Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
(F)akta geny: Když se z bratranců stanou bratři

Co se stane, když si dva bratři vezmou dvě sestry a mají dvě děti? Normálně by děti byli bratranci, ale co když otcové jsou dvě identická dvojčata a matky také dvě identická dvojčata? Pak podle genetiky jsou vlastně sourozenci a ne bratranci.

Vědci jsou dvojčaty fascinováni odjakživa. Už multižánrový vědec Francis Galton v roce 1875 přišel s tím, že se na nich dá zjišťovat vliv dědičnosti. Ano, ale jak to funguje, na to věda přináší odpovědi až posledních 20 let.

Z jednovaječných dvojčat může být jedno odvážné, druhé bázlivé. Z jednoho se může stát soudce, z druhého básník.

Ačkoli jsou si podobná, u jednoho se může objevit cukrovka, zatímco druhé bude zdravé, nebo se ve vysokém věku může u jednoho projevit Alzheimerova choroba a u druhého nikoli.

Právě tyto rozdíly vše ozvláštňují, protože, jak je známo, jednovaječná dvojčata začínají život se zcela stejnou genetickou výbavou.

Festival dvojčat

Twinsburg (volně přeloženo jako „hrad dvojčat“) v americkém Ohiu se dá považovat za unikátní místo nejenom názvem, ale i akcí stejného významu. Jde o velkolepý festival dvojčat, největší na světě.

A právě tohle každoroční shromáždění využívají vědci k tomu, aby odhalili některá tajemství dvojčat, nejen ta týkající se epigenetiky (geny se v průběhu života mění a projevují různě).

Probíhají zde výzkumy týkající se vlivu genů na chování a měří se zde u dvojčat například i odlišné vnímání chutí a vůní. Navíc zde dvojčata pomáhají s vývojem programů na rozpoznání tváří a hlasu, které jsou součástí mobilních telefonů a dalších zařízení.

A právě na Twinsburgu potkala sedmatřicetiletá identická dvojčata Brittany a Briana sedmatřicetileté identické bratry Joshe a Jeremyho. Od té doby jsou nerozluční.

Bydlí v jednom domě a mají rodiny. Oba páry si moc přály, aby se jim narodil potomek ve stejnou dobu. A to se jim nakonec i podařilo. Děti sice nepřišly na svět ve stejný den, ale jen pár týdnů od sebe. „Máme syny a podle genetiky jsou to vlastně bratři,“ upozorňují.

42 ku 1

Tvar a velikost ženské dělohy jsou optimalizovány pro vývoj jediného plodu. Sem tam se ale stane, že jeden je málo a není to zas tak neobvyklé. Statisticky se každý 42. člověk na světě rodí jako dvojče.

S tímto překvapivým zjištěním nedávno přišel vědecký tým v čele s profesorem sociologie a demografie z Oxfordské univerzity Christiaanem Mondenem.

Skutečnost, že vícečetné těhotenství nepředstavuje tak vzácný jev jako kdysi, mají podle všeho na svědomí hormonální léčba, asistovaná reprodukce, otěhotnění do půl roku po vysazení antikoncepce a spousta dalších faktorů…Pozvolna jsme tak dospěli do fáze, kdy se rodí zhruba 1,6 milionu párů dvojčat ročně.

Přesto, anebo možná právě proto se vícečetné těhotenství znovu dostává mezi nejatraktivnější témata genetiků a psychologů, kteří realizují výzkumy uplatnění vlivu prostředí či genetické výbavy na různá onemocnění a chování.

DNA shodná, otisky jiné?

Jednovaječná dvojčata vznikají oplozením pouze jednoho vajíčka pomocí jedné spermie. V dalších částech vývoje vznikají ale dva samostatné zárodky. Jsou vždy stejného pohlaví a jejich genetická výbava je téměř identická. Téměř.

