Interiéry zhotovené ze vzácných dřev v sobě snoubí magii přírody i opulentní luxus svých naleštěných ploch. Působí monumentálně, velkoryse a rozmařile, i proto jim sluší pojmenování masivní nábytek.
Žádný jiný materiál navíc nemůže nabídnout tak obsáhlou přehlídku barev, struktur a vzorů jako právě dřevo…
Tento živý skvost potěší především vaše smysly – dřevo je velmi příjemné na dotek, nádherně voní a jeho struktura přitahuje oči.
Až do 90. let minulého století jsme však u nás byli zvyklí zařizovat své interiéry spíše z evropských dřevin, jimž dominovaly buk, dub nebo jasan.
Teprve ke konci dvacátého století trh zcela ovládla exotická dřeva, a to především díky svému mnohem atraktivnějšímu vzhledu a až neuvěřitelné škále odstínů od světlých, mahagonových až po temně černé.
Navíc, a to je zcela nezpochybnitelný fakt, exotické dřeviny s sebou nesou punc nepomíjivé elegance a luxusu.
KOUZLO VZÁCNÝCH DŘEVIN
Oproti evropským jsou exotické dřeviny stabilnější. Dřevo totiž neustále pracuje, vydává vlhkost i ji absorbuje.
Exotické skvosty jsou pružnější, odolnější vůči sesychání a napadení hmyzem, některé jsou dokonce rezistentní i vůči vlhkosti, a to díky svému původu.
Exotické dřeviny se totiž dovážejí především z Indonésie, Afriky či z Jižní Ameriky, kde je podnebí mnohem extrémnější.
JEDEN NÁZEV, VÍCE MOŽNOSTÍ
Trochu matoucí může být fakt, že tentýž název exotické dřeviny mnohdy zastřešuje hned několik podobných odrůd se společnými znaky, přestože se jedná o dřeva pocházející ze stromů různých rodů.
Například pravý mahagon je sice původem z Venezuely a z Brazílie, ale některé takto označované dřeviny naleznete také ve Střední Americe, v Africe či Asii. Proto je lepší chápat název mahagon jako souhrnné označení pro tvrdé a těžké červenohnědé dřevo.
Jestli je jeho původ ze stromů rodu Swietenia, Myroxylon, Khaya či Afzelia, už je pak zcela zavádějící.
Pod označením palisandr si pak snadno představíte dřevo, které je sice velmi tvrdé, ale poměrně křehké. Současný obchodní název pro palisandr však zahrnuje vzácná dřeva několika desítek stromů různých rodů jak jihoamerických, tak afrických. A tak bychom mohli pokračovat s tulipwood, zebrawood a dalšími.
NEJDRAŽŠÍ A NEJKRÁSNĚJŠÍ NA SVĚTĚ
Do skupiny všeobecně považované za nejdražší a nejkrásnější dřeva na světě patří téměř všechna exotická. Výši jejich ceny odráží nejen lokalita, kde jsou těžena, ale i vzácnost odrůdy stromu, ze které se získávají. Velkou roli hraje také samotná kresba a velikost.
Obecně platí, že čím větší je plocha a čím barevnější, kresebnější a zajímavější je struktura, tím roste i cena samotného kusu.
Pokud je tedy nábytek, hudební nástroj či jakýkoli jiný dekor zhotovený z jednoho kusu, čím větší plochu dřevo zaujímá, tím můžeme mluvit o více ceněném soliternějším kusu.
TOP PĚTKA LUXUSU
Mahagon – nejcennější pravý mahagon pochází ze svítenie mahagonové, stromu až 30 m vysokého, který roste v tropických deštných pralesech Střední Ameriky.
Mahagony mají překrásné měnivě lesklé dřevo s intenzivním červenohnědým zabarvením, pruhy i dobře viditelnými póry.
Eben – překrásné velmi tvrdé a těžké dřevo vyniká svou černou barvou a jemnou strukturou. Velmi dobře se leští, takže je oblíbené pro výrobu velkých ploch masivních knihoven i obývacích stěn a také u mistrů řezbářů hudebních nástrojů.
Palisandr (Rosewood) – exotika čokoládové barvy, někdy až s fialovými podtóny a černým rýhováním vyniká svou tvrdostí a trvanlivostí.
Trvá zhruba 200 let, než masivní palisandr doroste do velikosti vhodné pro zpracování, proto i jeho dřevo patří k opravdu drahým položkám.
Zebrawood (Tigerwood) – jeden z nejvýraznějších dekorů v oranžové či oranžovohnědé barvě s černým žíháním. Těžké, tvrdé a velmi pevné dřevo se dobře opracovávám, a poskytuje tak širokou škálu možností svého využití. Efektní je na velkých plochách, kdy působí jako excentrický interiérový prvek.
Wengewood – pochází z jehličnatých stromů a jeho dřevo je až působivě něžné na pohled. Má totiž bělavý tón s hustým černým žilkováním, které se střídá s bělavými proužky.