Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Fenomén hikikomori aneb Proč Japonci přestali vycházet z domů?

Bojí se opustit bezpečí domova a celé roky se skrývají ve svých pokojích – řeč je o mladých Japoncích označovaných termínem hikikomori. V překladu to znamená „ten, který se odtrhnul.“

Podivné chování poprvé zachytil japonský psychiatr Tamaki Saito v 90. letech, když jeho ordinaci začalo navštěvovat čím dál více zoufalých rodičů. Situace byla vždy podobná, jejich dítě, častěji syn, přestalo vycházet z domu.

Ukončilo kontakt s přáteli, v pokoji si zatemnilo okna a postupně omezilo i řeč s rodiči.

Problém se postupně rozrostl do takového rozsahu, že dostal i vlastní označení – hikikomori. Tímto termínem jsou označováni lidé, kteří se stáhli ze společnosti do izolace trvající déle než šest měsíců.

Nejde o duševní nemoc, ale určitě o jev vymykající se definici normálního zdraví. Roky v izolaci navíc mohou vést ke skutečným psychickým problémům, jakými jsou například úzkostné stavy či deprese.

Čím déle navíc izolace trvá, tím obtížnější je se z problémů dostat. Podle psychologů je důležité, aby rodiče situaci nepodceňovali, a když jejich potomek začne jevit příznaky hikikomori, situaci řešili co nejrychleji.

Důvody izolace? Šikana i nešťastná láska

Začínající útěk před společností může vypadat jako obyčejná pubertální lenost – problém se totiž často vyskytuje u chlapců ve věku kolem 15 let. Válejí se doma, zanedbávají školu a ignorují rodiče.

Postupně však může „puberta“ přerůst v sociální strach až úplnou paralýzu, které vedou ke vzniku hikikomori.

Jako spouštěče pro vnik sociální izolace mohou fungovat běžné problémy. U mladších chlapců jsou to často špatné známky nebo šikana ve škole. V jakémkoli věku pak takto může zafungovat nešťastná láska, společenský tlak nebo vysoké nároky rodičů.

V Japonsku i v dalších asijských zemích je tlak na potomky ze strany rodičů velmi vysoký. Děti jsou vychovávány k tomu, že musejí být úspěšné. Slabost se nepřipouští. Chlapci také musejí být schopni uživit budoucí rodinu.

Navíc zde stále panuje velký respekt k rodině. Děti se proto bojí, že svým neúspěchem zostudí celý rod.

V úkrytu kvůli nezaměstnanosti

Důvodem sociálního vyloučení může být také neschopnost mladého člověka sehnat si práci. Dříve totiž platilo, že když člověk vystuduje dobrou školu, automaticky sežene dobrou práci a nemusí se o svou budoucnost bát.

Ale toto pravidlo v 90. letech, kdy bylo Japonsko v ekonomické recesi, přestalo platit. Dnes tak mnoho lidí žije v nejistotě, mají pouze krátkodobé pracovní smlouvy, nebo práci nemohou sehnat vůbec.

Jejich rodiče, kteří to na vlastní kůži nezažili, navíc nedokážou pochopit, že mladí lidé mají se sehnáním pracovního místa problém. Zejména synové jsou pak obviňováni z neschopnosti. I to může vyústit v hikikomori.

Řada rodičů se navíc za schovávajícího se syna stydí, a proto ho nechávají v úkrytu celé roky, než se mu odhodlají vyhledat odbornou pomoc. V takové situaci je pak už návrat do běžného života pro mladého člověka velmi náročný.

Počítač a televize – únik z reality

Podle studie z roku 2010 trpí v Japonsku sociálním vyloučením označovaným jako hikikomori kolem 700 000 lidí. Věkový průměr postižených je 32 let. Problém se však může týkat jak patnáctiletých, tak čím dál více i starších osob, ve věku kolem 40 let.

Symptomy společenské izolace se případ od případu liší. Charakteristické jsou výbuchy vzteku a agresivní chování. Někteří muži mohou být až dětinští, jiní trpí obsesemi, paranoiou a depresemi.

Pro všechny případy je také typická ztráta sebevědomí a pocit vlastního selhání. Lidé nejdříve kontakt s okolím omezí, postupně se od společnosti odstřihnou úplně. Dobrovolně se tak vyhnou vyloučení ze strany společnosti tím, že se od ní sami odloučí.

Člověk trpící hikikomori se uzavírá ve svém pokoji v domě. Přes den často spí se zatemněnými okny. Noci pak tráví sledováním televize, čtením nebo hraním počítačových her.

Firmy na „léčbu“ Japonců

Léčba člověka vyloučeného ze společnosti je velice složitá. Někteří experti hikikomori přirovnávají k alkoholismu. Člověk závislý na alkoholu totiž k „uzdravení“ potřebuje aktivní podporu okolí. To je stejné i u mladých Japonců izolovaných v temných pokojích.

Na cestě k vyřešení problému je podle psychologů nejdůležitější napravení vztahu s rodiči, popřípadě urovnání situace, která k propuknutí hikikomori vedla.

Poté může člověka navštěvovat psycholog přímo v jeho doupěti, nebo může postižený sám docházet na terapie. V poslední době zaznamenávají úspěch zejména skupinové terapie a podpůrné skupiny. Stejné metody mohou pomáhat i rodičům uzavřených dětí.

Podle psychologů by se rodiče neměli nikdy uchylovat k žádným drastickým řešením, jaké nabízejí některé japonské společnosti.

Poskytovatelé takových služeb vtrhnou do pokoje, ubohému člověku vynadají a násilím ho vytáhnou ven. Někdy je člověk proti své vůli donucen k bydlení na koleji nebo v jiném zařízení, kde se má naučit, jak naložit se životem. Ovšem výsledkem takového přístupu je často ještě větší izolace postiženého.

Rostou, nebo klesají?

Aby se předešlo podobným scénám, je nutné hledat skutečné řešení, a to jak na individuální, tak na celospolečenské úrovni. Podle sociologů by se totiž společnost měla o to, jak se v ní lidem žije, zajímat.

Rostoucí počet hikikomori naznačuje, že se v Japonsku lidem moc dobře nežije. Jenže problém není omezen pouze na tuto zemi, novodobé výzkumy ukazují, že s extrémní sociální izolací se můžeme setkat i v řadě jiných zemí. Příkladem je USA, Čína, Španělsko nebo Itálie.

I když je v Japonsku nejvýraznější, může se fenomén hikikomori vyskytnout v jakékoliv jiné takzvané rozvinuté zemi. Postižení lidé většinou pocházejí ze střední nebo vyšší třídy, rodina totiž musí být hmotně zajištěna, aby se mohla o schovaného syna postarat.

Společným rysem je také vysoké vzdělání rodin, ze kterých hikikomori pochází. Právě takoví rodiče totiž kladou na své děti nejvyšší požadavky.

Nejnovější výzkum na téma japonského fenoménu místní vláda provedla v roce 2016. Z výsledků vyplynulo, že se v zemi počty postižených postupně zmenšují. Do studie však byli zahrnuti pouze lidé ve věku 15–39 let. Problémem přitom trpí i řada starších osob.

Většina odborníků se tak domnívá, že počty naopak rostou. Neodvážnější odhady hovoří až o dvou milionech lidí.

Fenomén hikikomori pochází z Japonska známého vysokými nároky kladenými na každého člověka. (Foto: Francesco Jodice, wikipedia) Principem hikikomori je patologická osamělost a únik z reality... (Foto: Wikipedia)
Související články
Vědci z Botanického ústavu AV ČR, ve spolupráci s dalšími výzkumnými institucemi, odhalili původ mimořádné druhové bohatosti luk v rumunské Transylvánii, které patří mezi nejbohatší na světě. Výzkum, publikovaný v časopise The Holocene, ukázal, že zdrojem této rozmanitosti jsou světlé lesy z doby ledové, ve kterých se mohla vyskytovat řada druhů dnešních luk.   Druhově nejbohatší […]
Největší český výrobce letadel, společnost AERO Vodochody AEROSPACE, pojmenovala svůj nejmodernější cvičný letoun L-39 Skyfox. Název odkazuje na dlouholetou tradici úspěšných československých letounů, jako byly L-29 Delfín nebo L-39 Albatros, a zároveň vystihuje jedinečné vlastnosti nového cvičného stroje.   Aero letoun L-39 Skyfox produkuje v sériové výrobě a letos navíc slaví 105. výročí od založení. Za […]
Diabetes je závažné onemocnění, které neovlivňuje jen hladinu cukru v krvi, ale může způsobit i vážné poškození zraku. Diabetická retinopatie (poškození sítnice oka), jedna z nejčastějších komplikací cukrovky, patří k hlavním příčinám slepoty ve světě.   Avšak moderní technologie přinášejí naději, jak těmto komplikacím předejít. Nový diagnostický nástroj jménem Aireen, založený na umělé inteligenci, umožňuje rychlou […]
Mravenčí práce a 10 let výzkumu přivedly vědce z Harvardu a Googlu k průlomovému milníku pro neurovědu – detailní 3D mapě lidského mozku. Pochopitelně ne celého. I jeden milimetr krychlový má ale co říct o povaze jedné z nejsložitějších věcí, která ve vesmíru existuje.   I po letech soustavného snažení mají neurovědci stále jen mlhavou představu o […]
reklama
Historie
Znali husité jen spěch, hlad a modlení?
Husitský sněm rozhodl o dalším válečném podniku. Každý, kdo s kališníky sympatizuje, se má zapojit. Za ideály husitů tak bojují vznešení páni, nižší šlechticové, měšťané i chudáci. Zatímco dříve byla zemská hotovost svolávána na dobu určitou, se vznikem polních vojsk je tu rázem permanentní armáda.   Šlechta formuje jízdní oddíly těžkooděnců, ale jádrem husitských vojsk […]
Nejzáhadnější rytina všech dob: Lze Melancholii vůbec rozluštit?
Rok 1514 je v životě německého renesančního umělce Albrechta Dürera nesmírně krutý. Umírá mu jeho milovaná matka. „Smutek, který jsem kvůli ní cítil, se nedá ani popsat,“ zaznamenává si tehdy. A pak stvoří Melancholii I, mědiryt zhruba ve formátu A4, který dodnes mate historiky umění.   Podle znalce renesančních umělců Giorgia Vasariho (1511–1574) Dürerova Melancholie […]
Bohuslav Martinů strávil dětství na věži
V těsné blízkosti bytu duní ohlušující věžní zvony. Uloženo v zásuvce prádelníku si tu ale tiše a spokojeně pobrukuje malé dítě, kterému je předurčeno stát se jedním z největších českých hudebních skladatelů v dějinách.   Když 8. prosince 1890, právě ve svátek Panny Marie, vyzvánějí zvony na věži poličského kostela sv. Jakuba, nemohou obyvatelé města o 36 […]
Katedrálu zachránil potápěč
Anglie na počátku 20. století bije na poplach. Winchesterská katedrála, jeden z největších a nejslavnějších chrámů v zemi, se hroutí. Ve stavbě dlouhé 170 metrů s klenbou, tyčící se do výše 24 metrů, se objevují trhliny.   K vyboulenému zdivu se přidávají uvolněné a padající kameny a celá budova se naklání…„Základy v měkké zemi nejsou vybudovány dostatečně pevně,“ […]
Zajímavosti
Chrám, kde vládnou krysy
Indie jako by byla zvířatům zaslíbená. Nesmírné popularity si tu užívají v hinduismus posvátné krávy, kterým lidé nesmí zkřivit ani chlup. Ve státě Rádžastán zase chovají v úctě krysy!   Příběh chrámu, který je pojmenován po hinduistické bohyni Karni Matě, se začíná psát někdy mezi 14. a 16. stoletím. V té době je Karni Mata ještě smrtelnice […]
Hřbitov se zkříženým hnáty: Piráti najdou věčný klid u Madagaskaru!
Ostrov Svaté Marie platí za zapomenutý kout planety. Madagaskarská končina prožívá zlatý věk na přelomu 17. a 18. století, kdy se tamní zátoky stávají výtečným úkrytem pro piráty. Zřídí si tu dokonce i svůj vlastní hřbitov!   O ráji bukanýrů a korzárů se poprvé zmíní anglický pirát Adam Baldridge, který během roku 1691 zvedá kotvy […]
Vzkříšení pratura: Z vyhynulého zvířete se stane poklad
Toto mohutné zvíře s impozantními rohy je zobrazeno na pravěkých jeskynních malbách či petroglyfech a jeho podoba je otisknuta také ve figurkách z doby bronzové…Objevuje se na starověkých egyptských reliéfech a v náboženstvích starověkého Blízkého východu symbolizuje sexuální potenci, sílu i zdatnost.   Jeho rohy se používají jako součást obětních darů, trofeje i nádoby na […]
Hadice: Malíře inspiruje tragický požár!
I tak obyčejnou věc jako je hadice musí někdo vymyslet…Existuje sice historka, jak kolem roku 400 před naším letopočtem ve starém Řecku hasí zápalné šípy tak, že nasadí na vaky s vodou býčí střeva, a těmi pak „stříkají“, to se však nezdá příliš účinné ani pravděpodobné. Pro skutečný počátek hadic se vypravíme do Holandska 17. […]
Záhady a napětí
Chavín de Huántar: Hrůzostrašný hukot indiánské věštírny, znamení ze světa bohů?
Chavín, archeologické naleziště v peruánských Andách, dává jméno kultuře, jež se rozvíjí mezi 15. a 5. stoletím př. n. l. Toto místo je významným náboženským a kulturním centrem, které přitahuje lidi z širokého okolí. Chavín je jedním z nejstarších a nejznámějších předkolumbovských nalezišť, proslulé svým uměním a architekturou. Docházelo právě zde k odhalování budoucnosti světa?   […]
Tuhý kořínek vyhynulé šelmy: Mohl v Africe přežít prastarý druh medvěda?
Odskočit si z tuniské pláže do blízkého okolí a natrefit na medvěda? Zní to možná úsměvně, ale medvědi se v této části Afriky hojně vyskytovali, a to ještě relativně nedávno. Medvěd atlaský byl dobře znám například Římanům, kteří tuto šelmu rádi využívali při gladiátorských zápasech. Kam se však tento druh medvěda v proudu času ztratil? Může stále někde […]
Zjevení Panny Marie v Litmanové: Staly se mladé dívky svědky zázraku, nebo obětí klamu?
Že zázraky neexistují? A co když ano? Jeden takový se mohl stát v roce 1990 na sousedním Slovensku. Dvě mladé dívky si tehdy nedaleko obce Litmanové užívaly bezstarostných her, když v tom se jim zjevila samotná Panna Maria Neposkvrněné Čistoty. Od té doby se hora Zvir stala nejmladším poutním místem.   První zjevení se mělo […]
Na bolest i proti depresím: Mohou magnety léčit?
Mnozí ji považují za přeceňovaný experiment, který má daleko menší výsledky, než jak je prezentováno. Jiní však vidí v takzvané magnetoterapii pozoruhodnou alternativní léčbu, která může pomoci s řadou tělesných i psychických neduhů. Jak to tedy je? Má smysl léčbu s pomocí magnetů absolvovat?   Léčitel v orientálně vypadajícím rouchu si zamyšleně prohlíží zranění, které malé děvčátko […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Všechny barvy Kuby
epochanacestach.cz
Všechny barvy Kuby
Kuba nejsou jen pláže, skvělý karibský rum, doutníky a nakažlivý rytmus salsy. Tropický ostrov vás ohromí i svou kouzelnou přírodou… Ostrovu, jehož břehy omývají Karibské moře, Mexický záliv a Atlantský oceán, se přezdívá Perla Karibiku. Jeho přírodní krásy jsou chráněné 14 národními parky, z části pokrytými deštnými tropickými lesy se vzácnými rostlinami, jako je palma královská
Poháry, které jsou retro, ale také „in“
panidomu.cz
Poháry, které jsou retro, ale také „in“
Bývaly zmrzlinové a šlehačkové poháry v někdejších „mléčných barech“ opravdu tak nebeské chuti, anebo vzpomínky na ně zkreslují roky? Našli jsme k nim původní receptury. Hity někdejších mléčných barů byly kupříkladu jahody se šlehačkou, griliáš anebo Banana split. Samozřejmě že nelze zapomenout ani na báječně vychlazený jahodový koktejl, na který se v parném létě stála
Palačinky s vanilkovým tvarohem
tisicereceptu.cz
Palačinky s vanilkovým tvarohem
Máte rádi sladké snídaně, nebo chcete potěšit vnoučata? Překvapíte speciálními palačinkami. Ingredience 200 g hladké mouky 2,5 dl plnotučného mléka 1 balení vanilinového cukru špetka soli 2
Aby vám účes nepřidával léta
nejsemsama.cz
Aby vám účes nepřidával léta
Nejen péče o vlasy je důležitá, také dobře zvolený účes dokáže ubrat roky. Ten, který vám slušel před dvaceti lety, už nemusí být dnes to pravé. Platí to o kdysi módním tupírování, trvalých ondulacích a účesech ve stylu nepřirozené lakované helmy. Poraďte se s kadeřníkem, který se v dnešních trendech vyzná, a nechte si udělat
Organické křivky, přátelské k přírodě
rezidenceonline.cz
Organické křivky, přátelské k přírodě
Impozantní siluetou se pyšní sídlo, zanořené do uměle vytvořeného návrší. Architektura domu, tvořeného nepravidelnými, vzájemně se prolínajícími oválnými strukturami, využívá zvlněné, doslova tekoucí tvary, napodobující přírodní formy. Může rodinné obydlí napodobovat rostlinu – růst ze země v souladu se svým přirozeným prostředím? Organická architektura dokazuje, že to možné je. Filozofie, vyvinutá legendárním Američanem Frankem Lloydem
Stavaři se dočkali – trh i tržby porostou
iluxus.cz
Stavaři se dočkali – trh i tržby porostou
Stavební sektor v České republice očekává v roce 2025 mírný růst trhu stavebních prací o 0,8 %, a i v roce následujícím by měl tento pozitivní trend pokračovat. Trh by se mohl zvětšit průměrně o 1,9 %
Zálety Lucemburků: Utíkal Karel IV. od milenky oknem?
epochaplus.cz
Zálety Lucemburků: Utíkal Karel IV. od milenky oknem?
Postavení českého krále si žádalo nákladný životní styl. Ten vyznávali i Lucemburkové, když usedli na náš trůn. Krásné ženy si vybírali, milovali je a věnovali jim pozornost. Nespokojili se jenom s manželkou. Do jejich lože uléhaly i milenky. Rozkoš mu rozhodně není cizí. Český král Jan Lucemburský (1296-1346) je aktivní i mimo manželské lože. Z aférky s neznámou
Zkáza asteroidu mohla Marsu přinést prstence a později i měsíce
21stoleti.cz
Zkáza asteroidu mohla Marsu přinést prstence a později i měsíce
Vědci simulovali situaci, která by mohla vysvětlit, jak čtvrtá planeta přišla ke svým malým měsícům, Phobosu a Deimosu. Tyto měsíce se svým vzhledem i charakteristikami vymykají běžným standardům a pr
Díky úderu blesku jsem viděl svou budoucnost
skutecnepribehy.cz
Díky úderu blesku jsem viděl svou budoucnost
Ten blesk přišel najednou a otřásl mnou tak, že jsem ztratil vědomí. Když jsem se vzpamatoval, viděl jsem chvíli v mlze výjevy ze svého života, které se posléze opravdu staly. Bouře mě dohnala těsně před domem. Blesky se kmitaly nad mojí hlavou a hromy následovaly téměř vzápětí. Zdálo se, že spanilá jízda bouřkových mraků se protrhne a v mžiku zaplaví
Konec Anežky Rusevové v Ulici a velké stěhování za láskou?
nasehvezdy.cz
Konec Anežky Rusevové v Ulici a velké stěhování za láskou?
Konec herečky Anežky Rusevové (38) v seriálu Ulice se nezadržitelně blíží. Linka její postavy Venduly se totiž v ději nekonečného seriálu bude postupně utlumovat, až z něj úplně zmizí. Několik zdrojů
Předhazovali Kartaginci vzbouřené žoldnéře slonům?
historyplus.cz
Předhazovali Kartaginci vzbouřené žoldnéře slonům?
Urputné boje mezi Kartágem a vzbouřenými žoldnéři jsou v plném proudu. Zvěrstva, k nimž tehdy dochází, jsou i na starověk nevídaná. Povstalci usekávají zajatcům ruce, uši i nos. Následně jim drtí nohy a živé je házejí do příkopu. Bude ale ještě hůř. Jakých dalších hrůz se znesvářené strany dopustí a spáchá některé z nich otec
Tajná základna Fort Knox: Leží v nedobytném trezoru těla mimozemšťanů?
enigmaplus.cz
Tajná základna Fort Knox: Leží v nedobytném trezoru těla mimozemšťanů?
Podle oficiálních zdrojů slouží nedobytný trezor na základně Fort Knox jako sklad zlata či jiných drahých položek, které patří vládě Spojených států nebo jí byly svěřeny. Uniklé informace z auditu ale
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz