Podprsenka je součástí dámského šatníku přibližně jedno století. Různé formy spodního prádla ale existují již tisíce let. Kdy si ženy poprvé oblékly podprsenku a jak se její střih měnil společně s módními trendy?
Staré Řecko a středověké korzety
První zmínky o podprsence pochází již ze starého Řecka a Říma. V této době si ženy omotávaly prsa kusem látky s okrasnou fixační stužkou.
O několik století později, konkrétně v Anglii ve 14. století, spatřil světlo světa korzet. Ten, který všichni známe z historických filmů.
První korzety připomínaly brnění a nebyly příliš pohodlné. Přesto se během 16. století rozšířily do celé Evropy a také do Ameriky. V 19. století bychom korzet našli v šatníku téměř každé dámy. Jak se proměňoval ideál ženské postavy, měnil se i střih korzetu.
Určitou dobu byl tento nepohodlný kus spodního prádla považován za zdravotní pomůcku a pomáhal prý ke správnému držení těla. Nosily ho děti z bohatých vrstev, dívky i chlapci.
Korzety jsou také neodmyslitelně spojené s trendem vosího pasu. Majitelkou velmi úzkého pasu byla císařovna Sissi. Jeho obvod byl pouhých 50 cm.
První prototyp podprsenky, který se nesetkal s úspěchem
První podprsenku si prý nechala ušít a patentovat již v roce 1893 žena českého původu, Marie Tucek.
Marie ale není považována za zakladatelku tohoto spodního prádla. Její nápad se bohužel neujal a ve 20. století se objevily nové žádosti o patenty v Německu, Francii a Anglii.
Warner Brothers Corset Company se chytá příležitosti
Přibližně o třicet let později, v roce 1914, se do historie podprsenek zapsala žena jménem Mary Phelps Jacob. Ta si prý spíchla z kapesníků a šňůrek podprsenku, po které zatoužily všechny dámy v jejím okolí.
Ona tento módní doplněk ale nepovažovala za nějaký převratný nápad. Proto patent prodala za 1500 dolarů firmě Warner Brothers Corset Company. Bratři Warnerovi na poprsenkách později vydělali miliony dolarů.
Podprsenka během první světové války
Během první světové války se ženám už nedoporučovalo nosit korzety. Důvodem prý byla velká spotřeba železa na obruče, které by našly využití spíše při výrobě zbraní.
Navíc ženy častokrát musely převzít mužskou práci a potřebovaly oblečení, ve kterém se jim dobře pohybovalo. Moderním se stal plochý až chlapecký hrudník, kdy si dámy prsa převazovaly obinadlem.
První modely podprsenek byly spíše trojúhelníková látka se šňůrkou. Tyto podprsenky podpíraly prsa jen minimálně.
Podprsenka ve 20. století
V poválečných 50. letech se stala moderní takzvaná torpéda, která tvarovala prsa do kužele s ostrou špičkou. Tento módní úlet využila například Madona na svých koncertech.
Velkým průlomem byl rok 1964, kdy značka Wonderbra uvedla na trh push-up podprsenku. Sen všech dívek s drobným dekoltem.
Později, okolo roku 1970, zaznamenala obrovský boom podprsenka na sport.
Umožňovala volný pohyb, byla prodyšná a příjemná na dotyk. Dnešní střihy sportovních podprsenek jsou vyrobené z funkčních materiálů a zamezují bolesti zad.
Podprsenka a současnost
V současné době existuje nepřeberné množství značek a střihů, ze kterých si vybere opravdu každá žena. Podprsenky jsou navrhované pro malá prsa i bujné dekolty.
Trendem jsou také bezešvé podprsenky, které jsou pod oblečením neviditelné. Perfektně se hodí pod úzké šaty nebo světlé halenky.
Jedna z nejdražších podprsenek je od značky Victoria’s Secret. Model Red Hot Fantasy je vyrobený z bílého zlata, 22 rubínů a 2900 diamantů. Jeho cena je 12,5 milionů dolarů.