Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Homo, či hetero? Mohou být i zvířata homosexuální?

Homosexualita patří mezi témata, o kterých se stále diskutuje. A to přesto, že v přírodě není ničím příliš výjimečným. Živočichové tímto způsobem totiž paradoxně získávají větší možnosti rozmnožení, ale také vyšší postavení ve skupině. O která zvířata se jedná?

Dlouhou dobu se odborníci zvířecí homosexualitě vůbec nevěnovali. Bližší zkoumání proběhlo až v 90. letech minulého století, kdy se zjistilo, že v přírodě je celkem běžnou záležitostí. Vědci pozorovali homosexuální chování u více než 1500 druhů zvířat.

Důvodů je hned několik. Podle výzkumu se však toto chování častěji objevuje u živočichů, kteří jsou přemnožení, a příroda tak brání nekontrolovanému množení.

Co stojí za homosexualitou?

Velmi často se takové jednání ukazuje u druhů, u nichž jedno pohlaví převažuje nad druhým. Zcela neopomenutelným důvodem je život v zajetí, ve kterém zvířecí jedinci kvůli stresu hledají kontakt i se stejným pohlavím.

Homosexualita však představuje i řadu výhod včetně lepší pozice jedince ve skupině. K tomuto závěru došel již v roce 1914 americký psychopatolog Gilbert Van Tassel Hamilton, když pozoroval paviány a makaky.

Věděli to už v antice

Pozorování odlišné sexuální orientace zvířat pozorovali lidé už ve starověku. Nejstarší zmínka pochází z 3. století před naším letopočtem od Aristotela, který popsal páření stejného pohlaví mezi holuby, koroptvemi a křepelkami.

Stejně tak se našel egyptský hieroglyfický záznam spisovatele Horapolla, který popisuje hermafroditismus u hyen. Poté se o tomto tématu příliš nepsalo ani nemluvilo, a to až do roku 1900, kdy zoolog Ferdinand Karsch-Haack napsal první práci o homosexualitě zvířat.

Když se dají samci dohromady

Kdo: tučňák Humboldtův

Výskyt: Peru a Chile

Důvod homosexuality: chov v zajetí

Tučňáci v homosexuálním svazku dokážou i vychovat potomka.
Tučňáci v homosexuálním svazku dokážou i vychovat potomka.

Tento středně velký tučňák je nejčastějším druhem tučňáka, chovaného v zajetí. Dobře se množí a dokáže se adaptovat i na evropské podmínky. V zajetí se dožívá 15 až 30 let. Pohlavně tito tučňáci dozrávají ve třech až čtyřech letech.

Nejčastěji hnízdí mezi březnem a prosincem. Tučňáci jsou typičtí monogamní živočichové a vykazují vysokou věrnost párů až do smrti. U těchto ptáků však není nic neobvyklého, že vyhledávají i partnera stejného pohlaví. Podle vědců je to případ každého desátého tučňáka.

Výchova mláďat

Velmi zajímavý příběh se stal v zoo v Sydney, kdy se „dali dohromady“ dva samečci, kteří vytvořili v zajetí pár. Jiná dvojice měla v zoo problém s péčí o dvě vejce a chovatelé se rozhodli, že jednosvěří tomuto homosexuálnímu páru.

Oba se úkolu zhostili jako praví tučňáci a střídavě ho zahřívali, jak je u nich běžné. Po necelém čtvrt roce pak vyvedli prvního společného potomka. Podobných případů se na světě objevilo několik.

Znásilnění jako zdroj množení

Kdo: potemník moučný

Výskyt: Celý svět

Důvody k homosexualitě: Sperma se přenáší z jednoho samce na druhého, dokud není samička oplodněna.

U potemníka je homosexualita nástroj k plození.
U potemníka je homosexualita nástroj k plození.

Potemníka většina z nás zná jako moučného červa, který je často používán jako potrava pro plazy, ptáky nebo hlodavce, chované v zajetí. Jeho tělo totiž obsahuje velké množství proteinů. Také u tohoto druhu hmyzu se dá pozorovat páření mezi samci.

Jeden druhého doslova znásilní a do jeho pohlavních orgánů zanese svoje sperma. Když se znásilněný samec poté páří se samicí, přenáší na ni i sperma cizího samce. Jde o jeden z ojedinělých případů homosexuálního styku, který vede přímo k početí potomstva.

Větší starost o potomky

Kdo: rackové

Výskyt: celý svět

Důvod homosexuality: lepší výchova mláďat

Samice racků si často hledají partnerku.
Samice racků si často hledají partnerku.

