Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Homo, či hetero? Mohou být i zvířata homosexuální?

Homosexualita patří mezi témata, o kterých se stále diskutuje. A to přesto, že v přírodě není ničím příliš výjimečným. Živočichové tímto způsobem totiž paradoxně získávají větší možnosti rozmnožení, ale také vyšší postavení ve skupině. O která zvířata se jedná?

Dlouhou dobu se odborníci zvířecí homosexualitě vůbec nevěnovali. Bližší zkoumání proběhlo až v 90. letech minulého století, kdy se zjistilo, že v přírodě je celkem běžnou záležitostí. Vědci pozorovali homosexuální chování u více než 1500 druhů zvířat.

Důvodů je hned několik. Podle výzkumu se však toto chování častěji objevuje u živočichů, kteří jsou přemnožení, a příroda tak brání nekontrolovanému množení.

Co stojí za homosexualitou?

Velmi často se takové jednání ukazuje u druhů, u nichž jedno pohlaví převažuje nad druhým. Zcela neopomenutelným důvodem je život v zajetí, ve kterém zvířecí jedinci kvůli stresu hledají kontakt i se stejným pohlavím.

Homosexualita však představuje i řadu výhod včetně lepší pozice jedince ve skupině. K tomuto závěru došel již v roce 1914 americký psychopatolog Gilbert Van Tassel Hamilton, když pozoroval paviány a makaky.

Věděli to už v antice

Pozorování odlišné sexuální orientace zvířat pozorovali lidé už ve starověku. Nejstarší zmínka pochází z 3. století před naším letopočtem od Aristotela, který popsal páření stejného pohlaví mezi holuby, koroptvemi a křepelkami.

Stejně tak se našel egyptský hieroglyfický záznam spisovatele Horapolla, který popisuje hermafroditismus u hyen. Poté se o tomto tématu příliš nepsalo ani nemluvilo, a to až do roku 1900, kdy zoolog Ferdinand Karsch-Haack napsal první práci o homosexualitě zvířat.

Když se dají samci dohromady

Kdo: tučňák Humboldtův

Výskyt: Peru a Chile

Důvod homosexuality: chov v zajetí

Tučňáci v homosexuálním svazku dokážou i vychovat potomka.
Tučňáci v homosexuálním svazku dokážou i vychovat potomka.

Tento středně velký tučňák je nejčastějším druhem tučňáka, chovaného v zajetí. Dobře se množí a dokáže se adaptovat i na evropské podmínky. V zajetí se dožívá 15 až 30 let. Pohlavně tito tučňáci dozrávají ve třech až čtyřech letech.

Nejčastěji hnízdí mezi březnem a prosincem. Tučňáci jsou typičtí monogamní živočichové a vykazují vysokou věrnost párů až do smrti. U těchto ptáků však není nic neobvyklého, že vyhledávají i partnera stejného pohlaví. Podle vědců je to případ každého desátého tučňáka.

Výchova mláďat

Velmi zajímavý příběh se stal v zoo v Sydney, kdy se „dali dohromady“ dva samečci, kteří vytvořili v zajetí pár. Jiná dvojice měla v zoo problém s péčí o dvě vejce a chovatelé se rozhodli, že jednosvěří tomuto homosexuálnímu páru.

Oba se úkolu zhostili jako praví tučňáci a střídavě ho zahřívali, jak je u nich běžné. Po necelém čtvrt roce pak vyvedli prvního společného potomka. Podobných případů se na světě objevilo několik.

Znásilnění jako zdroj množení

Kdo: potemník moučný

Výskyt: Celý svět

Důvody k homosexualitě: Sperma se přenáší z jednoho samce na druhého, dokud není samička oplodněna.

U potemníka je homosexualita nástroj k plození.
U potemníka je homosexualita nástroj k plození.

Potemníka většina z nás zná jako moučného červa, který je často používán jako potrava pro plazy, ptáky nebo hlodavce, chované v zajetí. Jeho tělo totiž obsahuje velké množství proteinů. Také u tohoto druhu hmyzu se dá pozorovat páření mezi samci.

Jeden druhého doslova znásilní a do jeho pohlavních orgánů zanese svoje sperma. Když se znásilněný samec poté páří se samicí, přenáší na ni i sperma cizího samce. Jde o jeden z ojedinělých případů homosexuálního styku, který vede přímo k početí potomstva.

Větší starost o potomky

Kdo: rackové

Výskyt: celý svět

Důvod homosexuality: lepší výchova mláďat

Samice racků si často hledají partnerku.
Samice racků si často hledají partnerku.