Ve skutečnosti během vývoje každého lidského zárodku, především v jeho rané fázi, vznikají v lidské DNA mutace. Týká se to i jednovaječných dvojčat. Jejich mutace se ale obvykle navzájem liší.

Potvrdil to ve své studii tým islandských genetiků, které vedl Hakon Jonsson ze společnosti deCODE Genetics. Genetici studovali celkem 387 párů jednovaječných dvojčat a dvoje trojčata, společně s jejich rodiči, partnery a dětmi.

Výsledky výzkumu ukázaly, že se jednovaječná dvojčata liší v průměru 5,2 mutacemi…Asi u 15 procent těchto párů dvojčat se jedno z dvojčat lišilo větším počtem mutací, asi 10 až 15. Vědci to vysvětlují tím, že jde o situaci, kdy dvojčata vznikají  ze staršího zárodku, starého 8 až 13 dní.

Čím později se totiž budoucí dvojčata oddělí, tím více se liší mutacemi. Nicméně vzhledem k velikosti lidské DNA, která obsahuje v tělních buňkách asi 6 miliard párů bází, to je jako kapka vody v oceánu.

Dvě těla jedna mysl

Proto jsou jednovaječná dvojčata tak unikátní. V případě jakýchkoliv nemocí jsou si sourozenci nejvhodnějšími dárci, ať už jde o krev nebo kostní dřeň. Policisté však nadšení vědy nesdílí, z klasických testů či rozborů DNA je totiž nemohou rozlišit.

Jednou z možností je přečtení celého genomu, v němž se dají objevit drobné mutace a odlišnosti, jde ale o velmi nákladnou metodu. Mnohem příznivější je situace ve zkoumání otisků prstů. Všemocné geny si tu totiž dovolí výjimku.

Papilární linie jsou si sice velmi podobné, jejich konkrétní podoba se ale vytváří v děloze pod vlivem hormonů, výživy, pozici plodu nebo kontaktem tkáně s plodovou vodou.

První výzkumy

Je to už 20 let, kdy začal mezinárodní tým vědců zkoumat epigenetiku dvojčat, konkrétně možnost, že se „geneticky epigeneticky“ liší.

Výzkumu se zúčastnilo 40 párů jednovaječných dvojčat ze Španělska ve věku od 3 do 74 let, s různou mírou sdílených životních zkušeností. Tým se zaměřoval na dva různé aspekty v genech účastníků.

U většiny párů se ukazovaly překvapivě podobné epigenetické profily, přesto se 35 procent párů lišilo. Tyto odlišnosti převládaly u starších párů dvojčat, která strávila menší část života spolu nebo která měla různý zdravotní stav.

Genetické mapování ukázalo, že rozdíly se rozkládaly po celém genomu. Tato studie ve výsledku prokazala, že dvojčata se stejnou genetickou výbavou se opravdu mohou epigeneticky lišit. Další tým, složený v roce 2010, rozjel projekt nazvaný „Epitwin“.

Vedli ho vědci z Velké Británie a Číny a měli za úkol pátrat po epigenetických modifikacích, které ovlivňují náchylnost dvojčat k různým stavům a onemocněním, například k obezitě, cukrovce, osteoporóze a dlouhověkosti. Analyzováno bylo tentokrát dokonce na pět tisíc dvojčat.

Překvapivý výsledek

Jeden z výzkumů probíhající v Ohiu, který vedl Thomas Bouchard, ukázal, že zkoumaná dvojčata nejsou sice identická, ale podobná ve všech testovaných ohledech…Výsledky testů v párech byly až natolik podobné, že se vědcům zdálo, jako by je skládal jeden člověk dvakrát!

Vliv genetiky na tuto skutečnost je podle nich ale jen 50 procent, dalších 50 procent je ovlivněno prostředím. Důležité nicméně je, že tato podobnost je stejná nejen u dvojčat žijících celý život spolu, ale u těch oddělených v dětství.

To znamená, že jejich osobnosti neovlivnila odlišná výchova. Ze všech tří zmíněných výzkumů plyne, že se u dvojčat projevuje epigenetický vliv.

Jim a Jim

Dvojčata Jim a Jim, která byla oddělená brzy po narození a jejichž životní cesty se znovu spojily v dospělosti, se zúčastnili jednoho z více výzkumů Boucharda…Přišel na to, že se i přes oddělení jejich životy ubíraly stejným směrem.

Oba měřili 180 centimetrů, vážili 82 kilogramů, v dětství měli oba psa jménem Toy, pracovali jako policisté na částečný úvazek, bavilo je vyrábět nábytek, oba mívali migrény a nejen že oba kouří, ale dokonce cigarety stejné značky.

Nejen díky Jimovi a Jimovi dokázali výzkumníci jako Bouchard odhalovat další lidská tajemství.

*** Jedna duše ve dvou tělech ***

* Dokončují za sebe věty, ve stejnou chvíli mají podobně laděné poznámky, dorozumívají se vlastní řečí. Ať už chtějí nebo ne, jsou na sebe jednovaječná dvojčata napojena natolik, že působí jako jeden člověk ve dvou tělech.

* Však spolu v děloze sdílí jeden prostor, od 18. týdne se navíc dotýkají. Někteří odborníci se dokonce přiklání k názoru, že dokážou vycítit, kdy je „druhé polovičce“ smutno nebo je v nesnázích. A to bez ohledu na to, kde se zrovna nachází.

* Většinou je pojí také stejný vkus, což dokazuje případ muže ze Skotska, který chce svému bratrovi-dvojčeti udělat radost a koupí skleničky na víno. Jeho dvojče žijící v Anglii má však stejné tušení, a zaplatí na vlas stejné.

Foto: Pixabay, Instagram.com/salyerstwins
Související články
Kakapů je momentálně na světě 242 a každý z nich má své jméno, i ti žijící v lesích. Všechny totiž znají ochranáři z Nového Zélandu. Dávají jim nejen jméno, ale i šanci, aby tento unikátní druh papoušků nevyhynul. Měl k tomu nakročeno, v 90. letech žilo posledních 51 kakapů.   Kakapo soví (Strigops habroptilus) není žádný drobeček, váží kolem […]
Čeští vědci ročně objeví a popíší desítky nových druhů organismů. Každý nově popsaný druh rozšiřuje poznání o přírodě a nabízí potenciál pro využití v medicíně, zemědělství i ochraně přírody. Tisíce jich ale ještě zůstávají neobjeveny.   Mnohé z nich z přírody mizí dříve, než je vůbec stihneme poznat. Taxonomie, která je základním kamenem pro jakýkoliv výzkum biodiverzity, […]
Světově unikátní způsob dlouhodobého uchování léčivých bylin vyvinuli čeští odborníci z Národního centra zemědělského a potravinářského výzkumu (CARC). Zpracování do tzv. bylinných homogenátů zajistí, že cenné látky obsažené v rostlinách neztratí ani po několika letech skladování v chladu na kvalitě. Nová technologie se již uplatnila v prvních volně prodejných potravinách.    Čerstvé byliny mají omezenou […]
Ve světě mikroorganismů platí tvrdá pravidla: přežít, množit se, přizpůsobit. A přesto, právě tam, kde bychom čekali jednoduchost a sobectví, nacházíme překvapivou složku spolupráce.   Nejnověji se o to postaral objev tzv. multicelulárních magnetotaktických bakterií (MMB) – mikroskopických tvorů, kteří se dokážou orientovat podle magnetického pole Země a žít jen tehdy, jsou-li součástí kolonie. Když […]
reklama
Historie
Dřel Krčín dělníky z kůže?
Jakub Krčín je nejen chytrý, ale i nesmírně podnikavý. Jakožto hospodářský správce obrovského dominia Rožmberků má navíc velký vliv. Zakládá pivovary, mlýny, dvory, ovčíny a samozřejmě rybníky. Při jejich budování jde však přes mrtvoly!   Počátky rybníkářství v Čechách se ztrácejí v mlze. Chybějí přímé důkazy, zůstávají jen různé hypotézy. Skutečné rybníky začnou zakládat až […]
Slavná sídla hlav států: Kde se tvoří dějiny?
Nejzásadnější rozhodnutí se odehrávají za zdmi paláců, v nichž sídlí nejmocnější muži světa. Jaká je historie budov, kde přebývají prezidenti či předsedové vlád? Byly vůbec postaveny pro ně? A kdy se tam vlastně nastěhovali?   Místo pro sídlo hlavy státu si vybral už George Washington (1732–1799), první americký prezident, a zúčastnil se také 13. října 1792 […]
Budoval Jiří IV. britský Tádž Mahal pro své milenky?
Nevypadá ani trochu jako britské královské sídlo. Spíš jako palác z Pohádek tisíce a jedné noci. V anglickém přímořském letovisku Brighton ho nechává zbudovat král Jiří IV., který si v něm chce léčit bolestivou dnu, a navíc potřebuje zázemí pro své milostné eskapády.   Zpočátku stojí na místě této extravagantní stavby letní sídlo pro prince z Walesu, […]
Hrozila za urážku metresy Bastila?
„Jednou bude víc než královna,“ pronáší jasnovidka v roce 1730 poté, co důkladně prozkoumala ručku devítileté Jeanne-Antoinette Poissonové. Ambiciózní matka děvčátka hned ví, co to znamená. Její dcerka se stane královskou metresou.   Malá Jeanne (1721–1764) roste do krásy. To však k úspěchu nestačí. Rodina jí zajišťuje skvělé vzdělání, srovnatelné s dívkami z aristokratických rodin. […]
Zajímavosti
Tisacali: Vesnice ukrytá v obří jeskyni!
Na obzoru se objeví plachetnice. Nepřátelé! Je jedno, jestli to jsou Římané nebo Kartáginci. Tak či onak přicházejí loupit a vraždit. Skupina lidí prchá tajnou stezkou do kopce. Tam, ve skrytu před kýmkoliv, je město, které je jejich poslední nadějí…   Je horký den roku 1910. Ettore Pais (1856–1939), slavný italský archeolog, se vydává na […]
Anachoréti: Zazdění na vlastní žádost
Tisíce lidí se ve středověku rozhodnou opustit společnost, světské radosti i starosti a zasvětit zbytek svých dnů asketickému životu a modlitbě. Mnohým však nestačí udělat tlustou čáru a stát se poustevníky. Chtějí, aby společnost zůstala za tlustou zdí. A to doslova.   V 11. století začíná doba populačního růstu, rozvoje zemědělství, rozmachu měst a globálních […]
Michiganský trojúhelník: Záhady pod vodou i ve vzduchu
Znáte Michiganský trojúhelník? Leží v oblasti vzájemně propojených Velkých jezer na hranicích mezi Kanadou a USA a dějí se tam opravdu podivné věci. Mizejí tu lodě i letadla, lidí zde prý zahlédnou nejenom neidentifikované létající předměty, známé jako UFO, ale také USO, což jsou záhadné objekty pod vodou!   První z nejznámějších incidentů se odehraje […]
Kreveta pistolník: Nejrychlejší zbraň pod hladinou
Kdo se domnívá, že nejsilnějším zvířetem na Zemi je lev, tygr, nebo slon, ten se mýlí…Drápy, ostré zuby, síla, řev, to není nic ve srovnání s tím, co umí nenápadná pistolová kreveta rodu Alpheus, žijící v Mexickém zálivu a podél atlantického pobřeží USA.   Není sice větší než prst, přesto je vybavena superschopností, která z […]
Záhady a napětí
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
Na první pohled obyčejné místo. Silnice, která se rozbíhá do čtyř stran. Křižovatka. Ale podle pradávných věr právě tady slábne závoj mezi světy. Je to místo, kde můžete přivolat duchy, uzavřít smlouvu s démonem nebo získat dovednosti, které nejsou z tohoto světa. Opravdu tady můžete změnit svůj osud? A jak vysokou cenu za to zaplatíte? […]
Podivný start čínského raketoplánu: Sledovalo ho UFO?
Na palubě čínského raketoplánu Shenzhou 9, který 16 června 2012 v půl jedné odpoledne odlétá do vesmíru, je první čínská kosmonautka Liu Yang (*1978). Start je naplánován na den 49. výročí letu Valentiny Těreškovové (*1937), první ženy ve vesmíru. Nakonec se však let do dějin zapisuje ze zcela jiného důvodu. Údajně ho totiž sledují mimozemské civilizace… […]
Posedlost anglického krejčího: Sužovalo muže sedm démonů?
Záchvaty agrese, nelidské skřeky i zpívání náboženských písní pozpátku. To vše je na denním pořádku v jednom z domů v malé anglické vesnici Yatton. Dříve velmi oblíbený krejčí se díky svým výstupům, způsobeným nevysvětlitelným incidentem, stává vyvrhelem společnosti. Podaří se mu jeho bezvýchodnou situaci zvrátit?   Vánoce, rok 1760, vesnice Yatton v Somersetu u. Místní komunita […]
Pentagon zveřejnil analýzu trosek z havárie u Roswellu, otázky zůstávají
Materiál z místa havárie neznámého objektu poblíž Roswellu v roce 1947, o němž se mnozí domnívali, že je mimozemského původu, byl v roce 2022 odeslán do laboratoře k analýze. Rozbor si vyžádal oficiální úřad Pentagonu pro vyšetřování UFO. Vloni byly konečně zveřejněny výsledky. O čem vypovídají?   V podvečer 2. července 1947 je nad americkým městečkem […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Six Flags v New Orleans: Kde se dětská radost změnila v místo duchů
epochaplus.cz
Six Flags v New Orleans: Kde se dětská radost změnila v místo duchů
Zábavní park Six Flags v New Orleans měl krátký, ale tragický osud. Krátce po svém otevření v roce 2000 se stal oblíbeným cílem, ale série nešťastných událostí, včetně smrtelné nehody na atrakci a zničujícího hurikánu Katrina v roce 2005, jej odsoudily k zániku. Dnes je tento opuštěný areál, kde se kedysi ozýval smích a jásot,
Vyvěštila jsem si z čajových lístků ženicha
skutecnepribehy.cz
Vyvěštila jsem si z čajových lístků ženicha
Nikdy jsem netušila, že mám talent na věštění. Jednou jsem ale zírala na dno svého šálku čaje a lístky mi prozradily budoucnost. Zdálo se, že to bude den jako každý jiný. Hleděla jsem z okna a nadávala na počasí. Pršelo už druhý den. Popíjela jsem šálek čaje z konvičky, která patřila k mým oblíbeným. Ten čaj jsem si přivezla ze
Opomíjený Perugino: Kdysi byl slavnější než da Vinci
historyplus.cz
Opomíjený Perugino: Kdysi byl slavnější než da Vinci
S vypětím všech sil dokončuje stárnoucí Pietro Perugino své poslední dílo. Jde o fresku Madony s dítětem v kostelíku v městečku Fontignano. O pár desetiletí dříve přitom patřil mezi nejvyhledávanější malíře Itálie. „Za peníze byl ochoten zaprodat duši,“ uvádí životopisec Vasari. Zničila Peruginovu hvězdnou kariéru hamižnost? Na hlavní oltářní stěně v Sixtinské kapli ve Vatikánu se rýsuje freska Narození Páně. Jejím
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
iluxus.cz
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
Surfová kancelář Surf-Trip, kterou založili sourozenci Olivovi, naučila za 18 let surfovat tisíce lidí z Česka i Slovenska. Z původně malých surfových kempů vyrostla ve stabilní cestovní kancelář s me
Jahodové knedlíky z tvarohového těsta
nejsemsama.cz
Jahodové knedlíky z tvarohového těsta
Tvarohové těsto je snadné, knedlíky jsou proto rychle připravené, nedají moc práce a chutnají jako od maminky. Potřebujete: ✿ 500 g měkkého tvarohu ✿ 1 hrnek polohrubé mouky ✿ 1 vejce ✿ špetku soli ✿ 12 větších jahod ✿ 125 g tvrdého tvarohu ✿ 2 lžíce másla ✿ skořicový cukr 1. Z měkkého tvarohu, vejce a mouky a špetky soli vypracujte těsto. Vyválejte z
Zase to otravné mravenčení. Co když se často vrací?
panidomu.cz
Zase to otravné mravenčení. Co když se často vrací?
Občas se to stane každému. Nohu si lidově řečeno přeležíte a pak vám chvíli na chodidle pobíhají mravenci. Banalita. Jenže co když se mravenčení vrací častěji? Pocit mravenčení nebo brnění je vlastně hlášením, které nám posílají nervy oné partie: Něčím jsme je utlačili, podráždili nebo jim způsobili nedokrvení. To je celkem prostá podstata problému. Složitejší
Bude Šíp zachraňovat i manželství?
nasehvezdy.cz
Bude Šíp zachraňovat i manželství?
V posledních týdnech čelí moderátor Karel Šíp (80) nejisté situaci kolem budoucnosti svého dlouholetého pořadu Všechnopárty a to se může projevit i na jeho osobním životě! Není tajemstvím, že oblí
Co napsal Homér o Amazonkách?
enigmaplus.cz
Co napsal Homér o Amazonkách?
Amazonky byly podle řecké mytologie národem bojovných žen, které se cvičily v boji a ponechávaly si veškerou moc nad veřejným životem. Skutečně existovaly? [gallery ids="155553,155554,155555"] P
Interiér s ikonami skandinávského designu
rezidenceonline.cz
Interiér s ikonami skandinávského designu
Nedaleko Los Angeles si mladý pár nechal postavit vzdušnou rezidenci kombinující ocelový skelet, skleněné stěny a sekvojové obklady. uvnitř vás okouzlí ikony skandinávského designu. Vroce 1998 Mark a Andrea Meyerhoferovi koupili dům v zalesněnémpodhůří Lacanada Flintridge v Kalifornii. Pár začal spolu se skupinou architektů s přetvářením domu tak, že přestavěli část s kuchyní a rodinnou místností.
Bramborový koláč s jablky
tisicereceptu.cz
Bramborový koláč s jablky
Suroviny 250 g brambor 60 g másla 200 g cukru moučky 2 vejce 250 g polohrubé mouky prášek do pečiva jablka Na drobenku 50 g hrubé mouky 30 g másla 30 g cukru krupice Postup Bram
Hotovost, karta či telefon? V Číně se začíná platit dlaní
21stoleti.cz
Hotovost, karta či telefon? V Číně se začíná platit dlaní
V Číně se objevila nová a neobvyklá forma technologie "tap and pay", která umožňuje zákazníkům platit pouhým naskenováním dlaně místo tradiční platební karty. Tuto biometrickou technologii poprvé uved
Čína: Její panenská příroda vám sebere dech
epochanacestach.cz
Čína: Její panenská příroda vám sebere dech
Slunce se mocně opírá o štíty mohutných hor. Na nebi není ani mráček a skoro to vypadá, že ostré vrcholky masivů musejí každou chvilkou protnout blankytně modrou oblohu. Jejich majestátnost a dravost krotí nádherné listnaté lesy, jejichž podzimní „čarokresba” vezme dech všem přihlížejícím. Je jednou z největších zemí a statistické údaje popisující tuto nejlidnatější část
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz