Žáček s nepřítomným výrazem mimozemšťana ignoruje pedagoga, který tluče rákoskou o stupínek. „Ptám se tě naposledy, Alberte! Copak ani tohle nevíš?“ Vyvolaný Einstein si v duchu beze spěchu formuluje přesnou odpověď. Ať se učitel třeba vztekne!
Velká neforemná hlava působí vůči tělíčku jaksi nepatřičně a dlouho to tak zůstane. Albertův život začíná fyzickou a mentální abnormalitou. Když po třetím roce života konečně promluví, šetří slovy a jeho logika bývá odzbrojující.
„Ale kde má kolečka?“ prohlíží si novorozenou sestru. Slibovali mu přece sourozence na hraní! Milující rodiče ho berou takového, jaký je – mlčenlivé dítě, žijící ve vlastních vesmírech…
Biflovat se nebude
S nástupem do katolické školy v Mnichově zažívá Albert Einstein (1879–1955) šok. Přísní učitelé s rákoskou v ruce přednášejí, ale nevysvětlují a vyžadují papouškování textů a formulí. Malý svobodomyslný svéráz Albert autority neakceptuje.
„Raději jsem snášel všechny možné druhy trestů, než abych se bifloval nazpaměť,“ vzpomíná. Zpočátku platí jediný Žid ve třídě za hlupáka. Každou odpověď si totiž důkladně promýšlí, váží slova a někdy předlouho trvá, než se vyjádří. Přesto vyniká v matematice a latině…
Jsi k ničemu!
Poznatků chtivé dítě nasává vědomosti jak z diskuzí dospělých, tak z odborných a filozofických spisů. V 15 letech student Luitpoldova gymnázia načas osiří. Rodiče jedou za obchody do Itálie a jeho povinností je dokončit studia. „Jsi k ničemu!
Zapomeň na maturitu. Ostatně, bylo by nejlepší, kdybys z našeho gymnázia odešel,“ zpraží ho profesor. Teenagerovi selhávají nervy. Končí.
Stal se „zázrak“
„Se základním vzděláním díru do světa neuděláš!“ zlobí se otec. Naštěstí polytechnická škola ve švýcarském Curychu přijímá i uchazeče bez maturity, stačí udělat zkoušky. Alberta čeká studená sprcha.
Z matematiky získává plný počet bodů, ale moderní jazyky, zoologii a botaniku projel na celé čáře! „Zkuste kantonální školu v Aarau,“ poradí mu všímavý rektor. Zázrak!
V Aarau propagují zcela jiný styl výuky… I díky téhle instituci se jednou jméno „ naprosto nespolehlivého a nepřizpůsobivého živlu“ Alberta Einsteina stane synonymem geniality.