registrováno 53 legálních provozovatelů hazardních her, které jsou v souladu se Zákonem o hazardních hrách.
Loterie, stírací losy a obecně hazard, je v České republice velice oblíbený a ročně se prosází okolo 230 miliard korun a číslo pořád stoupá.
Číselné loterie a stírací losy z toho dělají asi 12 miliard.
Co se hazardu v České republice týče, už nás nelze právě díky výše zmíněnému Zákonu o hazardních hrách, který vešel v platnost 1. ledna 2017, považovat za středobod vesmíru hazardních her.
Ještě v roce 2012 jsme měli v našem maličkém Česku více jak 7,500 provozoven hazardu. A dnes? Jejich počet klesl na neuvěřitelných cca 1,800. Hazard v historii pomáhal stavět budovy, ale na straně druhé bohužel bořit životy, stejně tak jako dnes.
Patologické hráčství (gamblerství) totiž ničí život nejen hráče samotného, ale především pak jeho nejbližších. Díky novému zákonu mají tak obce možnost se zcela suverénně rozhodnout, zda na svém území hazardní hry povolí či nikoli.
Jak vidíte, hazardní hry mají své světlé i stinné stránky. Třeba by bez nich Velká čínská zeď nebyla tak velká a Spojené státy tak silné, ale to se lze jen domnívat.
Zkrátka platí, že i hazardní hry můžou být zábavou, dokud je jen jako zábavu budeme brát.