U nás je zelí neodmyslitelnou součástí domácí tradiční kuchyně. Víte, že nepomáhá jen zevnitř, ale i zevně?
– Naklepané zelné listy pomáhají při hojení hnisavých ran, různých ekzémů, vyrážek, akné a podobně. Vhodné nejsou jen na čerstvé rány.
Naklepané a krátce na oleji osmažené listy zelí přikládali staří bylináři jako účinnou úlevu na bolavé revmatické svaly a klouby.
– Při chřipce nebo rýmě pomáhá inhalace zelných silic: nastrouhejte čtvrt kila zelí, zalijte vroucí vodou a pod ručníkem inhalujte. Pro výrazné zlepšení vykašlávání se osvědčila směs zelné šťávy s medem v poměru 1 : 1, která se po doušcích pije během dne.
Zelnou šťávou zředěnou vodou v poměru 1 : 1 lze při chřipce a angíně i kloktat.
– Čerstvá zelná šťáva hojí vředy a záněty v trávicím ústrojí, zejména v žaludku a dvanácterníku, výjimečný je i její účinek protisklerotický a detoxikační (játra a ledviny). Čistí krev při kožních chorobách, alkalizuje překyselené žaludeční šťávy.
– Pro zjemnění a změknutí zelí můžete použít jednoduchého triku, syrové zelí nakrájíte, uložíte do uzavíratelné nádoby, přidáte několik lžic olivového oleje, promícháte a nádobu uzavřete, uložíte do chladu a necháte dva dny uležet.
Zelná paštika
1 hlávka zelí
3 cibule
2 vejce
¼ litru kysaného mléka
250 g uzeného masa
250 g rýže
Jemně pokrájené osolené bílé zelí dusíme v troše vody. Usmažíme cibulku, s trochou mouky uděláme bledou jíšku, a do ní přidáme scezené zelí.
Do formy na srnčí hřbet vymazané máslem dáme vrstvu jemně krájeného uzeného masa, na to vrstvu zelí, vrstvu rýže, opakujeme ještě jednou, přičemž nahoře bude rýže. Rozkvedláme dvě vejce v kysaném mléce, nalijeme na rýži a necháme hodinu v páře vařit. Poté necháme paštiku vychladnout a krájíme na tenké plátky.
(Foto: Shutterstock)