Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Fingovaná úmrtí slavných osobností: Kdo ve skutečnosti nezemřel?

Zemřeli doopravdy, nebo jenom zmizeli? Proč mají na náhrobku chybu? Proč jejich údajné tělo zkoumalo tolik koronerů? Někteří z nich dosud ani nemají svůj hrob, jiné z nich po smrti vidělo několik lidí! Prověřili jsme pro vás záhadné smrti celebrit.

Nero Claudius Caesar Augustus Germanicus (15.12.37–9.6.68)

Jeho oficiální jméno se skládalo z pěti částí. Ale stačilo vyslovit jenom jeho první jméno, aby se přítomní začali třást strachy. Nero. Římský císař, který poslal na smrt stovky svých nepřátel. Který snad, jak se praví ve starých knihách, neváhal zapálit Řím.

Muž, který si vzal svou vlastní sestru, pak ji poslal do vyhnanství, a nakonec nechal zavraždit.

Když uslyšel katy, probodl si hrdlo

Ale na každého tyrana jednou dojde. Senát ho prohlásil za nepřítele lidu, přátelé se od něj odvrátili a nepřátelé mu doporučili, aby zvolil smrt vlastní rukou. Když ho opustila i jeho tělesná stráž, došlo mu, že jeho dny jsou sečteny.

„Jaký to umělec to ve mně hyne,“ lkal, když si nechal kopat hrob. A v momentu, kdy se zdálky ozval zvuk kopyt přijíždějících katů, vrazil si krutovládce dýku do krku.

Já jsem přece Nero!

Kronikáři si zapsali jako datum smrti 9. červen 68 a posléze k tomu přidali informaci, že milovaný i nenáviděný císař byl spálen a jeho popel uložen v rodinném mauzoleu Domitiů. Jenže byl to opravdu Nero?

Již krátce po jeho smrti se začaly zejména mezi chudými, otroky a vojskem šířit zprávy, že krutý vládce žije. Hned třikrát po sobě zachvátila říši povstání, v jejichž čele stáli muži, kteří o sobě tvrdili, že jsou reinkarnovaný Nero.

A pověst o zmrtvýchvstání tyrana po staletí žila v pověstech a divadelních tragédiích.

Elvis Presley (8.1.1935–16.8.1977)

Je úterý 16. srpna 1977. Půvabná Ginger Aldenová otevírá dveře do jedné z koupelen luxusního sídla, zvaného Graceland. Stačí jeden pohled na bezvládné tělo na zemi. Král zemřel. Ikona rock´n´rollu Elvis Presley je mrtev. Proč je tolik lidí dodnes přesvědčeno, že legendární zpěvák žije?

Vešel by se skutečný Elvis do své rakve?

Zemřel na předávkování drogami, nebo na náhlou zástavu srdce? Nevíme. A to přesto, že se příčinou Elvisovy smrti několik let zabývali ti nejvyhlášenější koroneři Ameriky. A je to vůbec on, koho pohřbili na zahradě Gracelandu?

Vždyť očití svědkové tvrdí, že rakev byla tenkrát strašně lehká. Skutečný Elvis přitom trpěl obezitou. Prý by se do ní ani nevešel.

Tajemný muž na letišti použil jeho přezdívku

Přitom ti, kdo měli možnost rozloučit se s mrtvým králem tváří v tvář, tvrdili, že v rakvi ležel opravdu on. Dokonce si nechali truhlu znovu otevřít, v prvním momentu si ve zmatku nedokázali vzpomenout, co měl nebožtík na sobě.

Jenže existují svědkové, kteří v den smrti viděli na nedalekém letišti v Memphisu v odletové hale „Elvise“. Byl to snad jeho dvojník?

A proč tehdy muž, který si kupoval jednosměrnou letenku do Argentiny, použil přezdívku, pod níž skutečný Elvis tak rád cestoval?

Utíkal Král před fanoušky?

Inkognito. To slovo miloval, vždyť se před fanoušky skrýval tolik let. Snažil se před nimi utéct definitivně? Byla jeho smrt fingovaná?

A proč je na náhrobku napsáno jeho prostřední jméno jako Aaron? Vždyť do křestního listu mu zapsali Elvis Aron Presley! A kdo byl muž, kterého vyfotili návštěvníci Gracelandu v den nedožitých 82. narozenin slavného Elvise?