Rackové patří do skupiny dlouhokřídlých ptáků, kteří se vyskytují hlavně okolo vodních ploch a toků. Okolo 40 druhů je rozšířeno po celém světě. U ptáků, jako jsou rackové, se velmi často objevuje stejnopohlavní soužití a výchova mláďat.

V praxi to funguje tak, že samice racka se nechá oplodnit od samce, a pak odlétá ke své partnerce, se kterou společně pečují o potomky. Když opět nastane doba páření, jedna z nich odletí kvůli početí za samcem a potom se opět vrací zpátky ke své partnerce.

Studie prokázaly, že tyto samice mají jen přibližně poloviční počet mláďat, na druhou stranu se o ně o to více starají.

Boj o významnější pozici

Kdo: husy divoké

Výskyt: Evropa, Asie

Důvod homosexuality: lepší postavení ve společenství

Husy divoké patří mezi velmi rozšířené druhy, především v Evropě a Asii. Jedná se největší původní druh, dorůstající do délky až jednoho metru. Pohybují se hlavně v okolí močálů, jezer a rybníků.

Žijí v trvalých párech, které se s výjimkou hnízdního období sdružují v hejnech, čítajících i několik tisíc jedinců. Přesto mezi sebou vytvářejí i partnerství i jedinci stejného pohlaví. Podle některých zoologů se tak děje až u 30 % husích samců.

Ti si tak vytvářejí větší šanci dobýt si významnější pozici v husím společenství, a tím i k oplodnění většího počtu samiček.

Jízdenka do vyšších pater společnosti

Kdo: šimpanzi bonobo

Výskyt: střední Afrika

Důvod homosexuality: uvolnění stresu

Šimpanzi si pohlavní styk užívají, bez rozdílu pohlaví.
Šimpanzi si pohlavní styk užívají, bez rozdílu pohlaví.

Tito šimpanzi jsou jedním ze dvou druhů rodu šimpanzů. Jsou to společenská zvířata, která žijí ve skupinách se silnými sociálními vazbami. Velmi výraznou roli v jejich životech hraje pohlavní styk.

Zdraví se prostřednictvím sexuálního kontaktu, řeší díky němu spory, a dokonce jim sex slouží k výměnnému obchodu za potravu. Šimpanzi neprovozují pouze samotný pohlavní akt. Tito lidoopi se líbají, vzájemně masturbují, a provozují dokonce orální sex. Kopulují až čtyřicetkrát denně, ale styk trvá většinou jen asi čtvrt minuty.

Jako člověk

Samice mají stejně jako ženy citlivý klitoris a při styku prožívají orgasmus. Samičí postavení je dominantní, a možná i proto zde vznikají až v 60 % homosexuální vztahy, a to jak u samiček, tak i samců.

U vyloženě heterosexuálních samců dochází ovšem k tomu, že nemají šanci se rozmnožit. Kvůli absenci homosexuálního sexu totiž nezískají v tlupě potřebné spojence, které by jinak využili k postupu na společenském žebříčku.

Utužování sociální organizace

Kdo: delfín skákavý

Výskyt: celý svět

Důvod homosexuality: vytváření aliancí

Tento druh delfína se často vyskytuje v nejrůznějších delfináriích. Je to společenský tvor, který žije ve skupinách až o šestnácti jedincích, ale občas se houfuje i do skupin početnějších. Březost samic trvá 12 měsíců a rodí jednou za tři roky.

Delfíni jsou typičtí svojí inteligencí, mají různá postavení, vlastní jazyk a dávají si navzájem i jména. Jejich úspěch je založen na vytváření různých koalic, které poté využívají při plození potomků v heterosexuálních párech.

Zvláštní sexuální chování

Delfíni patří mezi sexuálně velmi aktivní jedince. Australští vědci je pozorovali u Západní Austrálie, kde se oddávali sexuálnímu chování ve skupinách, které tvořili jen samci.

Podle odborníků stojí za jejich homosexuálním chováním utužování sociální organizace. Samci tak mezi sebou vytvářejí hlubší vazby, čímž se stanovují dominantní a podřízení jedinci.

Někdy dokonce hejno delfínů unese samičku, kterou si hýčkají a brání ji před cizími samci.

Bisexualita kvůli genu

Kdo: octomilka obecná

Výskyt: celý svět, většina druhů v tropických oblastech

Důvod homosexuality: nedokážou rozlišit pohlaví

Octomilky se řadí do skupiny dvoukřídlého hmyzu. Často se využívají v genetických výzkumech a patří ke klíčovým modelovým organismům vývojové biologie. Octomilky jsou typicky zbarvené od světle žluté přes načervenale hnědou až po černou a mají červené oči.

Samečkové jsou známí nejdelšími spermatickými buňkami za všech organismů na Zemi.

Kdo je kdo?

U octomilek dochází k mutaci jediného genu, který způsobuje, že samečci nedokážou rozlišovat samce od samic a chovají se ve své podstatě bisexuálně.

Toto chování objevili vědci z Illinoiské univerzity, a dokonce dokázali pomocí působení chemických látek toto jednání vymazat.

Když chybí testosteron…

Kdo: berani

Výskyt: Eurasie a Severní Amerika

Důvod homosexuality: vrozená

U beranů se prokázalo menší množství testosteronu.
U beranů se prokázalo menší množství testosteronu.

Homosexuální tendence mají i berani. Podle vědců tvoří až 10 % z nich stejnopohlavní páry, přičemž jejich homosexualita vzniká už v matčině lůně. Bylo prokázáno, že mají méně testosteronu, který v dospělosti hraje klíčovou roli v sexuální orientaci.

Studie odhalila, že tito berani mají rozdílnou anatomii mozku a strukturu mozkových buněk, a tím i produkci hormonů. Problém nastává, když farmáři chtějí rozmnožit stádo. Tito berani nemají po páření se samicemi zájem, a tak většinou končí na jatkách.

