Přechod Hannibalovy armády včetně bojových slonů a jeho vpád do zad Římské říše je i po 2200 letech považován za mistrovský tah vojenské strategie. Jednalo se o jeden z největších úspěchů kartaginského vojevůdce Hannibala (247 – 183 př. n. l.). Až dosud však nebylo jasné, jakou přesnou trasou Hanibal přešel.
Nová studie ukázala, že se jednalo o průsmyk Col de la Traversette.
Jednou z úžasných věcí na Hannibalově přechodu Alp v roce 218 př. n. l. bylo, že se dokázal ve zrádném a nemilosrdném terénu pohybovat s obrovskou masou lidí a zvířat. Podle některých zdrojů se jeho armáda skládala z 30 tisíc vojáků, 15 tisíc koní a nejméně 37 koní.
Takové množství lidí a zvířat přitom muselo najednou produkovat i velké množství výkalů, které se v oblasti musely dochovat dodnes.
Vysoký obsah bakterií z hnoje
Vědci, v oblasti bažinaté půdy, která se v průsmyku nachází, odebrali vzorky bahna, ve kterých pomocí kombinace mikrobiální genetické analýzy, chemie životního prostředí, pylové analýzy a různých geofyzikálních technik odhalili masové ukládání zvířecí fekálních materiálů obsahujících velké množství klostridií, které tvoří 70 procent všech mikrobů přítomných v koňském hnoji.
Tyto hnůj milující mikroorganismy, které mohou v půdě přežít tisíce let, byly radiokarbonovou metodou datovány do období kolem roku 200 př. n. l.
Tedy do stejné doby, kdy Hannibal přešel Alpy.
Facebook
Twitter
RSS