Nebýt vousů, prý jako by místnímu Králi z oka vypadl. Přišel se podívat, co se stalo s jeho vysněným sídlem?

Adolf Hitler (20.4.1889–30.4.1945)

Mezi zuby stiskl ampuli s kyanovodíkem, a pak si ještě pro jistotu prostřelil hlavu kulkou. Vykonavatelé jeho závěti měli jasné pokyny, co dál. Měli rozkaz tělo Adolfa Hitlera spálit stejně jako to, co zbylo z jeho čerstvé manželky Evy Braunové. Nejstrašnější část 20. století právě skončila.

Po 11 letech mu vystavili úmrtní list

Ne tak ale pro milovníky konspiračních teorií. Podle nich Hitler toho dne nezemřel. Prý unikl 150 kilometrů dlouhým tunelem. Odplul v jedné z velkých ponorek do Argentiny.

Do stejné země podle další teorie pláchl společně s doktorem Josefem Mengelem a pod falešným jménem Adolf Leipzig zde spokojeně žil Až do roku 1970. Někteří by přísahali, že ho potkali v lednu 1955 v Kolumbii. Další věří, že zemřel v roce 1956 v Argentině. Není prý náhoda, že teprve v tomto roce byl vystaven jeho úmrtní list.

Zubaři potvrdili oficiální verzi

Ani ponorka, ani tunel. Adolf Hitler zemřel skutečně 30. dubna ve svém krytu v Berlíně, zní oficiální verze uveřejněná v prestižním medicínském časopise. Vychází z detailního průzkumu Hitlerova chrupu, jenž byl od války uložen v Moskvě.

Lékaři měli k dispozici stomatologickou dokumentaci, díky níž jednoznačně prokázali, že chrup patřil právě jemu. Chemický rozbor pak ještě potvrdil verzi o tom, že před smrtí Hitler spolkl kyanid.

Andy Kaufman (17.1.1949–16.5.1984)

Herci a komikovi Andymu Kaufmanovi jste nesměli věřit snad ani pozdrav. Pořád na vás šil nějakou boudu.

Třeba když vystupoval jako barový zpěvák Tony Clifton. Když se mu nechtělo, nechal svůj převlek svému bratrovi Michaelovi, případně za něj zaskočil kamarád Bob Zmuda. Občas se na pódiu objevili Cliftonové dva.

Do světa wrestlingu zase vstoupil tím, že vyzval do ringu ženu. A vypsal prémii 1000 dolarů pro tu, která ho porazí.

Za půl roku byl konec

Zpráva, že trpí rakovinou plic v posledním stadiu, vypadala jako hloupý vtip. Kaufman? Vždyť snad v životě nevzal cigaretu do pusy. A místo steaku si  k obědu vždy nechal přinést zeleninový salát.

Nikdo nežije zdravěji než on. Jen málokdo tušil, jak moc je na tom Andy zle. Že nad ním doktoři zlomili hůl. Že nezabrala ani chemoterapie, nepomohla ani přírodní medicína. V prosinci 1983 se dozvěděl svou diagnózu. Za necelého půl roku byl konec.

Hrál Kaufmana Kaufman?

Místo smutku jeho fanoušci čekali, kdy a kde se vynoří. Říkalo se, že je to určitě jen jeho další trik, jak si odpočinout od popularity. Že podstoupil plastické operace a vynořil se jako Jim Carrey.

Tudíž že hlavní roli ve slavném filmu Muž na měsíci dostal on! Že Kaufman hrál Kaufmana. A vůbec, kdysi přece řekl, že pokud jednou nahraje svou smrt, za dvacet let se vrátí.

Jenže na večírek na přivítanou, který mu přátelé k 20. výročí úmrtí připravili, nedorazil.

Jim Morrison (8.12.1943–3.7.1971)

Hodně divoký život žil člen legendárních The Doors Jim Morrison. Kromě zlatých desek si na své konto připsal několik soudů pro určení otcovství, zatčení kvůli opilosti, bláznivou čarodějnickou svatbu s šéfkou čarodějného kultu Wicca a italské manželství se svou životní múzou Pamelou Coursonovou.

Ani ledová sprcha ho do života nevrátila

Byla to právě Pamela, která 3.7.1971 v Paříži, kam společně na čas odjeli, zjistila po probuzení, že její láska bojuje o život. Jim se viditelně dusil. Doslova ho dotáhla do vany a osprchovala opakovaně ledovou vodou.

Přímo ve vaně se několikrát zhroutil. Z nosu mu začala téct krev. Když dorazili záchranáři, byl už po smrti.

Na pohřbu se sešlo pět lidí!

Opravdu? Fanoušci měli pochybnosti. Zvlášť když pohřeb se uskutečnil už čtyři dny po jeho údajné smrti. A ke všemu se u otevřeného hrobu na slavném pařížském hřbitově Père Lachaise, do něhož bylo muzikantovo tělo uloženo, sešla jen pětice nejbližších.

Proč obešli fanoušky? Snažili se snad něco utajit? Třeba to, že Jim žije a společně s Pamelou zmizel ze světla reflektorů? Pamela zemřela o tři roky později. Nebo snad zmizela se svou životní láskou?

Amelia Earhart (24.7.1897–2.7.1937?)

Jako první žena sólově přeletěla Atlantik. Sbírala jeden aviatický rekord za druhým. Už jí zbývala poslední velká výzva – let kolem světa. První pokus nevyšel. Ten druhý zvládali s navigátorem Fredem Noonanem skvěle.

Když vylétli směrem k Howlandovu ostrovu v Tichém oceánu, měli před sebou poslední čtvrtinu cesty. Jenže pak se rádiové spojení přerušilo. Zmizeli. Navždy.

Na ostrově se našly stopy po bivaku

U jejího jména nenajdeme datum úmrtí. Je považována za nezvěstnou. Nikdo dosud nezjistil, co se tehdy vlastně stalo. Zřítili se při marném hledání miniaturního ostrova? Počasí jim nepřálo, mraky mohly ostrov snadno utajit. Došlo jim palivo?

Leží jejich speciál skutečně pět kilometrů pod hladinou někde v blízkosti Howlandova ostrova? Nebo se na něj dostali? Později tam našli pátrači stopy po táboření. Přespávali tam snad Amelia s Fredem?

Komu patřila kabelka a láhev koňaku?

A pokud ano, co se s nimi stalo dál? Zemřeli hladem a žízní na nehostinném ostrově? Nebo je snad, jak praví legenda, zajali japonští vojáci?

Našli se i svědkové, kteří přísahali na to, že se pilotka po válce objevila zpátky v USA. Jen měla v pase zapsané jiné jméno. Ani kabelka, ani láhev jejího oblíbeného koňaku, který hledači na ostrově našli, nepřinesly odpovědi.

Poslední průzkum se na ostrově odehrál v roce 2010. Amelia Earhartová je ale nezvěstná dál.

Curt Kobain (20.2.1967–5.4.1994)

Byl hlavou slavné skupiny Nirvana. Za úspěch ale zaplatil vysokou cenu. Roky trpěl šílenými bolestmi žaludku, které léčil heroinem. Na sklonku života k tomu lékaři přidali i diagnózu bipolární poruchy.

Z rychlíku mířícího do pekel se dalo podle Cobaina vystoupit jen jedním způsobem.

Jako kluk viděl oběšence

Sebevraždu měli v rodině. Jeho prastrýcové se jednou rozhodli odejít společně dobrovolně ze života a nebrali ohled na to, co pohled na oběšence udělá s mozkem malého kluka. Sám si sáhl na život hned dvakrát.

Poprvé ho zachránili a on řekl, že to byla „jen“ blbost. Že „jen“ zapil spousty prášků spoustou alkoholu. Podruhé mu to už vyšlo. Jeho tělo našli elektrikáři, kteří pracovali v jeho domě

Opravdu se dokázal ještě zastřelit?

Milovníci konspiračních teorií měli žně. Jak se mohl zastřelit, když se předtím předávkoval heroinem? V takovém stavu by nedokázal ani zvednout ruku. A zemřel vůbec? Neskryl se jenom před svými věřiteli a narkomafií?

A pokud zemřel, proč dosud úřady neurčily místo posledního odpočinku? Opravdu se jenom bojí, že by se jeho hrob mohl stát poutním místem jeho věrných fanoušků?

