Přírodu si zamiluje už v dětství, které strávil v Toskánsku. Jeho strýc, císař Josef II., pro to zpočátku nemá pochopení, nakonec ale svému synovci ustoupí.
Ba co víc, pro následníka trůnu získá respektovaného učitele, slavného botanika Nikolause Josepha von Jacquina (1727–1817).
Mladý František (budoucí císař, František I., 1768–1835) se „díky tomu mohl kvalifikovaně věnovat své zálibě.
Když v roce 1792 nastoupil na trůn a stal se císařem, změnila se tato jeho záliba v druhou profesi“, vypráví rakouský autor Gerhard Tötschinger (1946–2016).
Rostliny se bez nadsázky stávají středobodem jeho vesmíru a konkurovat jim mohou snad jen knihy.
Přiloží ruku k dílu
Vztah mezi císařem Františkem I. a botanikem von Jacquinem přeroste v průběhu let v přátelství.
Habsburk s ním konzultuje své plány na zkrášlení Vídně i organizaci vědeckých výprav do exotických zemí. Inspirován těmito debatami začíná panovník upravovat vídeňské zahrady v Schönbrunnu a Augartenu, a jak vzpomíná jeden z jeho dvořanů, nebojí se sám přiložit ruku k dílu:
„Z Florencie byly přivezeny rostliny, jaké žádný Vídeňák ještě neviděl.
František sám je sázel s takovým nadšením, až mu tekl pot z čela.“ Kolem paláce Hofburgu, na místě zbořených bašt, pak na císařův příkaz vznikají dvě zcela nové zahrady, které jsou volně přístupné veřejnosti.
Naopak do té Císařské v Hofburgu je vstup přísně zakázán, tu má František jen pro sebe.
Postaví si bizarní hrad
Nikde jinde na světě neroste pohromadě tolik květin a stromů jako v Holandské zahradě v Schönbrunnu. František je na tento unikát právem hrdý a hostí v něm vědce z celé Evropy.
Stejnou radost má ale i tehdy, když do jeho ráje zavítá prostý člověk s prosbou, že by si rád doma „něco“ zasadil. Císař mu bez váhání věnuje nějakou rostlinku.
Neodmítne nikoho, protože chce pro zahradničení nadchnout co nejvíce „svých Vídeňáků“… Kromě rakouské metropole zkrášlí František i zámek Laxenburg nedaleko Vídně, kam Habsburkové rádi jezdí.
V jeho okolí vybuduje ohromný park v anglickém stylu s několika potoky a rybníkem s umělým ostrovem. Na něm nechává vystavět Franzensburg, bizarní napodobeninu středověkého hradu, k jehož hlavním atrakcím patří mechanicky ovládaný rytíř.