Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Homo, či hetero? Mohou být i zvířata homosexuální?

Homosexualita patří mezi témata, o kterých se stále diskutuje. A to přesto, že v přírodě není ničím příliš výjimečným. Živočichové tímto způsobem totiž paradoxně získávají větší možnosti rozmnožení, ale také vyšší postavení ve skupině. O která zvířata se jedná?

Dlouhou dobu se odborníci zvířecí homosexualitě vůbec nevěnovali. Bližší zkoumání proběhlo až v 90. letech minulého století, kdy se zjistilo, že v přírodě je celkem běžnou záležitostí. Vědci pozorovali homosexuální chování u více než 1500 druhů zvířat.

Důvodů je hned několik. Podle výzkumu se však toto chování častěji objevuje u živočichů, kteří jsou přemnožení, a příroda tak brání nekontrolovanému množení.

Co stojí za homosexualitou?

Velmi často se takové jednání ukazuje u druhů, u nichž jedno pohlaví převažuje nad druhým. Zcela neopomenutelným důvodem je život v zajetí, ve kterém zvířecí jedinci kvůli stresu hledají kontakt i se stejným pohlavím.

Homosexualita však představuje i řadu výhod včetně lepší pozice jedince ve skupině. K tomuto závěru došel již v roce 1914 americký psychopatolog Gilbert Van Tassel Hamilton, když pozoroval paviány a makaky.

Věděli to už v antice

Pozorování odlišné sexuální orientace zvířat pozorovali lidé už ve starověku. Nejstarší zmínka pochází z 3. století před naším letopočtem od Aristotela, který popsal páření stejného pohlaví mezi holuby, koroptvemi a křepelkami.

Stejně tak se našel egyptský hieroglyfický záznam spisovatele Horapolla, který popisuje hermafroditismus u hyen. Poté se o tomto tématu příliš nepsalo ani nemluvilo, a to až do roku 1900, kdy zoolog Ferdinand Karsch-Haack napsal první práci o homosexualitě zvířat.

Když se dají samci dohromady

Kdo: tučňák Humboldtův

Výskyt: Peru a Chile

Důvod homosexuality: chov v zajetí

Tučňáci v homosexuálním svazku dokážou i vychovat potomka.
Tučňáci v homosexuálním svazku dokážou i vychovat potomka.

Tento středně velký tučňák je nejčastějším druhem tučňáka, chovaného v zajetí. Dobře se množí a dokáže se adaptovat i na evropské podmínky. V zajetí se dožívá 15 až 30 let. Pohlavně tito tučňáci dozrávají ve třech až čtyřech letech.

Nejčastěji hnízdí mezi březnem a prosincem. Tučňáci jsou typičtí monogamní živočichové a vykazují vysokou věrnost párů až do smrti. U těchto ptáků však není nic neobvyklého, že vyhledávají i partnera stejného pohlaví. Podle vědců je to případ každého desátého tučňáka.

Výchova mláďat

Velmi zajímavý příběh se stal v zoo v Sydney, kdy se „dali dohromady“ dva samečci, kteří vytvořili v zajetí pár. Jiná dvojice měla v zoo problém s péčí o dvě vejce a chovatelé se rozhodli, že jednosvěří tomuto homosexuálnímu páru.

Oba se úkolu zhostili jako praví tučňáci a střídavě ho zahřívali, jak je u nich běžné. Po necelém čtvrt roce pak vyvedli prvního společného potomka. Podobných případů se na světě objevilo několik.

Znásilnění jako zdroj množení

Kdo: potemník moučný

Výskyt: Celý svět

Důvody k homosexualitě: Sperma se přenáší z jednoho samce na druhého, dokud není samička oplodněna.

U potemníka je homosexualita nástroj k plození.
U potemníka je homosexualita nástroj k plození.

Potemníka většina z nás zná jako moučného červa, který je často používán jako potrava pro plazy, ptáky nebo hlodavce, chované v zajetí. Jeho tělo totiž obsahuje velké množství proteinů. Také u tohoto druhu hmyzu se dá pozorovat páření mezi samci.

Jeden druhého doslova znásilní a do jeho pohlavních orgánů zanese svoje sperma. Když se znásilněný samec poté páří se samicí, přenáší na ni i sperma cizího samce. Jde o jeden z ojedinělých případů homosexuálního styku, který vede přímo k početí potomstva.