reklama
Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
reklama
Historie
Musel si Karel IV. na nejvyšší poctu počkat?
Moc římského krále už nemůže být větší, ale dá se přece jen ještě o něco vylepšit. Titul císaře je symbolický, ale znamená dosažení nejvyššího postavení, o jakém může smrtelník snít. A Karel IV. dokáže mít velké sny!   Český panovník Karel (1316–1378) je už od roku 1346 římským králem, ale císařský titul, který by znamenal […]
První athénský tyran si vylepšoval image pořádáním her
Vyhodíte ho dveřmi, vrátí se oknem. Tak by se dala charakterizovat politická kariéra Řeka Peisistrata, který se teprve na třetí pokus prosadil a stal se v období antiky historicky prvním athénským tyranem.   Píše se rok 546 př. n. l., když se Peisistratos rozhodne chopit moci v Athénách – už potřetí. Jeho předchozí dva pokusy […]
Ruský da Vinci neunikl stalinským čistkám
Soudní tribunál nijak netrápí, že před ním stojí jeden z nejbrilantnějších vědců a filozofů tehdejší doby. „Odsuzuje se k smrti,“ zní verdikt. Životní cesta ruského da Vinciho tak končí na popravišti a jeho tělo v hromadném hrobě.   Své matematické i duchovní zaměření Pavel Alexandrovič Florenskij (1882–1937) podědil. Mezi předky má ortodoxního kněze, otec je železničním inženýrem. Po […]
Ukrývá porubský Oblouk srp a kladivo?
Za prací v dolech a hutích na Ostravsku se po roce 1948 sjíždějí tisíce dělníků z celého Československa. Komunistická vláda musí vyřešit naléhavý problém, kde budou všichni bydlet. Nakonec se rozhodne vybudovat nové centrum ocelového srdce republiky, a to s kvalitním bydlením, spoustou zeleně a občanskou vybaveností.   Pověřená komise vybírá pro ambiciózní plán vesnici […]
Zajímavosti
Heinrich Kramer: První papežem jmenovaný lovec čarodějnic
Německý dominikánský mnich Heinrich Kramer (?1430–1505) se z pověření papeže stává prvním oficiálním lovcem čarodějnic na plný úvazek. Má přivádět zbloudilé zpět k pravé víře, což se však v jeho podání zvrhne v masakr plný mučení a upalování.   Je mu 45 let, když si v roce 1475 doslova vynutí jmenování inkvizitorem řádové provincie Alemannia, […]
Krví nasáklý Hotel Cecil: Tady si ubytování raději nerezervujte!
Hosté opakovaně urgují recepční. Stěžují si na kvalitu hotelové vody. Vedení to zprvu neřeší a nespokojenost připisuje na vrub zhýčkanosti. Po několika týdnech přeci jen vyšlou údržbáře zkontrolovat vodní nádrž. A ten v ní objeví mrtvolu!   Komplex uprostřed Los Angeles nese až do roku 2011 název Hotel Cecil a znalí turisté se mu raději […]
Důchod: První penze vyplácí už ve starém Římě
Ač se první důchody vyplácejí už před více než dvěma tisíci lety, jejich historie je mnohem kratší. Ještě před 145 lety totiž žádné neexistují a lidé se musí se stářím popasovat na vlastní pěst.   Poprvé se důchod objeví ve starém Římě, kde ho dostávají vysloužilí legionáři. Zpočátku ve formě pozemků, než v roce 13 […]
Co nevíte o podivuhodných žížalách
Na vlhkém chodníku se klikatí dešťovky. „Fůj, žížaly!“ povykuje holčička a odmítá se hnout z místa. Však mohou dorůst až do délky 30 cm. A to je ještě nic. Zatím rekordním kouskem je jedinec dlouhý 6,7 metru a vážící 1,5 kg!   Africké žížaly Microchaetus rappi běžně dorůstají do 1,5metrové délky. Ovšem onen 6,7metrový kousek je […]
Záhady a napětí
Tajemný Klášterec nad Orlicí: Ďáblové pod omítkou svatostánku?
Kostel Nejsvětější Trojice najdeme v podhůří Orlických hor, v obci Klášterec nad Orlicí. Historie tohoto původně gotického kostela sahá hluboko do minulosti. Uvnitř kostela, v oblouku mezi kněžištěm a chrámovou lodí, nacházejí restaurátoři nápis: ,,Chrám tento Nejsv. a nerozdílné Trojice Boží vystavěn jest v Létu 453 od Narození Božího“. Je tedy možné, že se může jednat o […]
Mají obrazy nizozemského umělce vymývat mozek?
Za abstraktními liniemi a geometrickými vzory Pieta Mondriana se podle jisté konspirační teorie skrývá něco víc než jen malířova snaha zachytit krásu jednoduchosti. V jeho obrazech jsou prý zašifrovaná podprahová sdělení, která mají přeprogramovat mozek diváka. Kolik pravdy na takovém tvrzení může být?   Smyslem umění je na člověka nějak zapůsobit, vyvolat emoce a přimět […]
Léčba tmou: Je prastará metoda účinnější než moderní lékařství?
Extrémně dlouhý pobyt ve tmě či extrémní chlad: mohou tyhle zážitky pomáhat více než klasická medicína? Zdá se, že ano. Obé spouští v lidském organismu procesy, kterých lze psychoterapií či medikací dosáhnout stěží. Jak to?   Izolace ve tmě. Podle jedněch nelidská technika, která se ještě v minulém století používala při výsleších válečných vězňů. Podle […]
Měsíc Europa v hledáčku NASA: Odhalí nová sonda mimozemský život?
Lovci mimozemského života upírají zrak k Europě, jednomu z Jupiterových měsíců. Hostí tenhle zamrzlý svět s oceánem a silnou vrstvou ledu život? Právě to chce zjistit NASA. Posílá sem sondu Europa Clipper. Fascinující měsíc má detailně prozkoumat.   Kosmická loď Europa Clipper je už 85 milionů kilometrů daleko od Země. Míří k jupiterovu měsíci Europa, […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Co se zbytky chleba?
panidomu.cz
Co se zbytky chleba?
Zůstal vám doma tři dny starý chleba, který už se nikomu jíst nechce, ale vyhazovat ho je taky škoda? Možná by se dal ještě skvěle zužitkovat a zároveň byste si mohli pochutnat. Ceny pečiva vystřelily za poslední měsíce do výše, o níž se nám dřív ani nezdálo, a tak jsme připravili tipy, jak chléb využít
Nová zelená revoluce: Spasí zemědělství genetické inženýrství?
21stoleti.cz
Nová zelená revoluce: Spasí zemědělství genetické inženýrství?
Tváří v tvář klimatické změně odborníky zaměstnává otázka, jak nakrmit rostoucí populaci. V minulém století nás zachránily pesticidy a chemické hnojení, v tom současném je nadějí úprava genů. Brzy tak
7 kroků k bezchybnému make-upu
nejsemsama.cz
7 kroků k bezchybnému make-upu
Být nalíčená tak, aby to vypadalo, že make-up vlastně nemáte, je v současnosti velký hit, který přispívá k dokonale svěžímu vzhledu. Co přinese jaro 2025 v oblasti líčení? Trendy se vrací zpět k jednoduchosti, která oslavuje přirozenou krásu a ženskou něhu. S nánosy make-upu a silným obočím se tak postupně rozloučíme, na řadu přichází minimalismus. 1. Séra a báze Zralé ženy by měly
Orientální palác uprostřed pouště
rezidenceonline.cz
Orientální palác uprostřed pouště
Její ladné křivky, uspořádání i barevnost vykazují charakteristiky exotické marocké architektury. Rezidence plná kleneb, kupolí, okouzlujících nádvoří, zahrad a extravagantní dekorativnosti dýchá tajemnou krásou, za níž stojí mimo jiné i zruční autentičtí řemeslníci. Casbah Cove je zosobněným snem chicagského realitního investora, který je sám horlivým amatérským dekoratérem. Poté, co našel vhodný pozemek pro svůj projekt,
Tančit neumím, s tou dívkou jsem se ale vznášel
skutecnepribehy.cz
Tančit neumím, s tou dívkou jsem se ale vznášel
Moje taneční byl jeden velký trapas, už jsem to vzdával, když si najednou pro mě přišla překrásná dívka. Moje nohy se najednou vzpamatovaly. V rádiu hráli valčík Na krásném modrém Dunaji a já se rozpomněl na podivnou událost, která se odehrála tak dávno, v 80. letech minulého století. Jejím hlavním aktérem jsem byl já. Předně je třeba říci,
Nahlédněte do minulosti kouzelnou krabičkou… Drží ji teď Vatikán?
enigmaplus.cz
Nahlédněte do minulosti kouzelnou krabičkou… Drží ji teď Vatikán?
Italský katolický kněz Marcello Pellegrino Ernetti (1925–1994) spolu se svým kolegou Françoisem Brunem (*1931) tvoří počátkem 60. let minulého století součást dvanáctičlenného týmu odborníků z celého
Medové paličky s limetovou šťávou
tisicereceptu.cz
Medové paličky s limetovou šťávou
Děti zbožňují výrazné chutě a především ve spojení s křupavými kuřecími paličkami. Udělejte je šťavnaté a příjemně sladkokyselé. Ingredience 500 g – 1 kg kuřecích paliček 6 lžic medu 3 lžíce o
Charles Darwin hrál žížalám na klavír
historyplus.cz
Charles Darwin hrál žížalám na klavír
Vědec zajede prsty hluboko do klaviatury a s pohledem upřeným na skleněnou dózu na pianu několikrát důrazně zmáčkne durový akord. Vtom to v nádobě ožije. Nasbírané žížaly začnou v hlíně lézt, skoro jako by se snažili prchat. Jsou snad tito půdní červi schopni slyšet hudbu? Nikoliv. Charles Darwin ale během pokusu zjistí, že velmi silně
Nahání Morávkovou bohatý podnikatel?
nasehvezdy.cz
Nahání Morávkovou bohatý podnikatel?
Herečka a moderátorka Snídaně s Novou Dana Morávková (53) snad zastavila čas. Stále vypadá skvěle a nebojí se svou krásu dát na odiv. Není divu, že má stále spoustu ctitelů, a jakmile sdílí na inter
Mozartovo město Salzburk
epochanacestach.cz
Mozartovo město Salzburk
Rodné město Mozarta ležící uprostřed krásné přírody vám nabízí nejen silné kulturní zážitky, ale také skvělý relax uprostřed krásné přírody. Město bylo založeno v roce 696 jako sídlo biskupa. V historickém centru najdete četné kostely, klášter Sankt Peter s kostelem Sankt Peter, Benediktýnský ženský klášter Nonnberg s klášterním kostelem Nonnberg nebo třeba Kollegienkirche. Nejznámější sakrální
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
epochaplus.cz
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
Je to tolik zlata, že muzeum musí pro vystavení těch nejhezčích kousků vyčlenit rovnou tři velké sály. Jsou tu šperky, posmrtné masky, sošky zvířat, pazourkové čepele, měděná dláta nebo kladiva, korálky, keramika, náramky ze skořápek měkkýšů i mušle samotné. A na počátku tohohle nálezu není nic jiného než obyčejný hlad. „Máme málo konzerv, Raycho,“ směje
Rolls-Royce odhalil na zakázku upravený Phantom Cherry Blossom
iluxus.cz
Rolls-Royce odhalil na zakázku upravený Phantom Cherry Blossom
S příchodem sezóny sakur, která zahaluje různé oblasti světa do růžových okvětních lístků, představuje Rolls-Royce Motor Cars unikátní vůz Phantom Cherry Blossom. Tento velkolepý model Phantom Extende
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz