Potřebujete k němu pouze speciální pistoli a trochu zručnosti a praxe. A samozřejmě také pro začátek pár dobrých receptů.
Flambování je kulinářské umění, které až tak moc doma nevyužíváme. Je to škoda, protože správně flambovaná jídla mají zvláštně lahodnou chuť. A není to nic, co bychom nezvládli.
S alkoholem
Flambování je spojeno s alkoholem. Pokrm se určitým množstvím destilátu podlije a zapálí. Ještě hořící se pak servíruje. Při hoření alkoholu shoří také část tuku, tím dostane pokrm lahodnější chuť a o něco se sníží jeho energetická hodnota.
Flambovat se dají kromě masa i sladká jídla – dezerty, palačinky, ale také káva nebo zmrzlina. Z alkoholu se nejčastěji používá koňak, na sladké pokrmy také likéry, v Česku i slivovice…
Jak flambovat
Při výběru alkoholu vybírejte takový, který má maximálně 60 % lihu (lepší je do 55 procent, alkohol s objemem lihu pod 39 procent nebude fungovat). Jídlo by nemělo vřít, jinak se alkohol vypaří, ještě než ho zapálíte.
Nenalévejte ho na pokrm z lahve, ale přelijte ho do skleničky. Při zapalování alkoholu se nad jídlo nenahýbejte a udržujte si odstup. Naučte se flambovat ovoce nebo zmrzlinu. Když budete zapalovat alkohol v pánvi s masem, mějte pro jistotu připravenou pokličku. Když pánev přiklopíte, oheň uhasíte.
Můžete použít i pistoli
S ní dokážete zkaramelizovat povrch některých pokrmů. Výtečně tak ochutíte omáčky i krémy, vykouzlíte nádherně křupavý povrch u steaků nebo zlatavou kůrčičku u pečeného masa. Můžete opékat zeleninu.
Skvěle se dá pistole použít i při přípravě francouzského tarte tatin, kde se používají zkaramelizovaná jablka. Pusťte plamínek na sněhovou čepici, dodá vašemu koláči překvapivý efekt.
Také z cupcaku za pár sekund vykouzlíte neodolatelný dezert… Až se s pistolí skamarádíte, budete sami zkoušet, co všechno se dá s její pomocí dotvořit.