Větší starost o potomky

Kdo: rackové

Výskyt: celý svět

Důvod homosexuality: lepší výchova mláďat

Samice racků si často hledají partnerku.
Samice racků si často hledají partnerku.

Rackové patří do skupiny dlouhokřídlých ptáků, kteří se vyskytují hlavně okolo vodních ploch a toků. Okolo 40 druhů je rozšířeno po celém světě. U ptáků, jako jsou rackové, se velmi často objevuje stejnopohlavní soužití a výchova mláďat.

V praxi to funguje tak, že samice racka se nechá oplodnit od samce, a pak odlétá ke své partnerce, se kterou společně pečují o potomky. Když opět nastane doba páření, jedna z nich odletí kvůli početí za samcem a potom se opět vrací zpátky ke své partnerce.

Studie prokázaly, že tyto samice mají jen přibližně poloviční počet mláďat, na druhou stranu se o ně o to více starají.

Boj o významnější pozici

Kdo: husy divoké

Výskyt: Evropa, Asie

Důvod homosexuality: lepší postavení ve společenství

Husy divoké patří mezi velmi rozšířené druhy, především v Evropě a Asii. Jedná se největší původní druh, dorůstající do délky až jednoho metru. Pohybují se hlavně v okolí močálů, jezer a rybníků.

Žijí v trvalých párech, které se s výjimkou hnízdního období sdružují v hejnech, čítajících i několik tisíc jedinců. Přesto mezi sebou vytvářejí i partnerství i jedinci stejného pohlaví. Podle některých zoologů se tak děje až u 30 % husích samců.

Ti si tak vytvářejí větší šanci dobýt si významnější pozici v husím společenství, a tím i k oplodnění většího počtu samiček.

Jízdenka do vyšších pater společnosti

Kdo: šimpanzi bonobo

Výskyt: střední Afrika

Důvod homosexuality: uvolnění stresu

Šimpanzi si pohlavní styk užívají, bez rozdílu pohlaví.
Šimpanzi si pohlavní styk užívají, bez rozdílu pohlaví.

Tito šimpanzi jsou jedním ze dvou druhů rodu šimpanzů. Jsou to společenská zvířata, která žijí ve skupinách se silnými sociálními vazbami. Velmi výraznou roli v jejich životech hraje pohlavní styk.

Zdraví se prostřednictvím sexuálního kontaktu, řeší díky němu spory, a dokonce jim sex slouží k výměnnému obchodu za potravu. Šimpanzi neprovozují pouze samotný pohlavní akt. Tito lidoopi se líbají, vzájemně masturbují, a provozují dokonce orální sex. Kopulují až čtyřicetkrát denně, ale styk trvá většinou jen asi čtvrt minuty.

Jako člověk

Samice mají stejně jako ženy citlivý klitoris a při styku prožívají orgasmus. Samičí postavení je dominantní, a možná i proto zde vznikají až v 60 % homosexuální vztahy, a to jak u samiček, tak i samců.

U vyloženě heterosexuálních samců dochází ovšem k tomu, že nemají šanci se rozmnožit. Kvůli absenci homosexuálního sexu totiž nezískají v tlupě potřebné spojence, které by jinak využili k postupu na společenském žebříčku.

Utužování sociální organizace

Kdo: delfín skákavý

Výskyt: celý svět

Důvod homosexuality: vytváření aliancí

Tento druh delfína se často vyskytuje v nejrůznějších delfináriích. Je to společenský tvor, který žije ve skupinách až o šestnácti jedincích, ale občas se houfuje i do skupin početnějších. Březost samic trvá 12 měsíců a rodí jednou za tři roky.

Delfíni jsou typičtí svojí inteligencí, mají různá postavení, vlastní jazyk a dávají si navzájem i jména. Jejich úspěch je založen na vytváření různých koalic, které poté využívají při plození potomků v heterosexuálních párech.

Zvláštní sexuální chování

Delfíni patří mezi sexuálně velmi aktivní jedince. Australští vědci je pozorovali u Západní Austrálie, kde se oddávali sexuálnímu chování ve skupinách, které tvořili jen samci.

Podle odborníků stojí za jejich homosexuálním chováním utužování sociální organizace. Samci tak mezi sebou vytvářejí hlubší vazby, čímž se stanovují dominantní a podřízení jedinci.

Někdy dokonce hejno delfínů unese samičku, kterou si hýčkají a brání ji před cizími samci.

Bisexualita kvůli genu

Kdo: octomilka obecná

Výskyt: celý svět, většina druhů v tropických oblastech

Důvod homosexuality: nedokážou rozlišit pohlaví

Octomilky se řadí do skupiny dvoukřídlého hmyzu. Často se využívají v genetických výzkumech a patří ke klíčovým modelovým organismům vývojové biologie. Octomilky jsou typicky zbarvené od světle žluté přes načervenale hnědou až po černou a mají červené oči.

Samečkové jsou známí nejdelšími spermatickými buňkami za všech organismů na Zemi.

Kdo je kdo?

U octomilek dochází k mutaci jediného genu, který způsobuje, že samečci nedokážou rozlišovat samce od samic a chovají se ve své podstatě bisexuálně.

Toto chování objevili vědci z Illinoiské univerzity, a dokonce dokázali pomocí působení chemických látek toto jednání vymazat.

Když chybí testosteron…

Kdo: berani

Výskyt: Eurasie a Severní Amerika

Důvod homosexuality: vrozená

U beranů se prokázalo menší množství testosteronu.
U beranů se prokázalo menší množství testosteronu.

Homosexuální tendence mají i berani. Podle vědců tvoří až 10 % z nich stejnopohlavní páry, přičemž jejich homosexualita vzniká už v matčině lůně. Bylo prokázáno, že mají méně testosteronu, který v dospělosti hraje klíčovou roli v sexuální orientaci.

Studie odhalila, že tito berani mají rozdílnou anatomii mozku a strukturu mozkových buněk, a tím i produkci hormonů. Problém nastává, když farmáři chtějí rozmnožit stádo. Tito berani nemají po páření se samicemi zájem, a tak většinou končí na jatkách.

Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
Historie
Churchill chystal útok na SSSR
Zatímco Evropa slaví konec druhé světové války, britský premiér zvažuje další ozbrojený střet. Jak se totiž záhy ukáže, úmluvy z Jalty Sovětům příliš neříkají. Zneužívají síly Rudé armády, která podle všeho nemíní vyklidit rozsáhlá dobytá území ve východní Evropě.   V takovém kontextu začíná Winston Churchill (1874–1965) uvažovat o něčem nemyslitelném – o útoku, který by začal […]
Sixtinská kaple východu: Ohromuje svou barevností?
Moldavskému knížeti Štěpánovi III. teče do bot. V soustavných válkách s Turky tahá za kratší konec. Když už neví, kudy kam, vydává se za poustevníkem Danielem se žádostí o radu. „Za každé vítězství postavím kostel,“ slibuje pak po návštěvě svatého muže.   Svému slovu Štěpán III. Veliký (1433–1504) dostojí. První takový pravoslavný kostel nechává na […]
Vznik Protektorátu Čechy a Morava: Závodil Hitler cestou do Prahy s Háchou?
Hitlerův plán na rozbití Československa vstoupil do poslední fáze. 14. března 1939 Slovensko po jeho nátlaku vyhlásí samostatnost. Téhož dne prezident Hácha odjede spolu s ministrem zahraničí Františkem Chvalkovským vlakem do Berlína, aby zjistil další Hitlerovy úmysly. Doufá, že se mu podaří pro české země zachránit část samostatnosti…   V Berlíně prožije zřejmě nejhorší noc […]
Matematický most: Obešla se jeho stavba bez šroubů?
Postavil ho Isaac Newton a jeho konstrukci navrhl v duchu svých gravitačních zákonů tak důmyslně, že ke spojům jednotlivých prvků nebylo třeba vůbec žádných šroubů a hřebíků. Když ho pak studenti ze zvědavosti rozebrali, již ho nedokázali dát znovu dohromady v původním stavu. To je jedna z mnoha pověstí, které se vážou k tzv. Matematickému […]
Zajímavosti
Baobaby: Stromy, které hubnou
Jejich jméno pravděpodobně pochází z arabštiny, ale najdeme je hlavně v Africe a na Madagaskaru, kde jsou pro tamní obyvatele léčivou dřevinou, tématem legend i předmětem uctívání. Věří například, že pokud utrhnou květ baobabu, sežere je lev. Ale pokud se napijí vody, kde byla namočena jeho semena, uchrání je to před útokem krokodýla.   Tyto […]
Pepř: Král koření s pořádně ostrými lokty
Pokud existuje koření, které nesmí chybět v kuchyni ani na stole, pak je to pepř a platí to po celém světě. V minulosti je nejen dochucovadlem, ale i symbolem bohatství, ceněným platidlem a trnem v oku církvi. A egyptský faraon má pepř dokonce i v nose!   Mleté i celistvé sušené kuličky pepře mají lidé […]
Svátek svatého Rufa: Den, kdy umírají panovníci
S křikem vyrazí vstříc sešikovaným vojákům, o pár hodin později už ale není jeden z nejúspěšnějších českých králů mezi živými. A s jeho mrtvolou se dějí věci! O ani ne 70 let později se situace opakuje, tentokrát nepřátelé propíchají jako řešeto prvního Lucemburka na našem trůnu!   Někdejšího římského konzula Rufa údajně osvítí Bůh, a tak se stane […]
Podivuhodní vodní pavouci: Cítí krabi bolest?
Rozpětí jeho nohou může dosáhnout až čtyř metrů. Rozvážně pochoduje po mořském dně. Pravděpodobně si ale klepetem osobně nepotřesete: žije v hloubce od 50 do 600 metrů! Račte se seznámit alespoň na dálku: velekrab japonský.   Velekrabovi můžeme směle závidět. Dožívá se běžně přes 100 let. A ani na zemi není – obzvlášť v porovnání s lidmi a […]
Záhady a napětí
Útok z hlubin: Potopila německou ponorku UB-85 mořská nestvůra?
Německé ponorky byly za první světové války skutečným postrachem Atlantiku. Jejich torpéda rozsévala zkázu mezi spojeneckými loděmi a bylo velmi těžké je zničit. O to větší překvapení čekalo na námořníky z britské lodi HM Coreopsis II, když se jim zcela bez boje vzdala posádka obávané ponorky UB-85. Jejich plavidlo totiž prý potopila mořská příšera!   […]
Orichalcum: Skutečně je nalezen bájný kov z Atlantidy?
Bájný zaniklý kontinent Atlantida odjakživa fascinuje fantasty, dobrodruhy i seriózní historiky. Kolem Atlantidy tak vzniká celá řada pověstí i konspiračních teorií. Traduje se, že k zániku Atlantidy dochází asi před jedenácti tisíci lety. Skutečně v dávných dobách tento kontinent existuje a jakými znalostmi a dovednostmi asi disponuje?   Dodnes nikdo nezná přesnou polohu Atlantidy, avšak […]
Kameny Ica: Dokazují, že jsme žili s dinosaury?
Na více než 15 000 kamenech s rytinami najdeme údajně potvrzení prakticky všeho, o čem dnešní záhadologové sní. Obrázky zachycují dinosaury, pokročilé lékařské zákroky nebo pokročilé technologie, nápadně připomínající ty moderní. Jsou kameny skutečné? Kdo je mohl vytvořit a co všechno by měly dokazovat?   Peruánský lékař Javier Cabrera Darquea (1924–2001) slaví 42. narozeniny. Mezi dary se […]
Jezírko na Havaji se záhadně zbarvilo dorůžova
Neobvyklý jev od 30. října 2023 trápí správu národní rezervace Kealia Pond na havajském ostrově Maui. Voda v tamním jezírku se zabarvila do jasně růžového odstínu a nikdo zatím netuší proč. Podobné jevy bývají často považovány za znamení ohlašující nějaké nepříjemné události. Jde i tentokrát o předzvěst blížící se pohromy, nebo má vše racionální vysvětlení? […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Ponorka Triton na palubě zážitkové discovery jachty Scenic Eclipse
iluxus.cz
Ponorka Triton na palubě zážitkové discovery jachty Scenic Eclipse
V srdci nekonečných oceánů, kde tajemství a divy čekají na své odhalení, přichází Scenic Eclipse s novinkou, která překreslí mapu luxusního průzkumu podmořského světa. Triton 660/9 AVA, nejnovější pří
Tragédie na South Forku: Smrtící kilometry ostnatého drátu
epochaplus.cz
Tragédie na South Forku: Smrtící kilometry ostnatého drátu
Skupina mužů s krumpáči a lopatami neúnavně uvolňuje zanesený odtok pensylvánské přehrady South Fork na řece Little Conemaugh. Intenzivní deště ani po několika dnech neustávají. Další početná skupinka se snaží upustit vodu z přeplněné hráze vykopáním dalšího odtoku. Dílo ale nedokončí.   „Nechte toho! Přehrada už nevydrží, musíme pryč!“ křičí jeden z pracantů. Je 31.
Jarní kúra, která vás postaví na nohy
panidomu.cz
Jarní kúra, která vás postaví na nohy
Ozdravné kúry jsou jednou z pěkných tradic, které zejména my ženy na jaře rády dodržujeme. V návodech na ně se ovšem skrývá malý háček. Časy se od dob našich prababiček opravdu změily. Proto vám tentokrát nabízíme moderní verzi této tradice. Tradiční jarní kúry řešily dvě věci – především přetížení jater těžkými jídly přes zimu. V
Láska na konci sluchátka
skutecnepribehy.cz
Láska na konci sluchátka
S novým chytrým telefonem jsem to vůbec neuměla. Dvakrát jsem vyťukala špatné číslo. Místo švadleny to zvedl nějaký muž… Před dvěma lety jsem dostala nový moderní mobil. Jako žena nepolíbená moderními technologiemi jsem z toho nebyla moc nadšená. Vůbec jsem s ním neuměla pracovat. Jednou jsem dokonce popletla při přepisování kontaktu dvě čísla. Právě to mi
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Klíšťata v městských parcích jsou infikovaná víc než ta v přírodě
21stoleti.cz
Klíšťata v městských parcích jsou infikovaná víc než ta v přírodě
V každém krajském městě sbírali vědci klíšťata v parcích a zjišťovali, nakolik jsou pro člověka nebezpečná. Nyní vyhodnotili výsledky za loňskou sezonu a vyplynulo z nich, že klíšťata v městských parc
Prokletý les sebevrahů na Smolné: Straší v něm duše mrtvých nešťastníků?
enigmaplus.cz
Prokletý les sebevrahů na Smolné: Straší v něm duše mrtvých nešťastníků?
Přibližně 20 kilometrů východně od Olomouce stojí zdánlivě obyčejný kopec Smolná, nazývaný dříve též Smolno. Říká se, že tato část Oderských vrchů je prokletá. Může na tom být něco pravdy?  
Velikonoce ve Francii: Jehněčí Gigot d’agneau
tisicereceptu.cz
Velikonoce ve Francii: Jehněčí Gigot d’agneau
Jehněčí maso nechybí na velikonočním stole ani ve Francii. Nejčastěji jde o Gigot d‘agneau (čti žigo daňó), pečená jehněčí stehna plněná česnekem. Potřebujete 200 ml kuřecího nebo zeleninového v
Plněná vejce
nejsemsama.cz
Plněná vejce
Základním a tradičním symbolem Velikonoc jsou vajíčka. Váš sváteční stůl ozdobí a výborně chutnají třeba vejce plněná. Potřebujete: ✿ 5 vajec ✿ 50 g lučiny ✿ 1 lžíci majonézy ✿ 1 lžíce plnotučné hořčice ✿ 1 lžičku citronové šťávy ✿ sůl, bílý pepř ✿ špetku mleté sladké papriky ✿ hrst zelené petrželky nebo jiných bylinek 1. Vejce uvařte natvrdo, zchlaďte je a oloupejte.
Napadli britskou flotilu žabí muži?
historyplus.cz
Napadli britskou flotilu žabí muži?
Řekli mu, že na jeho lodi dojde za půl hodiny k výbuchu. Podrobnosti však ze zadržených Italů nedostane. Kapitán britského bitevníku Valiant je na vážkách. Nakonec vydá rozkaz evakuovat alespoň spodní paluby…   Druhá světová válka ve Středomoří zuří naplno. Italové doposud schytali od Britů několik ponižujících porážek a touží po pomstě. Zaměří se na egyptskou
DŮM A ZAHRADA
epochanacestach.cz
DŮM A ZAHRADA
Výstava Dům a zahrada, která se koná od 18. do 21. dubna 2024 na Výstavišti Diamant Expo v Lounech představí více než 300 prodejců okrasných rostlin, bylinek, keřů, zeleniny, cibulovin, zahradního nářadí, zahradní techniky, zahradního nábytku, hnojiv, postřiků, potravin, přírodních léčiv, ale i stavebního materiálů, topných systémů, tepelných čerpadel, fotovoltaiky, koupacích sudů, bazénů, saun a
Zničí lásku Žilkové a Holomáče kladný vztah k hazardu?
nasehvezdy.cz
Zničí lásku Žilkové a Holomáče kladný vztah k hazardu?
Zdá se, že herečka Veronika Žilková (62), kterou známe například ze seriálu Sedm schodů k moci, má zase hlavu plnou starostí. Když totiž sundala růžové brýle, začaly jí na partnerovi, rockerovi Jose