Rackové patří do skupiny dlouhokřídlých ptáků, kteří se vyskytují hlavně okolo vodních ploch a toků. Okolo 40 druhů je rozšířeno po celém světě. U ptáků, jako jsou rackové, se velmi často objevuje stejnopohlavní soužití a výchova mláďat.

V praxi to funguje tak, že samice racka se nechá oplodnit od samce, a pak odlétá ke své partnerce, se kterou společně pečují o potomky. Když opět nastane doba páření, jedna z nich odletí kvůli početí za samcem a potom se opět vrací zpátky ke své partnerce.

Studie prokázaly, že tyto samice mají jen přibližně poloviční počet mláďat, na druhou stranu se o ně o to více starají.

Boj o významnější pozici

Kdo: husy divoké

Výskyt: Evropa, Asie

Důvod homosexuality: lepší postavení ve společenství

Husy divoké patří mezi velmi rozšířené druhy, především v Evropě a Asii. Jedná se největší původní druh, dorůstající do délky až jednoho metru. Pohybují se hlavně v okolí močálů, jezer a rybníků.

Žijí v trvalých párech, které se s výjimkou hnízdního období sdružují v hejnech, čítajících i několik tisíc jedinců. Přesto mezi sebou vytvářejí i partnerství i jedinci stejného pohlaví. Podle některých zoologů se tak děje až u 30 % husích samců.

Ti si tak vytvářejí větší šanci dobýt si významnější pozici v husím společenství, a tím i k oplodnění většího počtu samiček.

Jízdenka do vyšších pater společnosti

Kdo: šimpanzi bonobo

Výskyt: střední Afrika

Důvod homosexuality: uvolnění stresu

Šimpanzi si pohlavní styk užívají, bez rozdílu pohlaví.
Šimpanzi si pohlavní styk užívají, bez rozdílu pohlaví.

Tito šimpanzi jsou jedním ze dvou druhů rodu šimpanzů. Jsou to společenská zvířata, která žijí ve skupinách se silnými sociálními vazbami. Velmi výraznou roli v jejich životech hraje pohlavní styk.

Zdraví se prostřednictvím sexuálního kontaktu, řeší díky němu spory, a dokonce jim sex slouží k výměnnému obchodu za potravu. Šimpanzi neprovozují pouze samotný pohlavní akt. Tito lidoopi se líbají, vzájemně masturbují, a provozují dokonce orální sex. Kopulují až čtyřicetkrát denně, ale styk trvá většinou jen asi čtvrt minuty.

Jako člověk

Samice mají stejně jako ženy citlivý klitoris a při styku prožívají orgasmus. Samičí postavení je dominantní, a možná i proto zde vznikají až v 60 % homosexuální vztahy, a to jak u samiček, tak i samců.

U vyloženě heterosexuálních samců dochází ovšem k tomu, že nemají šanci se rozmnožit. Kvůli absenci homosexuálního sexu totiž nezískají v tlupě potřebné spojence, které by jinak využili k postupu na společenském žebříčku.

Utužování sociální organizace

Kdo: delfín skákavý

Výskyt: celý svět

Důvod homosexuality: vytváření aliancí

Tento druh delfína se často vyskytuje v nejrůznějších delfináriích. Je to společenský tvor, který žije ve skupinách až o šestnácti jedincích, ale občas se houfuje i do skupin početnějších. Březost samic trvá 12 měsíců a rodí jednou za tři roky.

Delfíni jsou typičtí svojí inteligencí, mají různá postavení, vlastní jazyk a dávají si navzájem i jména. Jejich úspěch je založen na vytváření různých koalic, které poté využívají při plození potomků v heterosexuálních párech.

Zvláštní sexuální chování

Delfíni patří mezi sexuálně velmi aktivní jedince. Australští vědci je pozorovali u Západní Austrálie, kde se oddávali sexuálnímu chování ve skupinách, které tvořili jen samci.

Podle odborníků stojí za jejich homosexuálním chováním utužování sociální organizace. Samci tak mezi sebou vytvářejí hlubší vazby, čímž se stanovují dominantní a podřízení jedinci.

Někdy dokonce hejno delfínů unese samičku, kterou si hýčkají a brání ji před cizími samci.

Bisexualita kvůli genu

Kdo: octomilka obecná

Výskyt: celý svět, většina druhů v tropických oblastech

Důvod homosexuality: nedokážou rozlišit pohlaví

Octomilky se řadí do skupiny dvoukřídlého hmyzu. Často se využívají v genetických výzkumech a patří ke klíčovým modelovým organismům vývojové biologie. Octomilky jsou typicky zbarvené od světle žluté přes načervenale hnědou až po černou a mají červené oči.

Samečkové jsou známí nejdelšími spermatickými buňkami za všech organismů na Zemi.

Kdo je kdo?

U octomilek dochází k mutaci jediného genu, který způsobuje, že samečci nedokážou rozlišovat samce od samic a chovají se ve své podstatě bisexuálně.

Toto chování objevili vědci z Illinoiské univerzity, a dokonce dokázali pomocí působení chemických látek toto jednání vymazat.

Když chybí testosteron…

Kdo: berani

Výskyt: Eurasie a Severní Amerika

Důvod homosexuality: vrozená

U beranů se prokázalo menší množství testosteronu.
U beranů se prokázalo menší množství testosteronu.

Homosexuální tendence mají i berani. Podle vědců tvoří až 10 % z nich stejnopohlavní páry, přičemž jejich homosexualita vzniká už v matčině lůně. Bylo prokázáno, že mají méně testosteronu, který v dospělosti hraje klíčovou roli v sexuální orientaci.

Studie odhalila, že tito berani mají rozdílnou anatomii mozku a strukturu mozkových buněk, a tím i produkci hormonů. Problém nastává, když farmáři chtějí rozmnožit stádo. Tito berani nemají po páření se samicemi zájem, a tak většinou končí na jatkách.

Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
Historie
Dřel Krčín dělníky z kůže?
Jakub Krčín je nejen chytrý, ale i nesmírně podnikavý. Jakožto hospodářský správce obrovského dominia Rožmberků má navíc velký vliv. Zakládá pivovary, mlýny, dvory, ovčíny a samozřejmě rybníky. Při jejich budování jde však přes mrtvoly!   Počátky rybníkářství v Čechách se ztrácejí v mlze. Chybějí přímé důkazy, zůstávají jen různé hypotézy. Skutečné rybníky začnou zakládat až […]
Slavná sídla hlav států: Kde se tvoří dějiny?
Nejzásadnější rozhodnutí se odehrávají za zdmi paláců, v nichž sídlí nejmocnější muži světa. Jaká je historie budov, kde přebývají prezidenti či předsedové vlád? Byly vůbec postaveny pro ně? A kdy se tam vlastně nastěhovali?   Místo pro sídlo hlavy státu si vybral už George Washington (1732–1799), první americký prezident, a zúčastnil se také 13. října 1792 […]
Budoval Jiří IV. britský Tádž Mahal pro své milenky?
Nevypadá ani trochu jako britské královské sídlo. Spíš jako palác z Pohádek tisíce a jedné noci. V anglickém přímořském letovisku Brighton ho nechává zbudovat král Jiří IV., který si v něm chce léčit bolestivou dnu, a navíc potřebuje zázemí pro své milostné eskapády.   Zpočátku stojí na místě této extravagantní stavby letní sídlo pro prince z Walesu, […]
Hrozila za urážku metresy Bastila?
„Jednou bude víc než královna,“ pronáší jasnovidka v roce 1730 poté, co důkladně prozkoumala ručku devítileté Jeanne-Antoinette Poissonové. Ambiciózní matka děvčátka hned ví, co to znamená. Její dcerka se stane královskou metresou.   Malá Jeanne (1721–1764) roste do krásy. To však k úspěchu nestačí. Rodina jí zajišťuje skvělé vzdělání, srovnatelné s dívkami z aristokratických rodin. […]
Zajímavosti
Tisacali: Vesnice ukrytá v obří jeskyni!
Na obzoru se objeví plachetnice. Nepřátelé! Je jedno, jestli to jsou Římané nebo Kartáginci. Tak či onak přicházejí loupit a vraždit. Skupina lidí prchá tajnou stezkou do kopce. Tam, ve skrytu před kýmkoliv, je město, které je jejich poslední nadějí…   Je horký den roku 1910. Ettore Pais (1856–1939), slavný italský archeolog, se vydává na […]
Anachoréti: Zazdění na vlastní žádost
Tisíce lidí se ve středověku rozhodnou opustit společnost, světské radosti i starosti a zasvětit zbytek svých dnů asketickému životu a modlitbě. Mnohým však nestačí udělat tlustou čáru a stát se poustevníky. Chtějí, aby společnost zůstala za tlustou zdí. A to doslova.   V 11. století začíná doba populačního růstu, rozvoje zemědělství, rozmachu měst a globálních […]
Michiganský trojúhelník: Záhady pod vodou i ve vzduchu
Znáte Michiganský trojúhelník? Leží v oblasti vzájemně propojených Velkých jezer na hranicích mezi Kanadou a USA a dějí se tam opravdu podivné věci. Mizejí tu lodě i letadla, lidí zde prý zahlédnou nejenom neidentifikované létající předměty, známé jako UFO, ale také USO, což jsou záhadné objekty pod vodou!   První z nejznámějších incidentů se odehraje […]
Kreveta pistolník: Nejrychlejší zbraň pod hladinou
Kdo se domnívá, že nejsilnějším zvířetem na Zemi je lev, tygr, nebo slon, ten se mýlí…Drápy, ostré zuby, síla, řev, to není nic ve srovnání s tím, co umí nenápadná pistolová kreveta rodu Alpheus, žijící v Mexickém zálivu a podél atlantického pobřeží USA.   Není sice větší než prst, přesto je vybavena superschopností, která z […]
Záhady a napětí
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
Na první pohled obyčejné místo. Silnice, která se rozbíhá do čtyř stran. Křižovatka. Ale podle pradávných věr právě tady slábne závoj mezi světy. Je to místo, kde můžete přivolat duchy, uzavřít smlouvu s démonem nebo získat dovednosti, které nejsou z tohoto světa. Opravdu tady můžete změnit svůj osud? A jak vysokou cenu za to zaplatíte? […]
Podivný start čínského raketoplánu: Sledovalo ho UFO?
Na palubě čínského raketoplánu Shenzhou 9, který 16 června 2012 v půl jedné odpoledne odlétá do vesmíru, je první čínská kosmonautka Liu Yang (*1978). Start je naplánován na den 49. výročí letu Valentiny Těreškovové (*1937), první ženy ve vesmíru. Nakonec se však let do dějin zapisuje ze zcela jiného důvodu. Údajně ho totiž sledují mimozemské civilizace… […]
Posedlost anglického krejčího: Sužovalo muže sedm démonů?
Záchvaty agrese, nelidské skřeky i zpívání náboženských písní pozpátku. To vše je na denním pořádku v jednom z domů v malé anglické vesnici Yatton. Dříve velmi oblíbený krejčí se díky svým výstupům, způsobeným nevysvětlitelným incidentem, stává vyvrhelem společnosti. Podaří se mu jeho bezvýchodnou situaci zvrátit?   Vánoce, rok 1760, vesnice Yatton v Somersetu u. Místní komunita […]
Pentagon zveřejnil analýzu trosek z havárie u Roswellu, otázky zůstávají
Materiál z místa havárie neznámého objektu poblíž Roswellu v roce 1947, o němž se mnozí domnívali, že je mimozemského původu, byl v roce 2022 odeslán do laboratoře k analýze. Rozbor si vyžádal oficiální úřad Pentagonu pro vyšetřování UFO. Vloni byly konečně zveřejněny výsledky. O čem vypovídají?   V podvečer 2. července 1947 je nad americkým městečkem […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Čína: Její panenská příroda vám sebere dech
epochanacestach.cz
Čína: Její panenská příroda vám sebere dech
Slunce se mocně opírá o štíty mohutných hor. Na nebi není ani mráček a skoro to vypadá, že ostré vrcholky masivů musejí každou chvilkou protnout blankytně modrou oblohu. Jejich majestátnost a dravost krotí nádherné listnaté lesy, jejichž podzimní „čarokresba” vezme dech všem přihlížejícím. Je jednou z největších zemí a statistické údaje popisující tuto nejlidnatější část
Bramborový koláč s jablky
tisicereceptu.cz
Bramborový koláč s jablky
Suroviny 250 g brambor 60 g másla 200 g cukru moučky 2 vejce 250 g polohrubé mouky prášek do pečiva jablka Na drobenku 50 g hrubé mouky 30 g másla 30 g cukru krupice Postup Bram
Každý den poprvé
skutecnepribehy.cz
Každý den poprvé
Dnes ráno mi znovu podal ruku a zeptal se, jak se jmenuju. Jeho oči byly přívětivé, ale i nejisté. Můj muž. Opět jsem mu řekla: „Jsem Marie, tvoje žena.“ Přikývl. A pak se na mě usmál tak, jako by mě potkal poprvé. Můj muž. Manžel, se kterým jsme desítky let. Když mu to zjistili, bylo mu 75 let. Já
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
iluxus.cz
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
Surfová kancelář Surf-Trip, kterou založili sourozenci Olivovi, naučila za 18 let surfovat tisíce lidí z Česka i Slovenska. Z původně malých surfových kempů vyrostla ve stabilní cestovní kancelář s me
Tajemství Velikonočního ostrova: Jak se obří Moai vydaly na cestu?
enigmaplus.cz
Tajemství Velikonočního ostrova: Jak se obří Moai vydaly na cestu?
Na jednom z nejodlehlejších míst na Zemi, v nekonečných vodách Tichého oceánu, se nachází Velikonoční ostrov, domov stovek monumentálních kamenných soch, známých jako Moai. Tyto tajemné kolosy, tyčící
Gokteik Viaduct: Kilometr, který se táhne věčnost, v srdci Myanmaru
epochaplus.cz
Gokteik Viaduct: Kilometr, který se táhne věčnost, v srdci Myanmaru
Připravte se na cestu do míst, kde se zdá, že čas plyne jiným tempem. Myanmar, země s bohatou historií a úchvatnou přírodou, skrývá jeden z nejpozoruhodnějších inženýrských počinů světa – Gokteik Viaduct. Tento monumentální železniční most slibuje nejen dechberoucí výhledy, ale i zážitek, který vám jeden kilometr jízdy protáhne na celou věčnost. Ponořte se s
Zase to otravné mravenčení. Co když se často vrací?
panidomu.cz
Zase to otravné mravenčení. Co když se často vrací?
Občas se to stane každému. Nohu si lidově řečeno přeležíte a pak vám chvíli na chodidle pobíhají mravenci. Banalita. Jenže co když se mravenčení vrací častěji? Pocit mravenčení nebo brnění je vlastně hlášením, které nám posílají nervy oné partie: Něčím jsme je utlačili, podráždili nebo jim způsobili nedokrvení. To je celkem prostá podstata problému. Složitejší
Přivedeme zpět k životu mamuty či jiné vyhynulé tvory?
21stoleti.cz
Přivedeme zpět k životu mamuty či jiné vyhynulé tvory?
Víme, že existovaly, ale vlivem nepříznivých podmínek, nadměrného lovu či činnosti člověka došlo k jejich vyhynutí. Díky vzorkům DNA těchto ztracených tvorů se vědci nyní chtějí pokusit je znovu přivé
Život Šinkorové řídí žárlivost?
nasehvezdy.cz
Život Šinkorové řídí žárlivost?
Oznámila překvapivý konec svého působení jako pedagožka na konzervatoři a v emotivním příspěvku na sociálních sítích herečka Daniela Šinkorová (52) napsala, že odchází se slzami v očích. Jenže prá
Interiér s ikonami skandinávského designu
rezidenceonline.cz
Interiér s ikonami skandinávského designu
Nedaleko Los Angeles si mladý pár nechal postavit vzdušnou rezidenci kombinující ocelový skelet, skleněné stěny a sekvojové obklady. uvnitř vás okouzlí ikony skandinávského designu. Vroce 1998 Mark a Andrea Meyerhoferovi koupili dům v zalesněnémpodhůří Lacanada Flintridge v Kalifornii. Pár začal spolu se skupinou architektů s přetvářením domu tak, že přestavěli část s kuchyní a rodinnou místností.
Budoucnost z čajových lístků
nejsemsama.cz
Budoucnost z čajových lístků
Chcete vědět, co vás čeká v budoucnosti? Uvařte si čaj a naučte se věštit z čajových lístků. Možná se dozvíte spoustu zajímavých věcí. Zjistit, co vás čeká, můžete klidně i v pohodlí domova. Nebojte se, věštění z čaje není vůbec složité. K tomu, abyste poznala svou budoucnost a našla odpovědi na své otázky, vám bude stačit obyčejný sypaný čaj, oblíbený hrneček a vaše šikovné ruce. Čarovné
Vězeň Jiřího z Poděbrad chránil korunovační klenoty
historyplus.cz
Vězeň Jiřího z Poděbrad chránil korunovační klenoty
Jeden z nejmocnějších mužů království Menhart z Hradce je opět za mřížemi. Zatím vždy ho jeho protivníci propustili. Nyní se ukáže, zda se dříve dostaví svoboda, nebo smrt. K husitství má šlechtický synek Menhart II. z Hradce (1398–1449) od mládí vztah. Vždyť i jeho otec Jan starší z Hradce (†1417), nejvyšší zemský hofmistr, se ke kališníkům přidal v roce 1415 po
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz