Vládli z nich králové i císaři, byly centry moci středověkého světa. Tyto obrovské a majestátní stavby v nás budí úžas i po staletích. Navštivte pětici největších hradů světa.
Malbork
Rozloha: 143 591 m²
Kde: severní Polsko
Je to největší gotická stavba na světě a současně také největší stavba z cihel na světě i nejrozsáhlejší hradní komplex. Rozlohou je v porovnání s druhým hradem v žebříčku, pevností Mehrangarh, téměř 1× větší.
Pevnost Mehrangarh
Rozloha: 81 227 m²
Kde: stát Rajasthan, severozápadní Indie
Základy pevnosti byly položeny v roce 1459 na hoře, kde do té doby sídlil pouze jeden poustevník. Při svém nuceném odchodu pronesl kletbu, že se nově vznikající stavbě nebude dostávat vody. Skutečně i dnes pevnost sužuje každé 3–4 roky velké sucho.
Pražský hrad
Rozloha: 66 761 m²
Kde: Praha, Česká republika
Pražský hrad je podle Guinnessovy knihy rekordů největším hradním celkem na světě. Byl vybudován v 9. století přemyslovskými knížaty. Ostroh, na kterém Pražský hrad stojí, byl osídlen už v neolitické době.
Býval sídlem českých knížat, později králů a od roku 1918 je sídlem prezidenta republiky.
Windsor
Rozloha: 54 835 m²
Kde: hrabství Berkshire, Velká Británie
Jde o 2. největší doposud obývaný hrad na světě (po Pražském hradu) a největší hradní celek ve Velké Británii. Je hlavním sídlem královny Alžběty II. pro pracovní závazky, ale i pro soukromý pobyt.
Velmi významnou částí hradu je kaple sv. Jiří, ve které jsou pochováni někteří angličtí králové.
Pevnost Hohensalzburg
Rozloha: 54 523 m²
Kde: Salcburk, Rakousko
Pevnost Hohensalzburg vybudoval v roce 1077 arcibiskup Gebhard, výrazně ji rozšířil arcibiskup Leonhard z Keutschachu (1495–1519). Patří k největším a nejlépe zachovaným hradním komplexům ve střední Evropě.
V celé dlouhé historii pevnosti se ji žádnému z obléhatelů nikdy nepodařilo dobýt.