Před příchodem katů si měl Nero vrazit dýku do krku. Byl v rakvi skutečně král rock'n'rollu? Těla Adolfa Hitlera ani Evy Braunové nebyla nikdy oficiálně identifikována. Jim Carrey se narodil 17. ledna stejně jako Andy Kaufman. Náhoda? Rodiče Pamely požádali soud, aby posmrtně uznal Jima a Pamelu za manžele. Kurt Cobain byl posmrtně uveden do Klubu 27. Členem se může stát jen celebrita, která zemřela ve věku 27 let.
Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
Historie
Znali husité jen spěch, hlad a modlení?
Husitský sněm rozhodl o dalším válečném podniku. Každý, kdo s kališníky sympatizuje, se má zapojit. Za ideály husitů tak bojují vznešení páni, nižší šlechticové, měšťané i chudáci. Zatímco dříve byla zemská hotovost svolávána na dobu určitou, se vznikem polních vojsk je tu rázem permanentní armáda.   Šlechta formuje jízdní oddíly těžkooděnců, ale jádrem husitských vojsk […]
Nejzáhadnější rytina všech dob: Lze Melancholii vůbec rozluštit?
Rok 1514 je v životě německého renesančního umělce Albrechta Dürera nesmírně krutý. Umírá mu jeho milovaná matka. „Smutek, který jsem kvůli ní cítil, se nedá ani popsat,“ zaznamenává si tehdy. A pak stvoří Melancholii I, mědiryt zhruba ve formátu A4, který dodnes mate historiky umění.   Podle znalce renesančních umělců Giorgia Vasariho (1511–1574) Dürerova Melancholie […]
Bohuslav Martinů strávil dětství na věži
V těsné blízkosti bytu duní ohlušující věžní zvony. Uloženo v zásuvce prádelníku si tu ale tiše a spokojeně pobrukuje malé dítě, kterému je předurčeno stát se jedním z největších českých hudebních skladatelů v dějinách.   Když 8. prosince 1890, právě ve svátek Panny Marie, vyzvánějí zvony na věži poličského kostela sv. Jakuba, nemohou obyvatelé města o 36 […]
Katedrálu zachránil potápěč
Anglie na počátku 20. století bije na poplach. Winchesterská katedrála, jeden z největších a nejslavnějších chrámů v zemi, se hroutí. Ve stavbě dlouhé 170 metrů s klenbou, tyčící se do výše 24 metrů, se objevují trhliny.   K vyboulenému zdivu se přidávají uvolněné a padající kameny a celá budova se naklání…„Základy v měkké zemi nejsou vybudovány dostatečně pevně,“ […]
Zajímavosti
Hlasitý spánek nás trápí už tisíce let!
Z ložnice starých Egypťanů se ozývá zvuk motorové pily. Kde ji vzali před 3500 lety? Samozřejmě to není pila, to jen muž hrozivě chrápe! Když ženě dojde trpělivost, vyběhne před dům, utrhne větvičku tymiánu a začne s ní mávat své drahé polovičce kolem nosu. Pomůže to?   Z egyptských lékařských papyrů dobře víme, že noční […]
Chrám, kde vládnou krysy
Indie jako by byla zvířatům zaslíbená. Nesmírné popularity si tu užívají v hinduismus posvátné krávy, kterým lidé nesmí zkřivit ani chlup. Ve státě Rádžastán zase chovají v úctě krysy!   Příběh chrámu, který je pojmenován po hinduistické bohyni Karni Matě, se začíná psát někdy mezi 14. a 16. stoletím. V té době je Karni Mata ještě smrtelnice […]
Hřbitov se zkříženým hnáty: Piráti najdou věčný klid u Madagaskaru!
Ostrov Svaté Marie platí za zapomenutý kout planety. Madagaskarská končina prožívá zlatý věk na přelomu 17. a 18. století, kdy se tamní zátoky stávají výtečným úkrytem pro piráty. Zřídí si tu dokonce i svůj vlastní hřbitov!   O ráji bukanýrů a korzárů se poprvé zmíní anglický pirát Adam Baldridge, který během roku 1691 zvedá kotvy […]
Vzkříšení pratura: Z vyhynulého zvířete se stane poklad
Toto mohutné zvíře s impozantními rohy je zobrazeno na pravěkých jeskynních malbách či petroglyfech a jeho podoba je otisknuta také ve figurkách z doby bronzové…Objevuje se na starověkých egyptských reliéfech a v náboženstvích starověkého Blízkého východu symbolizuje sexuální potenci, sílu i zdatnost.   Jeho rohy se používají jako součást obětních darů, trofeje i nádoby na […]
Záhady a napětí
Talentovaný mrzák Héfaistos
Máme-li si představit pohanského boha, většině z nás nejspíš vytane na mysl urostlá a mocná postava hodna svého božského postavení. Héfaistův případ je však něco úplně jiného. A přesto patří mezi nejoslavovanější bohy antického Řecka.   Na to, že zdaleka ne všechny mytologické příběhy jednotlivých bohů jsou božská rodinná idylka, jsme už poměrně zvyklí. Snad […]
Chavín de Huántar: Hrůzostrašný hukot indiánské věštírny, znamení ze světa bohů?
Chavín, archeologické naleziště v peruánských Andách, dává jméno kultuře, jež se rozvíjí mezi 15. a 5. stoletím př. n. l. Toto místo je významným náboženským a kulturním centrem, které přitahuje lidi z širokého okolí. Chavín je jedním z nejstarších a nejznámějších předkolumbovských nalezišť, proslulé svým uměním a architekturou. Docházelo právě zde k odhalování budoucnosti světa?   […]
Tuhý kořínek vyhynulé šelmy: Mohl v Africe přežít prastarý druh medvěda?
Odskočit si z tuniské pláže do blízkého okolí a natrefit na medvěda? Zní to možná úsměvně, ale medvědi se v této části Afriky hojně vyskytovali, a to ještě relativně nedávno. Medvěd atlaský byl dobře znám například Římanům, kteří tuto šelmu rádi využívali při gladiátorských zápasech. Kam se však tento druh medvěda v proudu času ztratil? Může stále někde […]
Zjevení Panny Marie v Litmanové: Staly se mladé dívky svědky zázraku, nebo obětí klamu?
Že zázraky neexistují? A co když ano? Jeden takový se mohl stát v roce 1990 na sousedním Slovensku. Dvě mladé dívky si tehdy nedaleko obce Litmanové užívaly bezstarostných her, když v tom se jim zjevila samotná Panna Maria Neposkvrněné Čistoty. Od té doby se hora Zvir stala nejmladším poutním místem.   První zjevení se mělo […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Strefoval se vévoda perem do pařížské smetánky?
historyplus.cz
Strefoval se vévoda perem do pařížské smetánky?
V politice ani na bitevních polích velkých vítězství nedosáhl. A během povstání Frondy vévoda Rochefoucauld málem zemřel! Když se uzdraví, rapidně změní svůj život. Stává se mistrem hořkých postřehů o slabostech společnosti, jimiž se proslaví po celé Evropě! Pochází ze starobylé šlechtické rodiny. Vévoda François de La Rochefoucauld (1613–1680) se narodil v Paříži, získá vzdělání
Hrady a zámky v zimě nespí!
epochanacestach.cz
Hrady a zámky v zimě nespí!
Zmýlená neplatí. Všechny hrady a zámky v zimě zavřeno nemají. Co se tedy vydat třeba na tyto? Hrad Rožmberk (úvodní foto) Cenné sbírky zbraní, nábytku, porcelánu a obrazů, mimo jiné i portrét Bílé paní Perchty z Rožmberka, která se tu dle pověstí zjevuje, je spolu s věží Jakobínka, prostory katovny a muzeem hrdelního soudnictví, součástí expozice, kterou
Ze zášti prozradila moje dávné tajemství
skutecnepribehy.cz
Ze zášti prozradila moje dávné tajemství
Ta mrcha si počkala na třídní sraz a tam to pěkně všem řekla. Podrobně a bohužel pravdivě. Porušila tím slib, že bude mlčet, výměnou za peníze a byt, který jsem jí tehdy přenechala! Třídní srazy a vůbec všelijaké ty sedánky s bývalými spolužáky, kolegy či známými, mi byly odjakživa protivné. A to je ještě dost slabé slovo. Můj
Tradiční zelníky
tisicereceptu.cz
