Když Charles Darwin (1809–1882) během své slavné výzkumné výpravě na lodi Beagle (1831–1836) navštívil Falklandské ostrovy, objevil zde jednu z pozoruhodných záhad evoluce.
Vědci nyní zjistili, že jediný zdejší původní suchozemský savec nebyl vlk podobný lišce, ale spíše se podobal šakalovi.
Vědci z Liverpool John Moores University ve spolupráci s kurátory Natural History Museum v Londýně a argentinským paleontologem Franciscem Juanem Prevostim se rozhodli vyřešit otázku, co byl tzv.
falklandský vlk (anglicky Falklands wolf), českým názvem pes bojovný (Dusicyon australis), porovnáním jeho dochovaných kosterních pozůstatků s ostatními příslušníky čeledi psovití (Canidae) a tím, co víme o jejich způsobu života.
Vytvořili databázi více než 120 digitálních snímků lebek volně žijících psovitých šelem. Následně zmapovali různé anatomické orientační body, které jim pomohly odhalit podobnosti a rozdíly mezi jednotlivými druhy.
Výsledky ukázaly, že se pes bojovný i jeho přímý předchůdce Dusicyon avus, od kterého se oddělil teprve před asi 16 000 během poslední doby ledové, nejvíce podobají druhům šakalů, které byly objeveny v Africe a Eurasii.
Se šakaly oba druhy sdílely anatomické rysy, jako jsou široký protáhlý čenich, úzké lícní kosti, velké první spodní stoličky a silná spodní čelist, které jsou typické pro střední příležitostné predátory.
Stejně jako dnes žijící šakalové byl tedy pes bojovný zřejmě neokázalý jedlík, který lovil vše od malých na zemi hnízdících ptáků, až po mláďata mořských savců.