Tradiční zelníky
Jednoduchý recept z levných a dostupných druhů zeleniny – brambor a zelí. Doplnit je můžete špenátem, jogurtovým dipem nebo zeleninovým salátem. Potřebujete 500 g brambor 250 g kysaného zelí 1
Ukládání s vytříbenou elegancí
rezidenceonline.cz
Ukládání s vytříbenou elegancí
Komody, skříně i šatny, jež v obytném prostoru sehrávají nezastupitelnou roli z pohledu praktického mobiliáře, jsou i významným estetickým doplňkem interiéru. Přestože jejich prvotním posláním je věci především skrývat za neprůhlednými dvířky z různých materiálů, k nimž patří především dřevo v různé povrchové úpravě, v posledních letech se objevují i efektní designové prvky s vysokým
Ötzi: Chrání tělo pravěkého muže tajemná kletba?
enigmaplus.cz
Ötzi: Chrání tělo pravěkého muže tajemná kletba?
Když se manželé Simonovi 19. září 1991 vracejí z horské túry, všimnou si, že z ledu trčí lidská hlava a ramena. Nejprve se domnívají, že jde o nějakého ztraceného horolezce, který tu zahynul. Čas od č
Pro tentokrát mu Kohoutová odpustila?
nasehvezdy.cz
Pro tentokrát mu Kohoutová odpustila?
Porodila druhé dítě, pořídila nový byt, pustila se do jeho rekonstrukce a zdálo se, že je herečka Berenika Kohoutová (33) ze seriálu Jedna rodina na tohle všechno sama. Není to tak dávno, co se sp
Tomáš Jungwirth získal Národní cenu Česká hlava za výzkum spintroniky
21stoleti.cz
Tomáš Jungwirth získal Národní cenu Česká hlava za výzkum spintroniky
Tomáš Jungwirth z Fyzikálního ústavu Akademie věd obdržel nejvyšší české vědecké ocenění – Národní cenu Česká hlava. Cena vyjadřuje uznání za celoživotní úspěšné a excelentní působení ve výzkumné, výv
Zažijte zimní kouzlo v průhledných iglú s 360° výhledem na Prahu
iluxus.cz
Zažijte zimní kouzlo v průhledných iglú s 360° výhledem na Prahu
Pytloun Sky Bar & Restaurant Prague, situovaný na střešních terasách hotelu Pytloun Boutique Hotel Prague na Václavském náměstí, přichází i letos od listopadu s oblíbeným konceptem posezení ve vyh
Tradiční anglická
nejsemsama.cz
Tradiční anglická
Kdo chce v Anglii dobře jíst, musí třikrát denně snídat, pravil anglický dramatik W. S. Maugham. Jak ale na to? Ingredience na 2 porce: ● 4 kvalitní vepřové klobásky ● 400 g bílých fazolí v rajčatové omáčce ● 2 vejce ● 4 plátky anglické slaniny ● 4 žampiony ● větvička cherry rajčátek ● 100 g žampionů ● olivový olej ● toustový chléb Postup: Fazole vlijte i
Nelehké osudy obrozenců: Otec živící početnou rodinu, koktavý jazykovědec a abbé se záchvaty zuřivosti
epochaplus.cz
Nelehké osudy obrozenců: Otec živící početnou rodinu, koktavý jazykovědec a abbé se záchvaty zuřivosti
Čeští obrozenci to v minulosti neměli jednoduché. Mnozí se potýkali s velkou nepřízní osudu. Přesto se mu dokázali postavit. Jací byli doopravdy? Přinášíme zajímavosti o nich, které v hodinách češtiny většinou nedozvíte. V roce 1793 se František Martin Pelcl (1734–1801) stává prvním profesorem českého jazyka na Pražské univerzitě. Ačkoliv patří k zapáleným vlastencům, snaha získat profesuru nejprve historie, kde neuspěl,
Potřebujete pečovatelskou službu?
panidomu.cz
Potřebujete pečovatelskou službu?
Někdy stačí, že přijde třeba úraz nebo na vaše blízké dolehne věk a nemoci a tolik by chtěli zůstat doma. Jenže i když se snažíte pomoci, už je to nad vaše síly. To je přesně ta chvíle, kdy byste se měli o pečovatelskou službu začít zajímat. Nemusíte se stydět. Vždyť službu využívají desetitisíce lidí. A
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz